Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jahwe i jego.. żona

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
23-03-2011 18:57webmaster (moderator)Jahwe i jego.. żona
Ocena 1 na 1
Pewien biblista doszedł do wniosku, że pierwotnie Jahwe, plemienny bóg izraelitów epoki brązu, miał.. żonę.

www.ibtime(*)od-s-wife-god-s-wife-asher.htm
Nie jest to może nic nowego, ciekawe tylko, że coś nowego udaje się w temacie ustalić.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Pewien biblista doszedł do wniosku, że pierwotnie Jahwe, plemienny bóg izraelitów epoki brązu,
>miał.. żonę.

Ale hetero- przynajmniej?


Harahefet sh'eli mele'ah betzlofahim
perun (8610 punktów)
>Pewien biblista doszedł do wniosku, że pierwotnie Jahwe, plemienny bóg izraelitów epoki brązu,
>miał.. żonę.
>www.ibtime(*)od-s-wife-god-s-wife-asher.htm
>Nie jest to może nic nowego, ciekawe tylko, że
>coś nowego udaje się w temacie ustalić.
>
Ciekawi mnie kiedy ten biblista ustali , że Jahwe mial nie tylko żone ale i syna i nie był to Jezus.Ewolucja żydowskiej religii od politeizmu do monoteizmu jest dosyć dobrze opisana.Jahwe normalnie jak nasz Mieszko ,aby stać sie monogamistą porzucił żone poganke i zamienił ja na...hmm dziewice. Pozostałości żydowskiego politeizmu jeszcze do dzisiaj są dość dobrze widoczne w Bibli.
diogenes (42753 punktów)
>Pewien biblista doszedł do wniosku...

Dobry chodziarz.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
23-03-2011 22:41
 Ocena 11 na 11
Fizyk (17637 punktów)
> Pewien biblista ...

To biblistka

www.telegr(*)id-God-Have-a-Wife-review.html
23-03-2011 23:13 
 Ocena 2 na 2
DEmonizer (4893 punktów)
Tak się zastanawiam: Czy te plusy są oceniające Fizyka, czy może biblistkę?

Pozdrawiam
24-03-2011 00:38 
 Ocena 4 na 4
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Ja przyznaję plusa Fizykowi za to, że nawet temu, który uważa, iż zna język angielski (bo założył wątek zamieszczając link w tym języku), mimo iż w linku czytamy "Francesca Stavrakopoulou" i "She", pokazał "pismem obrazkowym", że chodzi jednak o kobietę.

Za egzegezę poza eklezją auto-da-fe (graffiti - Wrocław pl. Nankiera 1986)
24-03-2011 18:51 
 Ocena 9 na 9
Artur@R (7115 punktów)
...ja tez chce plusy...ja też chce. "Moje" zdjęcie ładniejsze ..no i kobieta z książkami a nie w piaskownicy




vivere est cogitare
"...upadamy wtedy, gdy nasze życie przestaje być codziennym zdumieniem" - Myslovitz
24-03-2011 19:38 
 Ocena 8 na 8
Meretseger (61860 punktów)
>w piaskownicy
Ożeż... ja Ci dam "piaskownicę"

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
24-03-2011 22:42 
 Ocena 2 na 2
finerbijk (17282 punktów)
>Ożeż... ja Ci dam "piaskownicę"

Pluskownicę?
25-03-2011 06:57 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)

>Pluskownicę?
Nie, ona jest pod ochroną

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
25-03-2011 15:36 
 Ocena 1 na 1
Artur@R (7115 punktów)
>>Pluskownicę?
>Nie, ona jest pod ochroną

..ale można ją uprawiać..więc do siewu wzywam!...troski i pielegnacji.

vivere est cogitare
"...upadamy wtedy, gdy nasze życie przestaje być codziennym zdumieniem" - Myslovitz
26-03-2011 05:19 
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)
>więc do siewu wzywam!
Znaczy... siać, siać, siać?

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
Artur@R (7115 punktów)

Dzięki za "plusaki"...prawie dogoniłem Fizyka ..ale "prawie " czyni różnicę .
Brawo dla Fizyka za czuwanie i merytoryczność

vivere est cogitare
"...upadamy wtedy, gdy nasze życie przestaje być codziennym zdumieniem" - Myslovitz
finerbijk (17282 punktów)
>Pewien biblista doszedł do wniosku, że pierwotnie Jahwe, plemienny bóg izraelitów epoki brązu,
>miał.. żonę.

A o teściowej coś już wiadomo?
24-03-2011 09:04 
 Ocena 1 na 1
webmaster (moderator)
>A o teściowej coś już wiadomo?
Nie, ale imię brata jego Baal (z małżonką Anat).
24-03-2011 09:27 
 Ocena 3 na 3
finerbijk (17282 punktów)
>Nie, ale imię brata jego Baal (z małżonką Anat).

Która była jednocześnie jego siostrą. Relacje rodzinne Bogowskich nigdy nie należały do prostych.
PanBuk (6257 punktów)
>A o teściowej coś już wiadomo?
>
no tak... krzyż czy teściowa...?
i wybór padł jednak na...



Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
Andrzej Bogusławski (52275 punktów)
>coś nowego udaje się w temacie ustalić.

Za M. Eliadem: "Na czele panteonu stoi El. Jego imię oznacza 'boga' w języku semickim, ale u Semitów zachodnich jest bogiem osobowym. Nazywa się go pełnym mocy. 'Bykiem', 'Ojcem bogów i ludzi', 'Królem', 'Ojcem lat'. Jest 'święty', 'litościwy', 'bardzo mądry'. Starożytny tekst: (Narodziny bogów wdzięcznych i pięknych) opisuje boga El zapładniającego swoje dwie żony, Aszirat i Anat , Gwiazdę poranka i Gwiazdę wieczoru. Aszirat sama zrodzona z boga El, zwie się Matką Bogów; urodziła siedemdziesięciu boskich synów. (...) W procesie łączenia boga ojca i Ela Jahwe został z nim utożsamiony".

@@@
.
Kowalska (14008 punktów)
>Pewien biblista doszedł do wniosku, że pierwotnie Jahwe, plemienny bóg izraelitów epoki brązu, miał.. żonę.

   A kim byli rodzice żony? A rodzice rodziców? A rodzice rodziców rodziców? Czy Jahwe był sierotą? Jeśli tak, to gdzie są jego rodzice i dlaczego go zostawili? I kim byli rodzice rodziców Jahwe? Czy dlatego Maryję zapłodnił Duchem, bo znielubił kobiety po rozwodzie i złych doświadczeniach? Czy Józef był TW? Gdzie to się wszystko zaczyna i dlaczego my nic o tym nie wiemy? Kto trzyma w ukryciu papiery rozwodowe i dlaczego są to Żydzi?

Ktoś zna odpowiedzi?


W 1986 roku byłam z Dawkinsem na nartach w St. Moritz. Nie potrafił wytłumaczyć, skąd ma kombinezon. Ja też się nie przyznałam do pinezek.
25-03-2011 09:12 
 Ocena 1 na 1
PanBuk (6257 punktów)
>Ktoś zna odpowiedzi?

Oczywiście! ale to tajna informacja. Trzeba odtajnić i powołać komisje śledczą!


Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
rexus (2343 punktów)
To jeszcze nic, wyczytałem ostatnio, że Jezus miał z Marią Magdaleną dwóch synów.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365