 |
Naturalnie: kapitalizm > socjalizm Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-03-2015 00:45 | Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów) (zablokowany) | Naturalnie: kapitalizm > socjalizm 0 na 4 | Aby silni mogli w nieskrępowany - najbardziej efektywny - sposób rosnąć w siłę, słabi muszą słabnąć - szybciej 'umierać' (tak, czy inaczej), po wypracowaniu swoich zasobów fizycznych/umysłowych, odchodzić... Tak stworzyła nas Natura, głownie poprzez dobór naturalny, i tego się nie przeskoczy. W ten czy inny sposób tak funkcjonował, funkcjonuje i będzie funkcjonował Świat - wyrównanie po śmierci: nic (dla wszystkich po równo  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
7 na 7 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Natura "stworzyła" słaby wzrok, a kultura - okulary, natura stworzyła głuchotę, a człowiek aparat słuchowy. Idiotyzmem jest tworzyć wzorce dla kultury w naturze. Natura to tylko baza, którą rozwijamy i udoskonalamy.
|
|
-1 na 3 | Duch Prawdy (14787 punktów) | > Aby silni mogli w nieskrępowany - najbardziej efektywny - sposób rosnąć w siłę,Kraść. > słabi muszą słabnąć - szybciej 'umierać' (tak, czy inaczej), po wypracowaniu swoich zasobów fizycznych/umysłowych, odchodzić...Po trupach do celu? > Tak stworzyła nas Natura, głownie poprzez dobór naturalny, i tego się nie przeskoczy.> W ten czy inny sposób tak funkcjonował, funkcjonuje i będzie funkcjonował Świat -zwierząt... > wyrównanie po śmierciZ takimi poglądami nie licz na to. > : nic (dla wszystkich po równo  Oczywiście, ale chciwość i nierówności wciąż się zwiększają, 1% ludzkości posiada 50% zasobów, a 99% posiada pozostałe 50% ..., nadejdzie kolejna rewolucja i "słabi" wytłumaczą "silnym" -(złodziejom w białych rękawiczkach), że kolejny raz przegięli..., na razie było grzecznie, marsze oburzonych..., historia kołem się toczy, a "silni" niczego się nie nauczyli...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
 | 1 na 1 | Wenancjusz (16441 punktów) | Jak zwykle Duch Prawdy musi się wciąć ze swoimi uwagami do dyskusji, bo za mało pewnie wody zauważył. >>Aby silni mogli w nieskrępowany - najbardziej efektywny - sposób rosnąć w siłę,
> Kraść.Gratuluję pomysłu. Czy mówimy o metodach dochodzenia do "siły" czy o jakiś prawidłach? >>słabi muszą słabnąć - szybciej 'umierać' (tak, czy inaczej), po wypracowaniu swoich zasobów fizycznych/umysłowych, odchodzić...
> Po trupach do celu?Nawet i tak można to interpretować. Rozejrzyj się wokół. Nie widzisz tego? Nie mówię nawet o człowieku. Kot zje ptaka czy mysz bo nie chce głodować, być silniejszy niż jego pobratymcy i przeżyć dając zdrowe potomstwo. To samo można powiedzieć o zjedzonym przez kota ptaku, który zjadał jakieś robaki. >>Tak stworzyła nas Natura, głownie poprzez dobór naturalny, i tego się nie przeskoczy. >>W ten czy inny sposób tak funkcjonował, funkcjonuje i będzie funkcjonował Świat -
> zwierząt...A czy człowiek nie należy do świata zwierząt? Co prawda zwierząt specyficznie obdarzonych myśleniem abstrakcyjnym, co jest dowodem na skok rozwojowy jego natury w sensie stricto? Dlatego potrafi on stworzyć środki przymusu i narzędzia w egzekwowaniu przyporządkowania bardziej wyrafinowane i niewinne z pozoru, jak widzimy to w świecie zwierząt. Zresztą zauważył i opisał to Nietsche tworząc prąd/ kierunek naturalizmu, będący usprawiedliwieniem dla nacjonalizmu niemieckiego. Od kiedy ta rewelacja ma prawo bytu? Czy nie czasem od chwili powstania współczesnych religii? Kto i na jakiej podstawie wyalienował człowieka ze świata zwierząt, nie podlegającego prawom Natury? Bez takiej zasady nie ma ewolucji i postępu. A ewolucję u człowieka widać nawet po wytworach jego wykonawstwa (25 lat temu pierwsze telefony komórkowe rozmiarami prawie równały się z wielkością cegieł a dziś? Nawet pagery montuje się w zegarkach elektronicznych). >>wyrównanie po śmierci
> Z takimi poglądami nie licz na to.Skąd taka arbitralna ocena? Masz w tym dogłębną wiedzę? >>: nic (dla wszystkich po równo 
> Oczywiście, ale chciwość i nierówności wciąż się zwiększają, 1% ludzkości posiada 50% zasobów, a 99% posiada pozostałe 50% ..., nadejdzie kolejna rewolucja i "słabi" wytłumaczą "silnym" -(złodziejom w białych rękawiczkach), że kolejny raz przegięli..., na razie było grzecznie, marsze oburzonych..., historia kołem się toczy, a "silni" niczego się nie nauczyli...Tu już nie mówisz na temat. To są tylko efekty/konsekwencje dążenia do tego by być lepszym i silniejszym (jak wspomniałem wyżej o wyrafinowanych metodach dochodzenia do "siły"), nie zjedzonym przez innego silnego.
Ich bin besser als mein Ruf
|
|
|  | | Duch Prawdy (14787 punktów) | >Jak zwykle Duch Prawdy musi się wciąć ze swoimi uwagami do dyskusji
Przepraszam, myślałem, że to forum, a nie zamknięta grupa dyskusyjna (kółko wzajemnej adoracji)..., zgłoś to do moderatora, że się wcinam.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
 | 2 na 2 | Marian M. (108 punktów) | >Oczywiście, ale chciwość i nierówności wciąż się zwiększają, 1% ludzkości posiada 50% zasobów, a 99% posiada pozostałe 50% ..., nadejdzie kolejna rewolucja i "słabi" wytłumaczą "silnym" -(złodziejom w białych rękawiczkach), że kolejny raz przegięli..., na razie było grzecznie, marsze oburzonych..., historia kołem się toczy, a "silni" niczego się nie nauczyli...
Ciekawe jakie mechanizmy pchną do działania tych biedniejszy? Czyżby była to, podobnie jak w przypadku bogaczy, chęć poprawienia swojej pozycji społecznej i materialnej?
I druga sprawa - nawet ten przykład, który zaprezentowałeś pokazuje, że silniejsi zawsze wygrywają. Po prostu w tym przypadku zamiast jednostki będzie to zorganizowana grupa, która narzuci swoją wolę reszcie.
|
|
|  | | Duch Prawdy (14787 punktów) | >Ciekawe jakie mechanizmy pchną do działania tych biedniejszy? Głód, bezdomność, bezrobocie, brak perspektyw na normalne życie itp. >Czyżby była to, podobnie jak w przypadku bogaczy, chęć poprawienia swojej pozycji społecznej i materialnej? Bogacze posiadający połowę zasobów ludzkości poprawiają swoją pozycję materialną..., cynizm i chciwość nie mają granic. >I druga sprawa - nawet ten przykład, który zaprezentowałeś pokazuje, że silniejsi zawsze wygrywają. Po prostu w tym przypadku zamiast jednostki będzie to zorganizowana grupa, która narzuci swoją wolę reszcie. Narzuci..., czyli nie można uchwalić solidarnego, sprawiedliwego społecznie Prawa.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
| |  | 1 na 1 | Marian M. (108 punktów) | >Głód, bezdomność, bezrobocie, brak perspektyw na normalne życie itp. Pominąwszy przypadki osób chorych, kalekich i starych, którzy rzeczywiście mogą potrzebować pomocy innych, to czy uważasz, że po odsunięciu od władzy 1% najbogatszych, ludzie przestaną nagle głodować, wszyscy będą mieli mieszkania i nikt nie będzie bezrobotny?
>Narzuci..., czyli nie można uchwalić solidarnego, sprawiedliwego społecznie Prawa. Chyba już sam odpowiedziałeś wcześniej na to pytanie: >(...)nadejdzie kolejna rewolucja i "słabi" wytłumaczą "silnym" -(złodziejom w białych rękawiczkach), że kolejny raz przegięli..., na razie było grzecznie, marsze oburzonych..., historia kołem się toczy(...)
|
|
| | |  | 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | >Pominąwszy przypadki osób chorych, kalekich i starych, którzy rzeczywiście mogą potrzebować pomocy innych, to czy uważasz, że po odsunięciu od władzy 1% najbogatszych, ludzie przestaną nagle głodować, wszyscy będą mieli mieszkania i nikt nie będzie bezrobotny? Nie trzeba nikogo odsuwać od władzy, tylko uchwalić Prawo, które wyrówna skrajne nierówności. Nie wystarczy, że uchwalone jest minimum socjalne, maksimum ile jeden człowiek może posiadać prywatnego majątku też powinno być w Prawie. >>Narzuci..., czyli nie można uchwalić solidarnego, sprawiedliwego społecznie Prawa. >Chyba już sam odpowiedziałeś wcześniej na to pytanie: >>(...)nadejdzie kolejna rewolucja i "słabi" wytłumaczą "silnym" -(złodziejom w białych rękawiczkach), że kolejny raz przegięli..., na razie było grzecznie, marsze oburzonych..., historia kołem się toczy(...) To nie jest moja odpowiedź, tylko pokazanie jak bywało w historii już nie raz, a "władcy" niczego się nie uczą... Moja odpowiedź to Skuteczne Solidarne PRAWO, które uniemożliwi władzy kraść w białych rękawiczkach, bo obecne Prawo pozwala jednym bogacić się ponad miarę milion razy, a innym każe na to pracować do 67 lat, czyli dla większości do śmierci...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
| | | |  | | Marian M. (108 punktów) | >Nie trzeba nikogo odsuwać od władzy, tylko uchwalić Prawo, które wyrówna skrajne nierówności. Nie wystarczy, że uchwalone jest minimum socjalne, maksimum ile jeden człowiek może posiadać prywatnego majątku też powinno być w Prawie.
No i tutaj dotykamy głównego punktu spornego - czy i w jaki sposób sterować rozwojem naszego społeczeństwa? Ja opowiadam się za niewielką ingerencją aparatu państwowego, silną konkurencją i rywalizacją. Dodatkowo świadczenia socjalne w celu zapewnienia równiejszego startu dla młodych oraz dla opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi. Pozostałe świadczenia służące jedynie łagodzeniu napięć i konfliktów społecznych uważam za zło konieczne, dlatego powinny być one zapewnione jedynie w minimalnym stopniu.
>To nie jest moja odpowiedź, tylko pokazanie jak bywało w historii już nie raz, a "władcy" niczego się nie uczą...
Natury ludzkiej łatwo nie zmienisz.
>(...)obecne Prawo pozwala jednym bogacić się ponad miarę milion razy, a innym każe na to pracować do 67 lat, czyli dla większości do śmierci...
Nikt Ci nie każe pracować do 67 roku życia. Nie chcesz - nie pracuj. Możesz też założyć własną firmę i zacząć się bogacić - nikt Ci tego nie broni.
|
|
| | | |  | 2 na 2 | Abdullah (1241 punktów) | Narzekasz jaki to biedny i uciśniony jesteś a ja ci udowodnie że należysz do bogaczy i w przypadku takiego prawa jakie proponujesz też na tym stracisz a nie zyskasz (na co oczywiście liczysz)
1) Masz co jesc - miliard ludzi na ziemi nie ma tak dobrze. 2) Masz czystą wodę (no może w miare jeżeli mieszkasz w Warszawie i paru innych miejscach) - 1.5 mld ludzi nie ma takiego luksusu 3) Masz sanitariat - 2mld ludzi nie ma się aż tak dobrze. 4) Masz dostęp do przyzwoitych szkół i opieki medycznej. Połowa ludzkości do szamana to 2 dni na osiołku jedzie a do lekarza to i z tydzień. Do szkoły twoje dzieci też daleko nie mają. Wiem szkoły są wyposażone kiepsko a w szpitalach nie karmią kawiorem czy też homarami ale te instytucje istnieja. 5) I masz internet - o czym nie może powiedzieć ze 4 mld ludzi. Jesteś w 5% najbogatszych? Może w 10%. Jak wszystkim po równo to zacznij od siebie - oddaj 3/4 tego co masz i wyslij do Afryki. Czas wyjść ze swojego ograniczonego grajdołka i zabrać się do roboty.
Szczerze - gadasz jakieś bzdury o 1% bo jakiś francuski komuch postanowił nabić sobie kabze pisząc ksiązke - ku pokrzepieniu serc leserskich. A te 70 milionów to w wiekszosci ludzie, którym się chciało skończyć studia z dobrym rezultatem (czytaj uczyli się a nie chlali po akademikach) potem trochę przyoszczędzili na dodatkowym funduszu emerytalnym (a nie roztrwonili) i po 30 latach łapią sie do 1% najbogatszych. Bo to tyle mniej więcej trzeba.
|
|
| | | | |  | | Duch Prawdy (14787 punktów) | >Narzekasz jaki to biedny i uciśniony jesteś Coś podobnego? Zacytuj, gdzie narzekam, że jestem biedny i uciśniony? >a ja ci udowodnie że należysz do bogaczy Materialnych, czy duchowych? >i w przypadku takiego prawa jakie proponujesz też na tym stracisz a nie zyskasz Co stracę, dobra materialne, czy duchowe? >(na co oczywiście liczysz) No, na co liczę? >1) Masz co jesc - miliard ludzi na ziemi nie ma tak dobrze. Umierają z głodu. >2) Masz czystą wodę (no może w miare jeżeli mieszkasz w Warszawie i paru innych miejscach) - 1.5 mld ludzi nie ma takiego luksusu Wiem o tym i dlatego chcę to zmienić. >3) Masz sanitariat - 2mld ludzi nie ma się aż tak dobrze. O tym też wiem i chcę to zmienić. >4) Masz dostęp do przyzwoitych szkół i opieki medycznej. Coraz z tym gorzej, bywało lepiej (w Polsce). >Połowa ludzkości do szamana to 2 dni na osiołku jedzie To jakieś 3 miliardy 500 milionów ludzi..., jakiś link potwierdzający wkleisz? >a do lekarza to i z tydzień. Też poproszę link. >Do szkoły twoje dzieci też daleko nie mają. Skąd wiesz i ile to jest daleko? >Wiem szkoły są wyposażone kiepsko a w szpitalach nie karmią kawiorem czy też homarami ale te instytucje istnieja. Istnieją, ale nie dla wszystkich, wielu umiera zanim dostanie się do specjalisty. >5) I masz internet - o czym nie może powiedzieć ze 4 mld ludzi. Internet jest od niedawna i co roku zwiększa się liczba użytkowników, kiedyś na telefon czekało się 10 lat, a teraz kilka miliardów ludzi nosi telefon w kieszeni. >Jesteś w 5% najbogatszych? Może w 10%. Nie rozśmieszaj mnie. >Jak wszystkim po równo to zacznij od siebie - oddaj 3/4 tego co masz i wyslij do Afryki. Dzielę się z innymi. >Czas wyjść ze swojego ograniczonego grajdołka i zabrać się do roboty. No właśnie, czas byś wyszedł z grajdołka i zaczął myśleć, świata nie uleczysz lecząc objawy, lecz przyczyny. >Szczerze - gadasz jakieś bzdury Szczerze, nie oznacza prawdziwe. >o 1% bo jakiś francuski komuch postanowił nabić sobie kabze pisząc ksiązke - ku pokrzepieniu serc leserskich. Nie czytałem, poproszę tytuł, chętnie przeczytam. >A te 70 milionów to w wiekszosci ludzie, którym się chciało skończyć studia z dobrym rezultatem (czytaj uczyli się a nie chlali po akademikach) Ale które 70 milionów, dzieci bankierów, koronowanych głów, bossów narkotykowych, oligarchów, celebrytów, polityków, kapitalistów, kardynałów...? >potem trochę przyoszczędzili na dodatkowym funduszu emerytalnym He, he, dobre..., a myślałem,że już się nie uśmieję... >(a nie roztrwonili) i po 30 latach łapią sie do 1% najbogatszych. Bo to tyle mniej więcej trzeba. He, he, szczególnie, gdy jest się urodzonym w bogatym domu...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
-1 na 1 | Abdullah (1241 punktów) | Cóż równanie trzeba rozszerzyć (w kolejności od najlepszego do najgorszego) A)Mądry Socjalizm B) Mądry Kapitalizm C) Głupi Kapitalizm D) Głupi Socjalizm. Niestety w polsce mamy Głupi Kapitalizm a jako alternatywę proponuje nam sie Głupi Socjalizm. Zresztą nie tylko nam ale i w całej Europie.
System powinien charakteryzować sie następującymi cechami - 1) Nie kastrowac samodzielności jednostki - co więcej wspierać taką samodzielność 2) Pozwolić jednostkom na nawet nieograniczone bogacenie się ale wypracować metodę na ograniczenie dziedziczenia kapitału. 3) Nie wspierać degeneracji w stylu czy się stoi czy się leży. 4) Roztoczyć sieć asekuracujna - która zamortyzuje troche upadek i wspomoże w odbiciu się w przypadku problemów.
Niestety w europie ani (1) ani (3) nie jest w modzie więc co najwyżej w kilku krajach europejskich dojdziemy do (B).
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|