 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 14-04-2019 | Tacjana | Co integruje procesy w komórce? |
Witam Holenderski reżyser udokumentował proces rozwoju traszki górskiej od pojedynczej komórki, aż do przeistoczenia się w kompletny organizm. Trzy tygodnie zdjęć zostało skompresowane w sześciominutowe nagranie. Ten hipnotyzujący film pokazuje nam cud życia w bardzo prosty i delikatny sposób. Zmusza nas do zastanowienia się skąd pochodzimy, także jako ludzie. Ukazuje bardzo złożony mechanizm natury i sprawia, że fenomen stworzenia wszystkich istot wygląda jeszcze bardziej magicznie. Autor z powodzeniem skondensował trzy tygodnie pracy w kilkuminutowe nagranie, któremu towarzyszą łagodne dźwięki prowadzące widzów przez wyjątkową podróż przez cud narodzin" - tak jury festiwalu uzasadniło swoją decyzję. www.youtube.com/watch?v=7Q9VyHJ1l2QWarto zadać sobie pytanie: co integruje pod względem ilościowo-jakościowo-czasowo-przestrzennym proces metamorfozy komórki jajowej w np. traszkę? Choć wszystkie komórki organizmu wielokomórkowego zawierają praktycznie identyczną informację genetyczną, identyczny genotyp, to jednak komórki różnych tkanek znacznie się różnią, wykazują odmienny fenotyp. Ta różnorodność wynika z różnego wykorzystania tej samej informacji genetycznej, dzięki czemu w przypadku organizmu człowieka powstaje około 200 różnych typów komórek. To właśnie mechanizmy epigenetyczne umożliwiają powstanie stałych wzorców ekspresji genów dla danej zróżnicowanej komórki, a jednocześnie umożliwiają krótkotrwałe, odwracalne zmiany w ich ekspresji. Dzięki nim inicjowane.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 13-04-2019 | MaxGolonko3 | Zagadkowy rezultat badań atmosfery Marsa |
Jest zagadka. Czy ktoś (coś) skłamało czy coś nieoczywistego zaskakująco szybko niszczy metan pojawiający się w atmosferze Marsa?!? Rosyjscy komentarzy sytuacji elegancko twierdzą, że detekcji wcześniejszych nie uważają (jeszcze) za błędy aparatury amerykańskiej i europejskiej. W 2013 roku łazik Curiosity "stwierdza" w atmosferze go otaczającej w kraterze Gale metan - kilka porcji na miliard. "Niedawno zostało to rzekomo potwierdzone przez równoległe obserwacje z orbity przez innego satelitę , europejską sondę Mars Express." Cytuje BBC wprost - nie ja napisałem "rzekome". Tymczasem najlepsze formalnie narzędzie: Orbiter Trace Gas dotarł do Czerwonej Planety w październiku 2016 r. Później przez kolejny rok manewrował i osiągnął swoją właściwą orbitę "naukową" na wysokości 400 km nad powierzchnią. Rok temu zaczął szukać metanu. Może stwierdzić jeszcze mniejsze stężenia: 12 porcji na bilion. Do dziś nie znalazł ani razu. Jego praca nie poszła całkiem na marne albo na podważanie czegoś li tylko. Stworzył mapę wód podpowierzchniowych oraz wykrył uniesienie wody wysoko w górę przez wielką burzę piaskową. Orbiter Trace Gas to wspólne przedsięwzięcie Europy i Rosji. W nie Rosjanie wierzą. Szkoda tylko, że coraz więcej z nich zdaje się wierzyć w boga. Dają się rozgrywać w tym kierunku przez polityków i kler. Ci uwsteczniają ten naród. Teoria ewolucji najwyraźniej i tam była nieskutecznie, niedokładnie nauczana. Więcej: www.bbc.com/news/science-environment-47878138 |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 34 (przedawniony) | | 09-04-2019 | uxbridge | Czelendż dla zwolenników alternatywnej fizyki |
Takie sobie zjawisko. www.youtube.com/watch?v=GeyDf4ooPdo&t=6sNiech nikt nie mówi, że to łatwe do pojęcia. Przeczy bowiem elementarnej, codziennej intuicji. Podobnie jak STW. Możliwe podejścia do zagadnienia wraz z typowymi reakcjami tzw "obalaczy". 1. Nie pojmuję, ale akceptuję model proponowany przez fizykę. Mądrzejsi ode mnie to rozgryźli, więc nie wnikam. Obalacz: No nie, nikt nie jest mądrzejszy ode mnie. Jak czegoś nie rozumiem, to nie może być moja wina. 2. Nie pojmuję, więc zgłębiam proponowany przez fizykę model aż poszerzę horyzonty i wyrobię sobie intuicję bardziej rozwiniętą niż używana na codzień. Obalacz: to za duży wysiłek. Jeszcze się okaże, że jestem za słabo przygotowany intelektualnie i co? 3. Nie pojmuję, więc stwierdzam, że to się dziać nie może i się nie dzieje. Obalacz: o to, to właśnie. Najwyżej opracuję własną teorię. 4. Nie pojmuję, ale trudno mi zaprzeczyć faktom. Jednocześnie nie przyznam, że nie rozumiem, więc zignoruję. Obalacz: też dobre. Wszystkiego przecież nie będę za nich wyjaśniał. No obalacze. Co tu się dzieje na tym filmiku? Tylko bez kopiowania z netu. Proszę wyjaśnić to tak, jak bystremu 10-latkowi. Przecież w prostym wyjaśnianiu trudnych problemów jesteście niepokonani. Czy jednak wybierzecie pkt 4? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 147 (przedawniony) | | 08-04-2019 | Henryk.K | Heliocentryzm, kosmicznym oszustwem? |
Kiedy zainteresowałem się Teorią Heliocentryczną, to ze zdziwieniem spostrzegłem, iż nie potrafi on w racjonalny, zgodny z mechaniką sposób wyjaśnić powstawania pór roku na Ziemi.Najkrócej mówiąc dla osiągnięcia pozytywnego efektu, planeta powinna wykonywać dodatkowy ruch obrotowy wokół osi przechodzącej przez środek Ziemi i prostopadłej do płaszczyzny ekliptyki. Powinien on wynosić jeden obrót na rok i być skierowany przeciwnie do kierunku jej ruchu obiegowego wokół Słońca oraz kierunku obrotów wokół własnej osi. Nikt jednak nigdy czegoś takiego nie zaobserwował, dlatego teoria Kopernika ma poważny problem, nie tylko ten. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 05-04-2019 | Henryk.K | Czy Wielki Zderzacz Hadronów jest wiarygodny? |
Posiadam poważne wątpliwości co do faktu funkcjonowania WZH zgodnie z prawami fizyki. Sprawdzenie tej ewentualności nie jest zbyt trudne. Wystarczy porównać działanie siły odśrodkowej z siłą Lorenca działającą na poruszający się w nim proton. Dysproporcja jest ogromna, prawie 11500 razy siła Lorenca jest większa od siły odśrodkowej. Jak w takiej sytuacji możliwe jest odkrycie bozonu Higgsa? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 05-04-2019 | jaxyz | jednokierunkowe c |
Co tam jest za problem z tą synchronizacją? ze zegarki sie rozlegulują o stałą wielkosc np.1sek (nie musimy jej znać) czy że juz cały czas bedą chodzić roznym tempem powiekszając wskazywaną roznice czasu? Bo jesli to pierwsze to nie widze tu problemu, nie musimu miec tak zsynchronizowanych zegarow, wartosc bezwzgledna roznicy wskazań dla kazdej strony przelotu, bez wzgledu na strone w ktorą się mierzy powinna wyjśc ta sama. A jesli to drugie, i to mimo tego że oba zegary odsuniemy od siebie z tą samą predkoscia? Czy już samo to nie swiadczylo by o tym ze predkosc swiatla nie jest taka sama w obu kierunkach? Bo przecież w wielu kierunkach zdarzy sie tak ze tak naprawde jeden z zegarow bedzie wowczas przyspieszany a drugi hamowany,jeden zyska a drugi straci energie. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 04-04-2019 | MaxGolonko3 | Przyczyny radiowego milczenia kosmitów |
Nie można wykluczyć, że planety z cywilizacjami kosmitów maja dosyć płaskie kontynenty. Oznacza to, że nie nadają transmisji radiowych gdyż przegrzali swoje atmosfery, rozpuścili przybiegunowe masy lodowe i po prostu utonęli.
Wzorcem tamtych wydarzeń może być przewidywana historia naszej planety.
Przez około sto lat gospodarcze emisje CO zwiększyły nasycenie powietrza z 300 do 400 cząsteczek CO2 na milion cząsteczek powietrza. To gaz utrudniający powrót promieniowania podczerwonego w kosmos i podgrzewa ono atmosferę. Tak wysokie stężenie CO2 było 3 aż miliony lat temu. Wtedy na środku Antarktydy było tak ciepło, że żyły rośliny krzewiaste, po których pozostały drewniane gałązki. Poziom mórz musiał być o 10 lub 20 metrów wyższy. Obecnie wzrasta o 3 mm rocznie ale być może (jak przy podgrzewaniu potrawy w piekarniku) topienie lodu znacznie przyspieszy.
Imigranci ekonomiczni (klimatyczni), setkami milionów zmierzają ku Europe i USA uciekając przed suszami i upadkiem rolnictwa. Powinni domagać się od światowych mocarstw twardych sankcji wobec Chin aby zmusić je do dostarczania Afrykańczykom i Meksykanom skutecznej pomocy na miejscu. Chiny od kilkunastu lat spalają polowe spalanego na planecie węgla i są głównym, świadomym swej niszczycielskiej roli sprawcą globalnego ocieplenia. Chińskie statki powinny patrolować morza przy Afryce. Zbierając z wod wspomnianych imigrantów i odwozić do najbliższego od miejsca ich znalezienia kraju w Afryce (pod osłoną sił UE lub NATO).
Oczywiście.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 03-04-2019 | MaxGolonko3 | Bakterie na Marsie, a przynajmniej kosmiczny sukces Europy |
Atmosfera Marsa szybko i definitywnie niszczy gaz metan jeśli taki tam by się pojawił. Jednak został stwierdzony, teraz ujawniono taką detekcję aż z orbity (przedtem niesmaczne zawonienie zasygnalizował łazik Curiosity). Coś musi wstrzykiwać go w atmosferę marsjańską obecnie. Na Ziemi metan jest wytwarzany zarówno przez żywe organizmy, jak i przez procesy geologiczne. Jedno z wyjaśnień zakłada, że akurat teraz topi się tamtejsza wieczna zmarzlina i uwalnia prapradawny metan. My jednak liczymy na inno-bakteryjne jego pochodzenie. Z życia powstałego niezależnie od ziemskiego, kilka miliardów lat temu gdy była tam ciekła woda na powierzchni. Więcej www.bbc.com/news/science-environment-47788451p.s. Wykrycie życia poza Ziemią uderzy bardzo w dochody i komfort życia funkcjonariuszy na służbie Watykanu (często homoseksualnych pedofili) gdyż jeszcze dobitniej podważy "prawdy" biblijne. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 02-04-2019 | Arminius | Było znów blisko |
W grudniu ubiegłego roku w atmosferze ziemskiej odnotowano (a nawet sfilmowano) potężną eksplozję meteorytu w atmosferze ziemskiej, porównywalną co do swej mocy - z eksplozją meteorytu nad Czelabińskiem 6 lat temu. Eksplozja wydzieliła energię równą wybuchowi 10 bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Zdaniem ekspertów zdarzenia tego typu - statystycznie - zdarzają się 2, 3 razy na 100 lat. Incydent jak wyżej znów przypomniał o zagrożeniu zniszczenia (lub spowodowania poważnego uszczerbku) cywilizacji ziemskiej przez "gości z kosmosu", podkreślając raz jeszcze konieczność wdrażania jeszcze lepszych systemów detekcji "nieproszonych gości" oraz opracowania skutecznego systemu ich zwalczania na bliskich podejściach do ziemskiej planety. Osobiście jestem sceptycznie ustosunkowany do perspektywy osiągnięcia pełni efektywności takich systemów. Prędzej czy później zainkasujemy "cios z kosmosu" - z rezultatami jak zaprezentowane w licznych filmach katastroficznych.
"A huge fireball exploded in the Earth's atmosphere in December, according to Nasa. The blast was the second largest of its kind in 30 years, and the biggest since the fireball over Chelyabinsk in Russia six years ago. But it went largely unnoticed until now because it blew up over the Bering Sea, off Russia's Kamchatka Peninsula. The space rock exploded with 10 times the energy released by the Hiroshima atomic bomb. Lindley Johnson, planetary defence officer at Nasa, told BBC News a fireball this big is only expected about.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 30-03-2019 | rms1 | Matematyka |
Witam wszystkich, mam pytanie dotyczące teorii mnogości. Czy logika i teoria zbiorów jest nazywana wstępem do matematyki dlatego że z niej powstaje cała dalsza matematyka rozpoczynająca się właśnie od logiki i pojęć pierwotnych np zbiory? Skąd wzięły się pojęcia pierwotne ? Ostatnio ucząc się matematyki zacząłem poszukiwać jej sensu i kiedy uczę się jej lub rozwiązuje zadania z jakiegoś działu nasuwa się mnóstwo pytań które nawet wykraczają dalej. Sięgam samego początku matematyki. Skąd się wzięła? Jaki jest jej sens ? itp... | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |