 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 08-02-2024 | shokabeln | Czy suma opadów śniegu jest niezależna od jednej zimy? |
Od 22 listopada do 23 kwietnia w Minnesocie wystąpiły rekordowe opady śniegu (prawdopodobnie w innych miejscach, ale nie śledzę opadów śniegu w innych miejscach)
Zbliżamy się teraz do 23 listopada do 24 lutego z tylko jedną rzeczą, którą moim zdaniem można uznać za burzę śnieżną, która spadła o około 2 cale.
Czy to tylko regresja do średniej? Całkowicie przypadkowa szansa? A może istnieje większa szansa na lekkie opady śniegu rok po zimie z obfitymi opadami śniegu? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 05-02-2024 | kohramach | Ile naprawdę lat ma brud? |
Kiedy coś lub ktoś jest naprawdę stary, czasami ludzie żartobliwie mówią, że jest „stary jak brzytwa” lub „starszy niż brud”, ale zaczynam się zastanawiać, ile by to miało lat, gdybyśmy traktowali to poważnie?
Możesz udzielić długiej odpowiedzi „to zależy”. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 30-01-2024 | hermis | Dlaczego statki mają ogromną żarówkę na dnie rufy? |
Zobacz tytuł. Prawie każdy statek towarowy ma żarówkę z przodu statku pod wodą. Rozumiem, że poprawia to wydajność, ale nie rozumiem, w jaki sposób. Intuicja podpowiada, że duża okrągła rzecz z przodu sprawi, że będzie ona mniej wydajna, a nie większa. W jaki sposób sprawia, że jest on bardziej wydajny? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 30-01-2024 | kadhav | Dlaczego statki mają ogromną żarówkę na dnie rufy? |
Zobacz tytuł. Prawie każdy statek towarowy ma żarówkę z przodu statku pod wodą. Rozumiem, że poprawia to wydajność, ale nie rozumiem, w jaki sposób. Intuicja podpowiada, że duża okrągła rzecz z przodu sprawi, że będzie ona mniej wydajna, a nie większa. W jaki sposób sprawia, że jest on bardziej wydajny? vlc.onl/ |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 29-01-2024 | alsor | sterowanie uczuciami? |
Ludzikom się wydaje że uczucia, te tak zwane wyższe, czyli: radość, miłość, gniew itd. są czymś zadanym z góry, czyli że to nie zależy od nas - prawda?  To są kolejne bzdury, niestety... sterowanie uczuciami to normalna rzecz! Np. istnieje, u wielu ludzi, ten naturalny wstręt do pająków, czy w ogóle - do robaków. No i w czym problem? przecież to jest zwyczajny... zabobon?  ........ Osobiście nigdy nie brałem żmij, padalców, itp. obrzydliwości do ręki... no ale mogę to zrobić... tylko po cóż mi to doświadczenie? P) Jasne. A teraz będzie straszniej! Strach przed śmiercią - i co to jest? Oczywiście że to samo. ........ Po prostu sterowanie swoimi odczuciami, uczuciami, jest łatwe, ale my tego... nie lubimy robić - wolimy się poddać, płynąć biernie z nurtem.  ...... i fajna zagadka na zakończenie: co jest przeciwieństwem miłości? - litość - nienawiść - strach - a może... śmiech? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 27-01-2024 | In The Mind | Czy coś może powstać z niczego? O racjonalizmie Boga. |
Według mnie (i nie tylko zresztą mnie) nie może. Wciąż jednak słyszy się np. o kreacjach cząstek z niczego etc. Nawet w teologii katolickiej (innej nie znam) nie mówi się, że coś może w sensie fizycznym powstawać z niczego. Czym innym jest akt stwórczy, a czym innym procesy fizyczne czy chemiczne. Bóg nie stworzył czegoś z niczego, wbrew temu co laicy mówią, również ateiści, ani też z czegoś, co już było, w przeciwnym razie nie musiałby tego stwarzać. Skoro jednak nie z niczego i nie z czegoś... to jak jeszcze? Nie wiem, nie jestem Bogiem. Jedno jednak wiem na pewno: Bóg nie stwarza ani z niczego, ani z czegoś. Wynika to z rozumu, a Bóg - jak pisał św. Tomasz Z Akwinu - nie może zrobić niczego wbrew rozumowi. Dlatego Bóg jest ze swojej natury racjonalny.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 22-01-2024 | munch | Jak mocny może być lód jako klej wiążący? |
Zatem obecnie w Wielkiej Brytanii mamy kilka zimnych dni, w ciągu ostatnich kilku nocy temperatura wynosi -5°C, a temperatura kilkakrotnie spada do około -10°C. Dzisiaj próbowałem podnieść kilka betonowych bloków, każdy po około półtorej tony, i miałem parę sklejonych lodem jako klejem wiążącym. Wiem, że w grę wchodzi wiele czynników, takich jak temperatura, objętość wody, wszelkie zanieczyszczenia i czas pozostawienia lodu. Ale czy istnieje sposób obliczenia, jak mocne może być wiązanie lodu klejącego i jaka maksymalna wytrzymałość może utrzymać to wiązanie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 32 (przedawniony) | | 21-01-2024 | guharlaga | Czy twój czerwony może być moim niebieskim? |
Mam wrażenie, że to pytanie jest zadawane dość często, ale nie widziałem żadnych odpowiedzi, które by mnie satysfakcjonowały.
Czy możemy mieć pewność, że wszyscy widzą kolory w ten sam sposób? Nie mówię o daltonizmie.
Ludzie zazwyczaj odpowiadają „nie wiemy” lub „istnieją niewielkie różnice”, ale chcę wiedzieć, czy możemy rozsądnie założyć, że kolor niebieski u innej osoby może być czerwony u innej osoby.
Wiem, że jest to technicznie możliwe, ponieważ tak naprawdę nie możemy sprawdzić różnic w interpretacji kolorów między ludźmi, ale nie wydaje mi się to właściwe.
Czy nasze mózgi naprawdę mogły tak inaczej postrzegać kolory? Mam na myśli, że jeśli spojrzysz na spektrum kolorów, niebieski i czerwony są daleko od siebie. Jak nasze mózgi mogły uzyskać tak odmienne wyniki? Czy nie należałoby wszystkiego wymienić?
Długość fali koloru czerwonego wynosi około 700 nm, a długość fali koloru niebieskiego wynosi około 500 nm. Jeśli niektórzy ludzie postrzegaliby kolor czerwony jako niebieski, dlaczego ich mózgi przeskakiwałyby z pomarańczowego na niebieski bez żadnych kolorów pomiędzy nimi?
Inną rzeczą jest to, czy nie spowodowałoby to, że wiele osób miałoby ślepotę barw? Szanse na daltonizm są dość niskie, szczególnie jeśli masz chromosomy XX. Czy wielu ludzi postrzegających kolory w bardzo odmienny sposób nie doprowadziłoby do częstego mieszania się genów w sposób, który pozostawiłby martwe punkty w widmie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 20-01-2024 | keronbwan | Jak określa się burzę lodową w porównaniu ze śniegiem? |
oto ostrzeżenie przed burzą lodową w mojej okolicy – skąd meteorolodzy wiedzą, że zamiast śniegu będzie gromadził się lód?
p.s. przewidywany jest również śnieg, oba są przewidywane. nie wiem, skąd wiedzą, że będą oba, a nie tylko jeden, jeśli przeformułowanie pomoże. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |