Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
28-02-2022MaxGolonko3Watykańskie teleskopy dokonują odkryć
Grafika:
pbs.twimg.(*)IAZT?format=jpg&name=4096x4096

Astronomowie z Watykanu znaleźli zagadkowy obiekt na w Układzie Słonecznym.

Naukowcy z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego odkryli duże ciało kosmiczne.

Obiega Słonce daleko za orbitą Neptuna, jest nieco mniejszy od Plutona.
Być może pomoże w odnalezieniu dziewiątej planety (jeśli istnieje).

Jako pierwszy 2021 XD7 zaobserwował ksiądz Richard Boyle w grudniu 2021 roku korzystając z watykańskiego teleskopu VATT zlokalizowanego w Arizonie w USA.

Dane następnie przeanalizował jeszcze litewski astronom Kazimieras Cernis, a orbitę obiektu wyliczył amerykański badacz Peter Veres z Smithsonian Astrophysical Observatory.

Ciało obiega naszą gwiazdę po orbicie wydłużonej i nachylonej do ekliptyki (uogólniając to płaszczyzna, w której poruszają się planety Układu Słonecznego) orbicie.

Najbliżej Słońca znajduje się w odległości 30 jednostek astronomicznych odległość Słońce-Ziemia) a najdalej 60.

Pełny obieg zajmuje mu aż 287 lat.

Nie wyliczono dokładnego rozmiaru, ale niemal na pewno jest mniejszy od Plutona.

Jeśli ma średnicę ok. 900-1000 km to ma szansę trafienia na listę planet karłowatych.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

next.gazet(*)emniczy-obiekt-w-ukladzie.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
28-02-2022alsorno dobra - coś prostgo dla rozrywki
Mam takie proste zagadnienie -
nie żeby coś obalać znowu... tak tylko - w ramach ćwiczeń z fizyki.

Ludzie od lat oglądają te fantastyczne obrazki:



albo i takie:


ja mieć w związku z tym... wielkie pytanie:
to wszystko stoi, wisi, czy porusza się w ogóle... jakoś tam i raczej?:

proste pytanie:
Jaka jest średnia prędkość galaktyki w tym kosmosie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
28-02-2022kiba99Czy ktoś pracował wcześniej nad danymi RXTE PCA? Potrzebuję
Pracuję na danych RXTE PCA do mojej pracy magisterskiej używając HEASoft 6.29. Wszystko działało dobrze, przygotowałem dane, stworzyłem GTI i wyodrębniłem również krzywą światła. Ale kiedy chciałem wydobyć widmo, dało mi to błąd. Myślę, że problem może wynikać z tego, że pliki ekspozycji nie są tworzone, ale nie powinno się to zdarzyć, ponieważ po prostu śledzę książkę kucharską. Masz pomysł, jak sobie poradzić z tym problemem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
28-02-2022enuru99Grawitacja, czy to WTF?
Grawitacja jest dla mnie bardzo trudna do zrozumienia. co to powoduje? Duże lub bardzo gęste obiekty mają przyciąganie grawitacyjne, ale dlaczego? Czy to dlatego, że ingeruje w tkankę przestrzeni, powodując, że rzeczy są do niej przyciągane? Nie rozumiem, proszę o pomoc!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
27-02-2022MaxGolonko3Superteleskop kosmiczny JWST prawie gotów do akcji
Grafika:
pbs.twimg.(*)XoBEyOG-?format=jpg&name=large

Animacja pokazuje jak będzie latał w kosmosie JWST podczas normalnej jego działalności.
Widać też "ślad" orbitującego dookoła Ziemi Księżyca.

youtu.be/pY_FScr5824

Większość Webba ochładza się od czasu, gdy osłona słoneczna teleskopu rozwinęła się 4 stycznia.
Pięciowarstwowa osłona przeciwsłoneczna obserwatorium blokuje i odchyla ciepło i światło,
pozwalając lustrom teleskopu i instrumentom naukowym dobrze schłodzić się.

Warstwa osłony przeciwsłonecznej najbliżej słońca nagrzeje się do około 85 stopni Celsjusza,
ale zimna strona będzie wynosić około -233 stopni Celsjusza.

"Możesz zagotować wodę z przodu, a z tyłu dochodzi prawie do zera absolutnego" WOW

Jeden z instrumentów, MIRI, Instrument Mid-Infrared, ma dodatkowe chłodzenie, aby obniżyć jego temperaturę do 6,7 kelwina (-266° Celsjusza),
aby mógł rejestrować nawet ciemniejsze i chłodniejsze obiekty wszechświata niż zobaczy reszta teleskopu.

(czyli ten instrument zapoluje na fotony jeszcze dłuższe, o mniejszych energiach; takie fotony jeszcze łatwiej przenikają przez pyły - E.).

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
26-02-2022MaxGolonko3Zderzenia czarnych dziur
Grafika:
bi.im-g.pl(*)-podwojnego-supermasywnych.jpg

To dopiero space-art !

Rzekłbym .... astrofizyczny

"Artystyczna wizja układu podwójnego supermasywnych czarnych dziur w kwazarze PKS 2131-021. (Caltech/R. Hurt (IPAC))"

wyborcza.p(*)-sobie-niezwykle-odkrycie.html

Wirują jedna dookoła drugiej z coraz większą prędkością zmniejszając odległość.

Jak się nagle scalą to wypromieniowana w postaci fal grawitacyjnych energia kolizji "wstrząśnie Wszechświatem".

(ale przeżyjemy, spoko - M.)

Takie "cuda" badają ultra czułe i wielkie detektory LIGO i VIRGO co są na naszej planecie w USA i we Włoszech.

LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) - detektor fal grawitacyjnych.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
26-02-2022alsorno i obalamy po kolei - gwiazda neutronowa?
Porównanie sił jądrowych z grawitacją... jest to możliwe w ogóle?

Wbrew pozorom to mały problem.

A. energia jądrowa wynosi około 1/137
co można wyciągnąć z wiązania helu 4:
7MeV / 1000MeV = 7/1000 =~ 1/140

B. zatem aby rozbić jądro należy tam zaaplikować
podobną energię, np. grawitacyjną -

potencjał grawitacyjny: P/E = 1/137

i biorąc dowolną kulę, gwiazdę: P = mGM/R,
wtedy z tego otrzymamy:
P/E = mGM/R / mc^2 = 1/137

czyli: R = 137MG/c^2 = 137 * 1.5km =~ 200 km

dla typowych neutronowych: M = masa Słońca !

czyli już dla masy Słońca sprasowanej do kuli o promieniu 200 km,
siły jądrowe są równe z grawitacyjnymi.

zatem istnienie gwiazd neutronowych jest niemożliwe
,
bo wedle oficjalnej astrofizyki, to ma ma mieć R = 20 km,
czyli aż 10-cio krotnie przekracza ten limit!

żadna struktura nie może istnieć w takich warunkach,
jedynie same p i e - bo tylko to jest niezniszczalne.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
25-02-2022MaxGolonko3Mieliśmy szczęście w naszym układzie
Grafika:
www.scienc(*)_hot-jupiter_feat-1030x580.png

Pod naszą gwiazdą nic takiego się nie stało.
Nasz Jowisz jest "zimny" i daleko od jego gwiazdy (czyli Słońca).
Bywają inne układy planetarne - z "gorącym Jowiszem".

Gorący Jowisz na orbicie Merkurego mógłby oznaczać, że takiej ślicznej Ziemi by tu nie było?!?

Jak (znane już licznie pod innymi gwiazdami) "gorące Jowisze" mogły uzyskać swoje dziwnie ciasne orbity?

Badanie faworyzuje odpowiedź, że przelatujące obok lub początkowo obecne sąsiednie Gwiazdy albo inne wielkie planety
mogą rzucać duże planety pierwotnie ukształtowane daleko od swojej gwiazdy w kierunku niej.

Najpierw trafia oczywiście na bardzo eliptyczną i nachyloną orbitę, która zbliża się miejscami bardzo swojej gwiazdy.
W niektórych przypadkach planeta obraca się nawet w niewłaściwy sposób wokół swojej gwiazdy, w przeciwieństwie do tego, w jaki się kręci.

Gdy rzucona planeta przelatuje obok swojego słońca, grawitacja gwiazdy pozbawia planetę energii orbitalnej.
Powoduje to kurczenie się orbity, stopniowo czyniąc ją bardziej kołową i mniej nachyloną,
aż planeta stanie się gorącym Jowiszem na małej, kołowej orbicie.

To oznacza też, że niezliczone światy planetarne spotkały straszliwe losy. Dobrze, że nie Ziemię

Niektóre planety, które zbliżyły swoich braci do swoich gwiazd, same pogrążyły się w tych gwiazdach.
Wiele innych planet zostało całkowicie wyrzuconych ze swoich układów gwiezdnych,
więc dziś te..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
24-02-2022MaxGolonko3Kilka niefortunnych zbiegów okoliczności
Inne, istotne grafiki niż widoczna są poniżej:

pbs.twimg.(*)wAEl679?format=jpg&name=medium

pbs.twimg.(*)oA0fGuK?format=jpg&name=medium

pbs.twimg.(*)wAM3VTp?format=jpg&name=medium

Planetoida lub kometa o średnicy kilkunastu kilometrów lub mniejsza (ale wyjątkowo szybka) co spadła na Ziemię około 66 mln lat temu w ocean koło Meksyku trafiła niefortunnie w obfite złoża siarki co miało negatywny wpływ na późniejsze warunki życia przez co najmniej kilka lat. Niefortunna była też pora roku o czym dalej.

Sabotaż na lekcjach biologii lub inne zaniedbania w szkołach polskich spowodował, że aż 30% Polaków nie wierzy fakt ewolucji gatunków lecz w jednoczesne powstanie człowieka (Adama i Ewy) razem z dinozaurami.
Dla nich teoria ewolucji i kości australopiteków oraz homo erectusa to jakieś oszustwa z przeszlifowanych kości goryli.
Żeruje na tym braku wiedzy Polaków politycznie PIS i Kościół.

Spora asteroida, którą uważa się za przyczynę wyginięcia dinozaurów innych niż ptasie uderzyła w Ziemię wiosną na półkuli północnej.

Na półkuli południowej wiele organizmów znajdowało się w stanie hibernacji lub w schronieniach.
To mogło im pomóc. Gorzej było na półkuli północnej.
Wiosną zwierzęta opiekowały się swoim potomstwem, które było bardzo delikatne, albo opiekowały się jajami, czekając, aż wyklują się małe dinozaury.

Stanowisko skamieniałości w Północnej Dakocie zawiera szczątki ryb wyrzuconych na ląd i zakopanych w..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
24-02-2022hurcantelefon w głowie dzięki współczesnym kartą SD nazywanymi sim
Wystarczy wpisać: ?

W notatniku.

I łączysz się z osobą jaką chcesz.

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)