 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 02-03-2020 | Dragan Dargomier | Im więcej ludzi, tym więcej bram miasta? |
Wyniki badań i analiz przeprowadzonych przez naukowca z Wydziału Klasycznego Uniwersytetu w Reading (Zjednoczone Królestwo) wykazały, że już w starożytności miejska infrastruktura nie zawsze była dostosowana do potrzeb - wielkości populacji i natężenia ruchu ulicznego i drogowego. Czynniki, jakie na to wpływały, wymagały rozpoznania i opisania w oparciu o dostępne źródła. Miejskie bramy stanowiły od zawsze jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów miejskiej architektury, obok murów obronnych, świątyń i pałaców możnych. Wiele z tych budowli jest bardzo charakterystycznych. Miejskie bramy są zabytkowymi atrakcjami turystycznymi i obiektami muzealnymi, stosunkowo szeroko znanymi z bogatej ikonografii, nie tylko w kręgu historyków i badaczy starożytności. Niektóre z tych budowli przetrwały przez wieki w stanie względnie niezmienionym, inne są tylko rekonstrukcjami, jeszcze inne znane są tylko z pozostałości i przekazów. Czy na podstawie wielkości miejskich bram można ocenić natężenie ruchu w antycznych miastach? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Miłośnik starożytności zwiedzający antyczne mury miejskie i przebite w nich bramy może wyrobić sobie błędne wyobrażenie, wnioskując pochopnie, że im potężniejsze mury i bramy, tym większa populacja miasta i silniejsze natężenie ruchu. Aby tego uniknąć, należy zdać sobie sprawę z różnorakich funkcji jakie drogi, ulice i fortyfikacje pełniły w starożytnych miastach. Na przykład, mury miejskie i umiejscowione.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 29-02-2020 | okragly | glupie pytanie? |
Jedna cząstka H2O, nie jest mokra, nie ma temperatury, temp parowania, zamarzania, lepkości to znaczy nie jest wodą. Ile potrzebuje zgromadzić cząstek H2O, żeby wypić? tzn żeby była wodą.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-02-2020 | Arminius | O boasowskim łysenkizmie w antropologii raz jeszcze |
Kilka dni temu na łamach Times of Israel ukazał się artykuł, do którego podaję link, a który zaczyna się następującym wstępem: "How a 19th century progressive Jewish scientist’s ideas beat out racist eugenics National Jewish Book Award-winner Charles King’s ‘Gods of the Upper Air’ tells how a cohort of women scholars helped Franz Boaz give birth to the field of anthropology." ("Jak idee 19 - wiecznego, postępowego, żydowskiego naukowca zwalczyły rasistowską eugenikę. Książka pt. "Gods of the Upper Air" autorstwa Charlsa Kinga - nagrodzonego nagrodą National Jewish Book Award, opowiada o tym, jak zastęp naukowczyń pomógł Franzowi Boasowi w narodzinach nauki antropologii" - Arminius). W podlinkownaym tekście nie ma słowa na temat sensu stricto pseudonaukowego (oraz motywowanego ideologicznie) charakteru dokonań Franza Boasa oraz Margaret Mead - czołowej reprezentantki "szkoły" mistrza.Problem był już poruszany na łamach "Racjonalisty" w wątku pt. "Łysenkizm szkoły boasowskiej" ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,679298) - jednakże w związku z tym, iż strona żydowska - jak widać z przytoczonego wyżej materiału - nadal idzie w zaparte i nie chce uznać oczywistych, nie podlegających wątpliwości faktów - warto raz jeszcze go przypomnieć, dorzucając trochę nowego materiału. www.timeso(*)deas-beat-out-racist-eugenics/"But in the 1960s, Mead began hearing of a then-obscure New Zealand anthropologi.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 25-02-2020 | MaxGolonko3 | Czy jesteśmy sami w kosmosie |
- Czy nasza planeta jest jedyną zamieszkaną przez istoty żywe? Odpowiem. Można w pełni odpowiedzialnie, na bazie tego co już wiemy o kosmosie i o specjalnych eksperymentach w laboratoriach chemicznych (także w ostatnich latach - uzyskano już nie tylko liczne aminokwasy ale prekursory RNA oraz samo-powielające się sfery tłuszczowe z oddzielonym roztworem w środku czyli odpowiedniki błony komórkowej), odpowiedzieć że: "z prawdopodobieństwem nie mniejszym niż 99.99999% NIE" Czyli praktycznie na pewno nie jest jedyną. Jeśli chodzi o istoty zdolne zbudować cywilizację techniczną to - zakładając, że tylko co tysięczna planeta z życiem generuje ewolucyjnie istoty zdolne zbudować cywilizację techniczną - byłoby to nie mniej niż 99.99%. Czyli prawie na pewno NIE jest Ziemia unikalna i pod tym względem. Co nie znaczy, że oni tu kiedyś przylecieli. Szybkie podróżowanie nawet między najbliższymi gwiazdami jest ekstremalnie trudne i niebezpieczne, a miedzy galaktykami nierealne. Ważne jest tu też, żeby znać podstawową konkluzję ze świata ścisłowców (Ekolog 2020): "Planet podobnych do Ziemi jest w kosmosie miliardy miliardów" Ilustracja problemu: scontent-f(*)c735ccee31440fa19d&oe=5EC166B7Miłego dnia  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 22-02-2020 | MaxGolonko3 | Kosmiczne problemy z wodą |
Są miejsca w Układzie Słonecznym gdzie problemem jest lub będzie nadmiar wody - oceany, morza, w szczególności Bałtyckie, a są takie gdzie problemem jest lub będzie brak jakiejkolwiek lub nie zatrutej arsenem wody - Afryka, Indie, Księżyc podczas dłuższej obecności ludzi. Nowe techniki opracowane w Milton Keynes wykazały znacznie wyższe stężenia wody w niektórych skałach przywiezionych z Księżyca niż były widoczne w pierwotnych badaniach. Według Open University pył księżycowy może być ważnym źródłem paliwa, materiału budowlanego, a nawet wody pitnej dla astronautów. Naukowcy z Milton Keynes badają sposoby, w jakie ludzie mogą żyć, gdy postawią stopę na Księżycu. Zespół opiera swoje badania na glebie księżycowej zebranej przez Neila Armstronga podczas pierwszego lądowania na Księżycu w 1969 roku. Doktorant Hannah Sargeant powiedziała: "Musimy brać pod uwagę każdy miligram. ... Produkcja wody, albo z zamrożonych złóż na biegunach księżycowych, albo z samych skał, będzie pierwszym krokiem do umożliwienia takich długoterminowych misji eksploracji kosmosu." Koncepcja obejmuje ogrzewanie gleby, aby tlen w niej reagował z dodanym wodorem - tworząc wodę. Jest szansa, że eksperymenty - we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i rosyjskimi naukowcami - mogą odbyć się w południowym regionie polarnym Księżyca za pięć lat. Inspiracja: BBC news; grafika: scontent-f(*)_cat=105&_nc_oc=AQmWF1ty02N7.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 17-02-2020 | Arminius | Upalnie na Półwyspie Antarktycznym |
Wśród klimatycznych negacjonistów popularnym argumentem (kontrargumentem) mającym neutralizować tezę o zachodzącym globalnym ociepleniu (i jego konsekwencjach) jest pogląd typu: "Antarktyda trzyma się mocno, Antarktyda się nie topi". Jest on z gruntu tendencyjny - bo już od wielu lat Półwysep Antarktyczny ( Zachodnia część kontynentu) doświadcza dużego ocieplenia. I właśnie tam, padł kolejny rekord, jeżeli chodzi o wysokość temperatur. Po raz pierwszy w historii pomiarów odnotowano - na jednej z wysp u wybrzeży półwyspu - temperaturę przekraczającą 20 stopni Celsjusza. Naukowcy co prawda podkreślają - zgodnie z zasadą sceptycyzmu naukowego - że nie mają wystarczających danych z dłuższego okresu czasu żeby wskazać na trend i że pierwsza jaskółka.....wiosny nie czyni ("Mr Schaefer emphasized that the reading was not part of a wider study and so, in itself, could not be used to predict a trend."We can't use this to anticipate climatic changes in the future. It's a data point," he said.") zarazem jednak zauważają, iż jest to sygnał zachodzących zmian w środowisku płw. Anatarktycznego ("It's simply a signal that something different is happening in that area.") Zainteresowanych odsyłam do podlinkowanego materiału.
"Antarctica has exceeded 20C for the first time, after researchers logged a temperature of 20.75C on an island off the coast of the peninsula.Brazilian scientist Carlos Schaefer told AFP they had "never seen a temperature this high in Antarctica". But he warned the temperature,.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 12-02-2020 | goes | geografia fizyczna czy żyjemy w 21w. |
# geografia fizyczna
Kiedyś zainteresowałem się jak działają wszystkie urządzenia, każde urządzenie tonperpetum mobile, wystarczy wiedzieć że wszystkiecsą tworzone z jednego schematu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 12-02-2020 | MaxGolonko3 | Czy coraz bardziej nasilona astronautyka szkodzi planecie? |
Szykuje się wysyłanie wielu satelitów przez kilka firm a też z Chin. Ponadto Amerykanie wracają na Księżyc. Czy tak nasilona eksploracja kosmosu nie jest już ekologicznie zła (emisje CO2 itp) i powinna być powstrzymana? Przy okazji naturalnym jest pytanie. Czy mieszkaniec Afryki, doświadczający coraz trudniejszej uprawy roślin z braku wody, wysokich temperatur, a niekiedy gwałtownych zjawisk pogodowych, zdaje sobie sprawę, że jest to efekt nowych, imponujących wieżowców i autostrad w Chinach i USA? Oczywiście są kraje, jak Nigeria, gdzie głównym problemem jest ogromna rozrodczość od kilkudziesięciu lat czyli konieczność wyżywienia się ze znacznie mniejszej połaci gruntu na osobę, bo antykoncepcja jest tam, niesłusznie, zaniedbana i nie wspierana. Grafika pełna najnowszych informacji: POŁOWĘ ŚWIATOWYCH EMISJI ZE SPALANIA PALIW KOPALNYCH DOKONUJĄ CHINY A 25% USA I TO ONE POWINNY PRZYJMOWAĆ IMIGRANTÓW KLIMATYCZNYCH Z AFRYKIscontent-f(*)d589225e5794403209&oe=5EFF71F2Miłego Dnia Max (Ateista) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 11-02-2020 | MaxGolonko3 | Fakt A Harta - nowsza wersja paradoksu Fermiego o obcych cywilizacjach |
Inspiracja: Świat Nauki luty 2020 strona 28 i dalsze.
Polinezyjczycy pływając na prymitywnych, powolnych stateczkach potrafili zasiedlać wyspy na ocenie oddalone bardzo od innych wysp. Wydaje się to dobrą analogią do sytuacji potencjalnego zasiedlania przez kosmitów kolejnych planet pod kolejnymi gwiazdami. Brak śladów kosmitów na Ziemi Fermi uznał za paradoksalny. Bardziej poprawną analizę tej sprawy podał w 1975 roku astrofizyk Michael Hart i jest to znane jak "fakt A" Harta. Fakt ten to stwierdzenie, że w naszej galaktyce nie istnieją i nie istniały inne cywilizacje oprócz naszej. Ma to wynikać ze skromnego czasu jaki jest potrzebny cywilizacji na opanowanie "zaledwie" 100 tysięcy lat świetlnych. Ma to być najwyżej kilka milionów lat. Podobnie jak na małych wyspach Pacyfiku uwzględniać trzeba szukanie, pozyskiwanie i wyczerpywanie się zasobów służących do przetrwania i dalszej drogi.
"Osiągniecie tak marnej prędkości jak 10% światła wymaga niezwykłej techniki, na przykład napędu termonuklearnego. Trzeba także stworzyć osłony chroniące kadłuby przed erodującymi powłoki uderzeniami atomów międzygwiezdnych oraz niszczycielskimi zderzeniami z okruchami skalnymi. Podróżowanie z mniejszymi prędkościami jest znacznie bezpieczniejsze ale może wtedy trwać stulecia lub tysiąclecia."
Uważa się, że może też występować brak chęci do podróży. Przykładem są Chińczycy, którzy raczej izolowali się od świata, zamiast go zdobywać.
Przeszkodą może być też nieumiejętność przeprowadzenia zielonej.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 09-02-2020 | Dragan Dargomier | Czy wojna bierze się z ignorancji? |
Europa w przeszłości była głównym teatrem działań w dwóch katastrofalnych wojnach światowych oraz wielu pomniejszych konfliktach, które ostatecznie wyniszczyły ją genetycznie, demograficznie i gospodarczo. W rozpętywaniu konfliktów na skalę kontynentu i całego świata wielkie znaczenie ma propaganda, uprawiana przez arystokratyczne i plutokratyczne ośrodki władzy i wpływu. Wykorzystują one niewiedzę społeczeństw na temat faktycznego stanu stosunków gospodarczych i dyplomatycznych, pchając je do wojny. Takie tradycyjne ujęcie, w którym masy pogrążone w ignorancji manipulowane są przez ośrodki władzy i wpływu, ustępuje jednak ujęciu bardziej interakcyjnemu. W ujęciu interakcyjnym zwraca się uwagę, że arystokratyczne i plutokratyczne ośrodki władzy i wpływu same mogą być pogrążone w ignorancji co do własnego faktycznego położenia. Co gorsza, uprawiana przez nie propaganda, skierowana do urabianych mas społecznych, wpływa zwrotnie na same ośrodki władzy i wpływu, które ją produkują. W rezultacie - zanika prosty podział na oświeconych plutokratów i arystokratów i uległą im ciemnotę. Arystokratyczne i plutokratyczne ośrodki władzy i wpływu mogą być ofiarą własnych ograniczeń - niewiedzy, dezorientacji, oraz własnych psychomanipulacji i propagand, co pcha je do nadmiernie ryzykownych posunięć. Co powstrzymuje ludzi od walki, gdy pojawia się konflikt o cenne zasoby? Uważa się, że konflikt o dostęp do zasobów jest do pewnego stopnia powstrzymywany przez ogólnie.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |