 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 02-05-2009 | placownik | Trik karciany |
Potrzebni będą: pan, pani, 52 karty do gry (talia) i publiczność.* Ochotnik spośród publiczności wybiera z talii 5 kart, tak aby pani nie widziała jakie to karty. Pan, ogląda uważnie wybrane karty, jedną z nich, zakrytą, odkłada na bok, a pozostałe 4 karty pokazuje kolejno, jedną po drugiej, pani. Pani po obejrzeniu pokazywanych jej kart i głębokim namyśle, informuje zaskoczoną nieco publiczność jaka karta pozostała zakryta. Pan odkrywa tę kartę i okazuje się, że pani miała rację. Jak oni to robią? *Dopuszczalne są warianty z dwoma panami lub dwiema paniami.  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 30-04-2009 | rudyment | Zagadka ekologiczna |
Przychodzi jaskiniowiec do szaman i pyta: - Czy to prawda, że żyjemy w nieskażonym środowisku? - Tak. - Pijemy wyłącznie czystą wodę i jemy tylko zdrową żywność? - Prawda. - Spędzamy wiele czasu w ruchu na świeżym powietrzu? - Zgadza się. - To dlaczego dożywamy tylko trzydziestu lat? | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 27-04-2009 | sceptymucha | Prekognicja |
Witam! Pojawienie się świńskiej grypy wywołało u mnie wrażenia deżawi (deja vu). Jakbym już gdzieś to widział kacze czy ptasie...Więcej, pomyślałem, czy dałoby się to przewidzieć. Jak sprawdzić w necie, to znajdą się artykuły o zagrożeniu nowymi chorobami/mutacjami starych. Tyle, że to kropla w morzu artykułów. Gdyby się pokusić o wytypowanie znaczących wydarzeń dla świata/Polski w okresie najbliższych dwóch (trzech) miesięcy, co to mogłoby być? I na ile trafnie można ogarnąć tak niedaleką w końcu przyszłość? Zapraszam do typowania dla Polski i świata w kategoriach: 1. Środowisko naturalne/ekologia 2. Medycyna/weterynaria/rolnictwo 3. Gospodarka/socjologia 4. Technika/wynalazczość i odkrycia 5. Polityka/religia (religia w wymiarze strukturalnym/organizacyjnym)- przy czym ten punkt proszę uzupełniać tylko jeśli ma się dwa jakieś inne punkty przyzwoicie wypełnione. Żeby nie sugerować dopisałbym swoje typy za jakieś 24 godziny. Mam nadzieję, że będzie to pożyteczną i dobrą rozrywką. Pozdrawiam
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 27-04-2009 | Michał Kostaś | Będzie pandemia grypy? |
Jak ostatnio czytamy w serwisach informacyjnych, w Meksyku szaleje nowy wirus grypy. wiadomosci(*)ie,wid,11069809,wiadomosc.htmlWirus jest świński (typ A, H1N1), ale może rozprzestrzeniać się z człowieka na człowieka (w przciwieństwie do H5N1, w którym upatrzono się wcześniej potencjanego wirua pandemicznego), ponoć zabił 81 osób. WHO twierdzi, że ma potencjał pandemiczny. Czy to będzie tak długo oczekiwana nowa pandemia grypy? Jak sądzicie? Czy wirus się rozprzestrzeni i ma szansę zrobić taki sajgon jak "hiszpanka" w 1918 (a to jest ten sam typ - H1N1)? Czy może uda się go powstrzymać przez zamykanie granic itp? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 26-04-2009 | Matix | Układ nerwowy |
Natrafiłem ostatnio na ten artykuł wolnemedia.net/?p=14231Zastanawia mnie jedna rzecz. Skoro pies nie ma już kręgosłupa, czyli rdzenia kręgowego to jak może się jeszcze poruszać? (samą głową) Jak może czuć? Czy odczuwa ból? Gdy oglądaliśmy ten filmik z kolegą ten odniósł się także do kwestii odcięcia głowy człowiekowi. Powiedział, że głowa jeszcze przez kilkadziesiąt sekund "żyje", na to ja się zdziwiłem, jak to możliwe? Czy oczy jeszcze widzą? Czy człowiek jest jeszcze świadomy? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 25-04-2009 | Robert Zawecki | Skąd lew wie? |
Nie jestem naukowcem i nie śledzę na bieżąco najnowszych odkryć nauki, jednak jedna rzecz od zawsze mnie nurtuje - skąd zwierzę wie? Dawniej odpowiadało się, że "instynkt" mu tak każe, ale to nie wyjaśnia problemu.
Skąd lew wie, że musi pozabijać wszystkie ssące młode swojego poprzednika, a te już niessące nie musi? Często jest tak, że samiec dominujący nie traci władzy nad stadem, więc młody samiec nie ma gdzie tego zachowania podpatrzeć, a jednak wie, że tak musi czynić - skąd młody lew to wie?
To pytanie można rozszerzyć na wiele innych zachowań, które nie zawsze dają się wytłumaczyć nauką od starszych, zatem jaki jest mechanizm przekazywania wiedzy wśród zwierząt?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 23-04-2009 | Madman | Dni Pelega |
> Wiersz 10:25 Księgi Rodzaju to jeden z najbardziej interesujących fragmentów tej księgi. Wspomina on człowieka o imieniu Peleg i mówi, że " za dni jego rozdzieliła się ziemia" (Biblia Wujka).creationism.org.pl/artykuly/JDMorris8/Na powyższy artykuł natknąłem się podczas polemiki z kreacjonistą Młodej Ziemi. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka interesujących fragmentów: > Inna interpretacja mówi o możliwości oddzielenia kontynentów. Geologowie zebrali mnóstwo danych empirycznych mówiących, że kontynenty dawniej były połączone.Dobry początek, uśpienie czujności czytelnika pozorami naukowości. > Ale chociaż oddzielenie kontynentów ma dobre poparcie empiryczne, nadal nie jest udowodnione i jest bardzo nieprawdopodobne.Zaczyna się. Ma poparcie dowodami, ale nie jest udowodnione. To, że obserwujemy przesuwanie się kontynentów nie znaczy, że się przesuwają... > W literaturze geologicznej zaproponowano wiele rywalizujących koncepcji,Skąd my to znamy? No tak, nie tylko geolodzy, ale i ewolucjoniści kłócą się o szczegóły, a kreacjoniści wiedzą wszystko od początku do końca. Sugerowanie konfliktu w nauce ma sugerować, że poprawna jest odpowiedź nienaukowa? > ale pozostają nadal poważne trudności, z których najpoważniejszą jest brak mechanizmu zdolnego do poruszenia kontynentów.No proszę! Brak mechanizmu! Kontynenty się poruszają, ale mechanizmu brak! Cud? > Faktycznie najbardziej wiarygodne koncepcje pochodzą od kreacjonistów młodej.. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |