Racjonalista - Strona głównaDo treści
Cóż to takiego "transcendentalne Ja" ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
16-09-2007 19:42AdamCóż to takiego "transcendentalne Ja" ?
Witam serdecznie!

Byłbym niezwykle wdzięczny, gdyby ktoś wyłożył mi definicję (zjadliwą definicję, pragnę dodać) pojęcia "transcendentalnego Ja", które to pojęcie niezwykle często występuje u Husserl'a... próbuję przejść przez książkę Mary Warnock pt. "Egzystencjalizm" i raz po raz napotykam na rzeczy ciężkie do przejścia.

Jarek Borzdyński (289 punktów)
Polecam taką oto książkę: Zagadnienia i kierunki filozofii
Autorstwa Kazimierza Ajdukiewicza
Dosyć krótka, przystępna i niedroga.

Transcendentny to inaczej wymykający się zwykłemu ludzkiemu doświadczeniu, wykraczający poza zasięg ludzkiego poznania używając podstawowych pięciu zmysłów; niepoznawalny przy użyciu naukowych środków

Żródło: pl.wikipedia.org/wiki/Transcendencja_(filozofia)
nieobecny
A mówiąc wprost: niewiadomoco, w którym zamieszkuje niewiadomoco zwane Bogiem.
Adam
Dziękuję. Problem w tym, że najwyraźniej Husserl'owi chodzi o coś innego poprzez "transcendentalne Ja" ... bo o ile termin "transcendentalny" był mi jako tako znany, nie potrafię odnieść go do tego o czym mówi Husserl...

ps. w razie czego mógłbym wkleić cytaty
Marcin U. (114 punktów)
Adamie, Husserl rzeczywiscie, jak to mial w zwyczaju zmienil znaczenie tego okreslenia wypracowujac jedna z najwazniejszych idei swojej filozofii. "Transcendentalne Ja" pojawia sie u niego w "Ideach" jako efekt redukcji fenomenologicznej (epoche)- czyli wyłączenie tzw "naturalnego nastawienia", które zasadza się na poczuciu realności świata i odnośnego strumienia wrażeń (Einklamerung). Husserl zarzucal fenomenologom, ze jesli nie przeprowadza tej redukcji to nie sa prawdziwymi filozofami (zob "Wstęp do fenomenologii Husserla" Ingardena)-troche chłopak sfiksował na starość. Efektem redukcji jest odsłonięcie ja wolnego od jakichkolwiek założeń, wrażeń, od nasycenia indywiduum. To Ja ma wiec charakter transcendentalny, czyli wykraczajacy poza jednostke. Troche to skomplikowane, wiec jesli cos jest niejasne to daj znac- pisalem z husserla magisterke
pozdrawiam

>Dziękuję. Problem w tym, że najwyraźniej Husserl'owi chodzi o coś innego poprzez "transcendentalne Ja" ... bo o ile termin "transcendentalny" był mi jako tako znany, nie potrafię odnieść go do tego o czym mówi Husserl...
>ps. w razie czego mógłbym wkleić cytaty
>

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365