Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
10-04-2011wsx666NASA
Zastanawiam sie czytajac arytkuły o działalności nasa czy faktycznie wydawano by miliardy dolarów na budowanie promów kosmicznych i stacji orbitalnych i wysyłanie w kosmos teleskopów gdyby nasa miało przetrzymywac rozbitków ufo i mieć kontakt zatajony z obcymi cywilizacjami? bezsens.....żadnego ufo nie ma i nie było.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
08-04-2011sebaassSir. Martin Rees i nagroda Telpentona
I jak do tego podejść Martin Rees dostał nagrodę Telpentona, wiadomość usłyszałem w radiowej Trójce z zaznaczeniem że tam dają więcej pieniędzy, bo 1,5 miliona dolarów.
Jak traktować jego książki, zapomnieć o nich spalić??
Smutna wiadomość.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 69 (przedawniony)
07-04-2011Grzegorz z KoszalinaOsobliwy absurd

Posługując się metodami naukowymi można udowodnić, iż są rzeczy niemożliwe, czego
przykładem może być np. nierealność przekroczenia prędkości światła, czy też uzyskanie temperatury niższej od zera bezwzględnego. Każda próba udowodnienia powyższych, powszechnie uznawanych praw, spotkać się może tylko z podejrzeniem o irracjonalności postulatora. Branie za punkt wyjścia powstania wszechświata założenie o osobliości, z której wziął początek Wielki Wybuch, stanowi z punktu widzenia OTW niewytłumaczalny paradoks. Dla mnie jest to równie prawdopodobne jak suma nierealności przedstawionych w pierwszym zdaniu. Racjonalizm zakłada możliwość dotarcia do prawdy z użyciem samego tylko rozumu, empiryzm zaś źródłem ludzkiego poznania czyni bodźce zmysłowe. Jak więc w takim razie i jaką definicją uzasadnić twierdzenie, że wszechświat powstał z osobliwości.
Zgodnie z dewizą tego serwisu, racjonalność myślenia powinna stanowić kontrapunkt dla doktryny głoszącej, że źródłem ludzkiego poznania są wyłącznie lub przede wszystkim bodźce zmysłowe docierające do naszego umysłu ze świata zewnętrznego. Moim zdaniem problemu tego nie można zdefininiować żadną z tych doktryn z osobna, a tym co stanowi klucz do wyjścia z tego labiryntu niewiedzy czy też ignorancji, jest wspłóistotność obu tych doktryn. Posługiwanie się tylko rozumem, czy też tylko wiarą, prowadzi do zrealityzowania obrazu rzeczywistości. Reasumując ci, którzy uważają iż wszechświat powstał z osobliwości, w..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
06-04-2011conradmaferGry komputerowe a inteligencja
Potrzebuje jakichś poważnych publikacji o wpływie gier komputerowych (strategicznych, logicznych) na rozwój inteligencji. Najlepiej takie, które podchodzą do zagadnienia z poziomu neurologii. Czy granie np. w Starcrafta zwiększa inteligencję?

Na googlach nic nie mogłem znaleźć.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
05-04-2011Christopher CJ JozwiakTranshumanizm -> ascendencja ?
Kurzweil ostatnio ogłosił: 2045: The Year Man Becomes Immortal
link1: www.time.c(*)article/0,8599,2048138,00.html
Dlaczego 2045 ? Poza wiarą w 'technologiczną osobliwość'
link2: en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity
pewnie dlatego, że sam będzie wtedy jeszcze przed 100 i do 'odratowania'.

"Ascendencja - stan, w którym człowiek istnieje w formie czystej energii bez ciała, bez żadnych potrzeb cielesnych." - pojęcie zaczerpnięte z SF.
Gdyby się 'dało' (nie warto wnikać w szczegóły - transfery umysłów, itd.) - wchodzicie w to czy wolelibyście spokojnie przestać istnieć tak jak wszyscy umarli do tej pory ludzie ?
Swojemu skończonemu życiu nadajemy jakiś skończony sens (zazwyczaj nieświadomie). Jaki Sens mielibyśmy nadać życiu wiecznemu ?

PS> Transhumanizm nie musi oznaczać ascendencji tylko np. regenerację organizmu - problemem staje się jednak mózg-umysł-świadomość bo ma ograniczoną pojemność.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
04-04-2011zachajW Indiach walczą z szarlatanerią
Bardzo pozytywne działania zaczęli Hindusi, którzy próbują walczyć z zjawiskiem szarlatanerii w swoim kraju. Po Indiach, szczególnie strefach wiejskich, jeździ grupa ludzi obnażająca kłamstwa wyzyskiwaczy. Prezentowane są różnego rodzaju sztuczki "magiczne", a po chwili zdziwieni ludzie mogą zrozumieć jak do nich doszło, dowiadują się, że "boskie" umiejętności są jedynie prostymi trikami. To bardzo dobry pomysł, uczy on ludzi jak łatwo można dać się nabrać przez samozwańczych "zbawicieli". Może w Polsce też przydałoby się zorganizować taką akcję, kto wie jak dużo pozytywnych efektów można byłoby uzyskać.

Link do reportażu BBC na temat sprawy:

www.youtub(*)FzruvQ&feature=player_embedded

U nas można by w końcu obnażyć naukowo wszystkie te krwawienia krucyfiksów lub opętania i inne cuda niewidy.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
01-04-2011Christopher CJ JozwiakProsta zagadka na błyskotliwe rozumowanie
Mamy kwadratowe pole o boku 10 m. Dzielimy je standardowo na 100 kwadracików 1 na 1 [m]. Na 9 z nich rosną chwasty. Każdego dnia chwasty zarastają kolejne kwadraciki które dzieliły boki co najmniej z dwoma innymi zarośniętymi. Po ilu dniach, minimum, zarośnięte zostanie całe pole ? Udowodnij to !

PS> Podobne zadania nie są takie całkiem głupie bo przy programowaniu podobne problemy trzeba rozwiązywać cały czas ;p
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
31-03-2011damian1301Cud Słońca
W jaki sposób nauka tłumaczy wystąpienie tzw. "cudu" słońca? Czy da się go powtórzyć w warunkach eksperymentalnych? Jak wy go tłumaczycie? Zbiorowy omam, hipnoza, zjawisko optyczne, iluzja, wielkie kłamstwo? A może coś innego? Ciekawe co by na ten temat powiedział Derren Brown?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
21-03-2011poosnakeEx-Rad
Natknąłem się przypadkiem na lek zwany Ex-Rad. W skrócie, ma on chronić przed promieniowaniem, jak również pomóc ludziom już napromieniowanym. Sami twórcy mówią, że chroni DNA przed rozpadem pod wpływem promieniowania, jak równiez wspomaga systemy naprawcze juz zniszczonego DNA. Jednak chyba tuman ze mnie, bo jakoś nie jestem w stanie sobie wyobrazić, ani dojść jak to miałoby działać. Żeby nie było że coś sobie wymyślilem, link: www.onconova.com/exrad.shtml

Any ideas?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
21-03-2011racjaninMózg i zjawiska kwantowe
Dlaczego w przypadku świadomości mózgu większość naukowców uparcie odrzuca możliwość istotnej roli procesów na poziomie kwantowym?
Argument, jakoby takie procesy nie mogły zachodzić
w wysokich temperaturach, jest całkowicie błędny.
Przykładem jest kwantowe zjawisko tunelowe wykorzystywane w elektronice.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)