Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 88 (przedawniony)
14-05-2008kaktusCzym jest religia
Jeden z bardzo znanych ewolucjonistów, nieżyjący już niestety Stephen Jay Gould był zwolennikiem poglądu, iż "religia jest sprawą serca, nie rozumu". Jest to intrygujący pogląd, mający wielu zwolenników (Gould jest jednym z bardziej znamienitych). Po co zatem tyle racjonalnych dyskusji o tej sferze, rozważań i kontestacji doświadczenia religijnego; przecież jak powiedział Blaise Pascal, " Boga czuje serce, nie rozum". Przyjmując znaczenie tych dwóch stwierdzeń jako punkt wyjścia, zapraszam zainteresowanych do wymiany poglądów.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony) (Zamknięty)
13-05-2008Aziz.Qudduswhy rationalists blocked liberal muslim? about question.
A

I'm sorry for new "watek" but some of the Users in this forum banned muslim man.
I don't know why? I belive that Polska is modern country,but now I know that I'm wrong.

B
Greetings for anwer Mr Marian
You have right idea,people imagine gods because it's a simply way to explain the world.
But If I see photo of Earth from Universe I feel strong belive that only Great Allah created this wonderful place.
I think It's better than Chaos theory.
Because try create/build something in the center of Chaos.
That's my think.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony) (Zamknięty)
13-05-2008abdul.azizagain about Great Allah
Mr Placownik I don't know why You blokowane (?) my question?
I live in Gdanski w Polska in Szczerba family.
Old lady Ms Christine told me that in Your web many peoples think that Allah don't exist! (we have one PC in home so You found one IP adress)
So I ask because I don't belive Ms Christine.

DID GREAT ALLAH EXIST?
and eventually
WHY GREAT ALLAH NOT EXIST (as You think).

I'm liberalna person jest.
Now I'm muslim,my belive have many questions.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony) (Zamknięty)
11-05-2008Adbul_Quddusimportant question about Great Allah
Witam

Ja was pytowam dlacego Allah jest nie exist?
Ja na www.racjonalista.pl nie znalesci <about> Great Allah.

I must explain to my friends answer of this question,we learn about different ideologies in Europe.
One of them is rationalism.

Zzekuje na answer

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
29-04-2008BrodkaEgzorcyzmy - prawda czy wymysł ?
Dzień dobry. Nurtuje mnie pytanie : Czy egzorcyzmy naprawde są możliwe ? Wiele słyszy się na temat opętania ludzi przez szatana. Księża i ludzie wypowiadają się o nadludzkich siłach ludzi podczas tego zjawiska; przez ludzi przemawia szatan, a nawet kilku etc. Jakie są na to dowody ? Wiem jedynie, że są nagrania, ale to można spreparowac. Czy jest możliwośc uczestnictwa w ''wypędzaniu złych duchów'' ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
26-04-2008BrodkaDlaczego ludzie wierzą i uznają kościół katolicki ?
Witam wszystkich serdecznie. Wiem, że już był utworzony taki temat. Jednak zakładam ponowie. Pragnę stworzyc książkę o nękających nas sprawach w sprawie kościoła katolickiego. Chciałbym przybliżyc ludziom wszystkie za i przeciw tejże wiary. Dlatego właśnie zakładm jeszcze raz ten temat, ponieważ udzielając odpowiedzi w moich wątkach będzie mieli udział w tworzeniu książki o tematach związanych z KK. Zapraszam do udziału w dyskujsji na pierwszy temat: Dlaczego ludzie wierzą i uznają kościół katolicki ?
P.S. Prosiłbym o rozbudowane wypowiedzi.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
19-04-2008PaprockiNapisy do Enemies of Reason
Witam. Czy ktoś może wie, albo nawet dysponuje linkami do stron, skąd można ściągnąć polskie napisy do Enemies of Reason Richarda Dawkinsa? Szukam, szukam i nic nie mogę znaleźć. Ups, przepraszam, właściwie to znalazłem, ale na tej stronie klika się download, później spisuje się kod z obrazka, ale gdy naciska się enter, strona pozostaje ta sama. Ogólnie bardzo mnie to wnerwia, bo niestety aż taki dobry z angielskiego nie jetem i aż dziwię się, że napisy do tego filmu nie są jeszcze chyba ogólnie powszechne i dostępne.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
17-04-2008KurczewskiRacjonalistyczne New Age ?
Przeczytałe artykuł " Kali i Kala- dzikus w nas" i przyznam- do tej pory nie mogę jakoś połączyć go z serwisem "Racjonalista". Czy dla szanownej redakcji jego społeczna wymowa była na tyle ważna, że zdecydowano się na przyjęcie za dobrą monetę odwołań do całkowicie irracjonalnych koncepcji mitologii ? A może zadziałał czar odmienności i uznano że irracjonalny i mało znany mit egzotyczny jest ważniejszy od równie irracjonalnego ale już oswojonego i nudnego mitu krajowego ? Skoro tak się stało to czym uzasadnić ewidentne błędy rzeczowe w opisach postaci mitologicznych ? Biorąc pierwsze z brzegu:

"Wyznawcy doszli do wniosku, że lepiej go omijać z daleka."

Omijać ? Mahakalę ? Jednego z najbardziej popularnych obrońców dharmy, tego który ma pomagać poszukującym w przezwyciężeniu przeszkód na drodze oświecenia ? Emanację bodhisatwy współczucia, Avalokiteśvary ?

"Nosi podobne atrybuty wyzwolenia i mocy, oraz symbole mówiące, że nie będzie zastanawiał się nawet chwili nad tym, czy ci dołożyć, jeżeli mu podpadniesz."

Dołożyć ? Ich przeznaczenie jest dokładnie odwrotne. Mahakala w wersji buddyjskiej ma w rękach symbole oświecenia- miecz mądrości i topór nie mają służyć "dołożeniu" komukolwiek a pomagać w odcięciu więzi i przecinać iluzję, w tradycji hinduistycznej (jako jedna z form Shivy) Mahakala trzyma symbole wszystkich innych bóstw na znak ostatecznego wchłonięcia i połączenia wszystkiego (czarny kolor jego skóry ma podobną wymowę). Równie dobrze można powiedzieć że ognisty..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
16-04-2008LisieckiBunt w piekle wywowałny przez Beliala
Wieloma pismami, ewangeliami i apokryfami posługiwano sie. Ale nie znalazłem wątku w którym jest napisane o buncie w piekle wywołanym przez Beliala który chciał stworzyć nowe piekło. Możecie pomóc? Potrzebuje te info na mature bo sie przygotowuje z angeologii Prosze o pomoc

jeśli można jeszcze prosić to to znacie może książke w której jest opis ewangelii Nikodema w której jest mowa o zejsciu Jezusa do Piekieł i Jego rozomowy z Belzebubem?

To samo moge prosić o Lilith? Tzn gdzie dokładnie w kabale i w talmudzie jest?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
15-04-2008KwiatkowskiPierwsi ludzie/Kazirodztwo
"wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą."

Tak powstał podobno Adam, a potem została stworzona Ewa- pierwsi ludzie. Ewa poczęła i urodziła Kaina, a potem Abla, a jeszcze potem Seta. Set był darem Bożym w zamian za Abla, którego zabił Kain.
Sytuacja jest prosta- Mamy Adama, dwóch jego (żyjących) synów i Ewę. Wiemy, że Kain i Set rozmnażali się dalej.

Moje pytanie brzmi: Z KIM ONI SIĘ ROZMNAŻALI JAK JEDYNĄ KOBIETĄ W POBLIŻU BYŁA ICH MATKA!!!!!!!

No oczywiście Adam żył jeszcze długo. Po urodzeniu się ostatniego Seta, Adam miał jeszcze synów i córki. No teraz wszystko pasuje- pierwsi synowie Adama brali sobie za żony swoje siostry!!!!!!!!!!!

No wspaniale to wygląda.

"Kazirodztwo - zachowanie seksualne w stosunku do osoby blisko spokrewnionej."
(Wikipedia)

Czy w opisanym w biblii przypadku był w ogóle ktoś, kto nie był spokrewniony? No chyba nie jak wszyscy pochodzą od Adama i od Ewy.

Trzeba zebrać w końcu dowody na to, ze religia to wymysł człowieka, który miał za zadanie kontrolować rzesze ludzi na całym świecie. Religia jest największym złem. Wyprawy krzyżowe, inkwizycja, święta wojna, naprowadzanie siłą na wiarę chrześcijańską rdzennych mieszkańców ameryk itd, itp. Ile ludzi zginęło przez religię!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Co myślicie?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)