Racjonalista - Strona głównaDo treści
Superteleskop kosmiczny JWST prawie gotów do akcji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
27-02-2022 19:06MaxGolonko3 (3459 punktów)Superteleskop kosmiczny JWST prawie gotów do akcji
Grafika:
pbs.twimg.(*)XoBEyOG-?format=jpg&name=large

Animacja pokazuje jak będzie latał w kosmosie JWST podczas normalnej jego działalności.
Widać też "ślad" orbitującego dookoła Ziemi Księżyca.

youtu.be/pY_FScr5824

Większość Webba ochładza się od czasu, gdy osłona słoneczna teleskopu rozwinęła się 4 stycznia.
Pięciowarstwowa osłona przeciwsłoneczna obserwatorium blokuje i odchyla ciepło i światło,
pozwalając lustrom teleskopu i instrumentom naukowym dobrze schłodzić się.

Warstwa osłony przeciwsłonecznej najbliżej słońca nagrzeje się do około 85 stopni Celsjusza,
ale zimna strona będzie wynosić około -233 stopni Celsjusza.

"Możesz zagotować wodę z przodu, a z tyłu dochodzi prawie do zera absolutnego" WOW

Jeden z instrumentów, MIRI, Instrument Mid-Infrared, ma dodatkowe chłodzenie, aby obniżyć jego temperaturę do 6,7 kelwina (-266° Celsjusza),
aby mógł rejestrować nawet ciemniejsze i chłodniejsze obiekty wszechświata niż zobaczy reszta teleskopu.

(czyli ten instrument zapoluje na fotony jeszcze dłuższe, o mniejszych energiach; takie fotony jeszcze łatwiej przenikają przez pyły - E.).

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365