 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 16-10-2016 | astrofoton | nieszczególna teoria.. z c bez const |
Bierze gimnazjalista na tapetę oryginalne wyprowadzenie Einsteina: www.bartleby.com/173/a1.htmlwynik (8): t' = k(t - xv/c^2); gdzie: k = 1/sqrt(1-v^2/c^2)mnoży to przez c i tym sposobem otrzymuje serię typu: x' = ct' = kc(t - xv/c^2) = k(ct - xv/c) = kt(c - x/ct v) i cóż to jest? Na samym wstępie zauważa: x = ct, zatem x/ct = 1, tym samym odkrywa że: x' = kt(c-v)zatem dalej idzie z tym bigosem: x'/t = k(c-v), no ale cóż to jest? pewnie jakaś prędkość! c' = k(c-v)a przecież miało być c' = c wedle życzenia! No, cóż, jak widać nie wystarczy sobie zażyczyć żeby tak było... bo a gdyby tak łatwo było, to zapewne nie tylko krowy dawałby mleko, bo i konie, psy i karaluch też! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 199 (przedawniony) | | 15-10-2016 | krystkon_1976 | Siła wiązania |
Siła - wektorowa wielkość fizyczna będąca miarą oddziaływań fizycznych między ciałami. pl.wikipedia.org/wiki/SiłaPrzyszła mi do głowy taka myśl, że grawitacja nie tyle jest oddziaływaniem fizycznym między dwoma ciałami co przede wszystkim oddziaływaniem ciała ze sobą samym. Dlatego chciałbym zaproponować podział sił na siły wiązania i siły oddziaływania i przedstawić w następujący sposób ich wektory.  Zastanawia mnie różnica wartości siły wypadkowej i sumy wartości sił złożonych. Chciałbym zaproponować nowy iloczyn sił, w którym występuje podział na siłę wiązania Fw i siłę oddziaływania Fo.  Na pierwszym schemacie złożone są dwie siły oddziaływania a wynikiem są siła wiązania i siła oddziaływania Na drugim złożone są siła oddziaływania z siłą wiązania a wynikiem są dwie siły oddziaływania. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 14-10-2016 | Max Golonko | Badania słynnego podmorskiego krateru |
W Biblii o tym impakcie nie wspomniano, ani o dinozuarach co oznacza, że Jezus nie był synem bożym skoro nie sprostował tych zaniedbań Mojżesza lub jego rzekomego rozmówcy zza krzaka.
Ruszyły wiercenia w miejscu upadku słynnej planetoidy lub komety, która 66 milionów lat temu utrudniła śmiertelnie życie dinozaurom.
Zakłada się, że 15 km obiekt najpierw utworzył krater o głębokości 30 km i średnicy 100 km a ponownie opadająca materia utworzyła już krater o średnicy 200 km i kilkukilometrowej głębokości.
Wiertło zjechało już 1335 metrów poniżej współczesnego dna morskiego!
Wszystko wskazuje na to, że krater został zajęty przez organizmy (podobne do tych co występują w kominach hydrotermalych) zaraz po uderzeniu.
600 metrów to były osady potem nawarstwione. Teraz odkrywane są skały właściwe dla tej katastrofy. Są bardzo dziwne. Wydają się pochodzić z granitu ale wyglądają inaczej. Tam zadziałały gigantyczne ciśnienia.
Małe kawałki skał są cięte i pakowane celem wysyłki do laboratoriów na całym świecie. Połowa skał jest odkładana "do archiwum" aby zbadano je w przyszłości jeszcze lepszymi niż dziś urządzeniami.
Naukowcy liczą też na ślady działania wody miotanej tsunami.
Dane encyklopedyczne (wiki):
Krater powstał na skutek upadku komety lub dużej planetoidy. Podczas uderzenia wyzwoliła się energia o wartości ok. 4×1023 J (równoważna eksplozji ok. 100 Tt TNT); taki efekt mogło mieć uderzenie planetoidy o średnicy 10 km i masie biliona ton, przy prędkości 20 km/s, albo.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 51 (przedawniony) | | 14-10-2016 | tarkos | O matematyce niedogmatycznie czyli w bok od Cantora |
Dobry Wieczór Wiadomo, że dowody matematyczne odwołują się do twierdzeń bardziej podstawowych, a te do jeszcze prostszych, by oprzeć się wreszcie na aksjomatach. Z aksjomatów zaś można wywieść nowe konstrukcje, czasem odkrywcze a czasem dziwaczne (w tym również (podobno) nie dające się udowodnić ani obalić). Czy zatem poszukiwanie 'najpierwotniejszych' założeń ma sens? Czy aksjomatyka nie jest dorabianiem sztucznej bazy do z góry powziętych tez, na podobieństwo religijnej dogmatyki? Wątpliwości: 1. W teorii mnogości przyjmuje się, że najmniejszą wielkością nieskończoną* jest moc zbioru liczb naturalnych: |N|. To dziwne. Mówi się o zbiorach liczniejszych (tzw. potęgowych), podając nawet procedurę ich uzyskiwania (tworzenie zbioru podzbiorów), a z tych liczniejszych tworzy się jeszcze liczniejsze... Dlaczego N ma być wyróżniony? Co uzyskamy stosując do N procedurę odwrotną? 2. Wg Cantora zbiory są równoliczne, gdy istnieje między nimi bijekcja. Takie kryterium wydaje się sensowne także dla wielkości nieskończonych. Funkcja przeprowadzająca jeden zbiór na drugi powinna być różnowartościowa i "na" (takoż funkcja odwrotna). Czy funkcja wykładnicza lub logarytmiczna nadaje się do rozumowania przekątniowego, skoro ta druga w granicy przestaje rosnąć (pochodna się zeruje)? Co prawda jest monotoniczna w przedziałach skończonych ale mamy porównywać nieskończoności,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 33 (przedawniony) | | 14-10-2016 | uxbridge | Czy katastrofa smoleńska jest kwestią wiary? |
Wątek umieszczam w dziale Nauka nie bez powodu. Wg mnie, stosunek do "sprawy smoleńskiej" jest w decydującym stopniu związany ze stosunkiem do racjonalizmu w ogólności a do naukowego poglądu na świat w szczególności. Cytat z polemisty: >Generalnie lud smoleński i antysmoleński to dwie strony tej samej monety. Ja nie należę do żadnego, ty z racji inwektyw i emocji jakie okazujesz należysz ewidentnie do tego drugiego, co niestety hamuje ci możliwość normalnej rozmowy, kiedy pojawia się jakiekolwiek nawiązanie do tej emocjonującej kwestii. Patrząc w ten sposób, zwolennicy kreacjonizmu, homeopatii i tym podobnych pseudonaukowych bredni oraz ci, co są przeciw to też dwie równorzędne strony. Ciekawe, czy dla mojego rozmówcy agnostycyzm w sprawie kształtu Ziemi jest równie bliski? Tak, jestem całkowicie przekonany o tym, że katastrofa w Smoleńsku była zwykłym wypadkiem. Tak, jest to stanowisko racjonalne nie emocjonalne. Jestem gotów je zmienić w przypadku przeważających dowodów świadczących nie tylko przeciw tej tezie, ale ZA jakąkolwiek przeciwną, byle spójną. Ale kompetencje i dowody są póki co po jednej stronie. Po drugiej jest pokaźna liczba psycholi, jest zamęt, brednie, przyczynkarskie babranie się w mało znaczących szczegółach, szukanie najdrobniejszych luk u przeciwników i przechodzenie do porządku dziennego nad katastrofalnymi sprzecznościami i błedami u siebie. Zwolennicy "nie-katastrofy" pokazują cały wachlarz typowych, wręcz sztandarowych cech teorii spiskowych. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 25 (przedawniony) | | 11-10-2016 | Drobner | Dlaczego właśnie Lenin jest Twoim idolem? |
O szkole, więc w dziale Nauka.  Zarządzenie i Regulamin tu. Dyplom (choćby samego udziału) niewątpliwie przyda się do aplikacji na studia w Rydzykowej WSKSiM albo nawet w UKSW (o KUL-u nie wspomnę). Będziemy mieli społeczeństwo światłe.... światłością wiekuistą. Drobner z ciemniejszych stron nauki | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 37 (przedawniony) | | 07-10-2016 | szostek | Szczególna Teoria Eteru 2 |
Zrobiliśmy rosyjskie wydanie monografii Szczególna Teoria Eteru. Uzupełniliśmy je o dodatkowy Wstęp, w którym wyjaśniliśmy zagadnienia budzące najwięcej wątpliwości. Polska wersja Wstępu jest dostępna we fragmentach książki na www.ste.com.pl. Na naszej stronie jest także dostępna publikacja naukowa o STE, którą niedawno wydaliśmy w Journal of Applied Physics (zakładka Pobierz) Niestety skostniała profesura zajmująca się relatywistyką, w dalszym ciągu opowiada bzdury i rozpowszechnia kłamstwa na temat założeń przyjętych przez Einsteina w sowich teoriach. Np. na wykładzie "Einstein dla laików" w minucie 13:20-13:40 jest mowa o tym, że z pomiarów wynika, że prędkość światła jest absolutnie stała  . Wiadomo jednak, że nigdy nie zmierzono jednokierunkowej prędkości światła, tylko średnią prędkość światła, które pokonuje drogę po trajektorii zamkniętej (do zwierciadła i z powrotem). Wiadomo więc, że założenia relatywistyki nie mają podstaw eksperymentalnych. Czy relatywiści są tacy głupi, że nie rozróżniają prędkości chwilowej od prędkości średniej? Ci "fachowcy" są największą przeszkodą w rozwoju nauki, podobnie jak oświecone elity średniowiecza. Teraz już wiem, że oni będą szli w zaparte do końca, aby tylko ludzie nie dowiedzieli się, że Einstein się mylił i jego teorie zahamowały rozwój fizyki teoretycznej na ponad 100 lat. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 06-10-2016 | Arminius | James Lind - pogromca szkorbutu |
W 1747 r. na pokładzie HMS Salisbury, chirurg Royal Navy James Lind przeprowadził eksperyment medyczny uchodzący - nota bene - za jeden z pierwszych przeprowadzonych de lege artis eksperymentów tego typu w historii medycyny Lind wyselekcjonował 12 członków załogi chorych na szkorbut, podzielił ich na sześć par - po czem każdej parze zaaplikował inne - uchodzące wówczas za skuteczne - remedium. Pierwszej parze kwartę cydru dziennie, drugiej, 25 kropel vitriolu (rozcieńczony roztwór kwasu siarkowego), trzeciej, pół pinty (0.25 litra) wody morskiej, czwartej, trzy razy dziennie pastę - miksturę czosnku, ziaren gorczycy, chrzanu, balsamu peruwiańskiego (balsam z drzewa Myroksylon) i żywicy z drzewa balsamowego mirra, piątej dwie łyżeczki octu, trzy razy dziennie, szóstej, dwa pomarańcze i jedną cytrynę - raz dziennie.
Po tygodniu kuracji, stan pary traktowanej cytrusami poprawił się tak znacząco, iż była on w stanie przejąć opiekę nad pozostałymi uczestnikami eksperymentu medycznego. Lind przebieg doświadczenia oraz jego rezultaty opisał w książce pt. ""Treatise of the Scurvy", stanowiącej kompedium wiedzy na temat szkorbutu i metod jego leczenia. Książka została opublikowan w 1753 r. - jednakże minęło kolejnych 40 lat nim Admiralicja w 1795 r., rok po śmierci Linda - zdecydowała się powszechnie i obowiązkowo karmić załogi Royal Navy cytrusami.
"He took 12 men suffering from similar symptoms of scurvy, divided them into six pairs and treated them with remedies suggested by previous.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 06-10-2016 | Wenancjusz | Sprawa dotyczy niejakiego "Baltic Council Thin Tank" |
Sprawa dotyczy niejakiego „Baltic Council Thin Tank”e ekskpose na fR , który wygłosił swoje ekspose na temat „Niezbity dowód na nieprawdziwość ewolucji (wrzesień 2016)” w chwili gdy to piszę -11 ocen, plusowych żadnej. Szanowni forumowicze! To co wyrabia to indywiduum jest zaprzeczeniem wszelakich zachowań dobrej kindersztuby, poprawności zachowania, i zwyczajnej przyzwoitości. Otóż zlądował taki, nie wiadomo skąd, lecz jak sądzę została szybko rozszyfrowana proweniencja owego wątpliwej wiedzy tworu już po pierwszych zdaniach jego wypowiedzi-knota!. Sam temat już to wskazuje, że jest mącicielem i do tego napastliwym. Wszelkie próby zadawania pytań traktuje z góry i arbitralnie. Cyt .” Proszę Państwa, proszę nie zaśmiecać wątku! (ostrzeżenie dop. mój). Szanuję swoje literki przed nazwiskiem i nie będę odpowiadał na wypowiedzi na poziomie szkoły podstawowej (kultura i wkład merytoryczny). Proszę moderatora o usunięcie wyżej wklejonych postów - ,,odpowiedzi". Nic nie wnoszą i za chwilę, gdy ktoś doda coś merytorycznego, nie będzie to widoczne.1)” Efekt wyraźny widoczny po masowym usuwaniu odpowiedzi z zawartością” „ pytań”, nie tylko moich, ale wielu innych forumowiczów. Nawet merytoryczne pytania i uwagi są usuwane. Technika prostacka i niestety nieskuteczna, bo brak odpowiedzi jest także odpowiedzią. Nie ma pytań, To jest fajn! A co z masowymi minusami?? Co wypowiedź to zsyp minusów... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 04-10-2016 | Pitong | Mała myśl na temat wynalazku Łągiewki |
Witam forumowiczów.
Zupełnie przypadkiem przypomniałem sobie o wspomnianym w tytule wynalazku Łągiewki i mam pytanie do bardziej ogarniajacych nauki ścisłe, czy jeśli ów mechanizm redukuje odczuwalne przyspieszenie ujemne(będącym w praktyce spowolnieniem), to czy nie można by było go zastosować jako reduktora odczuwalnego przyspieszenia dodatniego w np. samolotach, czy może raczej, jeśli chodzi o sensowny w sensie praktycznym stosunek rozmiaru maszyny i samego mechanizmu, statkach kosmicznych?
Jeśli mechanizm działa tylko przy zderzeniu, to również można by go zastosować w wypadku np. teoretycznego napędu "wybuchowego" który wprawdzie porzucono, ale który przy ewentualnym powrocie do tej koncepcji mógłby mieć zastosowanie w lotach zalogowych gdzie ów mechanizm Łągiewki mógłby redukować szkodliwe przyspieszenie w obrębie pomieszczenia zajmowanego przez astronautów?
To są takie luźne dywagacje na poruszenie nieco komórek mózgowych natomiast jeśli to wcale nie ma sensu, to przepraszam (o ile ktoś uzasadni czemu to sensu nie ma).
Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |