 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 25-03-2010 | Ashaard | Źródła historyczne i nie tylko - skąd wziąć? |
Gdzie można znaleźć stare książki i czasopisma, zakładając, że: 1)Nie ma ich w Internecie, 2)Nie są dostępne w pobliskiej bibliotece?
Czy da się w ogóle dotrzeć do materiałów starych, nieprzetłumaczonych na język polski bądź o wyczerpanym nakładzie? Któraś polska biblioteka prowadzi może tego typu archiwa, czy też trzeba się pofatygować za granicę?
Najbardziej zależy mi na magazynie Racjonalista (periodyk wydawany w latach 30.), kilku książkach z bibliografii "Molocha" K. Deschnera.
Poza tym - jak dotrzeć do źródeł historycznych?
PS Jeśli pytanie jest głupie, przepraszam, ale jestem zupełnie zielony w tym temacie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 21-03-2010 | warbarbie | A/H1N1 - gdzie się podziałeś?! |
Witam , zastanawialiście się gdzie podział się słynny wirus a/h1n1? zwany hiszpanką i świńską grypą.Przecież to była pandemia , media grzmiały o tym dzień w dzień , że ktoś umarł , coraz więcej chorych! etc. Nagle ( nawet nie wiem kiedy to się stało) wiadomości przestały napływać , wirus zniknął ( chyba ot tak sobie jeśli ktoś ma o tym jakieś wiadomości proszę mnie poinformować ) , media nawet o nim nie wspominały.Chyba w grudniu to się skończyło , a o ile się nie mylę niska temperatura nie niszczy związków zwanych wirusami  ( drobnoustroje jak bakterie tak ) więc pytam się! co się stało z tym wirusem? na całym świecie nikt już o tym nie mówi... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 20-03-2010 | Krzysztof Jóźwiak | Wielki powrót PARADOKSU dwóch kopert |
Witam, Ponad rok temu założyłem na forum wątek dotyczący 'paradoksu zamiany kopert': www.racjonalista.pl/forum.php/s,186903#w187453 Użyłem wtedy paru 'nieprecyzyjnych' sformułowań ale myślę, że istota paradoksu dla tych którzy intelektualnie zdołali go ogarnąć (dostrzec) była jasna. Pragnę podzielić się paroma linkami (ang.) które kilku osobom uzmysłowią, że to nie jest zagadnienie typu 'hop, siup i nie widzę żadnego problemu'  1) dissertati(*)science/2003/c.j.albers/c2.pdf2) en.wikipedia.org/wiki/Two_envelopes_problem + en.wikipedia.org/wiki/Talk:Two_envelopes_problem3) en.wikipedia.org/wiki/Exchange_paradoxMoże dogłębna, pełniejsza analiza tego typu 'przypadków' pozwoli kiedyś podać 'lepsze' interpretacje splątania i interferencji kwantowej, a może nawet tego, że Wszechświat powstał z Niczego, bez przyczyny, celu i sensu ? ;p A może to już zbytnia ekstrapolacja i fascynacja tego typu problemami - choć na pewno mówią nam one coś ISTOTNEGO na temat rzeczywistości. Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 67 (przedawniony) | | 19-03-2010 | Jarek Duda | Czy gdy nie wiemy czy kot żyje,on może jednak żyje albo nie? |
W ogólnym przekonaniu bodajże większości fizyków, oprócz sytuacji czystych, często mamy do czynienia z takimi w których np. kot jest fizycznie zawieszony w superpozycji pomiędzy życiem a śmiercią. Gdybyśmy sobie wyobrazili dwa splątane fotony z których jeden idzie do takiej izolowanej klatki z biednym kotkiem, który jest odpowiednio karmiony w zależności od wyniku pomiaru (spinu), pozostanie on (kot) w całości 'splątany' z tym drugim fotonem. W pewnym momencie będziemy chcieli zmierzyć spin drugiego fotonu - problem w tym że korelacje między wynikami tych dwóch pomiarów posiada charakterystyczne dla mechaniki kwantowej 'kwadraty', które wydają się ją czynić sprzeczną z możliwością istnienia tzw. zmiennych ukrytych (jak obiektywny stan kota), bo uznaje się że te powinny spełniać tzw. nierówności Bella, dla których nie może być takich 'kwadratów'. Oczywiście całe to laboratorium można dalej odizolować - teraz nawet gdy dla wewnętrznego obserwatora kot już będzie w konkretnym stanie, dopóki zewnętrzny (i komisja ds. bioetyki) tego nie potwierdzi - dla niego kot fizycznie będzie w obu stanach. Czyli w ogólnie przyjętym spojrzeniu na mechanikę kwantową, praktycznie dla każdego obserwatora (zwykle przyjmuje się że człowieka? posiadającego duszę??) tak na prawdę trzeba tworzyć osobną mechanikę kwantową i nie ma sytuacji obiektywnej ('z perspektywy Pani Natury').
Od pewnego czasu pracuję nad pewnym bardzo prostym, wręcz fundamentalnym, ale jednak chyba nie rozważanym wcześniej procesem.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 316 (przedawniony) | | 18-03-2010 | Psyk | Zagadki logiczne dla elity |
Rexusowi, genialnemu dokowskiemu et consortes dziękujemy. Mogą sobie pisać w piaskownicy. Tu są zadania dla wytrwałych i najlepszych. Jak ktoś rozwiąże to jest dobry.
1) Dziewczynka miała sześć zapałek, bo to była bardzo biedna dziewczynka z zapałkami. Chciała je sprzedać bardzo bogatemu królewiczowi. Ale on powiedział: Zrób z tych zapałek cztery trójkąty a ożenię się z tobą i będziesz miała całe królestwo. Ponieważ była to dziewczynka biedna ale z wyobraźnią, zrobiła to bez trudu. Jak? [proste jak się umie myśleć "poza pudełkiem", jak mówią Anglicy]
2) Stoisz przed dwiema bramami, z których jedna prowadzi do wyjścia natomiast druga do przepaści. Przed bramami stoi dwóch strażników, z których jeden kłamie a drugi mówi prawdę. Jak sformułujesz tylko jedno pytanie, które zadając tylko jednemu strażnikowi uzyskasz odpowiedź, która prowadzi do wyjścia? [raczej znane]
3) Znajdź błąd w poniższym rozumowaniu: 1 zł = 1 zł 1 zł = 100 gr 10 gr = 0.1 zł 100 gr = 10 gr * 10 gr 1 zł = 0.1 zł* 0.1 zł 1 zł = 0.01 zł 1 zł = 1 gr [banalne]
4) Producent świec zauważył, ze z odpadów produkcyjnych, powstałych przy produkcji 6 świec, może wytworzyć jedną nową świecę. W pewnym momencie dysponował odpadami produkcyjnymi z 600 świec. Ile świec może wytworzyć z tego materiału? [było na Kangurze, proste]
5) Kiedy Asia będzie miała o rok mniej niż Becia będzie miała, gdy Asia będzie miała 2 razy mniej lat niż Becia będzie miała,gdy Asia będzie miała 2 razy więcej lat niż Becia ma teraz, wtedy Becia.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 14-03-2010 | EuropejskiAgnostyk | Tzw. Germanska Nowa Medycyna-Wasza pomoc! |
Szanowni wspolforumowcy,witam was! Jestem Niemco-Polka mieszkajaca w Monachium (niestety musze pisac na niem. klawiaturze,przepraszam!). Pewnego dnia moj brat oczymal dziwny telefonat widocznie chorej na umysle starszej kobiety ktora go chciala przekonywac o tzw. "Germanskiej Nowej Medycynie". Smielismy sie z tego,w tedy. Jednak na poczytku tego roku w Monachium 12 letnia (Susanne Rehklau) umarla,bo,uwaga,jej rodzice odmawiali leczenia (mimo ze lekarze stwierdzili bardzo dobre szansy wyleczenia) i niem. Jugendamt (jak tak czesto) zareagowal za pozna.Wiec sie zaciekawilam troszeczke owa tematyka i,do mojego wielkiego niesmaku,odkrylam ze: -kilku krajach (nie wiem,czy tez w Polsce) umarlo kilka osob w nieludzki sposob -w Polsce tez owa szarlataneria ma propagandystow ("germanska" medycyna dla Slowian?! Alez tak....) - nawet maja czolo organizowac swoje "seminaria" n.p w pomieszczeniach Uniwersytetu Wroclawskiego....
Moje pierwsze pytanie by brzmialo: Jak bardzo ta zaraza sie rozpowszechnila w Polsce? Moje drugie: Zobaczcie sobie artykul na Wikipedii po polsku:http://pl.wikipedia.org/wiki/Germa%C5%84ska_Nowa_Medycyna Widocznie zwolennicy Hamera (ktora m.i marzy o ponownym powstaniu Deutschego Reicha i jest antysemita....) caly czas go manipuluja.Prosze,moglby sie ktos znalesc,albo mi moze co najmniej pomoc, oczyscic owy artykul,tak,zeby n.p administracjy na stale wpisla n.p to,ze juz byla cala masa ofiar smiertelnych? Bardzo bym byla wdzieczna!!!
Pozdrawiam was mile! Hanna
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 55 (przedawniony) | | 14-03-2010 | dokowski | Czysta nauka |
Istnieje w angielskim piękne staroindoeuropejskie pojęcie, którego brakuje chyba w języku polskim, a które idealnie pasuje do tego, o czym chcę tu napisać, dlatego zatytułuję mój post po angielsku, przełamując zażenowanie, jakie zawsze towarzyszy mi podczas tego rodzaju ocierania się o snobizm.
Chaste science
Chcę tym postem zarazić kilka osób i stworzyć lub powielić mem, aby racjonalne postawy miały dodatkowe wsparcie. Gdyby idea czystej nauki w tym rozumieniu została spopularyzowana, świat dokonałby ważnego kroku w rozwoju w dobrym kierunku. Idea oczywiście nie jest nowa, ale moim zdaniem warto uczynić ją bardziej spójną i klarowną, poprzez naszkicowanie jej gestaltu przy użyciu słowa "chaste".
Nie chodzi mi o ideę czystej nauki w rozumieniu pure science, a więc odcinam się tutaj od takich idei jak: czysta teoria, pełna ścisłość, niepodważalna prawda, ideał naukowości, pełne skupienie na badaniach. Chodzi mi o ideę zbudowaną wokół czystej intencji dzielenia się z innymi swoim najlepszym rozumieniem prawdy, a więc o zbiór idei takich jak: umiłowanie prawdy, klarowny przekaz, wolność badań, niezależność źródeł finansowania, odpowiedzialność dydaktyczna, uczciwość metodologiczna, otwartość i umiejętność przyznawania się do błędów.
Nauka współczesna i w ogóle racjonalne myślenie w dzisiejszych czasach są zagrożone przez zmasowany atak na wielu frontach: firmy opłacają naukowców, żeby kłamali na ich korzyść; media walczą o czytelników, epatując sensacją i pseudonaukami; w Internecie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 124 (przedawniony) (Zamknięty) | | 10-03-2010 | rafal3006 | Nowa teoria implikacji |
Dziękuję adminowi Luka52, za pozwolenie zamieszczenia "Nowej teorii implikacji" na forum matematyka.pl matematyka.pl/post611931.htm#p611931Wstęp do nowej teorii implikacjiAutor: Kubuś - wirtualny Internetowy Miś Wigilijne marzenie Kubusia ... to akceptacja przez człowieka algebry Kubusia Witam ! Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej (1980r) wydział elektroniki, specjalistą w teorii cyfrowych układów logicznych (bramki logiczne). Napisałem podręcznik na temat technicznej algebry Boole'a (bramki logiczne) oraz podręcznik o języku asemblera mikroprocesorów (też 100% algebra Boole'a). Prawie cztery lata temu przypadkowo zainteresowałem się implikacją, kompletnie nieznaną i nie wykorzystywaną w świecie techniki. W świecie techniki implikacja to bezsens i nigdy nie znajdzie tu zastosowania (szczegóły w linku). Człowiek poszukuje matematycznej wersji implikacji którą posługuje się w naturalnym języku mówionym od 2500 lat, jak do tej pory bezskutecznie (Emde). Po wielu latach walki z implikacją Kubuś i przyjaciele wreszcie to wszystko rozszyfrowali. Powstała "Nowa teoria implikacji": www.sfinia(*)ria-implikacji,4368.html#94138Od strony matematycznej nowa teoria jest na 100% bez zarzutu. Poprawność tej teorii można bardzo łatwo udowodnić (sic! - pkt.5.0) w "Laboratorium cyfrowych układów logicznych", przy pomocy nieznanych człowiekowi bramek logicznych "musi" => i "może" ~>. Symboliczna algebra Boole'a (algebra Kubusia).. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 53 (przedawniony) | | 08-03-2010 | dokowski | Sukcesy wychowawcze |
Stephen Scott, profesor pediatrii w Instytucie Psychiatrii Londyńskiego King's College stwierdził, że pary lesbijskie osiągają większe sukcesy wychowawcze niż tradycyjne małżeństwa - donosi Wiedza i Życie w styczniowym numerze. Przy okazji po raz kolejny potwierdziły się wcześniejsze doniesienia, że dzieci tak wychowane nie wykazują większej skłonności do homoseksualizmu niż dzieci wychowane tradycyjnie.
Religijni przegrywają więc kolejną batalię etyczno-polityczną przeciwko siłom dobra w obronie bzdurnych stereotypów | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 06-03-2010 | bolek - liberalatheist | Synestezja - taniec zmysłów |
Synestezja. Pomieszanie zmysłów. Bardzo ciekawe zjawisko, którego sam mam przyjemność(?) doświadczać. Podobno każdy może je poznać... po LSD. Niektórzy nie potrzebują do tego żadnych specyfików i jest to dla nich tak naturalne, jak każdy pojedynczy zmysł. Co to właściwie jest? Występowanie u danej osoby co najmniej jednego z tych doświadczeń: - litery, kształty, cyfry mają swój wewnętrzny, "naturalny" kolor oraz/lub osobowość oraz/lub płeć; - przepyszna muzyka... dosłownie, rozsmakowujesz się w poszczególnych kombinacjach dźwięków, jak w przepysznej potrawie; - dobry utwór muzyczny jest jak feeria barw, odczuwana quasi-wizualnie i dosłownie, nie metaforycznie; - nadawanie kształtów oraz/lub kolorów akcjom, wydarzeniom, dniom tygodnia, np. pocałunek kojarzy się z... błękitnym trójkątem, a "czwartek to przecież taki seledynowy dzień"; - w potrawach ważniejsza od kompozycji smakowej zdaje się być piękna kompozycja kolorystyczna impresji smaku - "ach, ten zielony smak kurczaka (nie chodzi o przeterminowany z marketu) tak pięknie pasuje do zielonego smaku lodów waniliowych". Czy ktoś z Was jest synestetykiem? A może właśnie jakiś czytelnik zdał sobie sprawę, że wymienione wrażenia są mu bliskie? Zapraszam do rozmowy, jak i do facebookowej grupy dla synestetyków: www.facebook.com/group.php?gid=373069784362&ref=mf | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |