Racjonalista - Strona głównaDo treści
Terry Pratchett już nic więcej nie napisze

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
13-03-2015 15:53Przemek J. (3008 punktów)Terry Pratchett już nic więcej nie napisze
Ocena 8 na 8
Zapewne do większości z zainteresowany już dotarła ta smutna wiadomość.

Dla mnie to koniec pewnego rozdziału w moim życiu związanym z czytaniem (a to bardzo ważna część mojego świadomego istnienia), bo na Świat Dysku trafiłem ponad dwadzieścia pięć lat temu i od tamtego czasu jestem stałym jego bywalcem i w sumie to tyle co mam do napisania w tym temacie. Może jeszcze tylko, że po A. Douglasie, T. Pratchett jest drugą, nie znaną mi osobiście, personą której śmierć dość boleśnie mnie dotknęła.

Różne portale generują listy najlepszych cytatów, konkursy znajomości jego książek, więc nie będę nic podobnego proponował.

Edytowałem, bo uświadomiłem sobie, że odmłodziłem się o 5 lat. W sumie co różnica: na końcu i tak jest tylko pustka.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

e-duch (1053 punktów)
Jestem osobiście dotknięty jego śmiercią ...
Jego powieści to jedna z najpiękniejszych twarzy jakie wygenerowała z siebie ludzkość
To najpiękniejszy humanizm jaki potrafię sobie wyobrazić
To niepowtarzalny humor , ciepło i przede wszystkim ... brak nienawiści , pogardy , lekceważenia przy kąśliwej krytyce ... ironii ... bez cynizmu i nihilizmu ...
Dziękuje z całego serca za to , że otworzył mi oczy i serce i umysł na wiele schematów , automatyzmów i przyzwyczajeń , którymi karmimi się bezwiednie , bezwładnie ...
To przepiękny ateizm ... wpisany w najszlachetniejsze wartości jakie rozumne istoty zdołały dostrzec i odkryć .
Prachett - człowiek myślący ...
Dzięki !
e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku
Mariusz Agnosiewicz (moderator)


diogenes (42753 punktów)
>Terry Pratchett już nic więcej nie napisze

W czym problem? Że umarł?
Być dobrym, to znaczy inspirować.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Przemek J. (3008 punktów)
>W czym problem? Że umarł?
Dokładnie w tym. Być może "problem" to nie najlepsze słowo, bo chodzi o zupełne subiektywne poczucie straty, za rzeczami, które e-duch tak rzeczowo wypisał. One jeszcze jakiś czas zostaną, bo mam zaległości, a przy przeszło osiemdziesięciu publikacjach, zakładając że nawet nie wszystko przeczytam, zanim dotrę do końca listy, spokojnie będę mógł powrócić do początku, bo zapomnę co tam się działo . Niby powinno starczyć mi na całe życie, jednak mam jakieś osobiste poczucie straty, o czy wcześniej pisałem.

>Być dobrym, to znaczy inspirować.
Ale sama inspiracja nie oznacza przekazania talentu, spostrzegawczości, dowcipu. Niewątpliwie TP zainspirował wielu do samodzielnego myślenia i krytycznego spojrzenia na otaczający nas świat, jednak ja pisałem o stracie jaką dla mnie oznacza śmierć tego konkretnego autora, z które twórczością czuję się w jakiś sposób związany.


Tonący cynizmu się chwyta. [P. Jarocki]
ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Był jednym z (niewielu) pisarzy, którzy z fantastyki tworzyli "coś więcej" niż rozrywkę.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365