 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 14-02-2019 | Arminius | Jedność w różnorodności - czyli Homo Sapiens na Ziemi |
Oczywista prawda darwinizmu, że globalna populacja homo sapiens dzieli się na podgatunki, które można zwać rasami - powoli, choć ciągle dyskretnie i jakby bocznymi drzwiami - z powrotem wraca na salony i do gabinetów naukowych. Po latach jej sekowania przez rozwydrzoną i całkowicie "zideilogizowaną" polityczną poprawność, którą, niestety, przeszczepiono także na grunt nauki - obserwujemy swoistą rehabilitację tego filaru darwinizmu. I w tym kontekscie należy postrzegać materiał - do którego podrzucam link i który polecam analizie. Zaweira on liczne przykłady ( a jest ich zdecydowanie więcej) genetycznie zdeterminowanej ludzkiej adaptacji do lokalnych uwarunkowań klimatyczno - geograficzno - ekonomicznych, co z biegiem czasu prowadziło do dywersyfikacji gatunku i wykształcania się podgatunków i odmian osobniczych. W chwili obecnej, sklasyfikownie owych różnic ma znaczenie nie tylko sensu stricto poznawcze ale także jest niezwykle ważkie z perspektywy nauk medycznych. Zniechęconych lekturą wyjątkowo niestrawnego pod względem jezykowym tekstu naukowego - odsyłam do przestudiowania załączonej do tekstu mapy. www.resear(*)-labeled-by-the_fig2_321252816The human population displays wide variety in demographic history, ancestry, content of DNA derived from hominins or ancient populations, adaptation, traits, copy number variation (CNVs), drug response, and more. These polymorphisms are of broad.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 13-02-2019 | Arminius | Tradycyjna chińska medycyna eksterminuje globalną faunę |
Tradycyjna chińska medycyna cieszy się wzięciem u bardzo wielu ludzi. Dzieje się tak być może ze względu na jej długą tradycje, egzotyczne pochodzenie oraz niezwykłe ingredienty jej specyfików. Bowiem w bardzo wielu wypadkach skuteczność medyczna owych środków - z naukowego punktu widzenia - jest równa zeru. Skutecznie natomiast (w wielu wypadkach bardzo skutecznie) przyczynia się ona do eksterminacji wielu gatunków zwierząt na całym globie - w tym bardzo rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Klasycznym przykładem służy tutaj nosorożec, który bywa masakrowany ze względu na swój róg - stanowiący bardzo poszukiwany produkt w tradycyjnej chińskiej medycynie. Zainteresowanym problemem polecam podlinkowane materiały, w tym traktujący o afrykańskim pangolinie, którego byt jest zagrożony ze względu na jego łuski - odgrywające ważną rolę w medycynie jak wyżej. iwbond.org(*)-traditional-chinese-medicine/www.bbc.com/news/science-environment-47200816"The pangolin is said to be the most widely trafficked mammal in the world. Its scales are in high demand in Asia for use in traditional Chinese medicine, despite there being no medical benefit for their use, while its meat is considered a delicacy in some countries. This week, authorities in Malaysia seized more than 27 tonnes of pangolins and their scales - believed to be worth at least £1.6m - on Borneo, in the biggest such haul in the country." |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 12-02-2019 | Wenancjusz | Jeszcze raz o powstaniu życia na Ziemi |
Wracam jak do mantry w wątku jaki popełniłem, nie mając w zasadzie zamiaru stwarzać zamętu w umysłach tych, którzy już wiedzą jak powstało życie z pisemnych przekazów sprzed 1600 lat, lub zupełnie egzotycznych już, wyznawców płaskiej Ziemi. Materiał przez mnie proponowany omija zawiłe przewody naukowe i podany jest w formie popularno-naukowej. Do zrozumienia go wystarczy już, by na bazie wiedzy uczciwie trawionej na poziomie szkół średnich, omijać pomysły teorii spiskowych naukowców na całym świecie, które w swej istocie nie mają z rzeczywistością nic wspólnego. Powołuję się na dostępne publikacje w internecie, dość przekonujące, pod warunkiem, że w trakcie edukacji w minimum szkołach średnich, nie odsypiało się na zajęciach i brało raczej czynny udział w lekcjach. Chodzi tu przede wszystkim o naukę fizyki, chemii, no może i biologii. Mając więc takie podstawy, łatwiej można przyswoić sobie sposób wyłożenia treści filmów. Można także i dowiedzieć się o stanie posiadanej już wiedzy i problemach, jak się okazuje jeszcze nie pokonanych (z czego dowiadujemy się z treści filmów jak np. nieudane eksperymenty Millera i dlaczego nie mogły się udać). Odsyłam więc do linku: www.youtube.com/watch?v=-DP8VfD0nRMJak widać, życie nie mogło powstać tylko na Ziemi, bo Ziemia niczym się nie wyróżnia w całym znanym nam Kosmosie. Nie ma żadnych powodów by Ziemia miała być w tym względzie wyróżniana w sposób szczególny. Wyobraźnia człowieka jak się okazuje nie ma granic i pada niejako.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 11-02-2019 | Wenancjusz | Jeszcze jedna teoria powstania życia na Ziemi |
Trapi niektórych, jak chemia nieorganiczna "nagle" zamieniła się w chemię organiczną. Po jedno, że to nie było nagle, po drugie nie musiało to być na Ziemi. Otóż wśród teorii "panspermii" Kosmosu, rodzą się i takie domysły, których nie można brać pod uwagę całkiem poważnie, tak jak istnienie jakiejś superinteligencji sterującej, których to obu pomysłów niemożliwym jest udowodnić. Niemniej pomysł: www.focus.(*)torie-planety-zarloczna-ziemiawart jest rozważenia. Nasza planeta mogła dosłownie kiedyś zjeść inną. To nie koniec, bo w wyniku tego kosmicznego kataklizmu mogło dojść do pojawienia się na naszym globie składników potrzebnych do powstania życia. Do zdarzenia miało dojść około 4,4 mld lat temu. Ogromne ciało niebieskie, rozmiarów Marsa, wbiło się w młodą i dopiero rozwijającą się planetę. Jednym z efektów było „odłupanie” z jej powierzchni Księżyca, który znalazł się na orbicie. Innym: pojawienie się na planecie węgla, azotu i siarki, które są potrzebne do powstania życia. Fascynującą teorię publikuje Science Advances. Gdyby spojrzeć na Ziemię z tamtych czasów przypominałaby nam dzisiejszy Mars. Planeta posiadała jądro, płaszcz, jednak poza jądrem bardzo niewiele pierwiastków właśnie takiego rodzaju jak wymienione wcześniej trzy. Te występujące na powierzchni planety nie wchodziły w reakcję z tymi z jądra, a pierwiastki znajdujące się w nim nie miały sposobu ujścia na zewnątrz by stworzyć związki prowadzące.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 05-02-2019 | Mariusz Agnosiewicz | Smog zabija tysiące Polaków! Zakazać węgla!!1 |
Gazeta Wyborcza, 27 lutego 2016: Pogodzić węgiel z powietrzem. Smog zabija w Polsce 44 tys. osób rocznie - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce wyborcza.b(*)bija-w-polsce-44-tys-osob.htmlDziennik Zachodni, 27 sierpnia 2018: Rząd potwierdza: smog zabija rocznie 19 tys. osób! Co z normami dla węgla? dziennikpo(*)-normami-dla-wegla/ar/13444405TOK FM, 4 grudnia 2018: Smog zabija 50 tysięcy Polaków rocznie. "Nagle wymiera całe miasteczko" - mówi prof. Bolesław Samoliński, powołując się na dane WHO (ONZ), kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. www.tokfm.(*)ocznie-nagle-wymiera-cale.htmlPAP, 30 stycznia 2019: Smog zabija rocznie tysiące Polaków. Z najnowszego raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" opublikowanego właśnie przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny wynika, że w latach 2005 - 2017 zjawisko to odpowiadało średnio za około 3,8 tys. śmierci rocznie. zdrowie.pa(*)zabija-rocznie-tysiace-polakow Otóż ze smogiem jest jak z dinozaurami Ewy Kopacz, co to je, według Pani Premier, nasi praszczurowie musieli.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 05-02-2019 | Arminius | Depopulacja Ameryk a mała epoka lodowa |
W chwili "odkrycia" Ameryki przez Kolumba w 1492 roku - obydwie Ameryki zamieszkiwało około 60 mln.ludzi. 100 lat później było ich ok. 10 razy mniej. Drastyczny spadek w populacji jak wyżej został spowodowany eksterminacyjna polityką odkrywców oraz - przede wszystkim - chorobami jakie zostały zawleczone do Nowego Świata. Radykalnemu spadkowi populacyjnemu jak wyżej towarzyszył proces porzucania uprawy ziemi - skutkiem czego w ciągu kilkudziesięciu lat obszar rolniczych upraw wielkości obecnego terytorium Francji zalesił się ponownie. Zespół naukowców z University College London w Wielkiej Brytanii postawił tezę, iż fakt ów przyczynił się do zaistnienia małej epoki lodowej, trwającej do pierwszej połowy 19 wieku. Bowiem biomasa z zalesionego ponownie obszaru "zassała" w procesie fotosyntezy określoną ilość dwutlenku węgla (gaz cieplarniany) z atmosfery - co miało wpływ na spadek temperatury. Zaszedł więc proces sui generis odwrotny do fenomenu, który obserwujemy obecnie, a który polega na przyrastaniu CO2 w atmosferze - generującym proces ocieplania klimatu. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.
"It's the UCL group's estimate that 60 million people were living across the Americas at the end of the 15th Century (about 10% of the world's total population), and that this was reduced to just five or six million within a hundred years. The scientists calculated how much land previously cultivated by indigenous civilisations would have fallen into disuse,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 31-01-2019 | empiryczny | Planetoida 2002NT7 - czy dojdzie do kolizji z ziemią? |
Zbliża się po kursie kolizyjnym z ziemią planetoida 2002NT7. news.astronet.pl/index.php/2002/07/25/n2294/science.na(*)science-at-nasa/2002/26jul_nt7Po wstępnym obliczeniu orbity uznano, że planetoida ta znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią, a do zderzenia może dojść 1 lutego 2019. Planetoida otrzymała 0,06 punktów w tzw. skali Palermo. Był to pierwszy przypadek w historii obserwacji, gdy obiekt astronomiczny otrzymał dodatnią wartość w tej skali. pl.wikipedia.org/wiki/(89959)_2002_NT7 Cytat:Jeśli statystyki nie kłamią, pole magnetyczne Ziemi w zasadzie całkowicie zanikało podczas tego procesu, dlatego Słońce mogło z łatwością bombardować planetę naładowanymi cząsteczkami. Naukowcy sugerują, że podobne kataklizmy przyśpieszały ewolucję zwierząt i roślin, przeszkadzały w migracji ptaków, a dziś spowodowałyby poważne problemy w działaniu linii energetycznych i zniszczyłyby wszystkie satelity na orbicie. pl.sputnik(*)putnik-przebiegunowanie-ziemi/Czy dojdzie do kolizji, czy nie? Czy jest to następstwem przebiegunowania ziemi, a zwłaszcza nagłym przyśpieszeniem tego zjawiska? Czy tylko zakończy się to na problemach przyrodniczych  , energetycznych, GPSowych, internetowych, wojskowych? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 31-01-2019 | Dragan Dargomier | Cukier trudno przyswajalny a bezsenność |
Czy jakość cukrów w posiłkach spożywanych przed snem może wpływać na jakość snu nocnego?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 31-01-2019 | Mariusz Agnosiewicz | Biegun biegnie ku Syberii |
Magazyn Nature pisze: Coś dziwnego dzieje się na szczycie świata. Biegun magnetyczny ziemi przesuwa się z Kanady w kierunku Syberii. Przesunięcie następuje wskutek przemieszczania się płynnego żelaza znajdującego się w jądrze naszej planety. Obecnie dzieje się to tak szybko, że trzeba było zmienić np. koordynaty do nawigacji - biegun magnetyczny przekroczył linię daty dla płn półkuli. Rzecz tyczy wnętrza Ziemi - płyta pod Syberią "wygrała" w starciu z płytą pod Kanadą. I to nadal trwa. www.nature.com/articles/d41586-019-00007-1Rok temu Wyborcza pisała o tym w kontekście możliwego przebiegunowania: [cytat]Ziemski magnes słabnie - z dekady na dekadę natężenie pola magnetycznego jest coraz mniejsze. Północny biegun magnetyczny wędruje coraz szybciej, a pod południową Afryką utworzyła się magnetyczna anomalia. Według geofizyków to może świadczyć o tym, że następuje przebiegunowanie Ziemi. Przebiegunowanie będzie polegać na tym, że ziemski magnes się odwróci - jego bieguny zamienią się miejscami. A w międzyczasie nastąpi magnetyczny chaos - pole nie zniknie całkowicie, ale osłabnie i będzie miało całkiem inną postać niż teraz. Będziemy mieli cztery lub osiem biegunów magnetycznych, może jeden z nich znajdzie się w Polsce? W ostatnim stuleciu natężenie naturalnego pola magnetycznego zmalało o ok. 10 proc., a od czasów narodzin Chrystusa - już o jedną trzecią. Średnio bieguny zamieniały się miejscami co 200-300 tys. lat, ale od ostatniego razu minęło już 780 tys. lat i.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 29-01-2019 | MaxGolonko3 | Czarne, kręcące się są najbardziej agresywne. |
Wleczenie czasoprzestrzeni oznacza, że inaczej przebiegają pewne zjawiska w pobliżu rotującej (cokolwiek to znaczy), a inaczej w pobliżu nierotującej czarnej dziury. Na przykład zachowanie malutkiej, umownej cząsteczki. Podejście klasycznej fizyki (między innymi prawo grawitacji Newtona) nie postulowałoby różnic. "w strukturach pojęciowych fizyki teoretycznej następujące typy czarnych dziur: Czarna dziura Schwarzschilda- statyczna, nie naładowana Czarna dziura Reissnera- Nordstroema- nie rotująca naładowana Czarna dziura Kerra- rotująca , nie naładowana Czarna dziura Kerra-Newmana- rotująca i naładowana czarna dziura. ... Dysk akrecyjny czarnej dziury Kerra ma silne własności wyszarpywania materii z gwiazd sąsiadujących z czarną dziurą. Powstaje zjawisko dżetów materii, zasysania grawitacyjnego materii z atmosfer i fotosfer gwiazd" Można przypuszczać, że bardziej rotującą jest czarna dziura powstała z udziałem obiektu lub obiektów silnie rotujących, ale nie jest to aż tak proste. Ja sądzę, że im większa prędkość nowego obiektu (gwiazda, inna czarna dziura) wpadającego ukosem lub prawie stycznie w czarną dziurę tym bardziej może zwiększyć się jej rotacja - o ile już rotowała w tę stronę. Więcej www.salon2(*)aQ51QlvzC6BlkEI9vgEgakhARVqiHAPozdrawiam Max (Ateista) | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |