 |
Jak barbarzyńscy chrześcijanie zniszczyli cud Kordoby Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-09-2025 12:56 | Murdoch_13 (1467 punktów) | Jak barbarzyńscy chrześcijanie zniszczyli cud Kordoby
1 na 1 | Za panowania króla wizygotów Rodericka Hiszpania pogrążała się w chaosie i biedzie. Lud cierpiał pod jarzmem tyranii, a społeczeństwo tonęło w upadku moralnym i gospodarczym. Król Roderick słynął z okrucieństwa i bezprawia. Przełomowym zdarzeniem było zgwałcenie przez niego córki hrabiego Juliana. W roku 711 Julian udał się do Musy ibn Nusaira, gubernatora Afryki Północnej, z błaganiami o pomoc przeciwko tyranicznemu władcy. Odpowiadając na prośbę, Musa wysłał młodego generała Tarika ibn Zijada z armią liczącą 7000 żołnierzy. Nazwa Gibraltaru pochodzi właśnie od arabskiego "Jabal At-Tariq" czyli "Góra Tarika" - miejsca, gdzie armia muzułmańska wylądowała.
Jednym z powodów szybkich sukcesów muzułmanów były hojne warunki oferowane mieszkańcom zdobytych ziem, które kontrastowały z surowymi wymaganiami narzucanymi wcześniej przez wizygockich władców. Innym były niskie morale wojska wizygockiego składającego się głównie z niewolników. Do 720 roku Hiszpania była w większości pod kontrolą muzułmańską. Stolicą muzułmańskiego państwa w Hiszpanii stała się Kordoba. To na wpół zdziczałe miasto zamieniono na całkowicie cywilizowane. Wybudowano tam wielki pałac zwany Elkasr, szkoły i szpitale. Założono wielki uniwersytet (pierwszy uniwersytet w Europie). W tamtych czasach Europejczycy byli bardzo zacofani w nauce, technice, medycynie, w rolnictwie i ogólnie w cywilizacji. Muzułmanie przynieśli im naukę, stali się ich nauczycielami.
Emir Kordoby Abdurrahman I chciał tam wybudować bardzo wielki meczet. Pragnął, by ten meczet był jeszcze większy, piękniejszy i okazalszy od meczetów znajdujących się w innych muzułmańskich miastach. W Kordobie wybrał najodpowiedniejsze na to miejsce - działkę należącą do pewnego chrześcijanina, który chciał za nią dużo pieniędzy. Abdurrahman I był bardzo sprawiedliwym władcą. Jeśliby chciał, to mógłby wziąć tą działkę siłą, jednak nie postąpił w ten sposób. Wypłacił właścielowi żądaną przez niego sumę (chrześcijanie za to wybudowali sobie trzy kościoły). Budowa meczetu rozpoczęła się w roku 785. Abdurrahman I pracował osobiście każdego dnia po kilka godzin na budowie jako robotnik. Materiały budowlane sprowadzał z wielu wschodnich krajów: z Libanu najlepsze drzewo, z Iraku i Syrii kolorowy marmur, wartościowe kamienie, drogocenne perły, szmaragdy, kości słoniowe. Wszystko było bardzo piękne i w ogromnej ilości. Meczet zaczął pomału wzrastać w postaci wspaniałej budowy. Nie starczyło mu jednak życia, by zobaczyć wybudowany meczet. W roku 788 zmarł. Po nim władcą został jego syn Hiszam i później wnuk Hakem I.
Oni to prowadzili dalej starania, by zakończyć budowę meczetu. Budowa głównej części trwała 10 lat. Jednak później dobudowywano także inne części i ostateczny kształt meczet przybrał w roku 990 tzn. po 205 latach. Hakem II wybudował w roku 976 kazalnicę ze złota. I tak meczet ten stał się bardzo ogromnym, majestatycznym, pięknym i znaczącym dziełem. W meczecie znajdowało się 1419 kolumn, które miały wysokość 10 metrów każda. Te kolumny zostały zrobione z najlepszej jakości marmuru na świecie. Gdy wchodziło się do tego meczetu, to miało się wrażenie, że jest się w lesie kolumn. Patrzący na głowice marmurowych kolumn widząc to piękno wpadali w zachwyt. Każdy, kto wchodził do meczetu zostawał zafascynowany. W tamtym czasie nigdzie indziej na świecie nie można było zobaczyć tyle piękna.
Meczet posiadał 20 drzwi. Przed drzwiami znajdowały się ogrody drzew pomarańczy, wszędzie było pełno zieleni. Wokół meczetu znajdowały się się też inne ogrody, źródła, fontanny, sadzawki. Zainstalowano wiele kranów wody, by muzułmanie mogli dokonywać abdestu (rytualnego obrządku mycia). Podłogi meczetu wykonane zostały z najwartościowszego marmuru i udekorowane ozdobami z drzewa. Na ścianach i suficie znajdowały się grawery, ozdoby i piękne napisy. Człowiekowi wchodzącemu do meczetu wydawało się, że ten wspaniały las kolumn nigdy się nie skończy. W nocy meczet był oświetlany srebnymi kagankami, z których tryskało kolorowe światło. Na czubkach minaretów znajdowały się głowice w kształcie granatów. Te głowice były ozdobione klejnotami, perłami, szmaragdami, zaś miejsca znajdujące się pomiędzy kamieniami zostały pokryte kawałkami złota.
Chrześcijanie w roku 1492 niszcząc państwo muzułmańskie, gdy weszli do Kordoby, to pierwszym ich czynem był napad na ten meczet. Do tej wielkiej wspaniałej budowli wjechali na koniach. Chroniących się w meczecie muzułmanów tak wyżynali bez litości, że drzwiami meczetu płynęła krew. Później rozbijając złotą kazalnicę na kawałki podzielili ją między sobą. Zrabowali też zrobione z kości słoniowej pulpity, których używno podczas czytania świętego Koranu. Przechowywany w kazalnicy stary oryginał Koranu, który był ozdobiony perłami i szmaragdami, zdeptali. W ten sposób te dwa niepowtarzalne dzieła, jakimi była kazalnica i i Koran, zostały zniszczone. Barbarzyńscy Hiszpanie pod groźbą miecza zmuszali wszystkich muzułmanów do przejścia na Chrześcijaństwo. Gdy tymczasem muzułmanie po raz pierwszy zajmując te ziemie nie dotykali w ogóle żyjących tam chrześcijan i pod żadnym względem nie przeszkadzali im w spełnianiu obrządków religijnych czy budowaniu kościołów.
Chrześcijańscy Hiszpanie po tym niespotykanym barbarzyńskim wymordowaniu muzułmanów zaczęli burzyć to dzieło sztuki, jakim był ten wspaniały meczet. Najpierw ściągając z minaretów głowice w formie granatów ozdobione złotem i szmaragdami zaczęli je rabować. Na ich miejscach położyli zrobione z bezwartościowego kamienia brzydkie głowice, o których mówili, że mają kształt aniołów. Pozrywali z sufitu okazałe, piękne ozdoby zrobione z drzewa. Piękną marmurową podłogę porozbijali na kawałki, a na ich miejscu położyli prymitywne kamienie. Ze ścian pozrywali wszystkie piękne ozdoby i zniszczyli je. Kolumny starali się zburzyć, jednak udało im się tylko część z nich powalić. Pozostałe pomalowali brzydkim wapnem. Tych zburzonych kolumn były setki i pozostały w meczecie w formie stosu rozbitego marmuru.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Murdoch_13 (1467 punktów) | Większość z 20 drzwi została zamurowana. W końcu jako ostatnie barbarzyństwo w roku 1523 podjęli decyzję o wybudowaniu na miejscu meczetu kościoła. Zwrócili się z prośbą o zezwolenie na to do Cesarza Hiszpanii i Niemiec Karola V, który na początku nie zgodził się na tę propozycję. Jednakże fanatyczni kardynałowie zmusili go do tego, broniąc się tym, że należy koniecznie w imieniu religii tego dokonać. Na ich czele stał wpływowy kardynał Alonso Maurique, który jednocześnie przekonał też o tym papieża. Karol V widząc, że papież także jest chętny wobec zamiany meczetu na kościół, został zmuszony do wydania zezwolenia. Podczas budowy kościoła zburzono jeszcze więcej kolumn w meczecie i w końcu pozostało ich tylko 812 (w sumie zostało zniszczonych przynajmniej 600 wartościowych kolumn z marmuru). Wybudowany kościół przedstawił się w formie brzydkiej, karłowatej budowli. Karol V przyjechał osobiście do Kordoby, by zobaczyć ten kościół. Bardzo się zasmucił i powiedział: "Widząc dokonane przez was barbarzyństwo bardzo żałuję, że dałem wam na to zgodę. Gdybym wiedział, że to piękne dzieło, które nie ma sobie podobieństwa na świecie, w ten sposób zniszczycie, to bym nie dał wam zgody i wszystkich was bym ukarał. Zrobiony przez was ten brzydki kościół stanowi prymitywną budowlę, której podobne można wszędzie znaleźć. Gdy tymczasem nie ma możliwości wybudowania podobieństwa tego okazałego meczetu.". Dziś turyści odwiedzający ten meczet, mimo że pozostały po nim tylko ruiny, zachwycają się pięknem wielkiego dzieła islamskiej architektury, ubolewają widząc ten kościół, który wygląda pośrodku jak karzeł i smucą się ze względu na to, że tak wspaniałe dzieło doprowadzono do takiego stanu. youtu.be/xszSOgYVV_U?si=BW8GmtG2jupd5ITh.
|
|
1 na 1 | Paluzel (699 punktów) | > Europie). W tamtych czasach Europejczycy byli bardzo zacofani w nauce, technice, medycynie, w> rolnictwie i ogólnie w cywilizacji. Muzułmanie przynieśli im naukę, stali się ich nauczycielami.Prawda jest taka, że monoteizmy są siebie warte. Najpierw Europę spotkały tragedie lat 313 i 392, (równouprawnienie chrześcijaństwa i jego przymusowe wprowadzenie jako religii panującej). www.racjonalista.pl/kk.php/s,377Portal Racjonalista ma o tym świetny artykuł, wyżej podany. Islam zaś sam z siebie niczego nie wymyślił. Dzicy Arabowie podbiwszy rzymski bliski wschód uczyli się wszystkiego od podbitych greckojęzycznych poddanych. Z konieczności(!) tłumaczyli helleńskie dzieła, resztki tego, co nie zniszczyli chrześcijanie. Nie umieli chociażby budować okrętów, nauczyli się tego od Greków. Islamski najazd zislamizował i zniszczył Persję Sasanidów, i obszary zwane obecnie Afganistan, Pakistan, i Azja Środkowa. Madżapahit (przedislamska Indonezja) została zislamizowana, i pozbawiona oryginalnej kultury, co na Bali się jedynie zachowała. Gdzie wprowadził się Islam, zaprowadził bestialskie prawa, jak obrzezanie chłopców, gdzieniegdzie też dziewczynek, i zakaz spożycia alkoholu i wieprzowiny. Odrodzenie w Europie nastąpiło, bo Turcy osmańscy wypędzili z Konstantynopola tych z Greków, co uciekli z resztkami antycznych pergaminów, min, do północnej Italii i Rzymu!
|
|
 | | Murdoch_13 (1467 punktów) | > Islam zaś sam z siebie niczego nie wymyślił. Dzicy Arabowie podbiwszy rzymski bliski wschód uczyli się wszystkiego od podbitych greckojęzycznych poddanych.Po pierwsze: Grecy też nie wymyślili wszystkiego sami. Oni uczyli się od Egipcjan i Babilończyków. Matematyka, astronomia, medycyna - to wszystko powstawało przez tysiąclecia, jako efekt wymiany i gromadzenia wiedzy. Żaden naród, żadna cywilizacja nie jest samotną wyspą geniuszu. Po drugie: o poziomie oświecenia świadczy nie to, kto pierwszy coś wymyślił, ale co zrobił z odziedziczoną wiedzą. A tutaj muzułmanie nie tylko zachowali dorobek antyku, ale go rozwijali, tłumaczyli, komentowali, ulepszali. W matematyce dali nam algebrę i trygonometrię. W medycynie - kanon Ibn Siny, używany w Europie aż do XVII wieku. W astronomii - obserwatoria i tablice, które przewyższały europejskie przez stulecia. Po trzecie: porównajmy to z chrześcijańską Europą. Tam przez wieki wiedzę traktowano podejrzliwie, a cokolwiek przybyło od Arabów uchodziło za "dzieło szatana". Najlepszy przykład to system dziesiętny, bez którego nie ma nauki ani nowoczesnej gospodarki. Europa aż do co najmniej XV wieku wzbraniała się przed jego używaniem, bo był "pogańsko-arabski". Woleli rzymskie bazgroły: XXIV + LXXXVII = CXI. Tak wyglądało "oświecenie" bez wpływów Islamu. > Madżapahit (przedislamska Indonezja) została zislamizowana, i pozbawiona oryginalnej kultury, co na Bali się jedynie zachowała.Jakie to niby bitwy miały tam miejsce? Jakie to hordy wojowników miały podbijać wyspy Archipelagu?  Nie znajdziesz ich, bo ich po prostu nie było. Indonezja - kraj z największą liczbą muzułmanów na świecie i z największą liczbą meczetów - nigdy nie została przez muzułmanów zbrojnie podbita. Islam dotarł tam po prostu na statkach kupieckich. Władcy i ludy portowych miast, stopniowo poznawali Islam. Zauważali jego przejrzyste zasady, poczucie sprawiedliwości, wspólnotowość, etykę i dlatego sami decydowali się przyjąć tę religię. Nigdzie nie znajdziesz kronik wielkich bitew Islamu w Indonezji, bo one nigdy się tam nie wydarzyły. Oryginalna kultura tego regionu zniknęła, bo widocznie była bezwartościowa. > Gdzie wprowadził się Islam, zaprowadził bestialskie prawa, jak obrzezanie chłopców, gdzieniegdzie też dziewczynek, i zakaz spożycia alkoholu i wieprzowiny.Jeśli ktoś uważa za barbarzyństwo, że ludzie nie chcą się upijać i wcinać mięsa, które roznosi choroby, to gratuluję logiki. .
|
|
|  | 3 na 3 | Duch Prawdy (14790 punktów) | > Jeśli ktoś uważa za barbarzyństwo, że ludzie nie chcą się upijać i wcinać mięsa, które roznosi choroby, to gratuluję logiki.Barbarzyństwem jest zabraniać picia innym, nie chcesz nie pij, ale nie zabraniaj innym. Hipokryzja też jest barbarzyństwem, wielu muzułmanów oficjalnie nie pije, a w domowych lodówkach mają alkohol... Nie rozsiewaj kłamstw, mięso jest badane zanim trafi na stół. "Informacje o spożywaniu wieprzowiny przez ludzi znajdują się w najstarszych źródłach pisanych, jak i w mitologiach, np. greckiej i rzymskiej. O gotowanym mięsie wieprza wspomina Homer. O wieprzowinie pisali m.in. Marcjalis i Arystofanes. Atenajos opisywał podawanie szynek na ucztach galijskich. W czasach barbarzyńskich (IV-VI wiek) stada krów i owiec uległy zdziesiątkowaniu, natomiast świnie przetrwały w lasach. Wieprzowina, dzięki łatwości rozrodu świń, stała się wkrótce najpopularniejszym mięsem. W średniowieczu jadano ją głównie w postaci mięsa i wędlin. W XIV wieku w tylko jednej paryskiej hali targowej sprzedawano prawie 31 tysięcy świń." DUCH www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
|
|
 | | Murdoch_13 (1467 punktów) | > Gdzie wprowadził się Islam, zaprowadził bestialskie prawa,I jeszcze to bestialskie mycie tyłka po sraniu  Co za straszny, barbarzyński zwyczaj - używać wody i utrzymywać higienę ??? To dopiero horror! Przecież prawdziwy Europejczyk ma szlachetną tradycję: rozmazać sobie gówno suchym papierem i chodzić dalej z poczuciem wyższości cywilizacyjnej  .
|
|
|  | 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | > >Gdzie wprowadził się Islam, zaprowadził bestialskie prawa,> I jeszcze to bestialskie mycie tyłka po sraniu > Co za straszny, barbarzyński zwyczaj - używać wody i utrzymywać higienę ???> To dopiero horror!> Przecież prawdziwy Europejczyk ma szlachetną tradycję: rozmazać sobie gówno suchym papierem i chodzić dalej z poczuciem wyższości cywilizacyjnej > .Zapraszam do Afganistanu. .odcięli internet. internet To nie dla ciebie. To dla Zachodu co sobie tyłek papierem wyciera.
DEWIANT romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|