Racjonalista - Strona głównaDo treści
Egzorcyzmy - prawda czy wymysł ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
24-04-2008 16:41Brodka (49 punktów)Egzorcyzmy - prawda czy wymysł ?
Ocena -1 na 1
Dzień dobry. Nurtuje mnie pytanie : Czy egzorcyzmy naprawde są możliwe ? Wiele słyszy się na temat opętania ludzi przez szatana. Księża i ludzie wypowiadają się o nadludzkich siłach ludzi podczas tego zjawiska; przez ludzi przemawia szatan, a nawet kilku etc. Jakie są na to dowody ? Wiem jedynie, że są nagrania, ale to można spreparowac. Czy jest możliwośc uczestnictwa w ''wypędzaniu złych duchów'' ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sztejkat (4743 punktów)
(...)
>jedynie, że są nagrania, ale to można spreparowac. Czy jest możliwośc uczestnictwa w ''wypędzaniu złych duchów'' ?

Wyślij zapytanie do kurii diecezialnej. Poprzyj odpowiednią motywacją (piszesz podobno książkę w której bądź co bądź troszczysz się o kościół). Może ci pozwolą.

Tomasz Sztejka
Mijo (396 punktów)
Jeśli jedna osoba ma psychozę np. schizofrenoidalną to mówi się, że jest chora psychicznie. Jeśli ta psychoza dotyczy większej ilości osób to mówimy o religii. Egzorcyzmy to chyba właśnie chrześcijańskie sposoby radzenia sobie z chorobami psychicznymi.

Co więcej gdzieś słyszałam, że w Polsce działają "psychologowie" chrześcijańscy którzy również stosują takie metody.
Mam nadzieję, że nie jest to prawda!
24-04-2008 22:05 
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)
>Jeśli ... psychoza dotyczy większej ilości osób to mówimy o religii. ...

Zdaje się, że do kompletu potrzeba kilku ateistów...
avenger (463 punktów)
>Dzień dobry. Nurtuje mnie pytanie : Czy egzorcyzmy naprawde są możliwe ? Wiele słyszy się na temat
>opętania ludzi przez szatana. Księża i ludzie wypowiadają się o nadludzkich siłach ludzi podczas
>tego zjawiska; przez ludzi przemawia szatan, a nawet kilku etc. Jakie są na to dowody ? Wiem
>jedynie, że są nagrania, ale to można spreparowac. Czy jest możliwośc uczestnictwa w ''wypędzaniu
>złych duchów'' ?
>
www.youtube.com/watch?v=ps6QWj7QmO8
Takie znalazłem ,coś w tym jest, ale to nie racjonalne zjawisko.
25-04-2008 00:46 
 Ocena 3 na 3
MichaQ (1056 punktów)
Egzorcyzmy Anneliese Michel to rzeczywiście niesamowita historia. Z mojej perspektywy wygląda to tak:
Nie wierzę, że to było opętanie, ale nie odrzucam kategorycznie takiej możliwości (podobnie z kwestią istnienia Boga, w którego nie wierzę, ale nie odrzucam możliwości istnienia takiego bytu). Moje stanowisko to agnostycyzm w ujęciu Bertranda Russella. Ponieważ istnieją pewne świeckie przesłanki, skłaniam się do uznania tej bardziej "przyziemnej" wersji wydarzeń, że była to bliżej nieznana choroba psychiczna. Nawet jeśli hipoteza opętania okazałaby się prawdziwa, to potwierdziłaby ona tylko istnienie świata duchowego. Biorąc pod uwagę w ilu zakątkach świata, a tym samym w ilu kulturach i religiach mamy do czynienia z zjawiskami nadprzyrodzonymi o tle religijnym, nie ma żadnych przesłanek ku temu, aby uznać, że przypadek Anneliese był przejawem działania duchów w ich chrześcijańskiej wersji. Wszelkie rzekome cuda wzajemnie się wykluczają. Podobnie z systemami etycznymi. Nawet jeśli istnieje hipotetyczny świat nadprzyrodzony z Bogiem (lub bogami), diabłem, demonami, aniołami i całą resztą, to według mnie żadna religia nie oddaje stanu faktycznego, a roszczenia poszczególnych związków wyznaniowych (np. Kościoła katolickiego) do monopolu na prawdę uważam za całkowicie bezzasadne.

Teraz wyznanie całkowicie osobiste. Jeśli wobec powyższego moje ateistyczna hipoteza miałaby się okazać fałszywa, to na sądzie ostatecznym poproszę o śmierć. Nie wiem, po co chrześcijanom koncepcja życia wiecznego. Perspektywa definitywnego kresu własnej egzystencji nie jest wcale taka zła.
barycki (7788 punktów)
(zablokowany)
>Czy jest możliwośc uczestnictwa w ''wypędzaniu złych duchów'' ?
>
Musi Pan wstąpić do partii która wygra najbliższe wybory, po nich będziecie wypędzać złe duchy z urzędów, instytucji i podległych przedsiębiorstw, zastępując je dobrymi duchami. Nie tylko będzie Pan brał udział w wypędzaniu, ale sam może zostać duchem dobrym do następnych wyborów, po nich zostanie Pan wypędzony jako duch zły.
Adam Barycki
Elwis (32 punktów)
>Dzień dobry. Nurtuje mnie pytanie : Czy egzorcyzmy naprawde są możliwe ? Wiele słyszy się na temat
>opętania ludzi przez szatana. Księża i ludzie wypowiadają się o nadludzkich siłach ludzi podczas
>tego zjawiska; przez ludzi przemawia szatan, a nawet kilku etc. Jakie są na to dowody ? Wiem
>jedynie, że są nagrania, ale to można spreparowac. Czy jest możliwośc uczestnictwa w ''wypędzaniu
>złych duchów'' ?
>
Egzorcyzmy to zabawa szaleńca ze światem. Niech pomyślę, co bym zrobił, jakby ktoś mi zarzucił opeętanie - oczywiście, że bym sobie bekę pokręcił ;p
krzat (123 punktów)
Osobiście uważam opętanie za specyficzną mieszankę choroby psychicznej, religii, wyobraźni i wierzeń ludowych. Zatem egzorcyzmy są dla mnie tylko równie niesamowitą formą terapii. Może nawet skuteczną?
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>Dzień dobry. Nurtuje mnie pytanie : Czy egzorcyzmy naprawde są możliwe ? Wiele słyszy się na temat
>opętania ludzi przez szatana.
Kto pyta nie błądzi... Podobno...
Zważ, że Zły nigdy nie opętał żadnego ateisty a nawet agnostyka...
Może to da Ci coś do myślenia...
Pozdrawiam serdecznie.
JATO


Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
Brodka (49 punktów)
Co do wypowiedzi JATO - katolicy uważają, że ateiści przez fakt o pomijaniu działania diabła, nie przyjmują do świadomości że mogą być pod jego wpływem.
Dla nich większośc ateistów jest ''opętanych''.
25-04-2008 16:57 
 Ocena 2 na 2
chętnie barycka (1132 punktów)
(zablokowany)
>Co do wypowiedzi JATO - katolicy uważają, że ateiści przez fakt o pomijaniu działania diabła, nie przyjmują do świadomości że mogą być pod jego wpływem.
>Dla nich większośc ateistów jest ''opętanych''.

A dlaczego większość, a nie wszyscy? Jakie są kryteria wyboru przez opętujących?
lipschitz (1674 punktów)
Dowody są utajnione, ponoć rząd USA zajął się tymi nadludzkimi zdolnościami, w wiadomych celach, choć zdarza się, że zanim ktokolwiek się zorientuje, po ulicy biega taka opętana istota, wykolejająca pociągi i wyrywająca drzewa

Przepraszam za żartobliwy ton, ale wcale nie trzeba brać udziału w egzorcyzmach, by wiedzieć, że pewne rzeczy są nieprawdziwe.
chętnie barycka (1132 punktów)
(zablokowany)
> Czy egzorcyzmy naprawde są możliwe ?

Egzorcyzmy to spektakle, podczas których tworzy się i rzekomo wypędza sztucznego wroga.
Scenariusz i reżyseria: Kościół.
Mijo (396 punktów)
Brodka z tego co zauważyłam na podobny temat bawiono się na tym forum w 2006r. - jak w linku:

www.racjonalista.pl/forum.php/p,52/s,41086
Brodka (49 punktów)
Dzięki Na pewno przeczytam.
Odlogik (78 punktów)
Bardzo ciężko jest, chyba, odróżnić opętanie od zwykłej schizi. Objawy są bowiem cholernie podobne. Na opętanie wskazywać może jakiś bardzo nietypowy element, coś co przy zwykłym wariactwie nie występuje. Ja na przykład mam świrniętego kumpla, niby mało oryginalna ta jego wariacja: głosy, itp. Są też nawrotowe (coś jak tik), kaszel, bekanie, kichanie. Niby nic, ale problem w tym, że gdy kicha wychodzi z niego w powietrze jakiś naprawdę dziwny zapach, raczej odór, ale nie jest to coś co normalnie śmierduje. Nie jest to też siarka, nawet ta z taniego wina... Ponieważ zdrowo świrował, twierdził nawet kiedyś, że ma w głowie jakieś zwierzątko, kto wie, może i jest opętany.
Nie mogę niestety wykluczyć spraw niematerialnych. Co jednak wskazuje, że egzorcyzmy kościoła katolickiego były by tu jedynym rozwiązaniem? Istnieje wiele innych metod wypędzania złych duchów, od szamanizmu po kabałę, itp. Nie wiem która lepsza.
Elwis (32 punktów)
Nie zdajesz sobie sprawy z potęgi mózgu. Ten odór też na pewno da się wyjaśnić. Jak dla mnie nie było tam żadnego opętania.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365