Racjonalista - Strona głównaDo treści
O religii

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
12-09-2008 20:24plonka (42 punktów)O religii
Czy na pewno cywilizacje powstały wokół religii,a moze odwrotnie . Mogły podążać równolegle to sie zbliżając , to oddalając w zaleznosci co w danej chwili bylo na reke tworcom .
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

awitu (7627 punktów)
>Czy na pewno cywilizacje powstały wokół religii,a moze odwrotnie . Mogły podążać równolegle to sie
>zbliżając , to oddalając w zaleznosci co w danej chwili bylo na reke tworcom .

Na pewno, religie znalazły się u podstaw obecnych cywilizacji a także tych historycznych . Co nie oznacza , że nie może istnieć cywilizacja oparta na innym niż religijny systemie wartości. Trzeba pamiętać też, że podstawą cywilizacji jest nie tylko religia ale także inne czynniki. Według Bozemana u podstaw cywilizacji znajdują się specyficzne dla danej cywilizacji "wartości, normy, instytucje i sposoby myślenia do których kolejne pokolenia danej społeczności przywiązują podstawowe znaczenie". Podobnie Wallerstein definiuje cywilizację jako "szczególny zbiór, na który składa się światopogląd, obyczaje , struktury i kultura ( zarówno materialna, jak i wysoka), tworząca pewien rodzaj historycznej całości i współistniejący ( nie zawsze co prawda jednocześnie) z innymi odmianami tego zjawiska." Aby można mówić o cywilizacji musimy mieć wspólnotę światopoglądową, a taką wytwarzały w historii religie. To wynik procesów historycznych, być może z czasem wytworzy się cywilizacja oparta na wspólnych wartościach ateistycznych. Trzeba jednak pamiętać, że mamy 5 religii uniwersalnych, a 7, 9 lub 11 cywilizacji ( w zależności od podziału). Podstawę dwóch cywilizacji może stanowić jedna religia, np cywilizacja łacińska i cywilizacja latynoamerykańska, pomimo że u podstaw mają chrześcijaństwo, ewoluowały one odmiennie w wyniku rożnych innych czynników.


"Colorless green ideas sleep furiously"

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365