Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
26-06-2023SmóglerMózg to komputer. Szybko. Sprawdź żeby ktoś cię nie format
Schowaj pliki do ukrytych

Tak ci nikt nie sformatuje mózgu

Komputer to skan umyslu
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
26-06-2023alsorjądrowa cd - fantazje na temat roziarów protonu i neutronu
Promień neutronu łatwo wyliczyć, bo to jest zwyczajny p+e,
znaczy: taki zwyczajny troszeczkę sprasowany atomek wodoru.

a ponieważ znamy moment magnetyczny tego czegoś, jak i masę,
no to pikuś przecież jest:

momencik: u = -3.8 uj, w magnetonach jądrowych

[notabene - te tablicowe momenty jądrowe są zaniżone często 2x,
bo tam obowiązuje nomenklatura: spin 1/2 obraca się 2 razy itd.]


masa 1.3MeV ponad masę protonu

z tego otrzymamy promyk:
r_n = 1.15 fm około,

i spid: v_e = 0.8 c około,

[sama formułka - generalnie obowiązująca: F = Fw + Fm - Fe = 0,
no i te energie: dmc^2 = Em + Ekin + Eelek;
w atomach nie ma praktycznie Fm - sił mag., więc frajerzy tego nie używają - nie znają: Bohr, Diracek, Paulus, Flejman, i inni iluzjoniści]



a ponieważ momenty magnetyczne są generalnie liczone wg wzoru - z Ampera:

u = iS = e v r/2, dla kółeczka...
no to żadna sztuka z tego wyliczyć promień protonu!

z proporcji: proton ma masę 1836 razy większą od elektronu,
a ponieważ świrować wolno - bo na tym polega ta sztuka! -
no to sobie zakładamy że tam wiruje elektron - praktycznie ma v = c,
bo gamma 1836-1 , czyli ogromna!

no i tym sposobem produkuje ten moment mag. protonu, czyli 5.6 uj.

i rachuneczek jest prosty:

r_p = 5.6 / 9.4 x c/0.8c x r_n = 0.86 fm

no i jest git:
en.wikipedia.org/wiki/Proton_radius_puzzle

tam podają wyniki z pomiarów: 0.88 i 0.84,
więc średnia = 0.86 - czy;i super! ... trzeba trzymać jakiś konsensus... haha!

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
26-06-2023alsorfiz jądrowa dla odmiany: drobna uwaga na temat rozpadów
Co to jest rozpad każdy rolnik, czy inny normalny mechanik dobrze wie.

No ale niestety: fizycy wciąż nie doszli do tego poziomu...

Przykład:

izotop tlenu: O15 wedle fizyków rozpada się - jest nietrwały.

O15 -> N15, czyli robi się azot - trwały.

i to jest wedle fizyków rozpad... haha!

no to popatrzmy z bliska na czym polega ten 'rozpad' O15:

O15 ma ładunek 8, ale masę 15, czyli to zwiera 'jakby' 15 protonów i 7 elektronów: 8+7=15.

natomiast N15 zawiera tyle samo p, ale 8 e, czyli o jeden więcej.

czyli ten wielki rozpad, wg fizyków - z O15 na N15 polega na dodaniu jednego e... hehe!

a od kiedy to dodanie dodatkowego elementu do trwałej konstrukcji jest rozpadem?

B.
N12 - to jest taki azot czyli ma 7+5 = 12 w sumie - jasne to jest?

OK. i to jest znowu jest bardzo nietrwałe wedle wielkich fizyków, bo to się rozpada na C12... hehe!

czyli 5+1 = 6, co znaczy że to znowu akumuluje elektron...
en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_nitrogen

I takich przykładów jest wiele.

Wniosek: fizycy jądrowi nie mają bladego pojęcia co to jest struktura trwała.
Pewnie gdy taki zeżre kanapkę, albo wypije szklaneczkę, wtedy ulega rozpadowi...\
..............

No cóż... tu więcej mogę... dodać aby nie ulec destrukcji... gratuluję wielkiej wiedzy!

zatem załącznik - już tradycyjny:
www.youtube.com/watch?v=rw8RVcUyma0
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 63 (przedawniony)
20-06-2023qweryGrawitacja
Jeśli jest to rozrzedzenie eteru to gdzie ten eter ląduje, wypiernicza z szybkością światła na boki powodując tam chwilowe zagęszczenie co zwie się fala grawitacji?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
13-06-2023hajimasanCzy są jakieś naturalne procesy, które "odblokowują" azot?
Azot jest przekształcany z wolnej pierwiastkowej postaci gazowej w formy użytkowe, takie jak amoniak, w procesie zwanym „wiązaniem”. Proces ten jest wykonywany głównie przez bakterie glebowe, aw mniejszym stopniu zachodzi również w kilku innych miejscach, w tym w piorunach.

Czy są jakieś naturalne procesy, które idą w innym kierunku, przekształcając związany azot z powrotem w wolny azot? Zakładam, że ogień prawdopodobnie to robi, ale zastanawiam się, czy są jakieś inne procesy.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
07-06-2023Henryk.KFunkcja matematyczna.
Opracowuje obecnie poważne zagadnienie matematyczne.
Poważne w moim odbiorze, rzecz jasna.
Nie potrafię znaleźć funkcji, które dla jednej wartości argumentu posiadają dwie wartości funkcji.
Czy istnieją takowe i jak się nazywają?
Proszę nie uwzględniać statystycznych i rachunku prawdopodobieństwa.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 51 (przedawniony)
07-06-2023Jarek DudaKierunek przyczynowości a symetria CPT?
Symetria CPT (ładunek, przestrzeń, czas) niby jest w sercu fizyki:
Cytat:
The CPT theorem says that CPT symmetry holds for all physical phenomena

ale symetria czasowa którą zawiera sugeruje pytanie:
dlaczego fizyka pozwala tylko na przyczynowość przeszłość -> przyszłość?
Przykładowo biorąc sytuację z czystą kauzalnością np. laser powodujący ekscytację celu później -
dlaczego laser poddany symetrii CPT nie powinien powodować deekscytacji celu wcześniej?
Dla free electron laser taki analog CPT wydaje się realizowalny (źródło):


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
06-06-2023HgdtyuCzy znowu tarki nazwie mnie prostym trollem. Dzielenie przez
12\0= ∞
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
05-06-2023alsorfajna parodia - relatywizm w pełnej krasie!
Takie wprowadzenie do rozprawy:

en.wikipedia.org/wiki/Relativistic_Doppler_effect

rzecz dotyczy że STW usiłuje manipuloować dwoma wzorami do opisu jednego i tego samo zjawiska:
wzory 7 i 8

A. popatrzmy na przypadek aberracji:

* - gwiazda stoi i emituje
|
|
|.../
| ./ -v/c = cosfo
O -----------> v my tu jedziemy i to łapiemy

Widzimy to pod kątem cosfo = -v/c, cosfs = 0, bo tu jest 90 - bezwarunkowo

co po wsadzeniu w te wzory daje:

k (1 - v/c cosfs) = k = 1/sqrt(1-v^2/c^2);

i drugi wzorek:

1/k 1/(1 + v/c cosfo) = 1/k 1/(1-v^2/c^2) = 1/k k^2 = k

i to samo wychodzi.

czyli jest blue, ale tłumaczą to dylatacją czasu odbiornika,
co jest mało sensowne, bo ewidentnie jest tu ignorowany efekt tego wzmocnienia,
który wynika z samego zgarniania - jak z deszczem jest... każdy widział.

..........

B. A teraz weźmy ten drugi przypadek (formalnie to jest zwane: light delay time):

*----> v gwiazda jedzie
.\
...\
.....\ v/c
.......O - my tu stoimy

cosfo = v/c, cosfs = 0, (gwiazda wali 90 w swoim układzie)

i podstawiamy:

1: k(1-v^2/c^2) = 1/k

2: 1/k 1/(1+0) = 1/k

i teraz mamy redshift, który jest tłumaczony dylatacją gwiazdy.. i to jest prawidłowo,
bo tu nie wiać innych przyczyn.

..............

Ale teraz zamieńmy to sobie tylko - co jest popularne w STW: prędkość względna jest wymienna :

............* - to stoi
..........|
.......\..|
.........\| -v/c odbieramy tak samo!
v<-------O

i robi się nam z tego przypadek aberracji, czyli..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
03-06-2023HgdtyuCzy koło jest prechistorycznym wynalazzkiem?
Zna ktoś na wzór na koło w układzie kartezjańskim x,y,z

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)