 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 20-01-2015 | atto | testy maszyn na inteligencję |
Tak sobie myślę o tych różnych testach na inteligencję, które są znane w literaturze i stosowane w praktyce, no i wymyśliłem chyba lepsze metody na wykrycie inteligencji. Dajemy testowanemu delikwentowi, znaczy maszynie... chociaż niekoniecznie, jakiś ogólny schemat działania, który ma jednoznaczny cel do realizacji, czyli algorytm mówiąc w terminologi informatycznej. No i niech on to zrealizuje, czyli zaprojektuje, zaprogramuje, ale tak optymalnie przy zadanych warunkach i kryteriach, na zadanym sprzęcie, znaczy komputerze, czy raczej na systemie operacyjnych. Jest to typowy problem który rozwiązują programiści na co dzień, robiąc te przeróżne programiki komputerowe: obliczenia, bazy danych, gry, grafika, itp. Przykładowy algorytm do realizacji mógłby być np. taki: mamy miliony wyborców, którzy głosują w ściśle określony sposób, tz. jest milion lokali wyborczych, i tyle komputerów w sieci, które gromadzą i przesyłają dane do centrali, itd. No, i niech ten inteligentny sztuczniak po prostu zaprogramuje aplikację, np. w c++, czy jakimkolwiek języku programowania, która pozwoliłaby zrealizować takie wybory... i bez opóźnień 7 dniu.  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 12-01-2015 | Hodża | LHC wersja 2.0 |
W marcu, po dwuletniej przerwie, podczas której Wielki Zderzacz Hadronów w CERNie pod Genewą został "podrasowany" tak, aby mógł generować wiązki i zderzenia o większej energii, wznowi swoje operacje. Ten rok wedle wszelkich danych ma szanse przynieść przełom w fizyce cząstek elementarnych. Są dwie opcje: albo okaże się, że ci fizycy-teoretycy, którzy rozwijają teorię cząstek supersymetrycznych mają rację i jakieś takie cząstki zostaną odkryte, albo też - co wprawdzie wprawi ich zapewne w dużą konfuzję - dowiemy się, że niczego takiego na horyzoncie dostępnych nam energii nie widać a fizycy nie rozumieją tak naprawdę mechaniki rządzącej zachowaniem materii na jej najbardziej fundamentalnym poziomie.
LHC to chyba najbardziej niezwykłe urządzenie, jakie zbudował człowiek w całej historii cywilizacji. Może tylko komputery z całą ich technologiczną otoczką mogą stanowić tu konkurencję w wyścigu do miana najcudowniejszego wytworu ludzkiej myśli. Technikom i naukowcom udało się zbudować miejsce, w którym jednocześnie występuje najniższa temperatura nie tylko na Ziemi, ale chyba w całym bliskim nam Wszechświecie, najwyższa temperatura w punktach zderzeń protonów dziesiątki tysięcy razy przekraczająca tę panującą w centrum gwiazd oraz najczystszą próżnię, w porównaniu z którą przestwór przestrzeni kosmicznej nad naszymi głowami wydaje się miejscem mocno zakurzonym.
Podczas pierwszego cyklu doświadczeń, dwa lata temu, wiązki biegły z energiami do 4TeV (zderzenia mają energię.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 34 (przedawniony) | | 12-01-2015 | Arminius | Eksplozja kambryjska |
Życie powstało na Ziemii 3.8 mld lat temu. Jednakże przez ponad 3 miliardy lat "tliło" się na poziomie prostych, stosunkowo nielicznych, jednokomórkowych organizmów. Przełom nastapił ok. 530 mln. lat temu w okresie geologicznym zwanym Kambr - otwierającym erę geologiczną Pelezoiku. W warstwach geologicznych tamtego okresu pojawia się nagle - niczym ex nihilo - ogromna różnorakość form życia i to na znacznie bardziej złożonym wielokomórkowym poziomie. Fakt ten dawał asumpt do płodzenia różnorakich teorii. Proponenci opcji teistycznej widzieli w tym fenomenie swoiste potwierdzenie teorii o boskiej genezie życia. Z kolei zwolennicy panspermii przekonywali, iż takie nagłe ( w ymiarze gologicznym) przejście od prostych form życia do bardzo złożonych jest niemożliwe - sugerując iż "zarodki" owego złożonego życia przybyły z kosmosu. Kambryjska eksplozja stanowiła nie lada kłopot dla samego Darwina - który będąc pod przemożnym wpływem poglądów wybitnego geologa Lyella - twórcy zasady aktualizmu, zakładającej bardzo długie trwanie procesów kształtujących oblicze Ziemi. - przenosił je na swoją teroię ewolucji, wskazując na długie okresy czasu konieczne do wykształcenia się nowych form życia. Dzisiaj wiemy, iż ewulucja potrafi przebiegać znacznie szybciej niż to zakładał Darwin. Fakt eksplozji kambryjskiej nie ulega wątpliwości. Co jednakże było ową prima causa uwalniającą lawinę zmian ewolucyjnych - jest to ciągle problem debatowany. Znamiennym jest, iż tuż przez eksplozją kambryjską Ziemia.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 12-01-2015 | Šemū' el Lönneberg | Rok 1019 |
Wikipedia informuje, że w wiosce Międzybrodzie, w małej dzwonnicy, koło starej drewnianej cerkiewki, uderzała taka osobliwość, że w miejsce dzwonu zawieszona była na łańcuchu sztaba żelaza, która uderzana młotem wydawała głośny dźwięk i za dzwon służyła. Z czego mogłabyć wykonana taka sztaba? Czy na pewno z żelaza? A może to tylko stara baśń? Bardzo dawno już temu na przeciwległej górze Horodyszcze stać miał klasztor mnichów obrządku greckiego, gdy ci nie bardzo pobożne i nie bardzo surowe pędzili życie, nagle cudowną mocą wraz z klasztorem zapadli się w ziemię, a na tym miejscu zostało tylko wklęśnięcie i nieco gruzów. Jakiś czas później jakaś kobieta w pobożnej swojej wędrówce znalazła na tych gruzach żelazną szynę, podjęła ją i do pobliskiej ubogiej ofiarowała cerkiewki, gdzie nie było dzwonu.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 07-01-2015 | atto | poprawny kalendarz - lata przestępne itd. |
Obecnie używamy gregoriańskiego kalendarza: pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_gregoriańskidokładamy 1 dzień co 4 lata, z wyjątkami co 100 lat, kiedy nie dokładamy, ale co 400 znowu dokładamy. Ostatecznie otrzymujemy taką średnią długość roku: 365 + 1/4 - 1/100 + 1/400 = 365.2425 dni tyle że rzeczywisty, astronomiczny rok ma podobno tyle dni: 365.242190419, Różnica z tym gregoriańskim: 365.2425 - 365.242190419 = 1/3230; zatem mamy cały 1 dzień do tyłu na 3230 lat. No i po co nam taki poślizg - komu to potrzeba? Przecież wystarczyłoby zamiast tych 400 lat użyć 500 lat w gregoriańskim, a wówczas otrzymamy: rok = 365.2422 i teraz różnica wnosi: 365.2422 - 365.242190419 = 1/104300 zatem błąd o wiele mniejszy, bo potrzeba ponad 100 tyś. lat na odjazd równy 1 dzień, czyli z 30 razy mniejszy błąd. Poza tym 500 jest bardziej okrągłe od 400 więc nie wiem po jaką cholerę jest trzymany ten gregoriański szajs...  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 78 (przedawniony) | | 03-01-2015 | ZbyszekzWarszawy | sztuczna inteligencja, a zagłada ludzkości |
Ostrzegając nas przed rozwojem sztucznej inteligencji wypowiadał się ostatnio Stephen Hawking, twierdząc że może ona doprowadzić do zagłady gatunku ludzkiego. ( www.tvn24.(*)uczna-inteligencja,495166.html) Naukowiec wypowiada się w ten sposób : "Ludzie, których ogranicza powolna przemiana ewolucyjna i procesy biologiczne nie mogliby z nią konkurować i zostaliby wyparci. " Jeśli chodzi o mój pogląd na ten temat, to zgadzam się że sztuczna inteligencja może doprowadzić do sytuacji zagrażającej ludzkości, np. uruchamiając odwet na domniemany atak jądrowy przeciwnika. Nigdy nie zgodzę się jednak z postawioną przez S.Hawkinga tezą - jakoby sztuczna inteligencja mogłaby konkurować z inteligencją gatunku ludzkiego. Uważam że sztuczna inteligencja nie ma i nie będzie miała takich samych szans rozwoju jak gatunek ludzki z tego prostego powodu że ona nie ma duszy. (23grudzień2014 - ZbyszekzWarszawy) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 02-01-2015 | Chacarron Macaron | Listek figowy. |
Zna ktoś jakieś teorie na temat tego, jak to się stało, że ludzie prawie zawsze zasłaniają genitalia? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 31-12-2014 | Arminius | Determinizm genetyczny i cechy naszej osobowości |
Ostatnimi czasy pojawił się wysyp badań naukowych, które dowodzą ogromnego - lekceważonego do tej pory - znaczenia genów w naszym życiu. Ciągle jeszcze jest tak, iż siłą inercji - po kilkudziesięciu latach wmawiania nam predystynacji czynników środowiskowych nad genetycznymi - przyznajemy tym pierwszym pierwszorzędne i dominujące znaczenie w kształtowaniu naszego psychofizycznego "ja". Tymczasem rzeczywistość - odideologizowana i zweryfikowana naukowo - zdaje się być zgoła inna. Kilkakrotnie już przywoływałem wyniki badań wskazujących na znaczenie genów. Tym razem podaję link do streszczenia badań, z których dosyć stanowczo wynika, iż nasza inteligencja jest w zasadniczym stopniu kształtowana naszymi - odziedziczonymi po antenatach - genami. Rodzice mogą nam czytać książki, kazać słuchać muzyki, wysyłać na korepetycje z matematyki czy lekcje szachów. To wszystko jest ważne - bo czyni nas szczęśliwymi (pod warunkiem, iż akceptujemy te aktywności!!!) i umacnia nasze więzi z rodzicami. Ale od tego nie stajemy się bardziej inteligentni. Drugi link przekierowuje do materiału, z którego - z kolei - wynika, iż nasze sukcesy edukacyjne bardziej wynikają z cech naszej osobowości a nie z naszej inteligencji. To chyba dosyć pokrzepiające - zważywszy na ów przygnębiający determinizm genetyczny naszej inteligencji. Chyba że się okaże - z całą pewnością - iż cechy naszej osobowości są także w większym czy istotnym stopniu dziedziczone niż nabywane, co byłoby dosyć logicznym dopełnieniem dominująceg.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 28 (przedawniony) | | 30-12-2014 | Jacek Przypadek | Dlaczego geje są zniewieściali? |
Wśród gejów występuje nadreprezentacja osobników zniewieściałych w porównaniu z mężczyznami heteroseksualnymi. Często widzi się męskich gejów wiążących się ze zniewieściałymi partnerami (a także męskie lesbijki z partnerkami kobiecymi). Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Skąd to się bierze, o czym to świadczy? Pozdrawiam. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 24-12-2014 | Selanos | Stęślicka - O pochodzeniu człowieka |
Witam. Podczas sprzątania generalnego, natrafiłem w domu na sporo starych podręczników i książek popularnonaukowych, które zbierała moja babcia jak jeszcze była nauczycielką biologii. Jedną z tych książek jest " O pochodzeniu człowieka" Wandy Stęślickiej z roku 1954. Przeczytałem kawałek i spodobało mi się to, że jest napisana bardzo zrozumiałym językiem i ma ciekawe ilustracje. Jako że moja wiedza o pochodzeniu człowieka jest dziurawa jak ser szwajcarski, już od dawna zamierzałem zabrać się za przeczytania czegoś takiego jak książka Stęślickiej - żeby poukładać sobie w głowie te najbardziej podstawowe podstawy. I tutaj mam pytanie - czy książka jest warta polecenie? Czy jest aktualna? W końcu od czasów jej wydania minęło sześćdziesiąt lat. P.S. W książce możemy zobaczyć pewne relikty poprzedniego systemu  Książka zaczyna się od wyrazów radości autorki, która jest zachwycona zainteresowaniem jej wykładami wśród pracowników fabryki motocykli, a kończy rozdziałem "Rola nauki w ustroju sprawiedliwości społecznej" gdzie czytamy, że "Ustrój socjalistyczny otwiera nieograniczone możliwości dla rozwoju..." bla bla bla...  | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |