 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 28 (przedawniony) | | 19-07-2014 | Arael | Dlaczego światła odbija się pod tym samym kątem? |
Witam, od jakiegoś czasu dręczy mnie pewne pytanie, być może banalne: Dlaczego światła odbija się pod tym samym kątem? Wiem, że im bardziej powierzchnia materiału jest gładka (np. metalu) tym mniej rozprasza ona padające na nią światło. Jednakże patrząc na to z poziomu atomów jakoś trudno to sobie uzmysłowić. Z tego co wyszukałem w sieci: pojedynczy foton zderza się z elektronem krążącym wokół jądra atomu. Zostaje przez ten elektron pochłonięty, a następnie wypromieniowany. I tu następuje pytanie, dlaczego foton jest wypromieniowany pod tym samym kątem, pod którym został pochłonięty? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 18-07-2014 | Marek Glazer | Higiena we współczesnym świecie |
Przygotowałem mały eksperyment, który pokazuje ile bakterii jest na naszych palcach. Trochę to przeraża nieprawdaż? A wystarczyło, że palcem grałem w grę na smartfonie. youtu.be/Lt6y3Q4EgC0 Oczywiście stawia to pod znakiem zapytania nasze zdolności do utrzymania higieny we współczesnym świecie...bo skoro wszyscy mamy klawiatury, smartfony, banknoty które są siedliskiem bakterii i którymi się śmiało dzielimy z innymi (a woda święcona?) to na ile wystarczą podstawowe zasady higieny dzisiaj? BA! Nigdy wcześniej człowiek nie przemieszczał się tak szybko po całym świecie. Na podstawie metagenomu mikroorganizmów pobranych z pępka można już powiedzieć w jakich krajak dana osoba przebywała przez ostatnich kilka lat. Proste mycie rąk już może nie wystarczyć aby nie zachorować. Do tego dochodzi groźba bioterroryzmu w przyszłości. I co z tym zrobić? Wynaleźć antyseptyczne banknoty, smartfony i klawiatury? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 13-07-2014 | kulka_na_mole | Cykle wielkich wymierań na Ziemi a galaktyczny ruch Słońca |
Znalazłem bardzo ciekawą hipotezę, która pretenduje do teorii wyjaśniającej przyczyny tzw. wielkich wymierań na Ziemi. Film traktujący o tej hipotezie można obejrzeć pod tym linkiem, co nieco zaś tekstu na ten temat tutaj i tutaj. Oprócz tego, że sama hipoteza jest ciekawa interesujące jest także to, że jej autorami nie są biolodzy, ale fizycy. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 43 (przedawniony) | | 13-07-2014 | Andrzej Lechowski | Grawitacja - najprościej |
… i bez zawiłości matematycznych. Rzekomego wytłumaczenia przez “oficjalną” nauke istoty grawitacji, z oczywistych względow (przynajmniej dla mnie) nie uznaję. Ja mam swoje, i jak mi sie wydaje, proste rozwiazanie tej kwestii. podejdz-bl(*)792,grawitacja-jak-ja-rozumiec | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 03-07-2014 | Ulderico | Jak się robi naukawego newsa? |
Niedawno lotem błyskawicy przeleciała przez internet informacja, że wykłady są bardzo mało efektywną metodą dydaktyczną. Miał na to wskazywać pewien wykres, na którym aktywność mózgu słuchaczy w trakcie wykładu była nawet niższa niż w czasie snu. Teraz przyszła pora na sprostowania, bo - po pierwsze - badania to nie były żadne szeroko zakrojone badania na dużej grupie studentów, ale zostały one przeprowadzone dosłownie na jednej (n=1) osobie, po drugie - w badaniach nie zastosowano w ogóle sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do pomiarów czynności mózgu, lecz był to przenośny (tzw. osobisty) czujnik do pomiaru aktywności elektrodermalnej, czyli zmian w przewodnictwie elektrycznym skóry, po trzecie (co wynika z drugiego) - w badaniach nie było w ogóle mowy o mierzeniu w jakikolwiek sposób, choćby pośrednio, aktywności mózgu, a po czwarte - nikt w czasie tych badań nie mierzył efektywności uczenia się na wykładzie. Podsumowując, ktoś znalazł sobie jakiś wykres, na którym coś opada czy też zmniejsza się w czasie wykładu i wyciągnął sobie na tej podstawie wniosek, że wykłady są nieefektywne. I taki nauk awy news poszedł sobie w świat... Na podstawie: blogs.disc(*)ducational-neuromyth-debunked/ | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 01-07-2014 | Czarny | Czy powstanie kilka gatunków człowieka? |
Pewnie większości (a może i nawet wszystkim) czytelnikom tego forum znany jest pewien uproszczony schemat. Na danym terenie żyją sobie zwierzęta jednego gatunku. W pewnym momencie na terenie tym pojawia się jakaś przeszkoda geograficzna dzieląca go na dwa odizolowane obszary. Część osobników naszego gatunku żyje dalej na jednym z tych obszarów, a część na drugim, tworząc dwie odizolowane od siebie populacje. W wyniku tej izolacji każda z populacji ewoluuje na swój sposób i po jakimś czasie każda z tej populacji zaczyna stanowić osobny gatunek. A czy nasz własny gatunek może również podzielić się na kilka (lub nawet więcej niż kilka) różnych gatunków? Wydaje się mało prawdopodobne by przeszkoda geograficzna zdołała odizolować od siebie ludzi, którzy dzięki swoim technologiom potrafią docierać do coraz trudniej dostępnych zakątków naszej planety, a nawet poza nią. Ale jest coś innego co właściwie już teraz dzieli nasz gatunek, a mianowicie różnice kulturalne. Weźmy np. Australijczyków (potomków kolonistów) i Aborygenów (rdzennych mieszkańców Australii). Wymiana materiału genetycznego pomiędzy przedstawicielami tych dwóch kręgów kulturowych jest raczej ograniczona. Czy w takim razie istnieje prawdopodobieństwo, że przedstawiciele poszczególnych kręgów kulturowych będą ewoluować na różne sposoby doprowadzając do powstania różnych gatunków. Czy mogą być to nawet tak różne gatunki, że będą w stanie spłodzić tylko bezpłodne potomstwo? Czy znacie jakieś opracowania naukowe, które poruszały.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 30-06-2014 | Foris | Rozpędzanie sondy międzygwiezdnej. |
Witam. Czy sensownym pomysłem byłoby rozpędzanie takich sond przy pomocy działa elektromagnetycznego? Wielokilometrowe działo elektromagnetyczne zasilane energią słoneczną lub jądrową rozwiązałoby problem paliwa potrzebnego do osiągnięcia sensownych prędkości. Potrzebne byłoby "jedynie" do wychamowania. Czy aktualnie istnieje technologia która by pozwoliła zbudować takie działo? Jaką prędkość maksymalną mogłaby osiagnąć sonda?
Przepraszam za ewentualne błędy otrograficzne ale nie mam jak sprawdzić pisowni. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 23 (przedawniony) | | 28-06-2014 | Kaganek | Ludzie i obcy w kosmosie |
Najpierw proszę kliknąć link do załącznika (sic!) Gdy rakieta Ariane 5 startuje z kosmodromu w Gujanie Francuskiej to tylko obserwatorom z ziemi wydaje się, że leci pionowo do góry "i tyle". Z pokładu ISS udało się sfotografować ślad po jej przelocie. Ani on pionowy ani prosty - albo ona trochę manewruje albo mamy tu efekt tego, że wiatry wieją różnie na różnych wysokościach albo jedno i drugie. Ludzkość potrafi już budować rakiety. Powoli, powoli (skoki do sąsiednich - mijanych blisko, o około miesiąc świetlny, co 100 mln lat, przez Układ Słoneczny) pozasiedla inne układy planetarne. Czy spotkamy tam inne inteligentne istoty? Według katolików - nie! Biblia czyni człowieka wyjątkowym (sic!) [Załącznik] | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 29 (przedawniony) | | 13-06-2014 | Kaganek | Energetyka atomowa dzisiaj i jutro |
Obecnie najtaniej wychodzą elektrownie gazowe. Ostateczną "alternatywą" ludzkości są tak zwane "odnawialne źródła energii" czyli (między innymi): biomasa,(mikro) wiatraki, kolektory słoneczne, fotowoltaika, elektrownie solarne (lustra paraboliczne), geotermia, elektrownie wodne, ... Jeszcze należy pamiętac o oszczędzaniu energii (sic!) ... np rekuperacja i tysiac innych pomysłów. Uważa się (Polska, Niemcy - eksperci, których nieco znam), że etap energetyki atomowej jest kłopotliwy, drogi. EA nie powinna stanowić istotnej cześci energetyki. Raczej margines kilkuprocentowy. Po awariach (Japonia, Ukraina) od urządzeń wymaga się wiecej. Elektrownie te (w przeliczeniu na jeden mwh) są już niezwykle drogie. Nawet spodziewane opłaty za CO2 nie uczynią ich ewidentnie opłacalnymi. Energetyka węglowa ma liczne wady. Reszta na obrazku - trzeba kliknąć [Załącznik] | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |