Miasto 44 Mam nadzieję , że temat jest jeszcze aktualny . Dla mnie na pewno . Obejrzałem film . Obejrzałem w życiu wiele filmów - ale ten film zaliczam do tych bardzo wartościowych . Nie dlatego , że jest o polskim cierpieniu i polakach lecz dlatego , że twórcom udało się właśnie od tego uciec . Film jest uniwersalny , pokazuje niewyobrażalne cierpienie , beznadzieję , strach i żądza życia ... ludzi urodzonych i żyjących w takim a nie innym przedziale czasu . Nie ma w nim Polaków czy Niemców - są młodzi ludzie , którzy giną , umierają , cierpią , kochają , śmieją się i płaczą . Film pokazuje sytuacje milionów ludzi - zawsze i wszędzie - uwikłanych beznadziejnie w swoją współczesność . Nie mających szans na to aby z tej swojej sytuacji uciec , wycofać się . Bezalternatywność . Niemoc . Bezradność Scenariusz rozdygotany , pulsujący , chaotyczny , bezradny - po prostu znakomity Muzyka zaskakująca swoją aktualnością , współczesnością - dla mnie strzał w 12-tke - brakowało tylko jeszcze smartfonów i internetu - jaki szok ! Kiedy to było ? 70 lat temu ? Nie to dzieje się tu i teraz i zawsze ... Scena z krwawym deszczem wykręciła mi mózg na drugą stronę . Pejzaż dzisiejszej Warszawy nakładający się na tą z Powstania wyrwał mi serce ... Tak jak ostatnia scena z Listy Schindlera gdzie ocalali i ich dzieci kładli kamienie na grobach . Szkoda , wielka szkoda , że film nie dostał rekomendacji do Oscara - należy mu się Należy mu się tak samo jak Kanałowi Wajdy Nie ma tu ani grama kiczu , fanfaronady , zgrywu , szpanu - wszystko jest prawdziwe , uczciwe , autentyczne , wiarygodne Zrobić taki film można tylko jeżeli jest się szczerym ... twórcy tacy byli A jeszcze dodatkowo okazali się niezwykle kompetentni - kompetentni ponieważ potrafili stworzyć coś co jest uniwersalne i może być zrozumiane na całym świecie , przez wszystkie pokolenia Dziękuję za ten wspaniały film e-duch |