Racjonalista - Strona głównaDo treści
PRL, zwierzęta i nie tylko.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
20-10-2025 16:25Lolek_Salambek (2665 punktów)PRL, zwierzęta i nie tylko.
Ocena 2 na 2
Chcialem podzielić się nastepujacymi refleksjami.
Obecnie często słyszy się określenie „PRL – system słusznie miniony”; sugerujące ze w w PRL-u wszystko było zle.
Moim zdaniem sa aspekty, w których PRL był lepszy, niż obecna rzeczywistość.
Takim obszarem jest na przykład traktowanie zwierzat hodowlanych – podkreślam mam tu na myśli, zwierzęta które były hodowane w celach konsumpcyjno spożywczych: „na mieso”; krowy hodowane w celu pozyskiwania mleka; kury hodowane w celu pozyskiwania jajek. Nie chodzi mi natomiast o psy czy koty czyli tak zwane zwerzeta domowe.
Wracjac do tematu zwierzat hodowlanych - jako człowiek 50+ pamiętam „obrazki” z mojej wczesnej mlodosci gdy jezdzilem na wies:
- kury, kaczki, gesi chodzące sobie po podworku w gospodarstwie – wolny wybieg
- sceny uśmiercania tychże ptakow poprzez odcięcie im glowy lub poderznięcie gaardla
- krowy i owce wyprowadzane na pastwiska.
Zwierzeta te w mojej opinii miały po wielokroć lepsze zycie niż obecne zwierzęta hodowlane.
Obecne hodowle zgodnie z maksyma maksymlizacji zysku odznaczają się bardzo brutalnym traktowaniem tych zwierzat – chciałoby się powiedzieć nieludzkim traktowaniem – w wielu przypadkach zwierzęta te przez cale zycie bardzo intensywnie cierpia.
Można to zobrazować przykładem hodowli kur na mieso.
W internecie można znaleźć stosowne informacje – podam jeden przykład. Mam na myśli artykul:
„17 faktów o hodowli kurczaków na mięso, które hodowcy starają się ukryć”
www.otwart(*)w-o-hodowli-kurczakow-na-mieso
Artykul ten zawiere bardzo wiele opisow cierpień kurczakow w hodowlach – sa one bardzo drastyczne wiec nie będę ich przytaczal. Zacytuje jedynie pierwsze zdanie tego artykulu:
<<Paul McCartney powiedział, że „gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem”>>.
Można latwo domyslec się, ze w podobnie brutalny sposób traktowane sa w hodowlach inne zwierzęta hodowane do celów kulinarnych – w szczególności zas krowy i świnie; ale na przykład również lososie. Niewatpliwie latwo można sobie wygooglac artykuly, piszące o takich praktykach.
Chcialem tu jeszcze poruszyć pare dodatkowych watkow.
Gdy na farmie krów rodzi się osobnik plci męskiej wówczas jego przyszlosc to jedna z dwu drog:
- większość z tych zwierza zostanie szybko zabita na tak zwana cielecine
- nieduza ich czesc „uratuje życie” jako zwierzęta rozpłodowe.
Innym skajnie brutalnym traktowaniem (a może raczej sadystycznym) jest hodowla gesi i kacek na tak zwany pasztet strasburski (nawiasem mowiac hodowle tego typu zakazane sa w niektórych krejach Europy)
Przez ponad dwa tygodnie przed ubojem do gardeł kaczek i gęsi wkłada się metalową rurę, pompując wysokokaloryczny pokarm bezpośrednio do żołądka. W przypadku kaczek to jest około kilograma paszy dziennie, a gęsi - 2 kg. To tak, jakby człowiekowi wmuszano jedzenie 20 kg makaronu dziennie.
Dazenie do maksymalizacji zysku w hodowli zwierzat prowadzi oczywiście do tego, ze produkty mięsne, mleko czy jajka sa relatywnie tanie. Cene za to placa zwierzęta poddawane swoistym torturom, o których pisałem wyżej. Inna kwestia jest niska jakość tego typu produktów.
Inny negatywny skutek wspomnianych niskich cen produktów pochodzenia zwierzęcego to miedzy innymi obecnie obserwowane nasilenia takich chorob u ludzi jak: otylosc, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca a w dalszej konsekwencji zawaly i udary. Z punktu widzenia ekonomicznego nasilenie tychże chorob implikuje koszty leczenia/opieki nad osobami chorymi.
Poniekad kwadratura kola.
W mojej ocenie najbardziej drastyczne sa jednak dlugotwale intensywne cierpienia, jakich doswiadczaja zwierzęta w hodowlach.


Smutno pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

panTeista (6808 punktów)
>Obecnie często słyszy się określenie "PRL - system słusznie miniony"; sugerujące
>ze w w PRL-u wszystko było zle.
>Moim zdaniem sa aspekty, w których PRL był lepszy, niż obecna rzeczywistość.

Dobrym w PRL-u był brak bezrobocia. Złym puste półki w sklepach i towary na kartki.

>Inny negatywny skutek wspomnianych niskich cen produktów pochodzenia zwierzęcego to miedzy innymi
>obecnie obserwowane nasilenia takich chorob u ludzi jak: otylosc, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca a
>w dalszej konsekwencji zawaly i udary.

Otyłość, cukrzyca to skutek spożywania nadmiernej ilości węglowodanów. Węglowodany powodują wyrzut insuliny, która sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej w organizmie.
Mięso, ryby, jaja spożywane bez węglowodanów nie przyczyniają się do otyłości i cukrzycy.
Po spożyciu posiłku białkowo- tłuszczowego dłużej nie odczuwasz głodu.
Spożywając węglowodany po trzech godzinach znów masz chęć jedzenia, to sprzyja tyciu.

Miałem glukozę na czczo 113 czyli stan przed cukrzycowy. Po zastosowaniu diety nisko węglowodanowej stan glukozy spadł na 95.

Pozdrawiam
20-10-2025 20:12 
 Ocena 3 na 3
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Dobrym w PRL-u był brak bezrobocia. Złym puste półki w sklepach i towary na kartki.
-----------
Podzielam ten pogląd Panteisto.



>Otyłość, cukrzyca to skutek spożywania nadmiernej ilości węglowodanów.........
---------------
Zgadzam się twoimi uwagami "dietycznymi" ale ....
Uwazam ze w kwestii otylosci oraz nadciśnienia ważne sa również takie uwarunkowania jak:
- bialka zawierają kalorie - nawet bedac na "diecie" z duza iloscia bialek a mala ilościom weglowodanow można utyć jeśli będzie spozywac się "odpowiednio" duza ilość poszczególnych potraw
- jeśli ktoś ma sklonnosc do nadmiernego spożycia pokarmow to dostep do stosunkowo tanich bialek pozwala na spozywanie dużej ilości kompozycji kulinarnych węglowodanowo-bialkowych (przykłady: tradycyjna polska potrawa schabowy z ziemniakami - i tak lepiej ze z ziemniakami niż makaronem; "smieciowe" kompozycje kulinarne oferowane w szerokiej gamie w niektórych modnych restauracjach).


S pozdravem, Wojownik Stokrotka
20-10-2025 23:23 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Dobrym w PRL-u był brak bezrobocia. Złym puste półki w sklepach i towary na kartki.
Dobre w kapitalizmie były uginające się od towaru półki w sklepach, złe bezrobocie...

"Stop!" stopkowym mundrościom!
szarley (54913 punktów)
Świat jest prosty jedynie dla prostaków

Były rzeczy lepsze i były gorsze. W sumarycznej ocenie trzeba brać i jedne i drugie, dlatego dobrze że czasy PRL się skończyły

Podam przykład bardziej dla Ciebie neutralny:
Na początku XX wieku ziemie czeskie były jednym z najlepiej gospodarczo rozwiniętych regionów Europy. Rok 1918 był dramatem: utrata rynków zbytu, dostępu do morza, bogatej części terytorium, obciążenie garbem słowackiej biedy, a jednak kraj się rozwijał i czeski robotnik czy rolnik żył na poziomie który był marzeniem robotnika niemieckiego, amerykańskiego, brytyjskiego, o polskim nie ma co wspominać. W 1948 władzę zdobyli stalinowscy komuniści. Dziś Czeska republika to gospodarcza druga liga

A jednak były rzeczy lepsze: socjalne i zwykłe bezpieczeństwo, dostęp do edukacji dla robotniczych dzieci...

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Były rzeczy lepsze i były gorsze.....
----------
Szarlej - to ciekawe co piszesz - podzielam twoje opinie jakie wyraziles w swoim wpisie.





S pozdravem, Wojownik Stokrotka
20-10-2025 21:56 
 Ocena 1 na 1
Thoter (6650 punktów)
> W 1948 władzę zdobyli stalinowscy komuniści. Dziś Czeska republika to gospodarcza druga liga
>

pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_SlĂĄnskĂ˝

Rudolf Slánský, właśc. Rudolf Salzmann (ur. 31 lipca 1901 w Nezvěsticach, zm. 3 grudnia 1952 w Pradze) - czechosłowacki działacz komunistyczny pochodzenia żydowskiego.
Od 1945 był sekretarzem generalnym KC KPCz, odpowiedzialnym za rozpoczęcie represji politycznych. 8 września 1951 został usunięty ze stanowiska i zastąpiony przez Klementa Gottwalda, a 13 listopada 1951 aresztowany. Rok później został wraz z 13 innymi byłymi wysokimi funkcjonariuszami partyjnymi żydowskiego pochodzenia oskarżony o działalność antynarodową i szpiegostwo na rzecz Izraela.


Rudolf Slánský był stalinowskim komunistą ??
okragly (21676 punktów)

>Moim zdaniem sa aspekty, w których PRL był lepszy, niż obecna rzeczywistość.
w PRLu było lepiej, bo była lepsza żywność, a żywność to życie

popatrz USA, ile tam ludzi cierpi z przejedzenia, bo są niedożywieni
w PRLu jabłko miało 10 x więcej wartosci odżywczych (witamin, minerałów) niż dzisiaj, dlatego kiedyś jedno jabłko zawiera tyle co dzis wiaderko jabłek, by uzupełnić braki witaminowe, mineralne, jesz wiaderko jabłek, dlatego tyjesz

dlatego u naszego pana świata, usazyda, wydają 10 x więcej na medycyne a żyją 10 lat krócej niż na Kubie


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
21-10-2025 17:44 
 Ocena-1 na 1
panTeista (6808 punktów)
>w PRLu było lepiej, bo była lepsza żywność,

Niby była lepsza ale na kartki.
21-10-2025 18:56 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Niby była lepsza ale na kartki.
________
PanTeisto - kartki a i owszem były przez pewien okres a dłużej niż kartki były niedobory rynkowe.
Uważam jednak że w PRLu żywność nie była tak nafaszeroeana chemia jak obecnie .
Dróbny przykład.
Tradycyjna sałatka warzywna robiona w domu - jeśli będzie w lodowce przez 3 albo 4 dni
to skwasnieje_
A sałatka z marketu ma bodaj 3 czy 4 tygodnie ważności.

Porażka.



S pozdravem, Wojownik Stokrotka
21-10-2025 19:59 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>PanTeisto - kartki a i owszem były przez pewien okres

21 z 44 lat PRL (jeśli mowa o żywności)
44 z 44 lat PRL (jeśli mowa o wszystkich dobrach)

>a dłużej niż kartki były niedobory rynkowe.
Wiesz dlaczego na mostach na Olzie były szlabany?
Żeby kolejki po papier toaletowy nie blokowały ul. Głównej na lewym brzegu Rzeki

>Uważam jednak że w PRLu żywność nie była tak nafaszeroeana chemia jak obecnie .
>Dróbny przykład.
>Tradycyjna sałatka warzywna robiona w domu - jeśli będzie w lodowce przez 3 albo 4 dni
>to skwasnieje_
>A sałatka z marketu ma bodaj 3 czy 4 tygodnie ważności.

Błąd metody
Porównaj domową sałatkę wtedy i dziś
porównaj sałatkę z marketu dziś i... cóż nie ma z czym porównać

Owszem, żywność była czasami lepszej jakości, ale :
- porównaj dostępność
- porównaj ceny!!!!!!

No i CZASAMI !
Jaki był poziom higieny w spożywce w PRL - u?

Ceny:
1976:
średnia płaca netto ok 4300 zł
ceny: kiełbasa zwyczajna 44 zł/kg (najtańsza)
szynka 200 zł/ kg
kawa 230 (orient) - 400 (Super) zł/ kg
cukier 10,5 zł/ kg, bez kartek 26 zł/kg
masło 70 zł/kg
chleb 4 zł kg (jedyne tańsze niż dziś)
czekolada 105 zł/kg
wódka Baltic 103 zł/0,5 l

26 złotych za kilogram cukru!!!!!!!!! Przy płacy nominalnie podobnej do dzisiejszej!
Kaczyński się żali że Niemcy kupili polskie cukrownie

44 zł za najtańszą kiełbasę kolejka od nocy wypełniana makulaturą


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
21-10-2025 19:02 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>w PRLu było lepiej, bo była lepsza żywność,
>Niby była lepsza ale na kartki.
tu jest coś dla Ciebie, prof. Cichosz: Żywieniowy przekręt usazyda www.youtube.com/watch?v=ksWAT3uqlWA


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
panTeista (6808 punktów)
>tu jest coś dla Ciebie, prof. Cichosz: Żywieniowy przekręt usazyda www.youtube.com/watch?v=ksWAT3uqlWA

Długie ale warte wysłuchania. Usazyda dodałeś od siebie.
Oglądasz Braci Rodzeń?
.
22-10-2025 17:34 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>tu jest coś dla Ciebie, prof. Cichosz: Żywieniowy przekręt usazyda www.youtube.com/watch?v=ksWAT3uqlWA
>Długie
tu masz krótkie youtube.com/shorts/NsuI05JsoOg?si=X1ObpgET8vu5CoKV

>Oglądasz Braci Rodzeń?
prof z linku wyżej powiedziała, że dietetycy są lepsi od lekarzy
ale najczęściej słucham lekarza stomatologa www.youtube.com/watch?v=6IbOSttjaC4



potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>tu masz krótkie youtube.com/shorts/NsuI05JsoOg?si=X1ObpgET8vu5CoKV

______
Okrągły - bardzo ciekawy link.
Jak najbardziej podzielam zdanie Pani Profesor.


S pozdravem, Wojownik Stokrotka
23-10-2025 08:31 
 Ocena 1 na 1
panTeista (6808 punktów)
>najczęściej słucham lekarza stomatologa

Skoczylas zaleca by spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe. Stosowałem się do jego zaleceń i nie wystarczyło to do wycofania stanu przed cukrzycowego. Dopiero dieta niskowęglowodanowa okazała się skuteczna.
.
24-10-2025 07:43 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>najczęściej słucham lekarza stomatologa
>Skoczylas zaleca by spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe. Stosowałem się do jego zaleceń i nie wystarczyło to do wycofania stanu przed cukrzycowego. Dopiero dieta niskowęglowodanowa okazała się skuteczna.
dieta Kwaśniewskiego
czyli dieta rajska, wtedy polowaliśmy na mamuty, tony tłuszczu, mięsa i nie jedliśmy nasion traw (zboża) bo ich nie było


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
24-10-2025 11:08 
 Ocena 1 na 1
panTeista (6808 punktów)
>>Skoczylas zaleca by spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe. Stosowałem się do jego zaleceń i nie wystarczyło to do wycofania stanu przed cukrzycowego. Dopiero dieta niskowęglowodanowa okazała się skuteczna.
>dieta Kwaśniewskiego
>czyli dieta rajska, wtedy polowaliśmy na mamuty, tony tłuszczu, mięsa i nie jedliśmy nasion traw (zboża) bo ich nie było

Zgadza się.
Dieta człowieka żyjącego przed rewolucją neolityczną, tzn. przed wynalezieniem rolnictwa, składała się głównie z mięsa, ryb, warzyw zielonych, orzechów.
Ja dodaję do tego codziennie trzy całe jaja, cztery łyżki oliwy z oliwek, jogurt i sery żółte.

pl.wikiped(*)Dieta_niskowęglowodanowa#
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>w PRLu było lepiej, bo była lepsza żywność, ....
_______
Okrągły - w dużym stopniu zgadzam się z tym co napisałeś.
Nie podoba mi się jedynie ostatni akapit twojego wpisu



S pozdravem, Wojownik Stokrotka

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365