Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy suma opadów śniegu jest niezależna od jednej zimy?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
03-02-2024 12:00shokabeln (3 punktów)
(zablokowany)
Czy suma opadów śniegu jest niezależna od jednej zimy?
Od 22 listopada do 23 kwietnia w Minnesocie wystąpiły rekordowe opady śniegu (prawdopodobnie w innych miejscach, ale nie śledzę opadów śniegu w innych miejscach)

Zbliżamy się teraz do 23 listopada do 24 lutego z tylko jedną rzeczą, którą moim zdaniem można uznać za burzę śnieżną, która spadła o około 2 cale.

Czy to tylko regresja do średniej? Całkowicie przypadkowa szansa? A może istnieje większa szansa na lekkie opady śniegu rok po zimie z obfitymi opadami śniegu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Od 22 listopada do 23 kwietnia w Minnesocie wystąpiły rekordowe opady śniegu (prawdopodobnie w
>innych miejscach, ale nie śledzę opadów śniegu w innych miejscach)
>Zbliżamy się teraz do 23 listopada do 24 lutego z tylko jedną rzeczą, którą moim zdaniem można uznać
>za burzę śnieżną, która spadła o około 2 cale.
>Czy to tylko regresja do średniej? Całkowicie przypadkowa szansa? A może istnieje większa szansa na
>lekkie opady śniegu rok po zimie z obfitymi opadami śniegu?

W czystej statystyce nie ma reguły tego typu,
bo to znaczyłoby, że podczas rzutu monetą po serii rewersów szansa awersu rośnie,
a to jest zawsze 1/2, niezależnie od historii.

W przypadku pogody pewnie podobnie jest:
może być np. 5 słabych zim z rzędu, a potem... szósta jeszcze słabsza.

Jedynie w długich okresach jakaś ta średnia wychodzi zawsze.

Serie Bernoullego...
losowa seria zawiera zawsze serie sukcesów,
co można nawet stosować w roli kryterium losowości.

np. w serii 500 rzutów monetą zawsze powinna wystąpić seria typu 111111111, z dużym prawdopodobieństwem.

w końcu seria typu: 1010101010101010... nie jest wcale losowa, co każdy widzi.
shokabeln (3 punktów)
(zablokowany)
>Od 22 listopada do 23 kwietnia w Minnesocie wystąpiły rekordowe opady śniegu (prawdopodobnie w
>innych miejscach, ale nie śledzę opadów śniegu w innych miejscach)
>Zbliżamy się teraz do 23 listopada do 24 lutego z tylko jedną rzeczą, którą moim zdaniem można uznać vlc.onl/
>za burzę śnieżną, która spadła o około 2 cale.
>Czy to tylko regresja do średniej? Całkowicie przypadkowa szansa? A może istnieje większa szansa na
>lekkie opady śniegu rok po zimie z obfitymi opadami śniegu?

I got this,...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365