 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 16-06-2015 | Arminius | Łżepropaganda |
W połowie lat 60 - tych ubiegłego wieku sowiecki marszałek Żukow w rozmowach z sowieckim literatem Konstantinem Simonowem narzekał iż: "Nie można pomijać znaczenia takiego czynnika jak permanentna pomoc materialna naszych sojuszników. Chodzi głównie o dostawy z USA, bo dostawy brytyjskie były znacząco mniejsze. Nie można zapominać o dostawach alianckich dla ZSRR, analizując wsyzstkie elementy toczonej wojny. Znaleźlibyśmy się w poważnych tarapatach bez amerykańskiego prochu, nie moglibyśmy bez niego wyprodukować potrzebnej amunicji. Bez amerykańskich studebakerów nie byłoby czym holować naszej artylerii. Miały one znaczący udział w transporcie przyftontowym. Produkcja specjalistycznej stali niezbędnej w przemyśle, również w dużej mierze zależała od alianckich dostaw". Opinia Żukowa - szokująca w swej szczerości i sprzeczna całkowicie z oficjalną wykładnią sowieckiej propagandy - trafiła rzecz jasna na cenzurowane. W historiografii i publicystyce sowieckiej obowiązywał żelazny kanon w myśl którego dostawy alianckie w czasie II wojny były mało istotne - bo stanowiły tylko 4 % ogólnej, wojennej produkcji przemysłowej ZSRR. Podkreślano, iż ZSRR wygrał II wojnę nie tylko militarnie ale także na froncie ekonomicznym - co uważano za sztandarowy dowód na wyższośc gospodarki komunistycznej nad kapitalistyczną. W okresie pierestrojki i za Jecyna pojawiło się trochę rewizjonistycznych i bliższych prawdzie opinii jednakże w chwili obecnej następuje - w ramach siermiężnej "putinizacji" Rosji.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 10-06-2015 | Arminius | AC versus DC |
Nikola Tesla był gigantem myśli. Przegląd wynalazków będących jego dziełem przyprawia o zawrót głowy. Okazuje się, iż wynalazł nawet radio, dobrych kilka lat przed Marconim, który zataił fakt korzystania z dorobu wielkiego Serba, tworząc swoją konstrukcję. Gdy myślimy od Tesli od razu przychodzi do głowy porównanie z innym gigantem - Edisonem, jego głownym rywalem i konkurentem. Starcie koncepcji Tesli (prąd zmienny) oraz koncepcji Edisona( prąd stały) to fascynujący pojedynek z pogranicza nauki, sensacji, mafii, wywiadu przemysłowego. To również wzorcowa wiwisekcja etyki (czy też raczej braku etyki) korporacyjnej (GE wspierające Edisona versus Westinghouse wspierający Teslę) oraz metod do jakich wielkie korporacje w pogoni się uciekają. Temat absolutnie nic nie stracil na znaczeniu i aktualności - wystrczy zapoznać się z metodami stosowanymi współcześnie przez - np. - lobby paliwowe. Tesla w porównaniu z Edisonem - w moim subiektywnym odczuciu - wypada lepiej i ciekawiej - bo był to nie tylko geniusz ale także wielki wizjoner nauki i darmowego "obywatelskiego" wykorzystywania energii - co, jak wskazuje na to wiele poszlak - przysporzyło mu ogrom problemów oraz doprowadziło do sprzecznego z prawem skonfiskowania przez rząd USA - tuż po jego śmierci - bardzo bogatej spuścizny naukowej. Pod spodem zamieszczam link do materiału ukazującego wielkość i złożoność postaci Tesli z prośbą do bardziej biegłych w naukach ścisłych o ustosunkowanie się do info w nim zawartch, szczególnie jeżeli.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 09-06-2015 | roshuu | Ewolucja człowieka ( |
Cześć, szukałem na forum odpowiedzi na moje pytania, ale jakoś nic konkretnego nie znalazłem, więc postanowiłem założyć nowy wątek. Oto kilka pytań, interesuje mnie Wasza opinia, dowody (o ile można tu mówic o dowodach). 1. Skoro z rodzaju homo wyrzucono habilisa, to w pierwszej linii stoi erectus, za nim już sapiens (nie liczę floresiensis, heidelbergensis, itp.). Czy na dzień dzisiejszy poza spekulacjami odnośnie łącznika jakim może okazać się australopitek sediba wiadomo coś więcej? Z tego co przeczytałem zdania na temat sediby jakoby łącznika są mocno podzielone. 2. Kilka żródeł podaje (musałbym odszukać), że homo erectus mógł krzyżować się z sapiensem - czy sądzicie, że to wiarygodne? 3. Wiele wksazuje na to, ze australopiteki nie miały kompletnie nic wspólnego z homo, to potwierdza też Zuckerman, a więc czy możemy dopuścic możliwość, że homo od zawsze był homo? Nasze drzewo kilka razy już przebudowywano, to, że nie znaleziomo gatunku homo wcześniejszego niż erectus nie znaczy przecież, że początek homo to małpa australopitek.. Ale to byłby numer  4. I ostatnia niejasność odnośnie doboru naturalnego, mutacji i słynnego oka. Mutacje z tego co wiem są tylko negatywne, więc nie można ich odnosic do ewolucji człowieka, bo nie widać, żeby coś "działo od początku nie tak" z nami, tj. nie mamy trzeciej, niepotrzebnej ręki. Sprawa doboru naturalnego, też jest dziwna, bo skąd "ten dobór wie" co jest słuszne a co nie? Czy wisząc na drzewie na jednej ręce całe życie, moi potomkowie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 06-06-2015 | Aleksander Bogucki | List otwarty do zarządu Centrum Kopernik - żenujące materiały wideo |
Do: ks. prof. dr hab. Michał Heller prof. dr hab. Bartosz Brożek dr Mateusz Hohol dr Łukasz Kurek Szanowni Państwo, Niniejszym listem chciałbym zwrócić państwa uwagę na żenujący poziom materiału multimedialnego w prezentacjach wideo tworzonych przez CKBI, a konkretnie infografiki wyświetlane na heksagonalnym monitorze w 12 filmach edukacyjnych "Małe Rewolucje" : Kolor różowy nie istnieje Człowiek - jedyna małpa, która małpuje Jesteś promieniotwórczyitd... Abstrakcyjne obrazki wyświetlane na ekranie są bezsensowne, w żaden sposób nie wiążą się z tematem prezentacji, niczego do niej nie wnoszą, ba one jedynie szkodzą: rozpraszają, odciągają uwagę od recytowanego tekstu.Gdyby przekaz pozostał jedynie w formie tekstu, bądź nagrania dźwiękowego, bez rozpraszającego obrazu, odbiorca wyniósłby z niego większy pożytek. Skoro podjęto decyzję o stworzeniu prezentacji w formie materiału wideo, to obraz powinien wzmacniać, uzupełniać słowny przekaz, zgodnie z maksymą, że jeden obraz wart więcej niż 1000 słów. Niestety, w przypadku prezentacji CKBI 1000 obrazków nie jest warte złamanego grosza. Odnoszę wrażenie, że osoba odpowiedzialna za przygotowanie tych wideo-prezentacji zmarnowała znaczne publiczne środki. Zapewne studio.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 02-06-2015 | dajmonion | O terapeutach i terapii |
Cześć. Tym razem nieco o terapeutach i terapii. To oczywiste, że terapeuci podobnie jak lekarze po dyplomie powinni się dalej dokształcać. Zobaczmy zatem jak to dokształcanie wygląda według pewnych badań. Cytat pochodzi z książki "Efektywność psychoterapii i poradnictwa psychologicznego" autor - Mick Cooper, wydana przez Instytut Psychologii Zdrowia, Warszawa 2010.
"Same badania pokazują, że wielu terapeutów wykazuje niewielkie zainteresowanie lub znajomość wyników badań empirycznych dotyczących ich dziedziny (np. Boisvert i Faust, 2006). W badaniach amerykańskich psychoterapeutów stwierdzono na przykład, że jedynie 4% z nich oceniło literaturę badawczą jak najbardziej przydatne źródło informacji na temat tego, jak prowadzić terapię. Natomiast 48% badanych przyznało najwyższą ocenę "trwającym doświadczeniom w kontakcie z klientem", 10 % oceniło literaturę teoretyczną jako najbardziej przydatne źródło ,a 8% oceniło najwyżej własne doświadczenia jako klientów terapii (Morrow-Bradley i Elliott, 1986)." str. 23
Jak widać terapeuta nie jest wyrocznią i należy mu się maksymalny krytycyzm. To oczywiście nie znaczy, że powinien opierać się wyłączne na badaniach. W tej samej książce czytamy "...opieranie praktyki terapeutycznej całkowicie na wynikach badań empirycznych - z pominięciem innych czynników, takich jak preferencje wyrażane przez klienta - byłoby głęboko nieetyczne". str. 23
To, co napisałem nie powinno nikogo odstraszyć od terapii. Wykwalifikowani terapeuci wiedzą doskonale,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 01-06-2015 | vifix | Tempo ruchu na drodze a liczba zachorowań na raka |
Niedawno znalazłem intrygujący komentarz pod newsem www.facebook.com/tvp.info/posts/10152891533476658Komentarz brzmi: Cytat:Ile razy dziecko wyskakuje wam pod kółka?. A prawda jest taka ,że wlokący się samochód kopci znacznie więcej w dłuższym czasie . Wzrost gęstości spalin o 1% powoduje wzrost zachorowań na raka i płuca o 6% w pasie drogi o szerokości 3 km . No to lepiej jest zabić jednego dzieciaka czy posłać po cichu do grobu kilka osób i to nawet takich które nigdy samochodu nie maiąły ale mają pecha mieszkać obok takiej drogi. Link do dyskusji: www.facebo(*)king={"tn":"R9"}Wie ktoś z użytkowników czy to prawda? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 35 (przedawniony) | | 01-06-2015 | Arminius | La donna e mobile |
Na Uniwersytecie Wrocławskim chcą zorganizować konferencję naukową pt. ""La donna e mobile. Prawne aspekty następstw cykliczności płciowej kobiet". Chodzi o to, iż połowa kobiet doświadcza czegoś, co w literaturze fachowej zwie się PMS (premenstrual syndrom) - zespół napięcia przedmiesiączkowego, a co jest zespołem objawów fizjologicznych składających się na złe lub nawet fatalne samopoczucie kobiety przez okresem. Na Wydziale Prawa UW chcą się zastanowić, czy aby przypadkiem kobieta będąca w takim czasie, nie powinna podlegać szczególnemu traktowaniu przez różne dziedziny prawa. Bo może sporządzić testament nie będąc do końca świadoma co napisze, bo może powina mieć w pracy specjalne urlopy menstruacyjne ( jak w Japonii) bo może powinna być łagodniej traktowana gdy spowoduje wypadek drogowy w takim czasie - bo na ów PMS składa się - między innymi - możliwość wystąpienia silnej głuchoty i pogorszonej jakości wzroku, itd, itp. Feministki okrzyknęły owo przedsięwzięcie skandalem, podkreślając iż już sam tytuł konferencji jest krzykliwie seksistowski i zażądały od rektora UW skasowania konferencji. Podkreśliły one, iż organizowanie pseudonaukowej konferencji na temat jak wyżej, wpisuje się w seksistowskie i mizoginistyczne teorie jak - na przykład - ta, która histerię u kobiet wyjaśniała podnoszącą się - z biegiem lat - macicą. Dla potrzeb tego wątku - i w celu wykystalizowania postaw - wystąpię w roli advocatus diaboli. Dla mnie seksizmem jest próba uprzywilejowywania kobiet w tym.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 01-06-2015 | olajewska | Drzewo filogenetyczne |
Dzień dobry, czy jesteście w stanie wyjaśnić mi co oznacza, że drzewo filogenetyczne zostało kilka lat temu "obalone". Czy to znaczy, że gatunki nie powstały od jednej komórki (LUCA)? Każdy gatunek ma swoją osobną linię? Czy to oznacza, że Australopitek nie jest formą z której wyłonił się człowiek w dalszych etapach ewolucji? Nie do końca rozumiem. Aha np. gatunek Kenyanthropus platyops, który podobno żył razem z Australopitek może być przodkiem homo, więcej jest na wikipedia. Dzięki z góry za odpowiedzi. Postaram się brać udział w dyskusji, ale zapewne Wasz poziom wiedzy będzie dla mnie "miażdzący"  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 30-05-2015 | Hodża | Game over |
Jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, specjalista w dziedzinie teorii gier i odkrywca wielu ważnych twierdzeń, posiadających dalekosiężne praktyczne konsekwencje w ekonomii, polityce i teorii wojskowości, John Nash, zginął w sobotę w wypadku samochodowym razem ze swoją żoną. Postać Nasha - geniusza zmagającego się z chorobą psychiczną - stała się kanwą filmu Piękny umysł, w którym w rolę matematyka wcielił się Russel Crowe. W ostatnich latach życia John Nash wraz ze swoją żoną angażowali się jako orędownicy praw ludzi chorych psychicznie. Spośród licznych znaczących osiągnięć najszerzej znanym jest odkrycie tzw. "równowagi Nasha" - takiego etapu w rozgrywce w dostatecznie skomplikowanej grze, w którym żadnemu z graczy nie opłaca się zmiana strategii, pomimo dostępnego ich wyboru. Uważa się, że taki stan występował w relacjach USA - ZSRR w okresie funkcjonowania bipolarnego modelu rywalizacji międzynarodowej. Teraz sytuacja jest odmienna. Za swoje osiągnięcia w teorii gier został w r. 1994 uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. John Nash miał 86 lat.  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 30-05-2015 | Arminius | Stręczyciele i handlarze kobiet |
Ustosunkowując się do moich wypowiedzi zawartych w wątku Capo di tutti capi ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,665743) komentator Hodża wyraził zainteresowanie zagadnieniem kryminalnego, żydowskiego podziemia w Polsce ("Czekam z ciekawością. Sam też mam nieco wiedzy z przekazów rodzinnych, niekoniecznie filosemickich, ale to rzecz jasna doświadczenia wąskie i mocno subiektywne"). Przychylając się do Jego życzenia zamieszczam garść danych zaczerpnięty ze świetnej ksiązki żydowskiego autora Edwarda J. Bristowa, doktora historii na Uniwersytecie Yale, pt. "Prostitution and Prejudice. The Jewish Fight Against White Slavery 1870 - 1939", Schocken Books, New York, 1983., która jest - co dodaje swoistej pikanterii poruszonemu tematowi - gruntownym studium femnomenu zorganizowanej prostytucji i handlu kobietami, wśród żydowskiej diaspory Europy, w okresie 1870 r. - 1939 r. Ze względu na szczupłość miejsca od razu przejdę do meritum sprawy, przedstawiając garść stosownych danych statystycznych, darowując sobie słowo wstępne. Nie jest jednakże wykluczone, iż w trakcie dyskusji, pojawią się wątki, które pomijam, rezygnując ze wstępu. W 1910 roku - w Sokółce ( białostockie), którego połowę mieszkańców stanowili Żydzi - ilość prostytutek per capita była największa w całym imperium carskim. W 1889 r. sporządzono w Rosji spis domów publicznych, którego rezultaty Bristow przytacza. I tak, w Królestwie Kongresowym oraz strefie osiedlania Żydów (zachodnie gubernie Rosji) Żydówki - prawo rosyjskie.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |