 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-08-2009 07:55 | finerbijk (17282 punktów) | Polityka historyczna
2 na 2 | Właśnie mieliśmy nasze obchody powstania warszawskiego, a Ukraińcy swoich bohaterów czczą bardziej aktywnie i to także u nas. "Z Ukrainy, przez Polskę, ruszył rajd śladami Stepana Bandery. "Czczenie w ten sposób osoby odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków to jaskrawa prowokacja" - oburza się Światowy Kongres Kresowian." www.dzienn(*)_Polsce_czcic_zbrodniarza.htmlPozwalać? nie pozwalać? uczucia mam mieszane szczerze mówiąc. Dobrze zapomnieć to co dzieli, ale skoro inni pamiętają po swojemu, to w końcu zostaniemy uznani winnymi wszystkich kataklizmów. Gdyby tylko skończyło się na gadaniu pal licho, ale każdy wyciąga rączkę po odszkodowania, Żydzi, Niemcy, patrzeć tylko, kto jeszcze. Jak coś takiego na przykład: Były żołnierz Wehrmachtu dowodził, że II wojna światowa wybuchła przede wszystkim przez Polaków, którzy mordowali Niemców i rozpętali "kampanię nienawiści". www.dzienn(*)cieli_powstanczej_tablicy.htmlNacjonalizm to druga po religii zmora dzieląca ludzi. Jedyna płonna nadzieja, że rozsądnych jest więcej. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | Celtyk (3337 punktów) | > Właśnie mieliśmy nasze obchody powstania warszawskiego, a Ukraińcy swoich bohaterów czczą bardziej aktywnie i to także u nas.Wygląda na to, że oni mają okazję do świętowania a nasze władze okazję do walki politycznej. Co jak widać nie służy naszemu wizerunkowi na arenie międzynarodowej. > "Z Ukrainy, przez Polskę, ruszył rajd śladami Stepana Bandery. "Czczenie w ten sposób osoby odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków to jaskrawa prowokacja" - oburza się Światowy Kongres Kresowian."> www.dzienn(*)_Polsce_czcic_zbrodniarza.htmlI wcale mnie to nie dziwi. Kresowianie są oburzeni zachowaniem Ukraińców, a Niemcy zachowanie Polaków (drugi artykuł)> Pozwalać? nie pozwalać? uczucia mam mieszane szczerze mówiąc. Dobrze zapomnieć to co dzieli, ale skoro inni pamiętają po swojemu, to w końcu zostaniemy uznani winnymi wszystkich kataklizmów. Gdyby tylko skończyło się na gadaniu pal licho, ale każdy wyciąga rączkę po odszkodowania, Żydzi, Niemcy, patrzeć tylko, kto jeszcze.Nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz fakty historyczne są mniej istotne od bieżących interesów politycznych i gospodarczych poszczególnych państw. Oni głoszą swój narodowy punkt widzenia postępowania tego człowieka więc nam nie pozostaje nic innego jak głosić swój pogląd. Przemilczanie tematu wcale nie poprawi naszej sytuacji tak politycznej jak i gospodarczej. > Jak coś takiego na przykład: Były żołnierz Wehrmachtu dowodził, że II wojna światowa wybuchła przede wszystkim przez Polaków, którzy mordowali Niemców i rozpętali "kampanię nienawiści".> www.dzienn(*)cieli_powstanczej_tablicy.html> Nacjonalizm to druga po religii zmora dzieląca ludzi. Jedyna płonna nadzieja, że rozsądnych jest więcej.Niemcy jako gospodarka jak i siła polityczna w UE mają sporo do powiedzenia. A jak pokazują doświadczenia wielu pokoleń nawet najbardziej bzdetny osąd powtarzany jak "mantra" (może trochę zły przykład, ale brak pomysłu na lepszy) końcu jest uznawany za "prawdę". Okres II wojny światowej jest bardzo niewygodny więc starają się coś z tym zrobić. Skoro nie można zamazać faktu samego zdarzenia to przynajmniej można spróbować rozmyć odpowiedzialność. Choć faktem jest, że II wojna wybuchła na bazie tajnego paktu podpisanego między Niemcami a Rosją. Pozdrawiam
Władza doprowadza do obłędu w stopniu większym, niż demoralizuje, uciszając głos sumienia i wyostrzając chęć działania.- WILL I ARIEL DURANT -
|
|
1 na 1 | Rigoletto (3891 punktów) | > Właśnie mieliśmy nasze obchody powstania warszawskiego, a Ukraińcy swoich bohaterów czczą bardziej> aktywnie i to także u nas.> "Z Ukrainy, przez Polskę, ruszył rajd śladami Stepana Bandery. "Czczenie w ten sposób osoby> odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków to jaskrawa prowokacja" - oburza się Światowy Kongres> Kresowian."> www.dzienn(*)_Polsce_czcic_zbrodniarza.htmlCiężka sprawa. Z jednej strony banderowcy to ewidentni zbrodniarze winni ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu. Z drugiej strony w interesie naszego państwa jest istnienie niepodległej Ukrainy, z prozachodnim rządem na czele. I tu pojawia się problem, bo najbardziej prozachodni Juszczenko, odwołuje się do pamięci o bojownikacho wolność Ukrainy z OUN i UPA, którzy byli również zbrodniarzami. No cóż ciężki orzech do zgryzienia dla naszych decydentów... > Pozwalać? nie pozwalać? uczucia mam mieszane szczerze mówiąc. Dobrze zapomnieć to co dzieli, ale> skoro inni pamiętają po swojemu, to w końcu zostaniemy uznani winnymi wszystkich kataklizmów. Gdyby> tylko skończyło się na gadaniu pal licho, ale każdy wyciąga rączkę po odszkodowania, Żydzi, Niemcy,> patrzeć tylko, kto jeszcze.> Jak coś takiego na przykład: Były żołnierz Wehrmachtu dowodził, że II wojna światowa wybuchła> przede wszystkim przez Polaków, którzy mordowali Niemców i rozpętali "kampanię nienawiści".> www.dzienn(*)cieli_powstanczej_tablicy.htmlNo cóż trudno nam będzie przebić się ze swoją prawdą, bo Rosjanie też zaczynają interpretować historię w ten sposób. > Nacjonalizm to druga po religii zmora dzieląca ludzi. Jedyna płonna nadzieja, że rozsądnych jest> więcej.Wszytko zależy od sytuacji. W Jugosławii do pewnego momentu wydawało się, że wszyscy są rozsądni...
|
|
| RandoMan (127 punktów) | >Pozwalać? nie pozwalać?
Olać. Jestem przekonany, że jakby tak głębiej poszperać w książkach historycznych, znaleźliśmy dowody, że postaci, które czcimy, też kryształowe nie były i krew na paluszkach miały. Te sprawy szybko zatoną pod naporem innych - to trochę tak, jak z tą banialuką odnośnie II WŚ na oficjalnej stronie Rosji. Tego się nie uniknie, a "odszczekiwanie się naszym prześladowcom" do niczego nas nie doprowadzi.
Pozdrawiam, R.
|
|
| Slayerized (691 punktów) | > "Z Ukrainy, przez Polskę, ruszył rajd śladami Stepana Bandery. "Czczenie w ten sposób osoby odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków to jaskrawa prowokacja" - oburza się Światowy Kongres> Były żołnierz Wehrmachtu dowodził, że II wojna światowa wybuchła przede wszystkim przez Polaków, którzy mordowali Niemców i rozpętali "kampanię nienawiści".Z jednej strony ludzie ci prezentują historię w sposób stronniczy, wybielając swój kraj i przerzucając winę na innych, ale z drugiej strony my robimy dokładnie to samo. Dlatego nigdy nie powstanie wspólny europejski czy chociaż polsko-niemiecki podręcznik do historii, bo każdy by dostał po tyłku w tym podręczniku, a nikt się do swoich win przyznawać nie lubi. Chciałbym kiedyś posłuchać jakiegoś historyka, który przedstawiłby fakty historyczne, a nie ich interpretację służącą celom politycznym. > Nacjonalizm to druga po religii zmora dzieląca ludzi. Jedyna płonna nadzieja, że rozsądnych jest więcej.Nacjonalizm łączy ludzi podobnie jak religia jednoczy ludzi przeciw innym ludziom. Kwestia punktu widzenia
|
|
 | | finerbijk (17282 punktów) | > Dlatego nigdy nie powstanie wspólny europejski czy chociaż polsko-niemiecki podręcznik do historii, bo każdy by dostał po tyłku w tym podręczniku, a nikt się do swoich win przyznawać nie lubi.Tutaj się być może mylisz. ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,38925,wiadomosc.htmlOsobiście jestem ciekaw wspólnego podręcznika niemiecko-rosyjskiego i opisu Polski w tymże. Zapewne się okaże, że II WŚ została wywołana, aby pohamować mordercze zapędy Polaków, uciskających pół Europy, którzy potem wspólnie z nazistami zajęli się gorliwie organizacją holokaustu.
|
|
|  | | Slayerized (691 punktów) | > Osobiście jestem ciekaw wspólnego podręcznika niemiecko-rosyjskiego i opisu Polski w tymże. Zapewne się okaże, że II WŚ została wywołana, aby pohamować mordercze zapędy Polaków, uciskających pół Europy, którzy potem wspólnie z nazistami zajęli się gorliwie organizacją holokaustu.To jest właśnie to o czym ja mówię, historia jest jedna, a każdy sobie ją opisuje jak chce. W szkole za moich nie tak dawnych czasów uczyli, że wojnę wywołali Niemcy atakiem na Polskę 1 września, ze dwa lata temu dowiedziałem się, że zaczęło się od ataku lotniczego na Wieluń, w zeszłym roku pisali coś, że był jeszcze inny atak wcześniej. To jest oficjalna polska wersja, ale czy jest w 100% zgodna z rzeczywistością nie wiem bo nie mam jak tego sprawdzić, nie jestem historykiem i nie wiem na ile jest to fakt, a na ile interpretacja faktów. Wiem za to, że ściem takich jak obrona Westerplatte w polskiej historii może być więcej. A ten podręcznik niemiecko rosyjski to musi być jakaś bujda, albo dotyczy średniowiecza, a nie historii najnowszej. Przecież do dziś Rosjanie są tacy dumni, że pokonali nazizm swoim komunizmem, nie wspominając o dłuższej wizycie czerwono-gwieździstych w NRD. No chyba, że to będzie podręcznik pisany do szuflady albo na półkę z którego i tak nikt się nie będzie uczyć. Szczerze mówiąc chętnie bym przejrzał ten niemiecko francuski. Ciekawi mnie jak opisany jest fakt, że Francuzi tak się namęczyli budując linię Maginota, a Hitler sobie ją obszedł w kółko
|
|
2 na 2 | Kuri23 (183 punktów) | Relacje polsko ukraińskie to drażliwy temat po dziś dzień, ja jestem z podkarpackiego, coś z relacji starych ludzi słyszałem, np. o działalności sotni Hromenki, o ukraińskich odwetach za działalność polskiego ruchu oporu itp. Dziś jest inaczej, w szkole uczyły mnie Ukrainki, i kilka razy oberwało im się od moich kolegów, za narodowość, takie pochody, marsze czy jak je tam nazwać niczemu dobremu nie służą, zwłaszcza w mo0im regionie trochę będą ludzi drażnić, cóż to tez jest cześć historii, ale czy warta tego typu uroczystości, dla nich to bohater, a u nas do tej pory, jak się mówi o działalności UPA uzywa sie nazwy bandarowcy z odpowiednia liczba przeklenstw, słyneli z okrucieństwa, jednak nasi też nie byli święci, dobrze że jest XXI wiek, i np. sporo Ukrainek wychodzi za Polaków, mój znajomy tak zrobił i nie narzeka, chwali ją sobie, to taka porzadna dziewczyna ze wsi. Cieżko jest jednostronnie ocenić takie obchody, z ich ręki zginęło duzo Polaków, a dużo Ukraińców cierpiało z rak Polaków, nasza historia jest bardziej złożona niż naprzykład relacje z Niemcami czy Rosjanami, tutaj czarno na białym widać ofiarę i agresora, a w tym przypadku juz nie do końca.
|
|
 | | Rigoletto (3891 punktów) | >Relacje polsko ukraińskie to drażliwy temat po dziś dzień, ja jestem z podkarpackiego, coś z relacji starych ludzi Cieżko jest jednostronnie ocenić takie obchody, z ich ręki zginęło duzo Polaków, a dużo Ukraińców cierpiało z rak Polaków, nasza historia jest bardziej złożona niż naprzykład relacje z Niemcami czy Rosjanami, tutaj czarno na białym widać ofiarę i agresora, a w tym przypadku juz nie do końca.
Zgadza się, mój dziadek przed wojną brał udział w tłumieniu zamieszek Ukraińców na Wołyniu. Na pewno nie można tego porównać do późniejszych mordów w czasie wojny, ale zapewne właśnie przez takie traktowanie Ukraińców zrodziła się tak silna nienawiść do Polaków.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|