Posługując się metodami naukowymi można udowodnić, iż są rzeczy niemożliwe, czego przykładem może być np. nierealność przekroczenia prędkości światła, czy też uzyskanie temperatury niższej od zera bezwzględnego. Każda próba udowodnienia powyższych, powszechnie uznawanych praw, spotkać się może tylko z podejrzeniem o irracjonalności postulatora. Branie za punkt wyjścia powstania wszechświata założenie o osobliości, z której wziął początek Wielki Wybuch, stanowi z punktu widzenia OTW niewytłumaczalny paradoks. Dla mnie jest to równie prawdopodobne jak suma nierealności przedstawionych w pierwszym zdaniu. Racjonalizm zakłada możliwość dotarcia do prawdy z użyciem samego tylko rozumu, empiryzm zaś źródłem ludzkiego poznania czyni bodźce zmysłowe. Jak więc w takim razie i jaką definicją uzasadnić twierdzenie, że wszechświat powstał z osobliwości. Zgodnie z dewizą tego serwisu, racjonalność myślenia powinna stanowić kontrapunkt dla doktryny głoszącej, że źródłem ludzkiego poznania są wyłącznie lub przede wszystkim bodźce zmysłowe docierające do naszego umysłu ze świata zewnętrznego. Moim zdaniem problemu tego nie można zdefininiować żadną z tych doktryn z osobna, a tym co stanowi klucz do wyjścia z tego labiryntu niewiedzy czy też ignorancji, jest wspłóistotność obu tych doktryn. Posługiwanie się tylko rozumem, czy też tylko wiarą, prowadzi do zrealityzowania obrazu rzeczywistości. Reasumując ci, którzy uważają iż wszechświat powstał z osobliwości, w.. |