Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Religie

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-03-2006Daria Bugierazwoje znad morza martwego
SZukam pełnego tłumaczenia zwojów na język polski. Czy ktoś może mi pomóc?

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
05-03-2006pronobisojciec dyrektor
Żeby nie było w Polsce problemów z kościołem (politycznym) trzeba najpierw rozwiązać najważniejszy problem kościoła który bezprawnie miesza sie w polityke naszego kraju poprzez ludzi pokroju ojca dyrektora a owy dla powiększenia swoich wpływów lub dla załatwienia swoich prywatnych spraw wykorzystuje wiare i niedouczenie a w wielu przypadkach demencję starczą Polaków. A dzieje się to poprzez mieszanie mediów katolickich z własnymi interesami, najgorsze jest jednak chyba to że spora część polityków a szczególnie rząd RP popiera go w tym w zamian za reklame wśród wierzących i wmawianie ludziom że np pan Kacz... czy pan Ziob...(T.Rydzyk"Mój chłopiec") to dobrzy religijni katolicy którzy powinni rządzić w naszym kraju. Błagam o bojkot nieustający wszystkich ludzi którzy uważają że pranie mózgu staruszkom pod pretekstem wiary to przestępstwo które powinno być karane!!!
Pamiętliwy
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
03-03-2006ZbyszekAtrybuty świętych
Czy ktoś z Was ma jakieś materiały dotyczące, jaki sposób można rozróżnić świętych, w malarstwie czy rzeżbie? Atrybuty świętych.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
03-03-2006tajemniczyPoczęcie Jezusa
Kiedyś usłyszałem pewną teorię na temat poczęcia Jezusa. Otóż ta teoria zakłada że Maria została zgwałcona przez Rzymianina(podawali jego imie ale nie pamiętam). Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
03-03-2006gosiaczek23Objawienie w Ostrowi Mazowieckiej
Spora grupa osób widziała coś co uważają za cud a nawet objawienie. Moi bliscy znajomi są z Ostrowi i podobno też coś widzieli. Czy ktoś z was coś o tym słyszał?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
27-02-2006Gromateistfenomen w nepalu i życie bez jedzenia
Ostatnio wpadły mi w ręce takie artykuły:
www.nautilus.org.pl/article.php?articlesid=519
niejedzenie.info/polski/
Pierwszy z nich dotyczy chłopca, który rzekomo przez kilka miesięcy nie przyjmuje jedzenia i medytuje pod drzewem:
"Przypomnijmy, że trwa tam fenomen, który wprawia w osłupienie cały naukowy świat. 15-letni chłopiec pół roku temu zaczął medytację pod drzewem i - podobno - bez jedzenia i picia przebywa w tym miejscu. Ważne jest to, że w ogóle się nie porusza! Odzywa się tylko w tym momencie, kiedy ktoś się do niego zbliża, aby przeszkodzić mu w medytacji."
Drugi link, jest do strony na temat inedi - niejedzenia.
Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
25-02-2006jareklandCzyżby KRK nawrócił się na racjonalizm?
To najlepszy dowód że działania ruchu humanistycznego przynoszą jakieś efekty. Chodzi o to że wysoka figura w Watykanie (nie pamiętam) kto powiedział, kilka dni temu, że katolicy nie powinni negować ewolucji bo grozi im popadnięcie w fundamentalizm. Podał to portal ekumenizm.pl
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
21-02-2006zimaCzemu mam słuchać?
Witam.
Wpadłem na szatański pomysł. Co więcej dotyczy religii.
Na początek zaznaczam, że ograniczam się do tych religii, które uznają, że istnieje istota najwyższa zwana bogiem/boginią. Nie musi to być monoteizm- ważne by któryś bóg/bogini był/a istotą najwyższą jeśli jest kilkoro. Wiecie, takie założenie, że szczyt hierarchi jest obsadzony.
Pierwsza część pomysłu polega by na potrzeby zabawy założyć, że bóg/bogini istnieje.
Druga, że między mną a tym tworem próżno szukać nici porozumienia. Innymi słowy, jesteśmy sobie obojętni i nie rozmawiamy ze sobą. Bo przecież tak jest! Nawet wierzący to wiedzą- gadał dziad do obrazu, a obraz ni razu!
Chodzi mi o to, że samo założenie, że bogini/bóg istnieje nie prowadzi gdziekolwiek. Jakoś tak zawsze okazuje się, że kapłani mogą słyszeć boginię/boga, a my nie. Choć ja osobiście to nie dowierzam kapłanom.
A jeszcze ciekawiej jest, gdy przyjmie się, że jednak jakoś bogini/bóg przemawia. Powstaje pytanie, czemu mam słuchać? Wpierw musiałbym uwierzyć w dobrą wolę tego czegoś. A jak tu wierzyć, gdy szantażuje się mnie Piekłem (w zależności od religii bywa różnie nazywane)!!! Toż to wymuszenie, jakie stosują pospolici przestępcy! Trochę zaczynam wątpić w najwyższość istoty najwyższej, ale nic.
Przecież to i tak nie zmienia odpowiedzi, że nie muszę!! Przecież widać, że ta stara chabeta w niebiosach i tak nie rusza się by cokolwiek zrobić!
To jacy się stajecie jest Waszą zasługą czy winą, bo macie wybór (i odpowiedzialność za tenże). I żadne wątpliwe..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
19-02-2006quasarInkwizycja
Znalazłem taki tekst RAZ-a o Inkwizycji
www.datapolis.pl/grzes/inkw_rz.htm
Zaciekawił mnie zwłaszcza taki fragment:
"W istocie właśnie historia renesansowych "polowań na czarownice" może być dowodem, że istnienie Inkwizycji zapobiegło stoczeniu się krajów katolickich w otchłań zbiorowej histerii i masowych morderstw, jak to się stało w tej części Europy, gdzie podobnej wyższej instancji zabrakło."
Na czym polegała ta zbiorowa histeria w krajach gdzie zabrakło zbawiennej mocy Inkwizycji?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
17-02-2006krutkiSkąd bierze się fanatyzm religijny?
Skąd bierze się fanatyzm religijny?
i dalej - Jak mu przeciwdziałać?

Chciałbym zadać to pytanie z nawiązaniem do takich wydarzeń jak atak na World Trade Centre, serie nieustających zamachów terrorystycznych na Bliskim Wschodzie, ale także dotyczące tych nam bliższych, jak karykatura Mahometa w Rzeczpospolitej czy rzekome obrażanie uczuć religijnych przez Machinę.

Chciałbym się też odnieść do wypowiedzi z aktualnego numeru Świata Nauki Michael'a Schermer'a w całości dostępnej tutaj, który mówi akurat o fanatykach-terrorystach islamskich:

Jednym ze sposobów uniknięcia zamachów samobójczych jest zatem zwalczanie groźnych grup, które indoktrynują swych członków, takich jak AlKaida. Inny sposób - mówi Alan B. Krueger, ekonomista z Princeton University - polega na zwiększaniu zakresu swobód obywatelskich w państwach, z których najczęściej wywodzą się grupy terrorystyczne. Analizując dane amerykańskiego Departamentu Stanu na temat terroryzmu, Krueger doszedł do wniosku, że "takie kraje, jak Arabia Saudyjska i Bahrajn, z których pochodzi stosunkowo najwięcej terrorystów, są dobrze rozwinięte gospodarczo, lecz sfera swobód obywatelskich jest w nich znacznie ograniczona.
Terroryści niezmiernie rzadko rekrutują się z krajów nawet biednych, lecz z zakorzenioną tradycją swobód obywatelskich. Najwyraźniej możliwość gromadzenia się i protestowania w pokojowy sposób za aprobatą władz jest poważną alternatywą dla działalności
..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)