Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
07-11-2011StechOszustwo Stapela
wpolityce.(*)-spreparowal-cale-eksperymenty
Cóż niektórzy dla swej kariery oszukują by zdobyć sukces.Jak pamiętam jeden z tych eksperymentów był na racjonaliście.Myślicie że jest więcej takich oszustw.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
06-11-2011Dariusz OsińskiPytanie do hydrologa
Od dłuższego czasu męczy mnie pytanie, które dotyczy pozyskiwania i odzyskiwania wody. Zdaje mi się, że na to pytanie powinien odpowiedzieć hydrolog, bo moje rozumowanie uważam za "zbyt proste".

A oto i zagadnienie:
Z wielu stron jesteśmy "atakowani" apelami: oszczędzaj wodę.
Zawołanie jest niby proste i "każdy wie" o co chodzi, ale mnie coś tu nie pasuje.
Dla prostoty rozumowania, aby nie wprowadzać pobocznych wątków, zakładam, że wszyscy działają rzetelnie i zgodnie z tym do czego zostali powołani.
Wiemy, że woda w przyrodzie krąży w obiegu zamkniętym, więc nie da się jej pozyskać "znikąd". To co "zużyjemy" musimy pozyskać na nowo.
Przyjmijmy, że opłaty za wodę idą w całości na utrzymanie wodociągów i oczyszczalni. Muszę przyjąć jeszcze jedno założenie, którego zupełnie nie jestem pewien (ale brzmi pociągająco) - łatwiej oczyścić mniej brudną wodę niż bardziej zanieczyszczoną.

Skoro każe nam się oszczędzać wodę, to:
- "zużywamy" mniej wody, a przez to mniej płacimy na jej "utrzymanie"
- ta sama ilość brudu jest zmywana przez mniejszą ilość wody czyli ścieki są "brudniejsze"

Jeśli powyższe jest słuszne, to służby odpowiedzialne za wodę mają mniej pieniędzy na swoją działalność, a na dodatek dostarczamy im "brudniejsze" ścieki. Muszą dłużej je oczyszczać mając mniej pieniędzy.

Nie chcę przez to powiedzieć, że powinniśmy zostawiać otwarte krany, aby pieniądze płynęły (!) do wodociągów i oczyszczalni, a ścieki były czystsze.

Jeśli jednak to rozumowanie "coś w sobie ma", to..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
02-11-2011KarolGTo szkodliwe promieniowanie...
Podczas ciszy wyborczej, spoza polityki wyłoniły się różne dziwne newsy. Onetowo uraczyło nas groźnie brzmiącym tytułem: "Telefony komórkowe wywołują groźną chorobę".
Straszne rzeczy... tylko jakim sposobem te wredne komórki wywołują raka mózgu u dzieci? Jak dotychczas jedynym pewnym "szkodliwym" efektem używania komórek było grzanie się ucha. Ale może czegoś nie wiem.
Czy znacie jakiś mechanizm, który mógłby uzasadnić obawy kanadyjskich (i nie tylko) rodziców?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
02-11-2011Michał96Narządy szczątkowe.
Witam. Czytam to forum już od jakiegoś czasu, jednak dopiero teraz się zarejestrowałem. Uczęszczam do trzeciej klasy gimnazjum i obowiązkiem moim jest napisanie w grupach kilkuosobowych projektu edukacyjnego na wybrany temat. Zamierzam napisać na temat:
Narządy i zachowania szczątkowe jako pośredni dowód na ewoluowanie organizmów drogą doboru naturalnego.
W związku z tym proszę was o wskazanie odpowiednich książek które są związane z tym tematem. Przeczytałem już "Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa" i "Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji" Richarda Dawkinsa. Co sądzicie o książce "Ewolucja jest Faktem" Jerry'ego Coyne'a?

Pozdrawiam. Michał
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
01-11-2011HodżaWątpliwość dotycząca horyzontu zdarzeń
Moja wątpliwość to wątpliwość laika i stąd na wstępie bardzo proszę się nie śmiać, jeśli coś śmiesznego niechcący napiszę.
    Otóż horyzont zdarzeń jest definiowany jako sfera otaczająca czarną dziurę, spod której nie może się wydostać żadna informacja. Ale skoro tak, to skąd wiemy, że masa czarnych dziur przyrasta w toku ich ewolucji? Przecież obserwujemy oddziaływanie grawitacyjne będące nośnikiem informacji o masie znajdującej się pod horyzontem zdarzeń, co więcej, wiemy też, że supermasywne czarne dziury nie powstały w jednym kolapsie tylko na drodze trwającego miliony zasysania okolicznej materii. Mamy więc dwie informacje, które się wydobywają spod horyzontu zdarzeń - o aktualnej masie i o historii jej zmian.
   To by oznaczało, że pole grawitacyjne nie należy do tej samej kategorii obiektów fizycznych, co pola np. elektromagnetyczne.
   Przepraszam, jeśli się za bardzo obnoszę ze swoją ignorancją
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
01-11-2011corelessDla ateisty trup jest żyw...
Zakładam wątek w celu przeniesienia dyskusji pod tekstem Reesa "Dla ateisty trup jest żyw, o ile to nie zwłoki" na Forum.
Zapraszam do dyskusji na temat tekstu i poruszanych w nim zagadnień.

Oto inne teksty na temat badań Kurta Graya i jego zespołu:
Perception of the Vegetative State: An Interview with Social Psychologist Kurt Gray
Deader than dead: people in vegetative states are viewed as deader than corpses
Vegetative State Seen as More Dead than the Dead, UMD Study Finds

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
01-11-2011Marek Matejewski108 miliardów ludzi
Za niecałe 3 tygodnie ludzkość pokona kolejną, wielką barierę. 31 października 2011 roku będzie datą szczególną. ONZ umownie przyjmuje, że w przybliżeniu właśnie tego dnia populacja naszej planety przekroczy próg 7 miliardów mieszkańców.

Całkowita liczba ludzi, którzy kiedykolwiek zamieszkiwali naszą planetę wynosi wg obliczeń Carla Hauba (zaktualizowane ostatnio dane uwzględniają pierwszą połowę 2011 r.) 108 miliardów istnień. Dużo? Mniej więcej tyle ile bakterii znajdziemy w dużej doniczce wypełnionej ziemią ogrodową. Natomiast ludzie, którzy żyją obecnie za Ziemi stanowią około 6% ludzi jacy kiedykolwiek się urodzili.

Carl Haub wykonał obliczenia przyjmując za moment początkowy rok 50.000 p.n.e. gdy rozpoczynał się paleolit górny. To wówczas pojawiły się neoantropy odpowiadające zarówno pod względem budowy fizycznej jak i potencjalnych możliwości umysłowych człowiekowi współczesnemu.

Tymczasem ostatnio głośno zrobiło się o doktorze Aubrey'u de Grey, który szacuje, że już wkrótce długość ludzkiego życia uda się wydłużyć do 1000 lat. W internecie można znaleźć sporo informacji na Jego temat. Uważa on, że być może już nawet urodziła się osoba, która dożyje tak imponującego wieku, a na pewno urodzi się w ciągu najbliższych 25 lat. Gdyby śmiałe tezy de Grey'a okazały..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 54 (przedawniony)
28-10-2011dajmonionHomoseksualizm jako rodzaj niepłodności?
Co z tego, że homoseksualizm został skreślony z listy chorób, skoro para homo podpada pod definicję niepłodności: pl.wikipedia.org/wiki/Niepłodność Czy ktoś umie wyjaśnić ten paradoks?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
28-10-2011kulka_na_moleHoryzonty poznania
Horyzonty poznania:
W SWPS rusza cykl spotkań "Horyzonty poznania SWPS", który łamie myślowe stereotypy, wypycha nasz umysł z utartych kolein, każe zastanowić się nad tym, co w nauce pewne, a co wymaga zbadania na nowo. Wojciech Eichelberger wraz z wybitnymi naukowcami dotrze do granic naszego poznania, zachęcając do ich przekroczenia.

Będą to spotkania z naukowcami, którzy postawili nowatorskie tezy idące "pod prąd" dotychczasowej wiedzy, ale które potrafili udowodnić. Spotkania odbywać się będą według schematu wykład + dyskusja ze słuchaczami. Pośród zaproszonych gości znajdą się także naukowcy zagraniczni. Same wykłady będą rejestrowane i dostępne do późniejszego obejrzenia, ale dyskusje "z salą" już nie, więc warto stawić się na takim spotkaniu. Więcej informacji na stronie www.swps.pl/horyzontypoznania/.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
25-10-2011Christopher CJ JozwiakŚwiat Nauki = + Droga do rzeczywistości !
Kto nie czytał/nie ma "Drogi do rzeczywistości" Penrose'a i/lub nie czyta/kupuje "Świata Nauki", ma niepowtarzalną okazję to okazyjnie nadrobić ~ polecam: www.facebo(*)5šwiat-Nauki/154766071239590 -> PRENUMERATA. Chyba nie ma lepszej oferty na polskim, naukowo-popularnym rynku wydawniczym, a kto pierwszy ten lepszy - dofinansowuje to chyba MEN
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)