Racjonalista - Strona głównaDo treści
granice wolności słowa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
15-12-2004 22:43uszat203 (1 punktów)granice wolności słowa
Każdy z nas od razu odpowie, że wolnośc słowa nie może być ograniczana - że jest to podstawa demokracji i ingerencje w tą wolność w postaci cenzury należą do minionej epoki. Tylko czy taki punkt widzenia jest rzeczywiście uzasadniony. Klasycy liberalizmu, którzy od początku walczyli o wolność słowa i druku sami wyznaczali granice: np. Mill pisał o zasadzie szkody, Locke poddawał kontroli państwa wypowiedzi niedotyczące religii. w naszych kodeksach są przestępstwa popełniane słowami, czy słusznie państwo chce jeszcze za nie karać?
Moze ktoś z was chciałby przytoczyć tezy innych liberałow - Woltera, Monteskiusza, a może po prostu chciałby podzielic się swoimi uwagami - może nam uda sie tu stworzyć jakiś kompromis, a może nie ma takiej potrzeby, może wolność słowa winna być niczym nieograniczona??
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Tzw. wolność słowa podlega wyłącznie jednemu ograniczeniu - wewnętrzemu systemowi wartości. Żadne zakazy prawne nie spowodują, że pewne słowa nie padną z czyichś ust.
Należyty
Warto za nie karać, ponieważ nie powinny istnieć wolności ograniczające inne wolności.
To wszystko.
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Stosując karę za korzystanie z wolności słowa ograniczasz ją wpadając we własne sidła
jarcio (1198 punktów)
>Stosując karę za korzystanie z wolności słowa ograniczasz ją wpadając we własne sidła

Dokładnie tak, gdyż pojęcie "wolność słowa" jest pojęciem wymyślonym, ktore nie ma racji bytu, przynajmniej w nizinach spolecznych.Za słowa czlowiek bierze pewną odpowiedzialność, a wolność sugeruje,że czlowiek nie jest ograniczony i wieziony przez system.Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz systemu.

Wydaje mi sie, że na samym początku dyskusji właściwym byłoby zdefiniowanie pojęcia "wolność" i wykazanie, że coś takiego rzeczywiście występuje.

>Każdy z nas od razu odpowie, że wolnośc słowa nie może
>być ograniczana - że jest to podstawa demokracji i
>ingerencje w tą wolność w postaci cenzury należą do
>minionej epoki. Tylko czy taki punkt widzenia jest
>rzeczywiście uzasadniony.

Nie każdy kolego, nie każdy.Podstawą każdego systemu jest przedewszystkim utrzymanie władzy, a nie jakaś tam wolność, czegoś tam, nie wiadomo czego dokładnie.
gooa (746 punktów)
>Wolność może występować na wyżynach władz systemu.

dziwne to pojecie wolnosci, zwlaszcza w stosunku do wypowiadanych slow,wiec :

>Wydaje mi sie, że na samym początku dyskusji właściwym byłoby zdefiniowanie pojęcia "wolność"
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Zdaje się, że popadłeś w lekką paranoję polegająca na przekonaniu, że istnieje jakiś złowieszczy "System" zniewalający ludzi.
jarcio (1198 punktów)
>Zdaje się, że popadłeś w lekką paranoję polegająca na przekonaniu, że istnieje jakiś złowieszczy "System" zniewalający ludzi.

Ja też myśle, że tobie sie wiele wydaje.Sądze, że racjonalista powienien wiedzieć, a "racjonalista" wierzyć.Kim jesteś ? Teraz już wiesz czy nadal ci sie wydaje ?
Poza tym w którym miejscu pisze, że odbieram taki wizerunek systemu jako przedstawiający zło ? Znowu coś cie sie zaczeło wydawac i to co dla ciebie byłoby złem automatycznie przypisujesz mojemu systemowi wartości.Po raz drugi apeluje, przestań wierzyć, a zacznij tłumaczyć.
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
>>Zdaje się, że popadłeś w lekką paranoję polegająca na przekonaniu, że istnieje jakiś złowieszczy "System" zniewalający ludzi.
>Ja też myśle, że tobie sie wiele wydaje.Sądze, że racjonalista powienien wiedzieć, a "racjonalista" wierzyć.Kim jesteś ? Teraz już wiesz czy nadal ci sie wydaje ?
OK, nie chciałem być obcesowy, ale to ci się nie spodobało, więc masz czego ci trzeba: JESTEŚ PARANOIKIEM.

>Poza tym w którym miejscu pisze, że odbieram taki wizerunek systemu jako przedstawiający zło ?
W tym miejscu: www.racjonalista.pl/forum.php/s,10307#w10466
Żebyś nie musiał zadawać ponownie tego samego pytania o miejsce - cytat:
"Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz system."
jarcio (1198 punktów)
>>Poza tym w którym miejscu pisze, że odbieram taki wizerunek systemu jako przedstawiający zło ?
>W tym miejscu: www.racjonalista.pl/forum.php/s,10307#w10466
>Żebyś nie musiał zadawać ponownie tego samego pytania o miejsce - cytat:
>"Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz system."

No i gdzie w tym cytacie jest zawarty mój stosunek do systemu ? W poprzednim poście pisałem, ze tego typu wizerunek dla ciebie jest odbierany negatywnie, jako coś złego i jako osoba wierząca w uniwersalizm swojego kodeksu moralnego postanowiles i mnie przypisać twoje odczucia.Jednak musze cie zmartwić, gdyz dla mnie system to konieczność historyczna, która wykracza poza ramy dobra i zła.
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
>"Zresztą samo pojęcie "wolność" jest tylko mitem.Nikt z nas nie jest czlowiekiem wolnym, a jedynie bardziej lub mniej uciśnionym przez system.Wolność może występować na wyżynach władz system."
>No i gdzie w tym cytacie jest zawarty mój stosunek do systemu?
Być może dla ciebie wyrażenie uciśniony przez system nie ma charakteru ocennego, a tym bardziej charakteru oceny negatywnej. W takim razie stanowisz dziwaczny wyjątek pośród większości, dla której bycie "uciśnionym" ma jednoznacznie negatywny wydźwięk.


Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365