 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 28-11-2003 | marcin_s | Orgazm kobiecy |
Istnieje takie zjawisko. Jak je wyjaśnić na gruncie ewolucji i doboru naturalnego? Nie udało mi się znaleźć niczego "racjonalnego" na ten temat. Moja prywatna hipoteza (nie konsultowana dotychczas z żadnym fachowcem) jest nastepująca: orgazm kobiety to konsekwencja orgazmu męskiego. Mężczyzna musi mieć zdolność do ejakulacji, a więc w układ rozrodczy mężczyzny musi mieć możliwość do generowania tych "nieprzyzwoitych" skurczów. Nie było potrzeby eliminacji tej możliwości u kobiet (układy rozrodcze mężczyzny i kobiety są "topologicznie" bardzo podobne) bo to życia nie utrudnia. Jest to jednak możliwość niepotrzebna - nie była kształtowana przez dobór naturalny, przez co jest tak różna u różnych osób, czy czasem wręcz nieobecna. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 26-11-2003 | kanu | Omamy i biochemia |
W swoim artykule "Światełko w tunelu, porwania i inne omamy" pan M. Agnosiewicz stawia tezę iż wszelkie przeżycia mistyczne mają podłoże biochemiczne. Być może tak jest w istocie (badania trwają). Jednakże nasunęła mi się pewna myśl. Wizje te (mające właśnie za podłoże biochemię) muszą mieć charakter "wewnętrzny", dziejący się w umyśle danej osoby . Czytałem o przeżyciach mistycznych w których człowiek wychodzi poza ciało, poza budynek w którym się znajduje i doświadcza tego co inni w naszej rzeczywistości. Oczywiście to co czytałem może być nieprawdą, wtedy moja teza upada. Mam więc pytanie: jeśli dałoby się w sposób naukowy udowodnić takie wyjście poza ciało (może są takie naukowe obiektywne badania?) - czy nie byłoby to obaleniem pańskiej tezy iż wszelki mistycyzm ma podłoże biochemiczne? A więc naukowcy do dzieła. Nie jest to chyba trudne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę google odpowiednie hasła, znaleźć osoby które wychodzą poza ciało, wsadzić je do labolatorium, sprawdzić, obalić tezę pana Agnosiewicza. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 109 (przedawniony) | | 25-11-2003 | Jazon Kowalski | a skąd bierze sie rozum? |
Mam wielki szacunek dla rozumu i wydawałoby się ze powinienem być racjonalistą, ale myślę ze nie w Waszym rozumieniu tego pojęcia. Ale uściślijmy trochę: rozum prawdopodobnie wywodzi się z mózgu co już zakłada że mózg jest nadrzędny w stosunku do rozumu, zresztą jak zdążyłem sie zorientować racjonaliści wszystko wywodzą z mózgu, bo przecież inteligencja, uczucia, emocje, także z niego wypływają. Ale cóż to takiego jest mózg? - przecież każdy z nas wie że jest to wysoko zorganizowana materia która działa prawdopodobnie na zasadzie bio - komputera a jeżeli tak faktycznie jest to gdzież jest operator - gdzież jest to "JA" które kieruje tym kompem? Pozdrowienia Jazon | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 23-11-2003 | Roman | Pytanie |
Trafiłem na ten tekst dosc przypadkowo: kiosk.onet.pl/art.html?NA=1&ITEM=1137134&KAT=242"Zapowiedział to profesor Craig Venter, słynny badacz ludzkiego genomu, prawdziwy mistrz biotechnologii. Na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Krzewienia Nauki w styczniu 1999 roku w Anaheim (Kalifornia, USA) Venter oświadczył: "Możemy stworzyć życie z niczego. Najprawdopodobniej jesteśmy już w stanie zbudować organizm z martwych cząsteczek organicznych. Wiemy, jak tchnąć w nie życie". Jest to zapowiedź najbardziej zdumiewającego eksperymentu naszych czasów, ponieważ miałoby to być spełnienie "niemożliwego cudu". Venter jest wprawdzie znany z - powiedzmy - braku skromności, ale też jego dokonania w rozpoznaniu ludzkiego genomu są rzeczywiście niezwykłe i na ogół jego zapowiedzi się spełniają. Tym razem zarys doświadczenia, które chce przeprowadzić, uczony przedstawił w pismach naukowych. To też pewien ewenement - zwykle publikuje się opis doświadczeń i ich wyników dopiero po ich wykonaniu, tym bardziej dziś, kiedy konkurencja w nauce doprowadziła do bezwstydnego wykorzystywania cudzych pomysłów na wielką skalę." Juz dawno mialem zadac tutaj to pytanie. Nikt chyba nie wątpi w rozwój nauki. Ostatnie lata dostarczyły pasjonujących odkryć, jak chociażby klonowanie organizmów. W tym kontekście i powyższego artykułu, chciałbym sformułować następującą hipotezę: człowiek kiedyś ( za 100, 1000, 10 000 lat - bez znaczenia) nauczy się tworzyć życie, postaną gatunki zaprojektowane od początku.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 21-11-2003 | PLAGIATT | Krzyżacy - referat |
No więc musze napisać wypracowanie na minimum 7 stron a temat brzmi tak: Rozwój państwa Krzyżackiego, na tle konfliktu z państwem Polskim Wrzucajcie tu wszystko co macie wszystko się przyda... :> ( no może nie wszystko Dzięki z góry za pomoc | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 07-11-2003 | Jazon | kontynuacja - a skąd się bierze rozum |
Witam Cieszę się, że mój text zamieszczony na forum pod tytułem - a skąd się bierze rozum?- spotkał się z takim odzewem. Moja hipoteza, że mózg może w końcu okazać się bio - komputerem jest o tyle prawdopodobna o ile założymy, że ponad mózgiem jest coś lub ktoś, co układa program i tu odwołam się do drugiego swojego textu zamieszczonego na forum w dziale - religia- pt. "mój punkt widzenia" i jeżeli założymy wielowymiarowość przestrzeni jak tam wspomniałem to jest tam miejsce dla "głębokiego JA" i dla Boga i dla wszystkich, których chciałbyś umieścić. Jeżeli chodzi o zarzut, który postawił mi mój wielce szanowny rozmówca o ps - biolog to pragnę poinformować, że co prawda wymiary mogą być zwinięte do niewielkich rozmiarów, ale przecież, jakie to ma znaczenie dla naszego "Ja", - jeżeli kiedykolwiek poszukiwałeś własnej - znowu mówiąc ogólnie - jaźni to prawdopodobnie zorientowałeś się ze czas, odległość, wielkość nie mają najmniejszego znaczenia. Pomimo, że co prawda wymiary hiperprzestrzenni mogą być mikroskopijne z naszego punktu widzenia i z naszej trójwymiarowej przestrzeni to jednak spojrzenie z owego wyższego wymiaru na całość naszej rzeczywistości może okazać się bardzo pożyteczne szczególnie na osobowość konkretnego człowieka. Bo zastanówmy się, jeżeli odnajdę to swoje "Ja umiejscowione gdzieś na pograniczu wielu wymiarów czy wielu światów, - jak kto woli - to prawdopodobnie znajdę sposób na własne życie, zachowanie kontroli nad emocjami, uczuciami, myślami, będę.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 28 (przedawniony) | | 30-10-2003 | jeż stepowy | Żywe i martwe |
Materialiści i racjonaliści nie mogą zaprzeczyć temu, że istnieje coś takiego jak materia ożywiona i nieożywiona. Trudno jest przedstawić mi definicję tych pojęć, więc podejdę do tego intuicyjnie: materia ożywiona to np. człowiek, a nieożywiona to np. kamień (nie ma świadomości). Wróćmy więc do początku. Kiedyś był wielki wybuch: epoka kwarków, wysokich temperatur itp. Mogę chyba założyć, że cała materia była nieożywiona w tej epoce (temperatura rzędu 10 do 20)? Następnie materia się chłodzi, wszechświat rozszerza, pojawiają się cząstki elementarne, atomy itp. Później materia się grupuje, powstają zalążki supergromad. Wciąż wszystko jest martwe. Potem po dłuższym czasie pojawia się coś takiego jak białko, materia ożywiona, człowiek. To wszystko jednak powstało z materii nieożywionej, cząstek elementarnych. To trochę tak jakby budować z cegieł (cząstek elemenntarnych, martwych) budowlę i w pewnym momencie budowla się rusza i żyje (!). Więc uważam, że można wyciągnąć z tego wniosek iż albo nie ma czegoś takiego jak materia ożywiona i nieożywiona (wszelka materia posiada potencjał życia), mózg posiada taki sam potencjał życia jak kamień, albo (druga możliwość) życie jest poza materialne, istnieje coś takiego jak biblijne tchnienie, dusza, prana itp, która ożywia martą materię. Racjonalnie myśląc należy bowiem odrzucić trzecią możliwość, że to co żywe pochodzi od tego co martwe, np. żywy dom z martwych cegieł (jeśli nie to pokażcie mi moment w którym martwe przestaje być martwe)... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 22-10-2003 | ephesis | niepokalane poczęcie |
co właściwie oznacza ten termin wg katolików, czy ktoś to wie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 22-10-2003 | Ługowski | dot. Niepokalanego |
Dość długo zastanawiałem się, dlaczego w Fatimie te dzieci tak"szybko" pomarły? Czy kto odpowie mi na to pytanie? Przypuszczam, że znudziło im się opowiadać tą bajkę? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |