Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
21-03-2016RainardCiąg Fibonacciego - złote/boskie podziały/liczby/proporcje
Przy okazji jednej z dyskusji na forum spotkałem się z tzw. ciągiem Fibonnaciego i wynikającymi z niego 'boskimi/złotymi proporcjami/podziałami/liczbami'. Początkowo potraktowałem to raczej jako ciekawostkę. Ostatnio jednak ponownie się z tym zetknąłem. Konkretniej z przykładami występowania tego w naturze: www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg
Większość przykładów w filmiku okazała się jednak naciągana, a więc i przedstawianie ciągu Fibonacciego jako jakiegoś rodzaju reguły w przyrodzie - fałszywe: platyna.or(*)o-i-zlota-proporcja-w-naturze/
Mimo to, słyszałem, że podobno złote podziały występują w unerwieniu roślin, zwierząt czy w ludzkim DNA. Za małą mam wiedzę, żeby to zweryfikować, więc nie wiem, czy jest to prawda. Ponadto, spotkałem się z przywoływaniem tej zależności przez kreacjonistów, jako 'dowodu' na istnienie 'Projektanta' i tego, że natura jest zaprojektowana, bo, rzekomo, 'przypadkowo tak się stać nie mogło'. Nie przekonuje mnie, rzecz jasna, taka argumentacja. Jeśli za złożonością życia stała sama natura (ewolucja), to i nie wydaje mi się, żeby matematyczne zależności w przyrodzie nie mogły mieć również..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
20-03-2016krystkon_1976Związki alternatywy, implikacji, koniunkcji i równoważności
Twierdzę, że istnieje następujący związek pomiędzy alternatywą i implikacją

p lub q = jeżeli p to nie q = jeżeli q to nie p

oraz następujący związek pomiędzy koniunkcją i równoważnością

p i q = p wtedy i tylko wtedy, gdy q = q wtedy i tylko wtedy, gdy p
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
20-03-2016pacyfista racjonalnyKolory nie istnieją - analiza obiektywna
Dzień dobry. Odnoszę się do artykułu 'nietuzinkowy blog naukowy - kolory nie istnieją' łatwo go wyszukać w internecie. Całość sugeruje rzekomą naukowość treści, jednak wgłębiając się w treść można dostrzec kilka aspektów i nabrać wątpliwości. Sensacyjny ton i nawiązania do filmu Matrix to flagowy koncept działań grup sekciarskich, tych od "programowania rzeczywistości" i szeroko pojętej "jezoteryki ludowej". Mam wątpliwości co do samej treści. Pod koniec autor stosuje niedopowiedzenie chcąc zapewne wywrzeć na czytelniku efekt psychologiczny. Czytając całość można odebrać wrażenie, że autor sugeruje, jakoby świat był iluzją, zabieg rodem ze stron sekciarskich. Uczono mnie, że odbiór to pośrednictwo, natomiast sama namacalność materii nigdy nie była kwestionowana. Sprowadzało się to do fali jako pośrednictwa odbioru racjonalnie zewnętrznego świata, z kolorami jako interpretacją neurologiczną, acz sama forma zewnetrzna jest niezmienna i obiektywna. Niedokładność opisu sugeruje wrażenie, jak gdyby autor nie rozróżniał stanów skupienia, porównując widzenie obiektów w stanie stałym do samych fal, co uważam za nieracjonalne. I jeszcze to zdanie "Zdjęcia powyżej pokazują przecież świat w różnych odcieniach szarości, a więc różne długości fali odbitej... więc jak to naprawde wygląda?". Jakie jest PRZEJRZYSTE OFICJALNE STANOWISKO NAUKOWE i czy moje obserwacje na temat artykułu są słuszne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
20-03-2016Max GolonkoCo po SETI oraz rola obcych w kształtowaniu światopoglądu
Wąskozakresowy i dość naiwny program poszukiwania sygnałów od obcych SETI nie odniósł sukcesu.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dużo zależy od szczęścia w celowaniu i solidności nagrywania (i analizy), a potencjalny zakres fal jest niestety spory.

SETI ma lepszego następcę

nt.interia(*)reakthrough-listen,nId,2160242

Dość rozsądne wydaje się szukanie w okolicach ekliptyki bo tam my jesteśmy odkrywalni dla nich gdy ziemia tranzytuje im słońce.

Miłej nocy
p.s.
Watykan i polscy biskupi oczywiście trzęsą portkami bo dochody tych zboczeńców i oszustów radykalnie spadną, gdy okaże się, że istnieją gdzieś inne inteligentne istoty zdecydowanie nie pasujące do wizji biblijnej (jedyna inteligentna istota została stworzona w postaci człowieka a nawet bóg w ludzkiej skórze zrealizował psychiatrycznie obłędny masochizm dając się ukrzyżować).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 48 (przedawniony)
19-03-2016Miłujący prawdęBrak poszanowania Biblii - tragiczne konsekwencje
"W XIX-wiecznej Europie szerzyła się plaga gorączki połogowej. Powodowała ona śmierć nawet 30 procent kobiet rodzących w szpitalach.
Drobnoustroje zaobserwowano przez mikroskop już w 1674 roku, jednak nie w pełni rozumiano, jak bardzo mogą być one niebezpieczne. Wśród lekarzy powszechną praktyką było odbieranie porodów zaraz po przeprowadzeniu sekcji zwłok, bez wcześniejszego zdezynfekowania rąk.
Semmelweis wprowadził mycie rąk do praktyki medycznej, co ocaliło życie wielu ludziom.

Z czasem Semmelweis został uznany za jednego z twórców nowoczesnej antyseptyki. Jego badania pomogły stwierdzić, że drobnoustroje mogą powodować choroby. Przyczynił się więc do powstania zarazkowej teorii chorób, którą uznaje się za „kluczową dla rozwoju nauki i praktyki medycznej”. Co ciekawe, o właściwym obchodzeniu się ze zwłokami mówiło już spisane ponad 3000 lat wcześniej Prawo Mojżeszowe, które weszło w skład Biblii.
Pogląd biblijny
Według Prawa Mojżeszowego, które spisano w XVI wieku p.n.e., każdy, kto dotknął zwłok, pozostawał nieczysty przez siedem dni i musiał przejść procedurę oczyszczania obejmującą kąpiel i wypranie odzieży. Przez cały ten czas nie mógł mieć kontaktu fizycznego z innymi ludźmi." Sprawdź w (Liczb 19:11-22).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
19-03-2016pacyfista racjonalnyTeoria Prawdziwych Kolorów
realcolortheory. pl/ Zachęcam do dyskusji na temat Teorii Prawdziwych Kolorów Janusza Łyszkiewicza. Przełom czy ślepa uliczka? Teoria wydaje się bardziej racjonalna od obecnie obowiązującej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
16-03-2016smeligModel Geometryczny(2)
.
Mijanka dwóch długich prętów według STW i według MG.

STW

Spróbujmy rozpatrzyć problem mijających się dwóch układów inercjalnych w postaci długich prętów o jednakowej długości. Na początku i końcu każdego z prętów znajduje się obserwator. Dla obserwatora zewnętrznego znajdującego się na przecięciu się linii świata obydwu prętów (na diagramie linia pionowa), będą one miały jednakową długość, jednakowo upływający czas a w przypadku zrównania obserwatorzy na końcach będą naprzeciwko siebie.



Jednak z punktu widzenia obserwatorów na prętach sytuacja będzie się przedstawiała zgoła inaczej. Byłoby pięknie i ładnie gdyby można było przedstawić mijankę diagramem czasoprzestrzennym Minkowskiego.



Każdy z prętów posiada swoją własną przestrzeń fizyczną, na diagramie zwaną linią świata. Na tej linii wszystkie zdarzenia odbierane są przez obserwatorów tego pręta, jako równoczesne. Wszelkie obiekty i zdarzenia w czasoprzestrzeni przedstawione są na tym diagramie jako rzuty na tą właśnie linię. Tak więc np. rzut pręta B na linię świata A jest zawsze krótszy. Jest to tzw. kontrakcja przestrzenna.
Jeśli ktoś wnikliwie spojrzy na diagram to zauważy, że przed mijanką pręt B był cały w przeszłości pręta A, a po mijance znalazł się w jego przyszłości, co świadczy o tym, że czas w pręcie B płynie szybciej niż w pręcie A. Dokładnie to samo dzieje się z prętem A w opinii..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
16-03-2016smeligModel Geometryczny (1)
.
Odległości w Modelu Geometrycznym.

Dla Modelu Geometrycznego podstawowym założeniem jest, że:

Trójwymiarowa przestrzeń (eter) propaguje w czwartym, prostopadłym do niej kierunku z prędkością c.

Aby go lepiej zrozumieć sięgnijmy do przykładu ze słynnym paradoksem bliźniaków. Powiedzmy, że bliźniak A zostaje na Ziemi a B ze stałą prędkością oddala się w kierunku pobliskiej gwiazdy. Równocześnie z bliźniakiem B został wysłany sygnał świetlny F również w kierunku gwiazdy. Przyśpieszenie bliźniaka B pomijamy, powiedzmy, że rozpędził się wcześniej i tylko mija Ziemię w punkcie O czterowymiarowej przestrzeni a gwiazdę w punkcie B. Nasze trzy kierunki przestrzenne przedstawiłem jako jeden, aby nie komplikować sprawy.


O - punkt wspólny obu bliźniaków i promienia świetlnego (nieruchomy w 4D-przestrzeni)
Gdy bliźniak A przesunie się wraz z naszą przestrzenią do punktu A to w tym samym momencie bliźniak B znajdzie się w punkcie B czterowymiarowej przestrzeni a sygnał świetlny F w punkcie F. Gdyby istniały sygnały przenoszące informacje natychmiastowo to bliźniak A stwierdziłby ich obecność jako ich rzuty na przestrzeń 3D (eter) w punktach odpowiednio B' i F'.

Bliźniak A.

a - droga przebyta przez bliźniaka A w 4D-przestrzeni od p. O do p. A. Zakładając nieruchomość Ziemi w eterze, przebył on tą drogę tylko..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
14-03-2016VonMWskrzeszanie ludzi z genów
Umrzemy i to czyni z nas szczęściarzy. Większość ludzi nigdy nie umrze, ponieważ nigdy się nie narodzi. Ludzi, którzy potencjalnie mogliby teraz być na moim miejscu, ale w rzeczywistości nigdy nie przyjdą na ten świat, jest zapewne więcej niż ziaren piasku na pustyni. Wśród owych nienarodzonych duchów są z pewnością poeci więksi od Keatsa i uczeni więksi od Newtona. Wiemy to, ponieważ liczba możliwych sekwencji ludzkiego DNA znacznie przewyższa liczbę ludzi rzeczywiście żyjących. Świat jest niesprawiedliwy, ale cóż, to właśnie myśmy się na nim znaleźli, ty i ja, całkiem zwyczajny

Te słowa rzekł oczywiście Dawkins. I w ten sposób pokazał, że jednoznacznie utożsamia jaźń konkretnej osoby z jej kodem DNA. Tak więc samo się nasuwa pytanie, czy w przyszłości może być możliwe wskrzeszanie ludzi z ich kodu genetycznego? Bo z logicznego punktu widzenia, taki osobnik powinien dysponować tą samą jaźnią (z religijnego - duszą), będąc jednakże swoistym tabula rasa, bowiem komórki mózgowe odtworzone by zostały z całkiem nowego materiału. Czy akceptujecie takie rozumowania?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 76 (przedawniony)
13-03-2016PaluzelCzy zdeaktualizuje się jedna z najpopularniejszych teorii o Kosmosie?
Niedawno została odkryta galaktyka GN-z11. Miała ona powstać około 400 mln. lat po Wielkim Wybuchu. Oznacza to, iż prawdopodobnie w bliskiej przyszłości, nasze teleskopy potwierdzą lub obalą teorię Wielkiego Wybuchu, która jest najpopularniejszą z teorii o początkach wszechświata. Punkt krytyczny nastąpi wtedy, gdy (jeśli) odkryje się obiekt, którego światło ,,biegnie'' do nas dłużej niż postulowana data Big Bangu. O ile to nastąpi, da nam to pole do popisu dla nowych teorii. Oczywiście, jeśli chodzi o nowe przypuszczenia, nie mam tu na myśli przesuwania w przeszłość daty Wybuchu, bo była by to raczej ucieczka od odpowiedzi, niż usiłowanie jej dokonania. A może odrodzą się stare teorie, jak np. Teoria stanu stacjonarnego?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)