Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 41 (przedawniony)
22-04-2005agnus deiHIV a prezerwatywa
Znalazlem pewna ciekawa mocno katolicka strone medyczna na ktorej twierdzi sie jakoby prezerwatywa nie chronila bardziej przed HIV niz gromnica przed gromem.
Nie mowiac o tym, ze nie chroni przed niechciana ciaza. A moze trafi sie tu jakis fachowiec racjonalista, ktory rzeknie na to ze dwa slowa... ?
www.npr.prolife.pl/prezerwatywa_hiv_aids.htm
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
21-04-2005jac1HAARP - straszna bron cz.2
Chciałbym powrócić do tematu bo jest dosyć ciekawy.
HAARP jest projektem amerykańskim służącym do badań nad zorzą polarną. Lecz tym jest tylko w nazwie. W rzeczywistości ma on trochę odmienne zastosowanie.
Służy do badań nad wykorzystaniem fal elektromagnetycznych.
W krótkim skrócie o działaniu:
Transmisja radiowa ma widmo, które ulega stopniowemu rozpraszaniu.
HAARP jest zbiorem połączonych anten, które są rozłożone na dość sporej powierzchni by skupiać wiązkę i tym samym działać miejscowo na górne partie atmosfery. Głównym inwestorem jest wojsko.
Możliwości wykorzystania są bardzo szerokie.
Więcej ciekawostek znajdziecie książce Angels don't play this HAARP.
Jej streszczenie znajduje się pod adresem: haarp.net
Jest w necie film powstały w oparciu o książkę pod tym samym tytułem.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
17-04-2005ewa21Problem z ciążą
witam kochani wczoraj dowiedziałam się straszną rzecz a mianowicie jestem w 10 tygodniu ciąży a raczej byłam u mnie nie było od początku dziecka była sama macica rozwijająca się jutro będą usuwać rosnącą macicę proszę napiszcie na czym to polega zrospaczona pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
17-04-2005OcykanOcykana metoda regulacji płci
Na wstępie trochę teorii wyłożonej, wybaczcie, dosyć "łopatologicznie":
W męskim nasieniu znajdują się dwa rodzaje plemników. Plemniki "męskie", będące nosicielami chromosomu Y, są szybkie ale żyją krótko. Plemniki "żeńskie", nosiciele chromosomu X, są większe, znacznie wolniejsze ale żyją znaczne dłużej. Toteż gdy nasienie dostanie się do pochwy w trakcie jajeczkowania, szybkie plemniki Y pierwsze dotrą do jajeczka a leader do niego wniknie (i będzie chłopak). Natomiast gdy nasienie dostanie się do pochwy gdy jajeczko jest jeszcze niedojrzałe - plemniki Y "zdechną" a plemniki X przeżyją i jeden z nich wniknie do jajeczka (i będzie dziewczyna).
Toteż gdy chcemy mieć syna, powinniśmy powstrzymywać się od współżycia (lub stosować środki antykoncepcyjne) do czasu gdy kobieta, przy pomocy którejś z metod, stwierdzi że jest w okresie jajeczkowania. Wtedy - do roboty!
Natomiast gdy chcemy mieć córkę, to powinniśmy zaprzestać współżycia (lub zacząć stosować środki antykoncepcyjne) parę dni przed spodziewanym jajeczkowaniem.
Oczywiście metoda nie jest w 100 prcentach pewna. Po pierwsze, mężczyzna może być "damskim (lub męskim) krawcem", tzn. mieć w nasieniu znaczną przewagę plemników jednego typu. Po drugie, możliwe jest błędne określenie (lub przewidzenie) terminu jajeczkowania.
Ja szacuję skuteczność "metody Ocykana" na 75%. Jest ona szeroko stosowana w mojej b. licznej rodzinie i tak to wychodzi. Jej zaletą jest jej niekłopotliwość. Nie wymaga żadnych badań, zabiegów, a jeżeli stosujemy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
17-04-2005Inieto[cognitive science] polecane witryny
witam.
Prosze osoby adekwatne o podrzucenie paru linkow na strony z zakresu cognitive science-ktore ich zdaniem sa merytorycznie najlepsze.
Bylbym bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam redakcje i wspolpracownikow serwisu Racjonalista.pl
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
15-04-2005OcykanProblem z zakrzywieniem promienia laserowego
Wyobraźmy sobie wszechświat w którym istnieją tylko dwie planety, nazwijmy je Alfa i Beta. Alfa i Beta są nieruchome względem siebie i dzieli je odległość 1000 lat świetlnych. Mieszkańcy Alfy, którzy wcześniej rozwinęli cywilizację techniczną, postanowili dać znak swojego istnienia ewentualnym mieszkańcom Bety. Zbudowali więc w tym celu potężny laser optyczny, wycelowali w Betę i włączyli zasilanie. Po tysiącu lat promień lasera dotarł do Bety. Jednakże Becianie w porównaniu z Alfianami byli bardzo zacofani technicznie i nie dysponowali żadnymi środkami umożliwiającymi danie jakiegokolwiek znaku braciom w rozumie. Kiedy od włączenia lasera upłynęło już kilka tysięcy Alfianie zrozumieli, że nie doczekają się odpowiedzi. Zniechęceni przekręcili laser o 90 stopni (tak, że wysyłał promień pod kątem prostym do kierunku Alfa-Beta). Mieszkańcy Bety oczywiście niczego nie zauważyli. Ich planeta wciąż była oświetlana promieniem lasera. Sytuacja ta będzie mogła ulec zmianie dopiero za 1000 lat, gdy zaburzenie pola elektromagnetycznego (rozchodzące się z prędkością światła) dotrze do Bety. Zatem bezpośrednio po przekręceniu lasera sytuacja wyglądała dość osobliwie. W pobliżu Alfy promień lasera miał kierunek prostopadły do kierunku Alfa-Beta, natomiast w pobliżu Bety promień lasera był styczny do kierunku Alfa-Beta. O ile zatem promień zachował ciągłość (a czemu miałby jej nie zachować?) to reprezentował linię krzywą i to nie łuk lecz coś trochę bardziej skomplikowanego (coś na kształt..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-04-2005skinerekklasyfikacja
Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania ewentualnie nakierowanie na literaturę, w której takowe odpowiedzi znajdę.
1. Jaka jest różnica (podobieństwa) pomiędzy: podziałem, typologią, klasyfikacją.
2. Czemu mają służyc róznego rodzaju klasyfikacje, podziały, typologie ( z punktu widzenia teorii rozumiem że jest to porządkowanie wiedzy, a co z praktyką; czemu mają słuzyć przeróżne klasyfikacje np. usług).
Dziekuje
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
14-04-2005Pawel J.Racjonalny dowód na Boga
Witam,
z tego co widze, to Panstwo prowadzacy ta strone sa zatwardzialymi przeciwnikami koncepcji Boga. Ze swojej strony chcialem zapytac, czy zdaja sobie Panstwo sprawe, jakie jest prawdopodobienstwo samistnego powstania tak niesamowicie skomplikowanej struktury jaka jest chociazby zwykle bialko ludzkie, nie wspominajac o reszcie stworzen.
Fizyk z zawodu.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
13-04-2005KrzysiuJak to jest po Hebrajsku?
Bardzo proszę wszystkich kompetentnych o odpowiedź, czy w języku hebrajskim istnieje jakiś znak, którym oznacza się zero?
Jeśli tak, to jaki? A jeśli nie, to jak zapisać na przykład liczbę 480?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
12-04-2005mariuszewolucja
Chciłbym zapytać, czy ewolucja jest faktem czy tylko teorią?
Jako człowiek niewierzący w Boga zaufałem ewolucji, ale im więcej się w nią zagłębiam, tym większe mam wątpliwości.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)