 |
Bunt w piekle wywowałny przez Beliala Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-04-2008 02:32 | Lisiecki (11 punktów) | Bunt w piekle wywowałny przez Beliala | Wieloma pismami, ewangeliami i apokryfami posługiwano sie. Ale nie znalazłem wątku w którym jest napisane o buncie w piekle wywołanym przez Beliala który chciał stworzyć nowe piekło. Możecie pomóc? Potrzebuje te info na mature bo sie przygotowuje z angeologii  Prosze o pomoc jeśli można jeszcze prosić to to znacie może książke w której jest opis ewangelii Nikodema w której jest mowa o zejsciu Jezusa do Piekieł i Jego rozomowy z Belzebubem? To samo moge prosić o Lilith? Tzn gdzie dokładnie w kabale i w talmudzie jest? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Andrzej.51 (15814 punktów) | >jeśli można jeszcze prosić to to znacie może książke w której jest opis ewangelii Nikodema w której >jest mowa o zejsciu Jezusa do Piekieł i Jego rozomowy z Belzebubem?
Spróbuj szukać w dwóch książkach Marka Starowieyskiego: 1) Apokryfy Nowego Testamentu. Listy i apokalipsy chrześcijańskie, Wyd. WAM, Kraków 2007 (3 tomy), 2) Barwny świat apokryfów, wyd. Księgarnia Św. Wojciecha, Poznań 2006. W tej pierwszej ewangelia według Nikodema powinna być w całości.
|
|
 | | Lisiecki (11 punktów) | Na pewno w tej pierwszej jest całość Ewangelii Nikodema? Bo z tego co wiem, nie w całości polskiego przekładu tejże Ewangelii. Właśnie tego motywu zejścia do piekieł. Ale poszukam, może faktycznie tam jest. A z tym buntem w piekle wywołanym przez Beliala? Bo nic z starych pism znaleźć nie mogę
|
|
|  | | Andrzej.51 (15814 punktów) | > A z tym buntem w piekle wywołanym przez Beliala? Bo nic z starych pism znaleźć nie mogę Może również znajdziesz to u Starowieyskiego w Apokryfach. Możliwe jest, że Starowieyski w wykazie literatury powołał się na jakieś dzieła, z których korzystał. Spróbuj też szukać przez internet pod hasłem "belial". Może będą jakieś odniesienia do literatury. Życzę powodzenia w poszukiwaniach.
|
|
| |  | | Lisiecki (11 punktów) | Znalazłem tylko to  jest Belial - Książę niesprawiedliwości. "Najgorszy z najgorszych. Po stokroć gorszy od Samaela" - "The History and Practice of Magic". Belial (Beliar lub Berial) - na rycinie w Das Buch Belial Jacobusa de Teramo ten potężny upadły anioł. Składa listy uwierzytelniające królowi Salomonowi; także tańczy przed żydowskim królem. Raju utraconym I, 570-572, czytamy: "Ostatni nadszedł Belial: bardziej sprośny / Umysł nie został strącony z Niebiosów / Ni rozkochany :.ystępniej w występku". W kolejnej księdze tego utworu (II,133-136) Milton wprawdzie powiada o Belialu, że "Równie nadobnej postaci niebiosa / Nigdy nie stracą, zdawał się stwozony / Do czynów szczytnych i wielkich godności", wszelako zaznacza, że "fałszem [to] wszystko i pozorem było". Barton (Origins of the Names of Angels and Demons) przypuszcza, ze Belial jest kojarzony z Szeolem. W Pracowniach morza Wiktor Hugo, powołując się na zródła okultystyczne, mówi o Belialu jako ambasadorze Piekła (Mastema). Podobnie jak w przypadku Byleta, "dopiero po niezliczonych badaniach - powiada Spence w Anncyclopaedia o f Occultism, s. 119 - udało się dowieść, że Belial należał niegdyś do chóru cnót" (por. De Plancy, Słownik wiedzy tajemnej, 25). [Belial jest też najczęstszym określeniemszatana w pismach qumrańskich. Mówiło się również o jego niecodziennym okrucieństwie podczas Anielskiej Wojny, gdzie: "Beliala sposobem nabijano Białych Aniołów na wrogie pale" - Legendy Żydowskie. Bielial zachował wysokie stanowisko w Piekle, mimo buntu, który wywołał. Chciał Belial bowiem ustanowić własne Piekło, bez Belzebuba, Simona i Lucyfera. Dlaczego nie osunięto pokonanego Beliala ? Nie wiadomo. Być może ze względu na jego wielki posłuch w Piekle i niesamowite umiejętności przemawiania, będące pochodną jego ponadprzeciętnej inteligencji. I tu o upadłym Aniele Abaddonie jest wzmianka. Abbadon (Książę wojny) to hebrajskie imię anioła Czeluści (Ap 9, 11); także anioła, który związał Szatana na tysiąc lat (Ap 20). W Księdze Hymnów (których kopia znajduje się wśród rękopisów odkrytych w Qumran) mowa o "otchłani Abaddon" i "potokach Beliala [które] wdarły się do Abaddon" [por. Tyloch, Rękopisy z Qumran nad Morzem Martwym, s. 264, przyp. 32, s. 267 -przyp. tłum.]. W apokryfie z I w., Księdze starożytności biblijnych-Pseudo-Filom, mowa o Abaddonie jako miejscu (szeolu, piekle), a nie duchu czy demonie. Jest to jednak dość niezerozumiałe stwierdzenie biorąc pod uwagę fakt, że Abaddon był Naczelnym Wodzem obrony Piekła przed atakiem Beliala. Podobnie Milton w Paradise Regained (IV, 624) posługuje się pojęciem Abaddon jako określeniem miejsca, to jest otchłani. Zgodnie ze współczesną wiedzą, po raz pierwszy pojęcie to upersonifikował autor Apokalipsy św. Jana, gdzie stało się ono imieniem anioła. W Dziejach Tomasza z III w. Abaddon jest imieniem demona, lub samego Szatana, i tak też rozumie je Bunyan w Wędrówce pielgrzyma. Według Mathersa, autora The Greater Key of Solomon, Abaddon to imię Boga, którego użył Mojżesz, prosząc Stwórcę o zesłanie plagi gradu na Egipt. Kabalista Józef ben Abraham Gikattila używa słowa Abaddon jako określenia szóstej z siedmiu "warstw piekła", której zarządcą jest anioł Pasjel (por. Cohen, Talmud, s. 380). Klopstock w Mesjadzie nazywa Abaddona "ciemnym aniołem śmierci". O "szponiastych skrzydłach" Abaddona pisał Francis Thompson w wierszu To the English Martyrs (~ Apollyon). Abaddon jest również utożsamiany z aniołem śmierci i zniszczenia, demonem czeluści, z władcą demonów podziemnego świata (zob. De Plancy, Słownik wiedzy tajemnej, s. 9; Grillot, A Pictorial Anthology of Witchcraft, Magic and Alchemy, s.128). W tym ostatnim dziele Abaddon występuje jako "Anioł zniszczenia z Apokalipsy". W The Magus Barretta Abaddon przedstawiony jest na kolorowej rycinie jako jeden z "demonów zła". Tylko jeden problem  nie potrafię odnaleźć źródła w tych tekstach gdzie jest mowa o buncie w piekle. W Księdze Hymnów (których kopia znajduje się wśród rękopisów odkrytych w Qumran) mowa o "otchłani Abaddon" i "potokach Beliala [które] wdarły się do Abaddon" - I co znaczy te zdanie nie potrafię rozszyfrować. Pewnie musiałbym poczytać i znaleźć fragmenty z tego. Ale nie wiem gdzie mogę poczytać te pisma, no i nie wiem co znaczą  Nic więcej nie znalazłem
|
|
| Małgorzata (3242 punktów) | Proponuję na początek opracowanie Alfonso M. di Nola Diabeł, w przekładzie Ireneusza Kani, wydane przez Universitas w 2004 roku. Znajdziesz tu sporo informacji o Belialu, Belzebubie i Lilith. Ponadto o Lilith sporo jest w literaturze midraszowej i w księdze Zohar.
Pozdrawiam
Conscia mens recti famae mendacia ridet
|
|
 | | Lisiecki (11 punktów) | Ale czy będzie tam mowa o Belialu jak wzniecił bunt w piekle? Bo jak na razie to ze sztuki poza literaturą to do buntu mogę podać gre Diablo oraz film Armia Boga, w jednym odcinki był motyw o Beliarze i buncie w piekle. Ale z literaturą marnie  A w poniedzialek musze oddać bibliografie
|
|
| Lisiecki (11 punktów) | Więc znalazłem coś o Beliarze, tylko nie wiem czy to jest dobre. Czy są w tym jakieś źródła i dane. Proszę was o pomoc. W Księdze Hymnów (których kopia znajduje się wśród rękopisów odkrytych w Qumran) mowa o "otchłani Abaddon" i "potokach Beliala [które] wdarły się do Abaddon" [por. Tyloch, Rękopisy z Qumran nad Morzem Martwym, s. 264, przyp. 32, s. 267 -przyp. tłum.]- jak mam to odczytać? potoki Beliala? Jeśli ktoś może mi to wytłumaczyć to chetnie. Albo jak ktoś ma tekst tej ksiegi na kompie to prosze wysłać moc.liamg@78yylb , czy na na necie to prosze o linka. W apokryfie z I w., Księdze starożytności biblijnych-Pseudo-Filom, mowa o Abaddonie jako miejscu (szeolu, piekle), a nie duchu czy demonie. Jest to jednak dość niezerozumiałe stwierdzenie biorąc pod uwagę fakt, że Abaddon był Naczelnym Wodzem obrony Piekła przed atakiem Beliala. - tego też nie rozumiem. Ma może ktoś tekst tego? czy spróbuje wyjaśnić? Niższy rangą Belial nazywany był (w " Das Buch Belial Jacobusa de Teramo") złem po stokroć większym od Simona ("Ostatni nadszedł Belial: bardziej sprośny / Umysł nie został strącony z Niebiosów / Ni rozkochany :występniej w występku"). "Razem staliśmy na szańcu twej góry, razem odpieraliśmy hordy Michała ... bezskutecznie". Belial do Samaela gdy rozpoczynali walkę między sobą. Belial bowiem później chciał stworzyć Nowe Piekło, bez Belzebuba, Lucyfera i Samaela. - Zaznaczyłem wers który mnie zaintrygował. Z jakiego źródła pochodzi? Milton wprawdzie powiada o Belialu, że "Równie nadobnej postaci niebiosa / Nigdy nie stracą, zdawał się stwozony / Do czynów szczytnych i wielkich godności", wszelako zaznacza, że "fałszem [to] wszystko i pozorem było" - Ten podałem bo ja już nie wiem czy ten tekst raz wyżej to pochodzi z Miltona"Raj utracony" czy z Das Buch Belial Jacobusa de Teramo. Czy może jeszcze z innego źródła? Prosze was o szybką pomoc
|
|
 | | Małgorzata (3242 punktów) | > Proszę was o szybką pomoc Co nagle to po diable, a Ty jutro bibliografię oddać musisz...  Jednak postaram się jakoś pomóc. Niezrozumiałe dla mnie jest stwierdzenie (Miltona?), że Belial do wielkich czynów został stworzony. Nie mógł, z prostej przyczyny. Etymologia tego słowa nawiązuje do hebrajskiego rdzenia oznaczającego zaprzeczenie. W Biblii Hebrajskiej pojawia się jako bezosobowe przeciwieństwo ładu moralnego i religijnego. Jednak w literaturze apokaliptycznej pojawia się już jako imię własne, oznaczające anioła ciemności. Belial ukazuje się tu na białym koniu, w orszaku grających na trąbach kotów. Belial należy do demonów szedim, czyli tworów niedokończonych i ułomnych, które, podobnie jak ludzie, wypatrują zbawienia. Może się to (zbawienie) stać realne tylko wtedy, gdy szedim będą obcować z istotami ludzkimi (wtedy uzyskają ciało), tak jak ludzie poprzez obcowanie z szedim uzyskają prawdziwą duszę. Ponadto, według księgi Zohar, szedim powstały na początku szabatu, a zatem nie dokończono dzieła ich stwarzania i pozostały duchami bez ciał. Jednak na przykład w Das Buch Belial z 1473 roku rzeczony szedim Belial przedstawiany jest jako odrażająca postać przypominająca ni to człowieka ni to kozła rozpostartego w paszczy Piekła (przedstawionego jako smocza bestia). Co ciekawe, Belial na tej rycinie w jakiś sposób panuje nad bestią... W tym miejscu radziłabym Ci się skupić na analizach dualizmu moralnego, który to apologeci i ojcowie kościoła przejęli od wspólnot esseńskich oraz z Qumran. Abaddon to po hebrajsku pan Czeluści (ciekawe, że po grecku często tenże nazywany był jako Apollyon, czyli Niszczyciel). Czy mógł być utożsamiany z Szeolem? Hmmm... Szeol to po hebrajsku kraina zmarłych, czyli nieokreślone miejsce przebywania dusz po śmierci. To bezdenna rozpadlina, miejsce milczenia, odosobnienia i zapomnienia, kraj pełen ciemności, "cień chaosu i śmierci, gdzie świecą jedynie mroki"; miejsce spotkania wszystkich żyjących. Bywa utożsamiany z piekłem, ale nie zawsze nim jest. Dusze przebywają tam w stanie przypominającym sen, nie wiedząc nic o Bogu. Ale Szeol bywa też utożsamiany z czynną władzą mocy piekielnych na ziemi, z triumfem chaosu nad światem zasad i porządku. Wiąże się to z pojęciem sitra achra, ale to już prędzej żydowska kabała. Tak więc, byłabym ostrożna w utożsamianiu szeolu z piekłem znanym z tradycji chrześcijańskiej. Jeśli chcesz, napisz do mnie na prywatny e-mail - postaram się wyjaśnić inne szczegóły związane z demonami, choć będą to raczej demony i ich interpretacja znane w tradycji judaistycznej. Innej nie znam. Pozdrawiam
Conscia mens recti famae mendacia ridet
|
|
|  | | Lisiecki (11 punktów) | Mój temat na maturę jest taki: -"motyw buntu w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Omów temat na wybranych przykładach."
Dziękuje za chęci by mi pomóc. Na forum Pani mnie chyba źle zrozumiała. Ja nie szukałem informacji o Beliarze, tylko o źródła o buncie jaki wszczął w piekle. Bo muszę motyw buntu przedstawić. Podałem kilka zdań które mogą mówić o buncie jaki wszczął.
Chce motyw buntu omówić tylko z angeologii, ponieważ sie tym interesuje. I z tym buntem Beliala mam największy problem. O to tematy mych prac.
1.Bunt Lucyfera - zazdrość o Jezusa, pycha bycie na równi z Bogiem. 2.Lilith - pierwsza kobieta Adama, która odchodzi od niego, ponieważ nie chce mu służyć, nie zgadzają sie w kwestii seksu. 3.Bunt Samaela - zazdrość o człowieka, otwarta wojna w niebie. 4.Aniołowie Obserwatorzy - Aniołowie schodzą na ziemie nauczać ludzi. Jednak ulegają kobietą ziemskim i biorą je sobie za żony, które rodzą im gigantów. 5.Błędy Gabriela - Gabriel nie upilnował bramy Raju(umyślnie prawdo dobnie, przymykał oko)przez które przedostał sie Samael. Rozterki nad przyłączeniem sie do buntu Lucyfera. Nie upilnowanie aniołów którzy zeszli na ziemie i pobrali sobie ziemskie kobiety za żony. 6.Bunt Beliala - Belial chcąc stworzyć nowe piekło, bez Lucyfera, Samaela, Belzebuba i innych. Wszczyna bunt i walczy z nimi. Nie udaje mu sie wygrać, przegrał, ale władze zachował księcia. 7.Zejście do piekieł - Gdy Jezus zstąpił do piekieł chcąc zabrać z niego dusze sprawiedliwych. Belzebub pilnuje bramy i nie chce Go wpuścić. Jezus oferuje mu berło władzy które pozwoli mu władać piekłem. Baal sie zgadza. 8. Goecja - legenda o 72 duchach Goecji. 9. Zdradziecki Asmodeus - Salomon zniewala Asmodeusa i każe mu budować świątynie Salomona. On jednak zdołał oszukać Salomona i Salomon kilka lat tułaczki spędził. A Asmodeus rządził jako król. Salomon wraca i go wypędza. 10. Zdrada Judasza - być może faktycznie Jezus poprosił go o to by go wydał by sprawiła sie przepowiednia.
To są motywu buntu jakie chce przedstawić na maturze. Do wszystkiego praktycznie mam źródła z dawny pism. Tylko właśnie do buntu Beliala jest słabo. Tylko z tym mam problemy. Na forum też to napisze bo nie wiem czy mail dojdzie. Pozdrawiam
|
|
| |  | | Małgorzata (3242 punktów) | >Mój temat na maturę jest taki: >-"motyw buntu w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Omów temat na wybranych przykładach." >Dziękuje za chęci by mi pomóc. Na forum Pani mnie chyba źle zrozumiała. Ja nie szukałem informacji o Beliarze, tylko o źródła o buncie jaki wszczął w piekle. Bo muszę motyw buntu przedstawić. Podałem kilka zdań które mogą mówić o buncie jaki wszczął.
Myślę, że dobrze Cię zrozumiałam, jednak odpowiedź na pytanie o przyczyny buntu Beliala wymaga również zastanowienia się nad tym kim był Belial. Legendarny szamir Asmodeusa (syna Adama i Lilith) raz był przecież diamentem, a raz zwykłym robaczkiem wielkości ziarna jęczmienia...Co w takim razie miało kruszyć skały na budowę świątyni Salomona? I o co w tym buncie naprawdę chodziło? Wybrałeś bardzo trudny temat na maturalną prezentację. Jeśli jednak znajdę informację o samym buncie Beliala w piekle - natychmiast dam Ci znać.
Pozdrawiam
Conscia mens recti famae mendacia ridet
|
|
| Głąbiński (3538 punktów) | > ... Potrzebuje te info na mature bo sie przygotowuje z angeologii ...Mam nadzieję, że angeologia na maturze, to kawał prima aprilisowy.
Stach M. G.
|
|
 | | Lisiecki (11 punktów) | Właśnie to nie jest żart. Już zaniosłem bibliografie nawet. Nauczycielka nie miała nic przeciwko, choć przyznam, była zdziwiona.
|
|
|  | | elfir (1058 punktów) | >Właśnie to nie jest żart. Już zaniosłem bibliografie nawet. Nauczycielka nie miała nic przeciwko, choć przyznam, była zdziwiona.
Może poprzez wydawnictwo spróbuj się skontaktować z pisarką Mają Lidią Kossakowską - pisała powieści fantasy o aniołach i demonach oparte na talmudzie, apokryfach, pismach gnostyckich. Może poda ci bibliografię?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|