 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-11-2012 08:39 | romaro (25211 punktów) | PiS szykuje marsz
2 na 2 | Na naszych oczach tworzy się nowa religia. Ma już czcicieli nawet wśród niektórych biskupów i polityków. Członkowie kościoła szczególną nienawiścią darzą Niemców. Powodem tej nienawiści może być wypędzenie ich boga z ziemi niemieckiej. wyborcza.p(*)polszczyznie__PiS_szykuje.htmlPatronem marszu będzie zapewne ten z obrazka.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Dariusz Jamrozowicz (2363 punktów) |
Nie ma gdzieś tego obrazu do pobrania w dobrej jakości? Jestem pod wielkim wrażeniem przekazu. Serio, nie nabijam się, raczej odczuwam zdziwienie z nutą zadumy, a nawet i strachu. _
|
|
8 na 8 | Selanos (12869 punktów) | "Mniejszość niemiecka zagraża Polsce." Gdyby to nie było tak idiotyczne, to tarzałbym się ze śmiechu. Ta mniejszość niemiecka nie dość, że jest nieliczna, to jeszcze bywa tak, że nawet nie zna niemieckiego. Widać PiS potrzebuje kogoś przeciwko komu mógłby zjednoczyć ludzi w nienawiści, tak jak to robił Hitler z Żydami.
|
|
 | 2 na 2 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Proponuję pomieszkać trochę na opolszczyźnie, a później wygłaszać takie opinie.
Tu nie może miasto uczcić powstań śląskich, bo jak (współrządząca mniejszość niemiecka zauważa) to była walka Ślązaków o Śląsk, a nie jakieś polskie narodowe powstania i tak należy o tym mówić. Nazwy miejscowości są wzięte z przysłowiowej dupy, bo nijak się mają do historii miejscowości. Np. w Dębskiej Kuźni przez chwilę zawisła nazwa, która obowiązywała przez kilka lat podczas hitlerowskiej okupacji...
Większość niemieckich nazw miejscowości zostało wymyślonych na siłę na przestrzeni kilku ostatnich lat. Nie mają na celu oczywiście nic poza manifestacją poglądów miejscowych, bo nie mają żadnej podstawy historycznej, ani żadnych referencji na innych znakach drogowych.
Proponuję sobie pospacerować po opolszczyźnie, gdzie można natknąć się na ładnie nasprejowane "hadziaje do gazu" na coniektórych ścianach.
Na opolszczyźnie w mniejszych kościołach odprawia się więcej mszy po niemiecku, niż po polsku. Tu w szkołach chyba niemieckiego uczy się dużo większa część uczniów, niż w innych regionach.
Jakkolwiek Jakiego nie lubię tak doskonale rozumiem jego niechęć do działań mniejszości niemieckiej i sympatyków autonomii śląska na opolszczyźnie. Nie mówię tu o ludziach, tylko o opcji politycznej, która de facto ma tu całkiem niemałe poparcie.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
|  | 7 na 7 | Kuba K. (3909 punktów) | > Proponuję sobie pospacerować po opolszczyźnie, gdzie można natknąć się na ładnie nasprejowane "hadziaje do gazu" na coniektórych ścianach.Ciekawa jest ta mniejszość niemiecka, która rozsiewa swoją propagandę posługując się językiem polskim  Cóż... W moim mieście mniejszości niemieckiej nie ma nawet na lekarstwo, a napisów typu "Żydzi do gazu" bynajmniej nie brakuje...
|
|
| |  | 1 na 1 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | > Ciekawa jest ta mniejszość niemiecka, która rozsiewa swoją propagandę posługując się językiem polskim Cóż... W moim mieście mniejszości niemieckiej nie ma nawet na lekarstwo, a napisów typu "Żydzi do gazu" bynajmniej nie brakuje...Zgaduję, że Żydzi tam nie mieszkają, więc jest to okej? Mniejszość niemiecka i "mniejszość śląska" to bardzo zbliżone środowiska. To tylko przykład. Można spotkać bardzo wiele osób o poglądach antypolskich, które kształcą się w polskich szkołach i mieszkają w Polsce, a czują się Niemcami, czy tam Ślązakami. Plus tacy ludzie i ludzie z tych środowisk rządzą regionem. Trzeba tu troszkę pomieszkać i posłuchać jak Ślązacy się z Ciebie śmieją bo jesteś hadziajem. Albo jakie to "polaczki są głupie". Oczywiście nie generalizuję. Nie jest to reguła. I nie chodzi mi tylko i wyłącznie o jakieś przejawy uprzedzeń, które pewnie pojawiają się w każdej grupie społecznej. Tylko po 19 latach życia na opolszczyźnie mogę powiedzieć jasno, że ostatnie działania przedstawicieli mniejszości niemieckiej są całkowicie bezsensowne i niepotrzebnie budują napięcia społeczne. Nie mówiąc już o typowym urzędniczym nepotyzmie, który panuje w urzędach...
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
| | |  | 2 na 2 | Lodowy (1486 punktów) | >... a czują się Niemcami, czy tam Ślązakami. Dla Ciebie to bez różnicy? W Niemczej mieszkają Bawarczycy, we Włoszej dumni Toskańczycy itd., podkreślają swoją odrębność i nikt nie robi z tego problemu. Co więcej, to jest właśnie bogactwo Europy. U nas niestety PRL zrobił swoje.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | Widać czytanie ze zrozumieniem to coraz trudniejsza sztuka.
Czy mi przeszkadza mniejszość Niemiecka? Czy mi przeszkadzają Ślązacy, Kaszubi? Nigdzie nie krytykowałem różnorodności regionalnej i kulturowej.
Podawałem przykłady zachowań, które nie polegają na podkreślaniu swojej odrębności, ale na zmienianiu historii, ksenofobii i hipokryzji.
Widzę że tutaj co niektórzy wychodzą z przekonania, że mniejszości występują zawsze jako ofiara.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
| | | | |  | | Lodowy (1486 punktów) | > Widać czytanie ze zrozumieniem to coraz trudniejsza sztuka.Osobiście unikam takich sformułowań, bo to jednak nastawia rozmówcę nieprzyjaźnie, wolę napisać np. "źle mnie zrozumiałeś". Nie odpowiedziałeś na pytanie, które Ci zadałem. Jestem Ślazakiem (nie z opolszczyzny co prawda), ale nie Niemcem. > Podawałem przykłady zachowań, które nie polegają na podkreślaniu swojej odrębności, ale na zmienianiu historii, ksenofobii i hipokryzji.Najbardziej przekonująca jest msza po niemiecku. Kto może mieć z tym problem, no kto?  > Widzę że tutaj co niektórzy wychodzą z przekonania, że mniejszości występują zawsze jako ofiara. To chyba nie o mnie chodzi, bo nigdzie tego nie napisałem.
|
|
|  | | Selanos (12869 punktów) | Ja jestem za autonomią Śląska. Stanowczo za dużo pieniędzy wyfruwa stąd i nie wraca. Niech każdy region ma autonomię, zróbmy z Polski federację. Dla Śląska to dużo lepiej, dla reszty też, bo będzie mogła spać z czystym sumieniem, bo nie będzie żyła kosztem sąsiadów
|
|
| |  | 3 na 3 | Irracja (4721 punktów) | > Ja jestem za autonomią Śląska. Stanowczo za dużo pieniędzy wyfruwa stąd i nie wraca. Niech każdy region ma autonomię, zróbmy z Polski federację. Dla Śląska to dużo lepiej, dla reszty też, bo będzie mogła spać z czystym sumieniem, bo nie będzie żyła kosztem sąsiadów  ... o wa. Nie idealizowałbym tak tej autonomii. Już przeżyłem podobną euforię, w 1975 roku. Wtedy też istniało w Katowicach silne przekonanie, że "nareszcie Śląsk odżyje. Nie będzie musiał utrzymywać goroli i i innego barachła" (sens i słownictwo autentyczne, z tamtego okresu). Dwadzieścia kilka lat później ostro wojował w sejmie (i nie tylko), właśnie o tych "goroli i inne barachło"... ... autonomia to nie "cudowne panaceum" na wszelkie bolączki... 
... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje...
|
|
|  | 1 na 1 | Viator10 (34 punktów) | > Nazwy miejscowości są wzięte z przysłowiowej dupy, bo nijak się mają do historii >miejscowości. Np. w Dębskiej Kuźni przez chwilę zawisła nazwa, która obowiązywała >przez kilka lat podczas hitlerowskiej okupacji...Na Opolszczyźnie okupacja  Nazwy wprowadzone w czasach hitlerowskich są niezgodne z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych, więc bez obaw, takie nazwy nie mogą zostać wprowadzone. > Większość niemieckich nazw miejscowości zostało wymyślonych na siłę na przestrzeni kilku ostatnich lat.Proszę choćby o kilka przykładów. > Na opolszczyźnie w mniejszych kościołach odprawia się więcej mszy po niemiecku, niż po polsku.Może cieszą się większym zainteresowaniem? > Tu w szkołach chyba niemieckiego uczy się dużo większa część uczniów, niż w innych regionach.I? > Jakkolwiek Jakiego nie lubię tak doskonale rozumiem jego niechęć do działań mniejszości niemieckiej i sympatyków autonomii śląska na opolszczyźnie. Nie mówię tu o ludziach, tylko o opcji politycznej, która de facto ma tu całkiem niemałe poparcie.No, tylko później mam nadzieję, że Jaki i jemu podobni nie będą lamentować, że na Litwie nie można postawić tablic z nazwą polską...
|
|
7 na 7 | finerbijk (17282 punktów) | "Chcemy pokazać w tym marszu, że tutaj nie są Niemcy. Bo ktoś, kto przyjeżdża z zewnątrz i wszędzie widzi niemieckie nazwy, może się pogubić." Co im te dwujęzyczne tablice przeszkadzają? Dlaczego pogubić, chyba wystarczy znać choć jeden z użytych języków?
|
|
 | 5 na 5 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | O proszę, tablice drogowe ze Sri Lanki  Na górze syngaleski, niżej tamilski, na samym dole oczywiście alfabet łaciński. W Indiach spotkamy niekiedy tablice mające aż sześć różnych rodzajów pisma.
|
|
|  | 5 na 5 | finerbijk (17282 punktów) | >W Indiach spotkamy niekiedy tablice mające aż sześć różnych rodzajów pisma. Ooo.., tyle jeszcze nie widziałem. Wszędzie na świecie się spotyka wielojęzyczne, nikomu normalnemu nie przeszkadza taka uprzejmość.
|
|
 | 2 na 2 | Arystyp z Cyreny (6368 punktów) | > Co im te dwujęzyczne tablice przeszkadzają? Dlaczego pogubić, chyba wystarczy znać choć jeden z użytych języków? Takich znaków raczej nie ma na opolszczyźnie. Jaki ma sens wpisywanie na tabliczce miejscowości nazwę w obcym języku, jeżeli nie pojawiają się nigdzie indziej (jak np. na tym zdjęciu) inne znaki z referencjami do obcojęzycznej nazwy? Niech mi ktoś wytłumaczy w czym to komukolwiek pomaga, skoro i tak podróżując musi kierować się używając polskich nazw miejscowości? Wymienili sobie tabliczki z nazwami miejscowości po prostu dla lepszego samopoczucia. Mi to osobiście różnicy nie robi, czy tam sa nazwy w dwóch, czy nawet piętnastu językach. Tylko podkreślam, że jest to oczywiście bez głębszego sensu i nie dziwię się, że nie wpływa pozytywnie na PR mniejszości niemieckiej.
"Mądrość jest dobrem, aczkolwiek jest pożądana nie sama dla siebie, ale z uwagi na konsekwencje"
|
|
13 na 13 | Alpha Phoenicis (4607 punktów) | > "PiS szykuje marsz"ZNOOOOOWUUUU?
|
|
 | 4 na 4 Wściekły Azot (849 punktów) (zablokowany) | Znowu, bo marsze z kijami są w modzie. PiS co prawda te kije podpala i wznosi w górę, zamiast wspierać o podłoże, ale skoro doradcy namówili Jarosława Zbawiciela na uprawianie sportu wzorem Donka, to Jarosław chytrze postanowił postawić na sport masowy wśród populacji 65+. Co ciekawe, te widowiska przyciągają masę kiboli...
|
|
2 na 2 | slik (20011 punktów) | > Na naszych oczach tworzy się nowa religia.>  Ojciec Tadeusz molestowany przez Matkę Boską? O Matko Bosko!, przestań molestować Ojca Tadeusza!
|
|
1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >PiS szykuje marsz...
Nie tylko PiS maszerował, maszeruje i bedzie maszerował. Polacy to lubią, o marszu - w hymnie - śpiewają w końcu od dziecka.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | | Konowal (6291 punktów) | No cóż Niemcy też lubią marsze ........
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|