Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
30-11-2024roilaaCzy dane pokazujące lokalizacje kraterów uderzeniowych są wy
Patrzyłem na mapę zweryfikowanych kraterów uderzeniowych na świecie i większość znajdowała się w Europie i Ameryce Północnej. Czy dzieje się tak dlatego, że w tej strefie naprawdę dzieje się więcej, czy też po części dlatego, że w innych częściach świata nie przeprowadzono tak wielu badań geologicznych? Przepraszam, jeśli użyłem niewłaściwego stylu,
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
30-11-2024wooleCzy dane pokazujące lokalizacje kraterów uderzeniowych
Patrzyłem na mapę zweryfikowanych kraterów uderzeniowych na świecie i większość znajdowała się w Europie i Ameryce Północnej. Czy dzieje się tak dlatego, że w tej strefie naprawdę dzieje się więcej, czy też po części dlatego, że w innych częściach świata nie przeprowadzono tak wielu badań geologicznych? Przepraszam, jeśli użyłem niewłaściwego stylu,
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
30-11-2024scriba144Psychologia wskazuje wzór człowieka.
Psychologia wskazuje wzór człowieka. Według której człowieka, który nie ma empatii, pasji i poczucia humoru. Trudno nazwać człowiekiem. Czyli wskazuje kres człowieka. Ale jest jeszcze nadzieja, aby z tym wzorem, pójść na kompromis. Czyli niech empatia w trosce o ekosystem będzie pasją, która będzie motywacją dla ludzi. Dopiero wtedy, na pewno pojawi się poczucie humoru. Zweryfikowane empirycznie. Proszę o konkluzje.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
29-11-2024scriba144Katastroficzny dramat...
Ponieważ 70% populacji zwierząt i roślin bezpowrotnie wyginęło. Dlatego ratujmy pozostałe populacje, zagrożone wyginięciem. Troszczmy się o roślinność. Dokarmiajmy zwierzęta i ptaki, aby populacja ich nie wyginęła. Na balkonach, tarasach wykładajmy karmę. Na parapetach stawiajmy karmniki. W lasach, parkach, skwerkach etc..., wykładajmy karmę. Dostęp do pokarmów niech mają wszystkie populacje, aby bezpowrotnie nie wyginęły. Bo w ekosystemie wszystkie żyją w symbiozie i wszystkie są niezwykle pożyteczne. Natomiast człowiek jest konsumentem, któremu w katastroficznym dramacie. Pozostała tylko troska o ekosystem, czyli czynienie dobra, które do niego wróci. Analogicznie do zła, które na pewno do niego wróci, za życia i po śmierci.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
29-11-2024kazankSkąd astronomowie wiedzą, co znajduje się wewnątrz planety?
Rozumiem, że naukowcy mogą stosować metody takie jak spektroskopia, aby dowiedzieć się, co znajduje się w atmosferze planety lub na jej powierzchni. Ale pewnego dnia widziałem diagram wewnętrznego jądra Merkurego, który wydał mi się całkiem fascynujący. Skąd astronomowie w ogóle wiedzą coś takiego?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
29-11-2024otaggCzy wszyscy jesteśmy spokrewnieni ze sobą bardzo odlegle?
Mam na myśli, że jeśli będziemy podążać za teorią ewolucji, wszyscy wyewoluowaliśmy od tych samych przodków.

Czy po części dlatego defekty genetyczne mogą nadal występować przy mniejszym ryzyku, nawet jeśli dane potomstwo nie powstało pomiędzy dwiema blisko spokrewnionymi (pokrewnie) osobami?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
27-11-2024alsorcykle lodowcowe - co to jest?
Z 40 lat temu cykl lodowcowy miał okres 40 tys lat - tak nauczali w szkołach!,
a obecnie ile to ma?

pl.wikipedia.org/wiki/Zlodowacenie

tam twierdzą że zlodowacenia mają okres 100 tys lat,
czyli numerki drastycznie inne od tamtych 40 do niedawna.

Fakty!

Wedle opinii geologów zlodowacenie polega na ... no na czym?

bo ja nie wiem skąd raptem miałoby się... pół Ziemi zamrozić - niby jak?

Słońce świeci równo - tak?
no to to jakim cudem te bieguny miałby się powiększać cyklicznie - co 40, 100, czy 500 tysięcy lat?

Cytat:
Za główną przyczynę fluktuacji klimatu o randze glacjału uważa się obecnie periodyczne zmiany nasłonecznienia Ziemi związane z cyklami Milankovicia.


Hahaha!
Cykl Milankovicia wynika ze zmian orbity Ziemi głównie - inklinacja i takie tam drobiazgi.
Taki coś nigdy nie doprowadzi do powiększania biegunów lodu - bo słońce wciąż świeci swoje,
czyli temperatura/energia jest taka sama... nic nie zamarznie z powody samego obracania!

Kiedy lód biegunowy sięgał aż do południa Polski - do samych Tatr?
Przecież to są bzdury kompletne.

kto to w ogóle wymyślił?

..........

Twierdzę że żaden cykl zlodowaceń tu nie istnieje.

Jeśli był tu w ogóle jakiś okres drastycznego oziębienia,
w co wątpię... no może z jeden raz tak było,
i tak zwyczajnie - z przypadku po prostu: czyli kataklizm miał miejsce.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-11-2024haaawJak dąb zmienia kolor trunku?
Próbowałem wyszukiwać i zadawać podobne pytania dotyczące starzenia whisky w beczkach, ale wszystkie odpowiedzi mówią tylko o smakach dodanych w procesie starzenia. Co dzieje się na poziomie molekularnym, co powoduje zmianę koloru klarownego ługu na brązowy? Wino nie nadaje koloru dębowi, podobnie jak piwo, ale wino wzmocnione może zmienić kolor. Czy ma to związek z procentową zawartością alkoholu, lepkością, czy czymś innym?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-11-2024ignoicCzy zwierzęta cierpią na zaburzenia psychiczne?
Nie jestem pewien, jak powinienem to oznaczyć.

Wiemy, że zwierzęta mogą cierpieć na depresję na przykład z powodu przemocy lub z innych powodów. Czy istnieją psy autystyczne lub koty cierpiące na schizofrenię, a może niektóre zaburzenia są specyficzne dla człowi
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
23-11-2024ŻaksonNiepożądane objawy genetyczne
Czy jest możliwe wejście w symbiozę z mikroorganizmami, które eliminują niepożądane objawy genetyczne u człowieka? Mikroorganizmy te wchodziłyby we współpracę z organizmem takim jakim jest dając pożądane zdrowie, czyli nie zmieniałyby genów tylko modulowałyby ich działanie tak aby nie było objawów chorobowych. Jako, że jest to symbioza - mikroorganizmy te miałyby już zostać w organiźmie mnożąc się w nim.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)