Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kolejna akcja informacyjna skierowana do społeczeństwa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
09-02-2013 17:10maciej.a79 (193 punktów)Kolejna akcja informacyjna skierowana do społeczeństwa
Ocena 6 na 6
Akcja billboardowa przeprowadzona przez racjonalistów, ateistów i agnostyków odbiła się dość szerokim echem w mediach i spowodowała falę krytyki ze strony kościelnych funkcjonariuszy, czyli można ją uznać za udaną na zasadzie "uderz w stół a nożyce się odezwą"...
Może warto pomyśleć o następnej akcji informacyjnej skierowanej do społeczeństwa, którą mogłaby być seria wystaw organizowanych w różnych miastach w Polsce, a jej tematami np.
- Współpraca Kościoła z ustrojami totalitarnymi w XX wieku
- Jan Paweł II jakiego nie znacie
- Biblijna Moralność - o biblijnej wyższości mężczyzny nad kobietą
- Biblijna Moralność - dzieje Narodu Wybranego (tutaj wybrane historie związane masakrami przeprowadzanymi przez Lud Boży)
- itd. itp.

Oczywiście takie wystawy musiałyby bazować na najważniejszej książce kościoła - biblii - jak również na pismach świętych ojców kościoła.
Skoro mieliśmy już do czynienia z wystawami przedstawiającymi martwe płody czy smoleński zamach, to takie wystawy też powinny przynieść rozgłos a być może nawet zastanowienie się nad treściami przekazywanymi, które Kościół zwyczajnie ukrywa.
Na portalu Racjonalisty piszą znakomici publicyści, którzy mają bardzo dużą wiedzę nt biblii (np. pan Lucjan Ferus), którzy mogliby wesprzeć merytorycznie takie wystawy.
Co myślicie o takiej akcji?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

szarley (54913 punktów)
Tylko nie zapędź się , abyś takiej akcji nie skompromitował

>- Współpraca Kościoła z ustrojami totalitarnymi w XX wieku

W szkole uczono mnie że papież błogosławił broń Hitlerowi, Gorbaczow (który raczej nie był kościelnym pachołkiem) przepraszał za tę fałszywkę

Oczywiście kościół/kościoły/ideologie wiele ma do ukrycia, ujawnianie ciemnych sprawek jest rzeczą dobrą, ale łatwo jest jednym nieprzemyślanym hasłem obalić wiarygodność wszystkich argumentów.
09-02-2013 17:50 
 Ocena 1 na 1
maciej.a79 (193 punktów)
>Tylko nie zapędź się , abyś takiej akcji nie skompromitował
>>- Współpraca Kościoła z ustrojami totalitarnymi w XX wieku
>W szkole uczono mnie że papież błogosławił broń Hitlerowi, Gorbaczow (który raczej nie był kościelnym pachołkiem) przepraszał za tę fałszywkę
>Oczywiście kościół/kościoły/ideologie wiele ma do ukrycia, ujawnianie ciemnych sprawek jest rzeczą dobrą, ale łatwo jest jednym nieprzemyślanym hasłem obalić wiarygodność wszystkich argumentów.

Zatem nie warto próbować? Jak inaczej przekonać wierzących i przyklaskujących kościołom, że się mylą? Jak sprawić, aby społeczeństwo zrozumiało jakim złem są religie? Przykładów mamy aż nadto, np. islamscy terroryści zabijający swoich i nie swoich w imię swojego boga czy też finansowanie edukacji religijnej kosztem nauk rozwijających cywilizacyjnie i społecznie.
Ateistów oczernia się na każdym kroku, można powiedzieć o nich najgorsze rzeczy, przyrównać do zbrodniarzy, wykluczyć społecznie. Nie wolno krytykować jedynie słusznej religii bo się obrażą jej wyznawcy. Nawet prezes PSR w swoich wideo-wypowiedziach stara się, aby jego słowa nie mogły być podciągnięte pod "obrażenie uczuć religijnych". To chora sytuacja.
Jak przekonać ludzi do tego aby porzucili te mrzonki serwowane przez kościelnych funkcjonariuszy, którzy żyją niczym rak na społeczeństwie?
szarley (54913 punktów)
>Zatem nie warto próbować?

Warto, ale z chłodną głową, jak przystało na RACJONALISTĘ - człowieka który kieruje się argumentami a nie egzaltacją. Ty nawet nie znasz zasad ortografii , pierwszy wikary powali śmiechem Twoje plakaty.

Temat współpracy kościołów z totalitaryzmami jest bardzo niebezpieczny. Ks. Tiso był łajdakiem jakich mało, ale ks Kolbemu jakoś ta współpraca nie wyszła na zdrowie. Nie zapominaj że w Wielkopolsce 50 % księży okupację przypłaciło życiem. Jeśli chcesz wypominać komuś ciemne sprawki musisz sie naprawdę mocno przygotować i... powodzenia.

>Ateistów oczernia się na każdym kroku, można powiedzieć o nich najgorsze rzeczy, przyrównać do zbrodniarzy, wykluczyć społecznie. Nie wolno krytykować jedynie słusznej religii bo się obrażą jej wyznawcy.

No to pojechałeś jak z taką egzalatacją będziesz zwalczał kościół to wiem na kogo postawić dolary przeciw orzechom
maciej.a79 (193 punktów)
>Warto, ale z chłodną głową, jak przystało na RACJONALISTĘ - człowieka który kieruje się argumentami a nie egzaltacją. Ty nawet nie znasz zasad ortografii , pierwszy wikary powali śmiechem Twoje plakaty.

Jak rozumiem Kolega zjadł zęby na ortografii - to jeszcze prosiłbym o wskazanie złamanej zasady ortograficznej, abym mógł zapamiętać tę naukę a w przyszłości nie popełniać takich karygodnych błędów.

Wracając do "chłodnej głowy" i podanych przeze mnie tematów - to tylko przykłady. Chodziło o to, aby pokazać jak bardzo pokrętna jest historia kościoła i co tak naprawdę napisane jest w biblii i innych świętych pismach. Opierając się na cytatach utrudni się tym "wyśmiewającym wikarym" jakąkolwiek kontrargumentację (przecież ten prosty wikary nie będzie podważał dzieł ojców kościoła).
Coming out ateistów już zaistniał w przestrzeni publicznej, pora na rzeczowe argumenty atakujące religie - samo machanie ateistyczną chorągiewką nie wystarczy.
szarley (54913 punktów)
>Jak rozumiem Kolega zjadł zęby na ortografii - to jeszcze prosiłbym o wskazanie złamanej zasady ortograficznej,

mżonki zamiast mrzonki
biblia zamiast Biblia
maciej.a79 (193 punktów)
>>Jak rozumiem Kolega zjadł zęby na ortografii - to jeszcze prosiłbym o wskazanie złamanej zasady ortograficznej,
>mżonki zamiast mrzonki
>biblia zamiast Biblia

Bardzo dziękuję za "mżonki->mrzonki" - oczywiście to jedno słowo akurat nie pojawiłoby się na wystawie, którą wyśmiewałby wikary ale błąd to błąd.
Co do słowa biblia - specjalnie napisałem z małej litery (bo nie lubię), ale ortograficznie to słowo może oznaczać zbiór ksiąg
szarley (54913 punktów)

>Co do słowa biblia - specjalnie napisałem z małej litery (bo nie lubię), ale ortograficznie to słowo może oznaczać zbiór ksiąg

W tym przypadku nie chodziło o zbiór ksiąg Ja nie lubię np. pana Macierewicza, a jednak piszę nazwisko wielką literą.
maciej.a79 (193 punktów)
>W tym przypadku nie chodziło o zbiór ksiąg Ja nie lubię np. pana Macierewicza, a jednak piszę nazwisko wielką literą.
No cóż - pozostanę przy pisaniu z małej litery.
Macierewicza też nie lubię, ale chyba mniej, skoro piszę z dużej
paula17 (495 punktów)
>Oczywiście takie wystawy musiałyby bazować na najważniejszej książce kościoła - biblii - jak również na pismach świętych ojców kościoła.
Rajt. Gdyby podać fragmenty np. "Papieża Hitlera" Cornwella to wszyscy, bez wyjątków, uznaliby że to teoria spiskowa czy lewackie bzdury. Gdyby natomiast walić cytatami z Biblii i wyjątkowo wielgaśnymi rozdziałami żeby każdy mógł sobie sprawdzić... o, nie myśleliby że to wyjęte z kontekstu? Albo że to metafora? Nie będę wiedziała póki się nie przekonam . W każdym bądź razie jeszcze nie zarabiam i nie mam swoich pieniędzy więc nie będę miała jak tego wesprzeć ;/ Myślę że warto obalić argumenty że "racja, kościół robił złe rzeczy ale w średniowieczu" np. przez Piusa XII i Hitlera, wojnę w Ruandzie i obojętność narciarzo-kremówkarza czy potępianie homoseksualistów.
>Co myślicie o takiej akcji?
Myślę że taka akcja byłaby zupełnie inna od tej poprzedniej. Tamta służyła coming outowi agnostyków/ateistów. Ta będzie jawnie atakowała religie. A skoro tak to zamiast atakować jedną, konkretną religię, lepiej będzie się zabrać za wszystkie. Nie wiem, może cytaty z Hitchensa, prof. Dawkinsa? Jak szaleć to szaleć

www.cytatybiblijne.pl/
09-02-2013 18:42 
 Ocena 8 na 8
liliac (147340 punktów)
>Myślę że warto obalić argumenty że "racja, kościół robił złe rzeczy ale w średniowieczu" np. przez Piusa XII i Hitlera, wojnę w Ruandzie i obojętność narciarzo-kremówkarza czy potępianie homoseksualistów.

Dopisz sobie do listy casus Ugandy i pobłogosławionej przez aktualnego papieża Rebeki Kadagi. I nie zapominaj o sprawie Kanady.

"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" )
maciej.a79 (193 punktów)
>Rajt. Gdyby podać fragmenty np. "Papieża Hitlera" Cornwella to wszyscy, bez wyjątków, uznaliby że to teoria spiskowa czy lewackie bzdury. Gdyby natomiast walić cytatami z Biblii i wyjątkowo wielgaśnymi rozdziałami żeby każdy mógł sobie sprawdzić... o, nie myśleliby że to wyjęte z kontekstu? Albo że to metafora?

O tym samym pomyślałem - WIELGAŚNE NAPISY - aby każdy przechodzący obok się tym zainteresował. Przecież to nie byłaby pierwsza krzykliwa wystawa, ludzkie płody swego czasu też zostały powiększone z kilku centymetrów do wielkości dorosłego człowieka.
Akcja musiałaby być przemyślana pod kątem cytowanych fragmentów, aby nie położyć tematu, no i mogłaby być ona (wystawa) mobilna - kilka dni w kilku większych miastach, na rynkach lub znanych/uczęszczanych placach/ulicach.
szarley (54913 punktów)
>>Myślę że warto obalić argumenty że "racja, kościół robił złe rzeczy ale w średniowieczu" np. przez Piusa XII i Hitlera,

Pius XII czy Hitler to też już historia, niewielu ją pamięta. Przy tym wiele informacji o nich to bolszewickie fałszywki i trzeba naprawdę starannie poczytać listy Gorbaczowa i poważne źródła.

Chcesz być skuteczna??? Skup się wyłącznie na współczesności. Współczesnych grzechów wystarczy na niejedną wystawę. Cytaty z Biblii to dobry pomysł, ale jeden z nich trzeba mieć przed oczami : Ewangelia według Św. Jana, Rozdział 8 w.7

(I unikaj "Przeglądu", to śmieszne pisemko cytowało kiedyś wykłady profesora Poznańskiego o prywatyzacji państwowych firm w USA - wystarczająca kompromitacja)

Selanos (12869 punktów)
Super! Czy mogę pobawić się w przewidywanie przyszłości? Otóż, będzie tak:

arcybiskup Michalik podczas mszy świętej skierował do wiernych odezwę o bezpodstawnych atakach na kościół których nie widziano w Polsce od czasów stalinowskich.

Nie mogę się doczekać
09-02-2013 20:07 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Super! Czy mogę pobawić się w przewidywanie przyszłości? Otóż, będzie tak:
>arcybiskup Michalik podczas mszy świętej skierował do wiernych odezwę o bezpodstawnych atakach na kościół których nie widziano w Polsce od czasów stalinowskich.
>Nie mogę się doczekać

Przeciez o to chodzi. Jeśli ktoś chce zacząć "dyskusję" z biskupami to w nadziei na to że zareagują.
neurosurgery (2484 punktów)
>Co myślicie o takiej akcji?

Myślę, że pieniądze przeznaczone na billboardy mogłyby posłużyć na zorganizowanie serii wykładów z Dawkinsem i Kraussem na przykład. To wywołałoby o wiele więcej zamieszania w mediach.

Pozdrawiam

Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ.
Adaś MiaŁczyński (1403 punktów)
(zablokowany)
>Może warto pomyśleć o następnej akcji informacyjnej skierowanej do społeczeństwa, którą mogłaby być
>seria wystaw organizowanych w różnych miastach w Polsce, a jej tematami np.
>- Współpraca Kościoła z ustrojami totalitarnymi...
Wg mnie takie wystawy to świetny pomysł. Ale żeby bardziej poruszyć opinię warto przemilczeć jeden czy dwa najbardziej znane fakty, lub zminimalizować ich znaczenie przez zdawkowe potraktowanie. Powinno to wywołać taki efekt, że goście, nierzadko dziennikarze: reporterzy i publicyści, aby wykazać się znajomością tematu dopowiedzą resztę. Zaś chcący wystawę zganić, owe niedomówienia ujawnią by wytknąć nam naszą nierzetelność, więc i oni "dopowiedzą resztę". W ten sposób można najcięższym faktom przydać największej sławy, a przede wszystkim dodać jej samej wystawie, dzięki czemu więcej ludzi będzie ją odwiedzało.

>bazować na najważniejszej książce kościoła - biblii
Można pisać "bóg" zamiast "Bóg", ale ten tytuł trzeba pisać "Biblia". Chyba, że się pisze po grecku i intencjonalnie pisze się o bliżej nie określonych "księgach".
Muya (71 punktów)
Dla mnie ciekawy pomysł, ale rzeczywiście trzeba by to zrobić rozważnie. Moim zdaniem wystarczyłoby tylko cytować najbardziej kontrowersyjne fragmenty Biblii. Takie kontrowersyjne treści zazwyczaj prowadzą do dyskusji o to czy są prawdziwe i czy ich źródło jest wiarygodne, co w tym przypadku jest pożądane. Biblii duchowni nie podważą. To by skłoniło wierzących do myślenia, gdyż często nawet nie wiedzą że takie ciekawostki można znaleźć w tej świętej księdze. Duchowni mieliby dużo roboty z wyjaśnianiem w pokrętny sposób dlaczego takie treści tam się znajdują. Okazałoby się też że sama Biblia potrafi urazić uczucia religijne jej wyznawców, co byłoby ciekawym paradoksem.

Moje propozycje to:

Nie mniemajcie, że przyszedłem, przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jej matką, i synową z jej teściową

Ale tych nieprzyjaciół moich, którzy nie chcieli, bym ja królował nad nimi, przyprowadźcie tutaj i zabijcie ich na moich oczach

I rzekł Pan do Mojżesza: Zbierz wszystkich naczelników ludu i wbij ich na pal przed Panem w słońcu, a odwróci się płomienny gniew Pana od Izraela.

Tak mówi Pan, Bóg Izraela: Przypaszcie każdy swój miecz do boku! Przejdźcie tam i z powrotem od bramy do bramy w obozie i zabijajcie każdego, czy to brat, czy przyjaciel, czy krewny.

Nie pozwolisz żyć czarownicy.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365