Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
28-10-2025olivieDlaczego nie jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami?
Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi, że jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza, dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
28-10-2025aquabCzym właściwie jest instynkt?
Wiem ogólnie, czym to jest i że jest to wrodzona (czy na pewno?) cecha zwierząt, która sprawia, że ​​działają zgodnie z otoczeniem, w sposób, który – jak zakładam – leży w ich najlepszym interesie, bez potrzeby racjonalnego myślenia. Ale co odróżnia instynkty danego zwierzęcia od instynktów innego? Czy to DNA? W jakim stopniu jest to wpojone przez rodziców? Czy instynkty ewoluują tak samo, jak gatunki?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
24-10-2025elelandDlaczego kamienie szlachetne są tak małe?
Niektóre z największych kamieni szlachetnych mają rozmiar przeciętnego kamienia (nie wspominając o głazach, klifach, górach...), nawet jeśli klejnot znajduje się w miejscu pełnym większych kamieni. Zakładam, że oznacza to, że kamienie szlachetne są poddawane podobnemu ciśnieniu jak te kamienie – wyobraź sobie poszukiwanie szafiru w strumieniu.

Dlaczego kamienie szlachetne są zazwyczaj takie małe? Dlaczego nie mamy kamieni wystarczająco dużych, żeby się na nie wspiąć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
22-10-2025Hamerlik KonopkaEnergia jako dwupostaciowa substancja istnienia
Energia jako dwupostaciowa substancja istnienia: ku fizycznej syntezie ruchu i materii

Propozycja ontologicznego ujęcia energii w świetle współczesnej fizyki

Abstrakt

W niniejszym opracowaniu przedstawiono koncepcję energii jako podstawowej substancji fizycznej, przejawiającej się w dwóch komplementarnych postaciach: działania (ruchu) i wiązania (materii). Autor proponuje ujęcie, w którym te dwa aspekty nie są odrębnymi bytami, lecz naprzemiennymi fazami jednego procesu fizycznego - pulsacji energii.
Model ten pozwala zinterpretować zjawiska fizyczne, w tym grawitację, promieniowanie, równowagę dynamiczną i przemiany fazowe, jako lokalne asymetrie tego rytmu.
Punktem odniesienia są współczesne teorie: równanie masy i energii Einsteina, mechanika kwantowa, teoria pola oraz koncepcje emergencji czasu i przestrzeni w ujęciach Wheeler'a i Prigogine'a.

1. Wprowadzenie

Fizyka współczesna uznaje energię za wielkość zachowaną i uniwersalną miarę zdolności układów do wykonywania pracy.
Jednocześnie - wbrew intuicji - pojęcie to pozostaje niezdefiniowane ontologicznie: nie wiemy, czym energia jest, lecz jedynie, jak się zachowuje.

Proponowana tutaj koncepcja wychodzi poza tradycyjne ujęcia, postulując, że:

Energia nie jest własnością materii ani ruchem w przestrzeni, lecz samą substancją istnienia, przejawiającą się naprzemiennie jako działanie (ruch) i wiązanie (materia).

Tak rozumiana energia stanowi wspólny fundament dla zjawisk, które fizyka opisuje dotąd odrębnie - od mechaniki..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
17-10-2025ronidentCo zazwyczaj robisz po pracy?
Co zazwyczaj robisz po pracy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
16-10-2025SmugglerBlue Deep czyli twój mózg to komputer@
Czy można ważyć, obliczać, mierzyć, wyznaczać skomplikowane rzeczy i te mniej beż użycia kalkulatora, wagi, metra?

Tak! Bo mózg to wszystko zastępuje!

To koniec ery ciemnogrodu.

Czy trzeba coś kupić, zapłacić?

Nie! Wystarczy że ci to uświadomiłem.

Ile ważę?
Jakie mam IQ?

_______________________

Handzlik jako nowy Kopernik i nie był kobietą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
15-10-2025okraglykto ma rację, kapitalista czy komunista?
zmiany klimatu, Chiny v USA,
przemówienia w ONZ: Xi Jinping przedstawił plan redukcji emisji gazów cieplarnianych, Trump mówił, że to "oszustwo".

Chiny zobowiązały się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 10%, oraz 6 X zwiększenia mocy elektrowni wiatrowych i słonecznych do 2035 r. Nasz pan, USA, wstrzymał inwestycje w OZE, krytykuje walkę ze zmianami klimatycznymi, że to "oszustwo".

kto ma rację, naczelny kapitalista czy naczelny komunista?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
11-10-2025Lolek_SalambekTrzy ciekawostki przyrodnicze.
Mam takie trzy ciekawostki przyrodnicze jakimi chciałem się podzielić.

1.
Ptak który przelatuje największe odległości. Informacje z linku:
pl.wikipedia.org/wiki/Szlamnik_(zwyczajny)
Szlamnik zwyczajny
W roku 2022 szlamnik oznaczony nr 234684 wyruszył z Alaski 13 października, a po 11 dobach i jednej godzinie lotu non stop, przebywając co najmniej 13 560 km osiągnął Tasmanię.
Osiąganie tak fenomenalnych rezultatów ornitolodzy tłumaczą w następujący sposób:
• Przed podróżą szlamnik gromadzi w ciele zapasy tłuszczu, które spala w czasie drogi. Gdy zabraknie mu tłuszczu, spala białko znajdujące się w mięśniach. W ten sposób w czasie lotu traci połowę swojego ciężaru.
• Szlamnik potrafi dostosować swój metabolizm i anatomię. Zmniejszeniu ulega jego żołądek i jelito, a serce zwiększa się o 33%, wzrasta również liczba czerwonych krwinek.
• Ptak ten lata na wysokości rzędu 7000 m n.p.m., gdzie w niskiej temperaturze jest w stanie oddać ciepło wytworzone w jego ciele.
• Szlamnik nie pije wody w czasie lotu, lecz zużywa wodę wytworzoną w procesie rozkładu tłuszczów i białek.
• Szlamniki latają w stadach, dzięki czemu wymieniają się rolą prowadzącego.
• Szlamniki wykorzystują prądy powietrzne, jak również panujące na Pacyfiku sztormy


2
Czy diably tasmańskie zarażają się nowotworami?
Informacje z linku:
pl.wikipedia.org/wiki/DFTD
DFTD (Devil Facial Tumour Disease), rak pyska diabła – zakaźny nowotwór diabła tasmańskiego. Objawia..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-09-2025guginoCzy można ścisnąć wodę i zamienić ją w ciało stałe, jak krys
Mam na myśli, że jeśli woda w najgłębszej części morza jest już nieco ściśnięta, nawet jeśli nie możemy tego zrobić, powiedzmy na jakiejś planecie pełnej wody, ale wielokrotnie większej od Ziemi, może zawierać część morza o głębokości wielu kilometrów, która jest prawie „stała”?

Myślę też o cieple. Jeśli jakimś cudem nie zamarza na tej głębokości, czy woda może być czymś więcej niż ciałem stałym, cieczą, gazem? Jak gorąca góra lodowa lub jakiś rodzaj trwałego szkła/kryształu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
30-09-2025goraprDlaczego gwiazdy tak szybko zmieniają kolor?
Patrzę na gwiazdę z dachu mojego domu i tak już od około 10 minut, więc jestem pewien, że to nie samolot ani helikopter itp., ale zmienia ona kolor bardzo szybko, gdy na nią patrzę. Są najróżniejsze kolory. Co jest tego przyczyną? Nie jestem pewien, czy to jest Gwiazda Polarna, na którą patrzę, ale to najjaśniejsza gwiazda, jaką mogę zobaczyć. xender.vip/

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)