>Witam, >nieśmiało chciałbym poprosić jakąś mądrą głowę o pomoc w odpowiedzi na poniższe pytania: >1) czy można określać grupę poprzez stanowisko jej przodowników lub indywidualnych dzialaczy? >2) w jakimś paszkwilu znalazłem trop dotyczący budowania struktury religii chrześcijańskiej na >martwej już religii egipskiej. Czy spotkaliscie się, Państwo, z jakimś poważnym dziełem na ten >temat? Chodzi ci chyba o judaizm nie o chrześcijaństwo. Kościelne Amen pochodzi z religii egipskich i było imieniem egipskiego Boga. Amen,Ammon,Amun.Jego kult kwitł między 12 i 18 dynastią.Dopiero Echnaton zabronił kultu Ammona ponieważ okazał się on bogiem zła. Jego kapłani byli żądni mamony,okłamywali lud i utrzymywali go w ubóstwie.Dzisiaj wierni mówią Amen=niech tak się stanie.Pełna regułka brzmiała: Niech tak się stanie,dopóki Amen, ten bożek mamony rządzi. Amen oznaczało przekleństwo .5 Moj.27,23-26,4 Moj.5,22 "Przeklęty,kto łączy się cieleśnie ze swoją teściową:A cały lud powie Amen.Przeklęty kto skrycie zabija swojego bliźniego.A cały lud powie:Amen.." Za czasów Echnatosa praktykowano dręczenie i zabijanie byka, symbolu Amena.Stąd prawdopodobnie przeniknął ten zwyczaj do Hiszpanii. Amen jak każde imię własne nie zostało przetłumaczone i pod tą nazwą przeszło do liturgii.Wierni modlą się " Chwalimy twoje imię teraz i na wieki,Amen",modląc się do boga mamony.Co może wcale nie jest błędem.W końcu Amen rządzi nie tylko w Kościele ale na całym świecie.
|