Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak to jest po Hebrajsku?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
03-04-2005 01:35KrzysiuJak to jest po Hebrajsku?
Bardzo proszę wszystkich kompetentnych o odpowiedź, czy w języku hebrajskim istnieje jakiś znak, którym oznacza się zero?
Jeśli tak, to jaki? A jeśli nie, to jak zapisać na przykład liczbę 480?

MaLk__Jak to jest po Hebrajsku?
>Bardzo proszę wszystkich kompetentnych o odpowiedź, czy
>w języku hebrajskim istnieje jakiś znak, którym oznacza się
>zero?
>Jeśli tak, to jaki? A jeśli nie, to jak zapisać na przykład
>liczbę 480?

Nie jestem kompetentny, więc poszukaj odpowiedzi np. tam:
republika.pl/hebrajski/alefbet.html
Marcin Kuzawiński (29 punktów)
Na wstępie chcę zaznaczyć, że kompletnie nie znam języka Hebrajskiego To czym się interesuję to matematyka i jej historia, i to dlatego chcę się wypowiedzieć w tym topiku. Po pierwsze są dwa rodzaje zera. Jedno jest to zero takie jak np. w liczbie 408, a więc zero oznaczające brak dziesiątek. Zero to było znane praktycznie w każdej kulturze, która dopracowała się pozycyjnego systemu liczenia, poczynając od systemu babilońskiego (tam w odpowiednim miejscu stawiano kropkę rączką rylca). Jeśli system hebrajski jest sysemem pozycyjnym, to dam sobie głowę uciąć, że i oni mają jakiś znak na jego oznaczenie (założenie o pozycyjności jest ważne - system rzymski nie będąc systemem pozycyjnym, nawet takiego zera się nie dorobił). Drugim rodzajem zera jest zero występujące na przykład w liczbie 480 - a więc zero 'pozycyjne', przesuwające przecinek. Szczególnym przypadkiem tego zera jest liczba zero. Po raz pierwszy zero to pojawiło się w Indiach i do Europy dotarło za pomocą Arabów podczas pełnego średniowiecza. Wcześniej, w innych kulturach, w tym i Hebrajskiej, było ono zupełnie nie znane (albo raczej nie akceptowane, bo znane niektórym było). Dlatego, jeśli alfabet Hebrajski nie został zreformowany w późniejszych czasach, zapewne do dzisiaj takiego zera nie posiada... Swoją drogą, czy czasem obecnie Żydzi nie używają zwykłych liczb???

"Rozsądnie jest wątpić." Wolter

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365