Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak zbudować układ planetarny?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
25-01-2015 23:17Episode_2 (3284 punktów)Jak zbudować układ planetarny?
Ocena 1 na 1
Jak zbudować układ planetarny, żeby się nie rozleciał i były w nim warunki do życia?

Znalazłem ciekawą grę, gdzie można poćwiczyć.
apod.pl/apod/ap150112.html

Po kilku próbach mój wynik:


Zapraszam do zabawy i pobicia mojego skromnego rekordu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

25-01-2015 23:34Nie na temat
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Było!
(Czwarta pozycja od góry)

www.racjonalista.pl/index.php/s,31/k,430

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
25-01-2015 23:58 
 Ocena 1 na 1
Episode_2 (3284 punktów)
>Było!
>(Czwarta pozycja od góry)
>www.racjonalista.pl/index.php/s,31/k,430

Rzeczywiście. Rzadko tam zaglądam, bo prawie same Twoje zgłoszenia ostatnio widziałem...
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Rzeczywiście. Rzadko tam zaglądam...

To by tłumaczyło, dlaczego jesteś opóźniony z pewnymi rzeczami o jakieś trzy kwartały.
A szkoda, bo jednak wiele nas łączy, na przykład zainteresowania.

>bo prawie same Twoje zgłoszenia ostatnio widziałem...

To i tak jesteś w lepszej sytuacji niż ja, bo ja od paru tygodni nie widziałem tam żadnych nowych zgłoszeń. Ale mnie to lotto - nie moje małpy, nie mój cyrk.

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Episode_2 (3284 punktów)
>To by tłumaczyło, dlaczego jesteś opóźniony z pewnymi rzeczami
Oj tam, oj tam. Lepiej późno niż wcale.

>ja od paru tygodni nie widziałem tam żadnych nowych zgłoszeń.
Ty, rzeczywiście, 2 miesiące cicho. Ale co się dzieje? Nikt nie zgłasza czy nie ma kto zamieścić?
A właśnie coś znalazłem.
A to zamieszczę na forum.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>A to zamieszczę na forum.

No to ja to:
highered.m(*)_Nav.swf::Solar+System+Builder


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
No po prostu zajefajne!
Szkoda tylko że nie można robić układów o większym promieniu - można by sobie zrobić model układu słonecznego i na nim poeksperymentować
Póki co najbardziej bawi mnie destabilizowanie istniejących układów poprzez dodawanie dodatkowych planet.
26-01-2015 14:10 
 Ocena 2 na 2
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Szkoda tylko że nie można robić układów o większym promieniu - można by sobie zrobić model układu słonecznego i na nim poeksperymentować.

Tu nie można, ale można gdzie indziej:
channel.na(*)ractives/solar-system-builder/

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
Dzięki wielkie
Teraz rozumiem czemu Buk stworzył tyle układów planetarnych- buduje je a potem sobie patrzy jak się rozwalają - ubaw po pachy
Ps Prawie udało mi się sprawić że planeta została księżycem gazowego olbrzyma
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Ps Prawie udało mi się sprawić że planeta została księżycem gazowego olbrzyma

Prawie czyni wielką różnicę.


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Aleksander Głowacki (1725 punktów)
Udało się - przy odpowiednich ustawieniach początkowych da się zmusić planetę do orbitowania wokół innej; tylko że planeta "macierzysta" musi być masywna a planeta-księżyc mała. Trzeba także stworzyć możliwie ciasną orbitę. Strasznie ciekawe są potem interakcje pomiędzy księżycem a innymi planetami - księżyc może z orbity wypaść itp.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Układ Słoneczny dlatego właśnie jest względnie stabilny, bo zawiera bardzo małe planety, o masie zaniedbywalnie małej w stosunku do Słońca (nawet Jowisz ma mniej niż 1/1000 masy Słońca), i bardzo oddalone miedzy sobą, więc względnie bardzo słabo oddziałujące między sobą grawitacyjnie. Planety w Układzie Słonecznym to są dosłownie pyłki w niewyobrażalnie wielkiej "pustej" przestrzeni.

Zostało to bardzo dobrze pokazane tutaj:

joshworth.(*)ce/pixelspace_solarsystem.html

Zwróć również uwagę, jak wolna jest prędkość światła w skali Układu Słonecznego... (przycisk C po prawej stronie na dole).

No a to mój księżyc krążący wokół gazowego olbrzyma.



"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Episode_2 (3284 punktów)
>channel.na(*)ractives/solar-system-builder/
Tu samo zamieszczenie planety nie jest proste.
Ale jedna już krąży.

Ale coś koło niej przeleciało i zaczęła się oddalać
26-01-2015 16:28 
 Ocena 1 na 1
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

No bo jednak to wszystko prawdopodobnie powoli się wyłaniało w obłoku, a nie z przechwytywania.
earthsciweb.org/GeoMod/index.php?title=Nebula

A w Układzie Słonecznym odległości między planetami są naprawdę olbrzymie, więc szanse na zaliczenie asysty grawitacyjnej są bardzo małe.


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
26-01-2015 16:43 
 Ocena 1 na 1
Episode_2 (3284 punktów)
>No bo jednak to wszystko prawdopodobnie powoli się wyłaniało w obłoku, a nie z przechwytywania.
Zgadza się, te gry nie symulują naturalnego procesu powstawania układu planetarnego. Ale każda czegoś uczy, jakoś pozwala zrozumieć jego funkcjonowanie.

>earthsciweb.org/GeoMod/index.php?title=Nebula
Wypróbuję i to

I resztę. Ale to trochę czasu zajmie.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Wypróbuję i to

Ale tylko na własna odpowiedzialność. Mój antywirus wprawdzie nie blokuje, ale zaleca ostrożność.

>I resztę. Ale to trochę czasu zajmie.


"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Episode_2 (3284 punktów)
>Póki co najbardziej bawi mnie destabilizowanie istniejących układów poprzez dodawanie dodatkowych planet.
Ja bym jeszcze chciał zobaczyć, jak rozwija się układ po wyrzuceniu planety. A tu niestety gra się kończy, gdy jakaś planeta wyleci.
Na szczęście, są inne podobne gry.
Bo to przecież nie koniec świata, w dodatku nasz Układ Słoneczny prawdopodobnie też tracił planety podczas swego formowania.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Na szczęście, są inne podobne gry.
phet.color(*)system/my-solar-system_en.html

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Pa1ryk (1539 punktów)
Polecam jeszcze to:
www.nowykurier.com/toys/gravity/gravity.html

Kiedyś było, ale pewnie nie wszyscy widzieli.
Episode_2 (3284 punktów)
>Polecam jeszcze to:
>www.nowykurier.com/toys/gravity/gravity.html
Fajne.
Można włączyć rysowanie ścieżek i obserwować, jak zmieniają się orbity np. pod wpływem mijania się planet.
Wydawało mi się, że mam stabilne orbity, a tu jak się nie rozjadą...
wsx666 (1067 punktów)

>Zapraszam do zabawy i pobicia mojego skromnego rekordu.

słabo , pa na to



Episode_2 (3284 punktów)
No. postarałeś się.
Ja na razie mam tyle.

Ale spróbuję jutro pobić.

Chyba dużo więcej się nie da.
29-01-2015 00:56 
 Ocena 1 na 1
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Chyba dużo więcej się nie da.

Oj, nie wiem.



"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Episode_2 (3284 punktów)
O kurde.

PS. miałem właśnie pisać, żebyście wycinali tak, jak ja, bo Wasze zdjęcia zawierają podpowiedź.

Też zauważyłem, że da się po kilka na jednej orbicie, ale nic mi nie dawało więcej punktów niż dwarf star.
wsx666 (1067 punktów)
>O kurde.
>PS. miałem właśnie pisać, żebyście wycinali tak, jak ja, bo Wasze zdjęcia zawierają podpowiedź

Ok. luzik, a swoją drogą ciekawe ile da się nastukać na maksa.
29-01-2015 01:37 
 Ocena 1 na 1
wsx666 (1067 punktów)
Hahaha !!! No to ja wykombinowałem i przekręciłem licznik. Efekt czarnej dziury nastąpił i takie jaja wyszły uuuu rozwaliłem system WOW !!!


Episode_2 (3284 punktów)
>Hahaha !!! No to ja wykombinowałem i przekręciłem licznik. Efekt czarnej dziury nastąpił i takie jaja wyszły uuuu rozwaliłem system WOW !!!
>

....
Episode_2 (3284 punktów)
Teraz mam tyle:


Ta punktacja jest trochę bez sensu. Miało być więcej punktów za stworzenie warunków do życia. A co to za różnica, czy dwarf star jest w odległości 1 jedn. astr. od słońca czy 2? Albo co to za warunki do życia, kiedy planety są na jednej orbicie i co chwilę stukają się?

PS. Co zrobiłeś, że wyszło Ci NaN? Jak ustawiłeś planety?
wsx666 (1067 punktów)

>PS. Co zrobiłeś, że wyszło Ci NaN? Jak ustawiłeś planety?

Te najcięższe gwiazdy kliknąłem jedna po drugiej szybko naraz w samym środku, wszystko znikło a czas leciał. Nie udaje się zawsze, ale za którymś razem wychodzi.
Episode_2 (3284 punktów)
> Te najcięższe gwiazdy kliknąłem jedna po drugiej szybko naraz w samym środku,
Wystarczy jedna, obojętnie która.
>wszystko znikło a czas leciał.
Bo ta gra się kończy, jak coś wyleci z układu, a nie jak wpadnie do słońca.
>Nie udaje się zawsze, ale za którymś razem wychodzi.
Trzeba trafić w sam środek słońca.

Ciekawy pomysł miałeś.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365