Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
15-11-2022MaxGolonko3Czy będziemy jeść ludzinę
Grafiki bardzo ciekawe wprowadzające w temat:

pbs.twimg.(*)wAAAvoB?format=jpg&name=medium

pbs.twimg.(*)0AABaLJ?format=jpg&name=medium

Tytułem wstępu.
W czasach mojej młodości pojawiła się wpadająca w ucho piosenka, w której śpiewano: "Niebieskie ptaki do paki".
Ja wtedy, w Polsce, nie widziałem jeszcze ani razu prawdziwie niebieskiego ptaka więc był to dla mnie symbol czegoś innego.
W kultowym, moim zdaniem znakomitym, filmie Dziennik Bridget Jones,
bohaterka zrobiła błąd w kuchni i podała niebieską zupę z barwnikiem wygotowanym ze sznureczków.
W perspektywie ludzkich przenosin na Marsa - bo musimy tam migrować z racji zmian na Słońcu za jakiś czas
- oraz coraz większego (niestety - dla przyrody i naszych szans na przetrwanie) zaludnienia Ziemi
ludzie będą musieli jadać zupy z egzotycznych dla nas dziś produktów.
Na przykład z niebieskich motyli, niebieskich ptaków, lub czegoś w tym stylu.
.
.
.
Oby nie ludzinę pozyskiwaną z przestępców lub jeszcze ciepłych nieboszczyków !

A tak poważniej:
Mamy śmiertelnie groźną bombę demograficzną!

Indie, Nigeria, itd, podwajają liczbę ludności co kilkadziesiąt lat!

Religie nakazem prokreacji wiodą nas do katastrofy (ekologicznej).

Ludzie będą musieli jadać najgorsze rzeczy, owady. Oby nie ludzinę.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
13-11-2022MaxGolonko3Rozmnażanaie w kosmosie oraz na Księżycu i Marsie
Grafika:
bi.im-g.pl(*)rozmnazac--Chinczycy-ujawn.jpg

"Chińczycy poinformowali, że mają w planach eksperymenty na małpach, a mówiąc wprost chcą wysłać na swoją stację kosmiczną zwierzęta, by uprawiały seks - wszystko w celu zweryfikowania możliwości reprodukcji w kosmosie.
Można zakładać, że to wstęp do testów na ludziach przed kolonizacją Księżyca i obcych planet.
Jak informuje South China Morning Post, eksperyment zostanie przeprowadzony wewnątrz modułu laboratoryjnego Wentian stacji Tiangong."

www.logo24(*)prawiac-seks-w-imie-nauki.html

Tym razem nie skomentuję. Albo nie. Zapytam o coś:
Czy tam jest już obecna albo planowana jakaś chińska astronautka?

Człowieka łatwiej przecież namówić do takiego eksperymentu niż małpę. Rozumie co się do niego mówi.
Wystarczy odpowiednia argumentacja, motywacja, no i - jak to mówią - osoba płci odmiennej ładniejsza od (nomen omen) ...

małpy

***
Przechodząc na poziom arcymistrzowski.
Ludzie, poradziliby sobie z prokreacją w stanie nieważkości, nawet w kabinie bez uchwytów.
Chociażby metodą usta-usta

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
12-11-2022MaxGolonko3Żeńcie się i trzymajcie swojej żony
Grafika:
bi.im-g.pl(*)aj-podzial-na-cztery-fazy-.jpg

W 32 genomach neandertalczyków, które do tej pory zsekwencjonowano, naukowcy nie odnaleźli dowodów na obecność DNA Homo sapiens.
Badacze sugerują, że może być to spowodowane tym, że rozmnażanie między tymi gatunkami ludzi było możliwe tylko w jednym kierunku.
Brak neandertalskiego mitochondrialnego DNA (dziedziczonego przez samice) u obecnych ludzi wskazuje, że tylko samce neandertalczyków
i samice Homo sapiens mogły "pomyślnie wydać potomstwo".
Ponadto mogło zdarzyć się tak, że męskie hybrydy były płodne w mniejszym stopniu.

- Jeżeli płodni neandertalczycy byli regularnie wchłaniani do grup Homo sapiens w tym okresie,
to skutecznie byli również usuwani z puli genów neandertalczyków - piszą naukowcy w swoim artykule naukowym.

geekweek.i(*)li-neandertalczycy,nId,6387588

Wniosek wydaje mi się za daleko idący i zbędny. Wystarczy oczywista konkluzja, że mężczyznom neandertalskim
kobiety z gatunku homo sapiens musiały się bardzo podobać bo tylko wtedy mężczyzna może stanąć na wysokości zadania.

Jeśli dlatego zaniedbywali swoje kobiety to można ich kobietom tylko współczuć.
Neandertalki miały powód do smutku i mniej radości z życia bo nasze kobiety poniekąd podkradały im facetów.

Ja najwidoczniej nie wyglądam mężnie, dziko, neandertalsko - bo całe życie sam musiałem, ryzykując kosza, kulturalnie zagajać
i w koszuli..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
12-11-2022alsordylemat kata
Jest problem z logiki, chyba pt. dylemat kata.

Na czym to polega:

jest winny którego skazano na śmierć - w niedzielę,
i kara ma być wykonana do końca następnego tygodnia, nie później: czyli: pn, wt ... do niedzieli.

ale skazany w ramach ostatniego życzenia, powiedział tak:

nie chcę wiedzieć dzień wcześniej, że mnie kat zetnie w następny dzień.

Na co sędzia wyraził zgodę i poinformował kata, aby się dostosował do tego życzenia.

..............

I teraz kat ma dylemat!

Pewnie nie zetnie wcale, bo w niedzielę na pewno nie może -
to byłby ostatni możliwy termin, zatem skazany wiedziałby w sobotę!

zatem w sobotę? Nie. Też nie można - bo w piątek wiedziałby że sobota jest ostatnim terminem, bo niedziela już odpadła!

I tym sposobem dojdziemy aż do poniedziałku - i to samo...

Widać że skazany wykombinował coś tu sobie całkiem sprytnie, nie?

I co kat ma teraz zrobić?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 51 (przedawniony)
11-11-2022RowerexDwóch strażników - zimny kotlet z zagadką, bo to już było, ale...
Było tutaj: www.racjonalista.pl/forum.php/s,309110/i,5

Cytat:
2) Stoisz przed dwiema bramami, z których jedna prowadzi do wyjścia natomiast druga do przepaści. Przed bramami stoi dwóch strażników, z których jeden kłamie a drugi mówi prawdę. Jak sformułujesz tylko jedno pytanie, które zadając tylko jednemu strażnikowi uzyskasz odpowiedź, która prowadzi do wyjścia?

Odpowiedź prawidłowa też była w dwóch wersjach:
Cytat:
Czy Twój kolega powie, że bramka po prawej prowadzi do przepaści.

Cytat:
Którą bramkę poleciłby mi twój kolega, gdyby chciał mnie ocalić.

Istnieje wiele wersji tzw. "prawidłowych pytań", wiele artykułów na temat owej zagadki przeczytałem, ale ciągle mnie ona ciekawi. Pierwszy raz usłyszałem ją niedawno w pewnym serialu, łącznie z odpowiedzią, a interesuje mnie głównie to, czy istnieje jakaś pierwotna i oryginalna wersja, albo coś na czym ją oparto.

Jeszcze jedno jest ciekawe, otóż w wielu dyskusjach (jakieś fora i grupy dyskusyjne) podaje się treść okrojoną i pozbawioną podstawowych zasad, co skutkuje tym, że dopiero wtedy, gdy ktoś tą zagadkę "wyłoży", to zaczyna się pisanie o jej zasadach. Wersja przedstawiona wyżej też wydaje się być na to narażona, bo nie wiem, czy nie należałoby tych zasad jeszcze uściślić....
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
11-11-2022jinhaDlaczego żyrafy mają cętki?
Google mówi, że to za kamuflaż. Trudno mi w to uwierzyć.

Rozumiem, że w przypadku zebr, które są szybkie i podróżują w dużych, liczących prawie 1000 osobników stadach, dobrze sprawdzają się ich wzory kamuflażu.

W przeciwieństwie do zebr, ciała żyraf zwężają się ku ich szyjom, nie jest trudno policzyć i namierzyć żyrafę, nawet gdy podróżują w stadzie. A ta wielkość stada to około 20 zwierząt.

Czy te miejsca są naprawdę do kamuflażu, bo nie widzę, żeby to działało.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
10-11-2022alsorStern-Gerlach, czyli fanaberie spinu 1/2
Bezpośredni dowód że Stern, Gerlach i Pauli byli w błędzie.

www.youtube.com/watch?v=9feRZADdznM

Na czym polega błąd miłośników fantastycznych spinów połówkowych,
które rzekomo potwierdzono eksperymentalnie?

pl.wikiped(*)5›wiadczenie_Sterna-Gerlacha

Właśnie na tym, że wtedy nie było... takich zabawek.

A teraz matematycznie.

dowolne dwa magnesy swobodnie rzucone obok siebie,
zawsze się przyciągają - scalają, a nie odpychają - a dlaczego akurat tak?

Ano dlatego właśnie.. a jak zrobić żeby się nie przyciągały?

Patrz: film.

Odpycha się ten bączek, czy nie?
Oczywiście że się odpycha, bo inaczej spadłby w dół - grawitacja tam ciągnie!

Ale czy nie można tego odwrócić - lewitacja od spodu?
Pewnie że można, ale wtedy musimy odwrócić... na przyciąganie,
ponieważ teraz będziemy kompensować to g - z grawitacji w drugą stronę:

i. -g - m = 0 => m = -g, to jest przyciąganie - wersja odwrócona

ii. -g + m = 0 => m = g, a to tradycyjna lewitacja, czyli taka 'nad' a tamta była 'pod'

Ile jest tu możliwości: 2 dokładnie, czy też więcej/mniej co sugerują... wybitni naukowcy z XXw?

Jasne to jest, czy mam dalej z tym jechać?

Wnioski są oczywiste: nie istnieje żadna fenomenalna kwantowa jakość zwana spinem kwantowanym;

... to jest nadal czysta klasyka.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 140 (przedawniony)
09-11-2022qwerySprubujmy policzyć:
"Wkurzony" juz odpowiednio przez Paweł007 (za co mu bardzo dziękuj, wziełem sie do roboty, naliczem i uznałem ze warte to osobnego wątku. Rzecz o stw, rozsynchronizowaniu i "rozsynchronizowaniu".

Sprobujmy policzyc, startujemy z postoju w uuo, rakieta 5sc dluga, przyspieszajac rownomiernie dochodzimy w roznych czasach do 0.866c, rakieta skraca sie dwukrotnie, czas dochodzenia do zamierzonej predkosci w sekundach oznaczam przez X. C to wiadomo 299729458 m/s. Wzor na czasy na zegarach w rakiecie uwzgledniajacy skrocenis rakiety wygladać bedzie tak:
na przedni zegar
t'=X * √ (1-( (0,5*0.866*c²*X-0,25*2.5*c² ) /X)²
na tylni zegar
t'=X * √ (1-( (0,5*0.866*c²*X+0,25*2.5*c² ) /X)²
Uzyskane przezemnie roznice wskazan zegarow rufa/dziub zależne są od X, czyli od czasu w jakim dochodzimy rakieta do predkosci 0.866c , dla X
1.5 s - 0,708819s
2s - 0.652514s
3s - 0.62152s
10s- 0.602245s
10^6 -0,600459s
Po 10^6s lotu z takim przyspieszaniem do 0.866 (liczac w bazie) zegar dziobowy pokaze 901394,220876 a rufowy 901393,620317s, ale pod warunkiem ze wystartukemy nie bedac wczesniej w ruchu wzgledem uuo. gdy bedziemy leciec juz z 0,433 c w jedna strone i akurat rozpoczniemy nasz manewr w druga to rakieta realnie nie zmieni swej dlugosci i nie bedzie tego dodatkowego a prawdziwego - rozsynchronizowania. W sumie to widze ze az tak bardzo nie spada to rozsynchronizowanie gdy zmniejszam przyspieszenie. Przy X=10^15 kalkulator jesszcze widzi roznice i jest..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
08-11-2022alsorprzyspieszenia - ostateczny test STW
Zamiast się bawić jedną rakietą z dwoma zegarami,
to samo można zrobić prościej dwoma oddzielnymi rakietami i po jednym zegarku w każdej.

Procedura pozostaje, z tą różnicą że obie rakiety, ustawione w odległości L, startują teraz wg tej alternatywnej jednoczesności, zamiast zwyczajnej - klasycznej, co ma miejsce w przypadku jednej rakiety.

1. synchronizujemy te dwa zegary wg procedury GPS, czyli tak:

b = Lv/c^2, taki błąd synch. z tego wyjdzie, co wg STW jest ok, bo traktowane jako motyw dekoracyjny pt. względna jednoczesność

2. teraz obie rakiety startują zwyczajnie, wg swoich zegarów, czyli jednocześnie ale wg tej relatywistycznej jednoczesności!

3. po zadanym czasie przyspieszania, rozpędzeniu do zadanej prędkości, albo i w trakcie,
mierzymy sobie zwyczajnie odległość pomiędzy, która przy starcie była = L (wg STW).

no i to tyle z tym roboty.

Wyniki są tu nie do podważenia i pozwolą jednoznacznie rozstrzygnąć sprawę:
czy ta jednoczesność relatywna-alternatywna istnieje, czy jest jedynie kolejnym urojeniem ery nieudolnych fizyków?


Obliczenia są tu bardzo proste, chyba nawet uczeń z podstawówki da radę.

A. jeśli jednoczesność STW jest legalna-poprawna, no to wtedy odległość L nie zmieni się
B. a gdy ta klasyczna jest poprawna, no to wtedy te rakiety będą się rozjeżdżać powoli, czyli to L będzie się zmieniać


Zatem mierzymy to L i na tym polega ten test,
i uwaga!: odległość L może być dowolnie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
04-11-2022MaxGolonko3Rosyjscy komuniści od zawsze mordowali dzieci - teraz ukraińskie
Grafiki bardzo istotne:
pl.wikiped(*)self_photographic_portrait.jpg

upload.wik(*)cal_Test_(37123811703).png

pbs.twimg.(*)X0AAM5pb?format=jpg&name=large

Komuniści to w istocie ludzie tworzący legalną mafię żyjącą w większym niż reszta komforcie. Państwowa własność firm prowadzi jednak do różnych patologii i spadku wydajności. To ostatnie dzieje się też w Polsce obecnie.

Obecny w kosmosie teleskop Webb fotografował parę łączących się galaktyk.
W odległości 270 milionów lat świetlnych od nas para galaktyk zderza się ze sobą (czyli scalają w jedną),
tworząc nowe gwiazdy w tempie ponad 20 razy szybszym od tempa powstawania nowych gwiazd w naszej galaktyce czyli Drodze Mlecznej.
To typowy efekt podczas tak zwanego zderzenia galaktyk. Powstanie z nich jedna galaktyka eliptyczna gdzie sytuacja będzie odwrotna.
Nowe gwiazdy będą powstawały rzadziej, a wszystkie gwiazdy będą systematycznie się starzały więc kolor galaktyki stanie bardziej żółty.

BTW
Jeszcze na Ziemi powstała fotografia widoku lustra głównego odbitego w znacznie mniejszym lustrze wtórnym
opisywana często jako 'selfie JWST'.
Selfie to rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku lub na kijku do selfie aparatu cyfrowego,
kamery lub telefonu komórkowego.
Na zdjęciu: Wielka Księżna..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)