 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-12-2004 22:43 | uszat203 (1 punktów) | granice wolności słowa | Każdy z nas od razu odpowie, że wolnośc słowa nie może być ograniczana - że jest to podstawa demokracji i ingerencje w tą wolność w postaci cenzury należą do minionej epoki. Tylko czy taki punkt widzenia jest rzeczywiście uzasadniony. Klasycy liberalizmu, którzy od początku walczyli o wolność słowa i druku sami wyznaczali granice: np. Mill pisał o zasadzie szkody, Locke poddawał kontroli państwa wypowiedzi niedotyczące religii. w naszych kodeksach są przestępstwa popełniane słowami, czy słusznie państwo chce jeszcze za nie karać? Moze ktoś z was chciałby przytoczyć tezy innych liberałow - Woltera, Monteskiusza, a może po prostu chciałby podzielic się swoimi uwagami - może nam uda sie tu stworzyć jakiś kompromis, a może nie ma takiej potrzeby, może wolność słowa winna być niczym nieograniczona?? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | Tzw. wolność słowa podlega wyłącznie jednemu ograniczeniu - wewnętrzemu systemowi wartości. Żadne zakazy prawne nie spowodują, że pewne słowa nie padną z czyichś ust.
|
|
| Należyty | Warto za nie karać, ponieważ nie powinny istnieć wolności ograniczające inne wolności. To wszystko.
|
|
 | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | Stosując karę za korzystanie z wolności słowa ograniczasz ją wpadając we własne sidła
|
|
|  | | jarcio (1198 punktów) | > Stosując karę za korzystanie z wolności słowa ograniczasz ją wpadając we własne sidła  Dokładnie tak, gdyż pojęcie "wolność słowa" jest pojęciem wymyślonym, ktore nie ma racji bytu, przynajmniej w nizinach spolecznych.Za słowa czlowiek bierze pewną odpowiedzialność, a wolność sugeruje,że czlowiek nie jest ograniczony i wieziony przez system.Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz systemu. Wydaje mi sie, że na samym początku dyskusji właściwym byłoby zdefiniowanie pojęcia "wolność" i wykazanie, że coś takiego rzeczywiście występuje. > Każdy z nas od razu odpowie, że wolnośc słowa nie może> być ograniczana - że jest to podstawa demokracji i> ingerencje w tą wolność w postaci cenzury należą do> minionej epoki. Tylko czy taki punkt widzenia jest> rzeczywiście uzasadniony.Nie każdy kolego, nie każdy.Podstawą każdego systemu jest przedewszystkim utrzymanie władzy, a nie jakaś tam wolność, czegoś tam, nie wiadomo czego dokładnie.
|
|
| |  | | gooa (746 punktów) | >Wolność może występować na wyżynach władz systemu. dziwne to pojecie wolnosci, zwlaszcza w stosunku do wypowiadanych slow,wiec : > Wydaje mi sie, że na samym początku dyskusji właściwym byłoby zdefiniowanie pojęcia "wolność"
|
|
| |  | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | Zdaje się, że popadłeś w lekką paranoję polegająca na przekonaniu, że istnieje jakiś złowieszczy "System" zniewalający ludzi.
|
|
| | |  | | jarcio (1198 punktów) | >Zdaje się, że popadłeś w lekką paranoję polegająca na przekonaniu, że istnieje jakiś złowieszczy "System" zniewalający ludzi.
Ja też myśle, że tobie sie wiele wydaje.Sądze, że racjonalista powienien wiedzieć, a "racjonalista" wierzyć.Kim jesteś ? Teraz już wiesz czy nadal ci sie wydaje ? Poza tym w którym miejscu pisze, że odbieram taki wizerunek systemu jako przedstawiający zło ? Znowu coś cie sie zaczeło wydawac i to co dla ciebie byłoby złem automatycznie przypisujesz mojemu systemowi wartości.Po raz drugi apeluje, przestań wierzyć, a zacznij tłumaczyć.
|
|
| | | |  | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | > >Zdaje się, że popadłeś w lekką paranoję polegająca na przekonaniu, że istnieje jakiś złowieszczy "System" zniewalający ludzi.> Ja też myśle, że tobie sie wiele wydaje.Sądze, że racjonalista powienien wiedzieć, a "racjonalista" wierzyć.Kim jesteś ? Teraz już wiesz czy nadal ci sie wydaje ?OK, nie chciałem być obcesowy, ale to ci się nie spodobało, więc masz czego ci trzeba: JESTEŚ PARANOIKIEM. > Poza tym w którym miejscu pisze, że odbieram taki wizerunek systemu jako przedstawiający zło ?W tym miejscu: www.racjonalista.pl/forum.php/s,10307#w10466Żebyś nie musiał zadawać ponownie tego samego pytania o miejsce - cytat: "Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz system."
|
|
| | | | |  | | jarcio (1198 punktów) | > >Poza tym w którym miejscu pisze, że odbieram taki wizerunek systemu jako przedstawiający zło ?> W tym miejscu: www.racjonalista.pl/forum.php/s,10307#w10466> Żebyś nie musiał zadawać ponownie tego samego pytania o miejsce - cytat:> "Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz system."No i gdzie w tym cytacie jest zawarty mój stosunek do systemu ? W poprzednim poście pisałem, ze tego typu wizerunek dla ciebie jest odbierany negatywnie, jako coś złego i jako osoba wierząca w uniwersalizm swojego kodeksu moralnego postanowiles i mnie przypisać twoje odczucia.Jednak musze cie zmartwić, gdyz dla mnie system to konieczność historyczna, która wykracza poza ramy dobra i zła.
|
|
| | | | | |  | jeyes (2281 punktów) (zablokowany) | >"Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz system." >No i gdzie w tym cytacie jest zawarty mój stosunek do systemu? Być może dla ciebie wyrażenie uciśniony przez system nie ma charakteru ocennego, a tym bardziej charakteru oceny negatywnej. W takim razie stanowisz dziwaczny wyjątek pośród większości, dla której bycie "uciśnionym" ma jednoznacznie negatywny wydźwięk.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|