Promień neutronu łatwo wyliczyć, bo to jest zwyczajny p+e,
znaczy: taki zwyczajny troszeczkę sprasowany atomek wodoru.

a ponieważ znamy moment magnetyczny tego czegoś, jak i masę,
no to pikuś przecież jest:
momencik: u = -3.8 uj, w magnetonach jądrowych
[notabene - te tablicowe momenty jądrowe są zaniżone często 2x,
bo tam obowiązuje nomenklatura: spin 1/2 obraca się 2 razy itd.]masa 1.3MeV ponad masę protonu
z tego otrzymamy promyk:
r_n = 1.15 fm około,
i spid: v_e = 0.8 c około,
[sama formułka - generalnie obowiązująca: F = Fw + Fm - Fe = 0,
no i te energie: dmc^2 = Em + Ekin + Eelek;
w atomach nie ma praktycznie Fm - sił mag., więc frajerzy tego nie używają - nie znają: Bohr, Diracek, Paulus, Flejman, i inni iluzjoniści]
a ponieważ momenty magnetyczne są generalnie liczone wg wzoru - z Ampera:
u = iS = e v r/2, dla kółeczka...
no to żadna sztuka z tego wyliczyć promień protonu!
z proporcji: proton ma masę 1836 razy większą od elektronu,
a ponieważ świrować wolno - bo na tym polega ta sztuka! -

no to sobie zakładamy że tam wiruje elektron - praktycznie ma v = c,
bo gamma 1836-1 , czyli ogromna!
no i tym sposobem produkuje ten moment mag. protonu, czyli 5.6 uj.
i rachuneczek jest prosty:
r_p = 5.6 / 9.4 x c/0.8c x r_n = 0.86 fm
no i jest git:
en.wikipedia.org/wiki/Proton_radius_puzzletam podają wyniki z pomiarów: 0.88 i 0.84,
więc średnia = 0.86 - czy;i super! ... trzeba trzymać jakiś konsensus... haha!