Bardzo celna uwaga ...  Ale mimo wszystko spróbuję podpowiedzieć NIKT-owi coś merytorycznie. Te pożądane przez niego absurdy może wydadzą mu się troche znajome ...(por. np. Łk 21:29-32, Mt 24:34). "Niższość" esseńczyków w stosunku do dzisiejszego chrześcijaństwa polega na tym, że swych pism i przekonań nie opatrzyli pokrętnymi wyjaśnieniami, "metaforycznymi" interpretacjami. No ale gdyby przetrwali do dnia dzisiejszego i na własne oczy się przekonali że ten koniec świata który miał nastąpić w ciągu ich ostatnich 49 lat, nie nastapił pomimo upływu 2 tysięcy lat, to na pewno poradziliby sobie w podobny sposob. "Teksty z Qumran, zwłaszcza zaś komentarze biblijne i korpus proroctw mesjańskich ukazują świadomość religijną esseńczyków; podług nich historia świata dobiegała już kresu i w niedalekiej przyszłości nastąpić miało zamknięcie dziejów ludzkich. (...) W tym celu dzieli on historię świętą na okresy jubileuszowe (7 okresów po 70 lat z tradycji prorockiej przerabia na 10 okresów po 49 lat z tradycji kapłańskiej). Dzieje gminy qumrańskiej pojmuje autor jako ostatni etap historii świętej, która wkracza oto w dziesiąty okres stanowiący wielki jubileusz. " (ks. Stanisława Mędala "Znaczenie rękopisów znad Morza Martwego dla studium Nowego Testamentu" , "Filomata. Numer specjalny. Rękopisy z Qumran. I", 391, 1989.)
lasciate ogni speranza
|