Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czym jest satanizm?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
22-05-2007 19:43Karolina (81 punktów)Czym jest satanizm?
O jakiegoś czasu zastanawiam się, czym tak naprawdę jest satanizm. Spotkałam się z różnymi definicjami i są one niekiedy bardzo różne. Co można nim nazwać? Czy satanizmem można nazwać odprawianie czarnych mszy, rytualne mordy, dewastowanie cmentarzy, etc? I przede wszystkim - czy satanista wierzy w szatana który byłby "upostaciowaniem zła i przeciwnikiem Boga" (biblijny szatan), czy może ich szatan to tylko symbol, a tak naprawdę wierzą w moc swojego "ja"? Ci drudzy kategorycznie odcinają się od pierwszych, nazywając ich "pseudosatanistami". Spotkałam się z reakcjami, gdzie na hasło "satanizm" mówiono o sektach i świrach obdzierających koty ze skóry. Zastanawiam się, czy można tak reagować, skoro sataniści racjonalni (satanizm racjonalny - ateistyczny, Szatana traktujący wyłącznie jako symbol, ze spłyconą warstwą filozoficzną, nastawiony hedonistycznie. LaVey i Kościół Szatana reprezentują tą odmianę - satan.pl) wierzą w zupełnie co innego? Chciałabym, aby ktoś spróbował mi to wyjaśnić, abym mogła unikać w przyszłości nieporozumień wynikających z używania terminu "satanizm".
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

J.Szulc (5723 punktów)
Prześledź wątki na tym Forum.
Już o tym dyskutowano i padło wtedy wiele mądrych słów.

Czytałaś "Biblię Szatana"?
Poczytaj wszystko dokładnie i myślę, że sama potrafisz sobie odpowiedzieć na wiele pytań.
Ci, którzy dewastują, zabijają itp. to zwyczajni chuligani, którym marzy się coś, czym można wstrząsnąć innych.
Chcą się wyróżnić.
Biedacy i tyle. Biedacy w swych poglądach.

Pozdrawiam.

---
Karolina (81 punktów)
"Biblię Szatana" czytałam, tak samo jak teksty na Racjonaliście o satanizmie. Po prostu dziwią mnie reakcje ludzi, którzy na słowo satanizm mają jednoznaczne i przerażające skojarzenia. Dziękuję za radę, poczytam jeszcze na pewno
J.Szulc (5723 punktów)
Chodzi mi o to, żebyś sama wyrobiła sobie pogląd na sprawę.
Ludzie reagują w jednoznaczny sposób dlatego, że nie znają wiele ponad to, co widzą.
A widzą tylko chuliganów.

---
Zyga (1539 punktów)
>"Biblię Szatana" czytałam, tak samo jak teksty na Racjonaliście o satanizmie. Po prostu dziwią mnie reakcje ludzi, którzy na słowo satanizm mają jednoznaczne i przerażające skojarzenia. Dziękuję za radę, poczytam jeszcze na pewno

Ależ czym tu się dziwić. Taki obraz został wykreowany i wbity ludziom do głowy.
Agnostyk = ateista = wierzy w szatana = szataniści palą koty i czczą rogacza.
W końcu szatan to wróg stwórcy, jedynego miłosiernego boga, skarbnicy mądrości i naszej radości
APawłowski (1150 punktów)
>Po prostu dziwią mnie reakcje ludzi, którzy na słowo satanizm mają jednoznaczne i przerażające skojarzenia.

To nic nowego. Tak jest niemal ze wszystkim. Ktoś tak długo indoktrynuje, aż osiągnie skutek w postaci jednolitego społecznego myślenia na zadany temat. A taka społeczna myśl jest silniejsza niż najtęższy umysł i rzeczywistość.
LEGION. (3161 punktów)
Polecam forum Satan.pl
Tam ten temat roztrząsali ludzie uważający się za satanistów.
Linka nie dam... wiadomo dlaczego.

NIE KLIKAĆ
Tofik (5585 punktów)
Właściwie patrząc daleko wstecz satanista wielbił szatana, odprawiał do niego modły itp. Taki pogląd będzie towarzyszył ludziom jeszcze bardzo długo, jednak mówiąc, że ktoś jest satanistą, nie wiemy, czy wielbi szatana, czy raczej ma swoją własną teorię na ten temat i nazywa się satanistą. Satan-szatan satanista-wielbiący szatana, ale ludzie teraz to 'przechrzcili' i powstało zupełnie inne twierdzenie, a rdzennych satanistów (czyli wielbiących szatana) nazywa się teraz pseudo satanistami, nie wiedzieć czemu.


"Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!" Drobner
22-05-2007 22:13 
 Ocena 1 na 1
Pan Tau (1237 punktów)
>Właściwie patrząc daleko wstecz satanista wielbił szatana, odprawiał do niego modły itp.

Ciekawe, że według katarów chrześcijanie są satanistami, ponieważ za Boga uznają stwórcę świata materialnego, którym według katarów jest właśnie Szatan.

"ludzie wolni nie są równi, ludzie równi nie są wolni"
Zyga (1539 punktów)
>Ciekawe, że według katarów chrześcijanie są satanistami, ponieważ za Boga uznają stwórcę świata materialnego, którym według katarów jest właśnie Szatan.

Chmmmmm zaciekawiło mnie też kiedyś, że w niektórych systemach wierzeń symbolem mądrości jest wąż. Ten sam wąż, który u chrześcijan daje ludziom rozum i staje się złem najgorszym.
Tofik (5585 punktów)
Czyli proste! Ludzie inteligentni nie wierza w boga, bo sa za inteligentni, a wiara chce ich pokazać w złym świetle, ponieważ moga innych odsunac od tej wiary.

"Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!" Drobner
Patty Matheson (2087 punktów)
Zresztą cały szatan to dla wielu symbol mądrości. Już samo skojarzenie Drzewa Poznania... Teraz tylko kwestia, czy ta mądrość to był dobry "wybór", czy nie lepiej jednak iść na wiarę i zostawić rozum. Niech każdy oceni sobie sam
Karolina (81 punktów)
>Zresztą cały szatan to dla wielu symbol mądrości. Już samo skojarzenie Drzewa Poznania... Teraz tylko kwestia, czy ta mądrość to był dobry "wybór", czy nie lepiej jednak iść na wiarę i zostawić rozum. Niech każdy oceni sobie sam

Coś w tym jest... Może faktycznie szatan wcale nie kusił, lecz po prostu namawiał do poznania empirycznego (zerwanie jabłka) i odnalezienia swojego rozumu Nie taki zły, jak go malują
Patty Matheson (2087 punktów)
>Satan-szatan satanista-wielbiący szatana, ale ludzie teraz to 'przechrzcili' i powstało zupełnie inne twierdzenie, a rdzennych satanistów (czyli wielbiących szatana) nazywa się teraz pseudo satanistami, nie wiedzieć czemu.

Wiedzieć czemu Każdy chce być jedyny i prawdziwy. Tak jak Kościół nazywa odstępców heretykami, tak i Sataniści odcinają się od wandali, którzy przyprawiają im niechlubną etykietę. Cóż poradzić, że tak bóg, jak i szatan, to tak wieloznaczne symbole. O ile się orientuję jednak, Satanistom nie potrzebny jest monopol na prawdę, tylko chcą mieć czyste konto i "święty" spokój.
APawłowski (1150 punktów)
Tak sobie myślę, że dość trudno jest tak słowami poszafować, aby z tego wyszła definicja sekty i to taka która jednoznacznie odróżni dominujące religie od sekt. Różnica jest delikatna bo cele obu instytucji są takie same.
Wikipedia pod hasłem sekta:
Sektę, według Nowej Encyklopedii Powszechnej PWN, charakteryzuje zespół wybranych cech, które często uznawane są za negatywne przez oficjalne instytucje państwowe lub religijne, m. in. autorytarne sprawowanie władzy przez przywódcę sekty, traktowanie członków sekty w sposób instrumentalny przez jej kierownictwo, łączenie celów politycznych i ekonomicznych (czerpanie korzyści materialnych z działalności sekty przez wybrane osoby lub grupy osób) z celami religijnymi lub parareligijnymi, brak samokrytycyzmu, dążenie do uniezależnienia się od uznawanych przez społeczeństwo czynników kontroli (np. rodzina)
A ja się zastanawiam czym się to różni od kościołów czy innych grup wyznaniowych?
Piotrek K (451 punktów)
Gdyby jeszcze dodać grożenie konsekwencjami, gdy ktoś chce odejść (piekło) to z katolicyzmu wychodzi niczego sobie sekta .

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365