Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
22-07-2018MaxGolonko2Najdalsza przeszłość naszego świata
Naukowcy całkiem poważnie rozważają możliwość, którą niżej przedstawiam w formie pytania - przy założeniu prawdziwości znanej hipotezy kosmologicznej.
Teorię cyklicznego wszechświata (lub przynajmniej jednego "wielkiego odbicia") ma szansę rozstrzygnąć już kosmiczny teleskop Webb'a z tego co czytałem kilka lat temu w Świat Nauki.

"Czy masz świadomość, że nasz świat ma 15 tysięcy milionów lat? To dużo więcej niż liczy sobie historia życia na Ziemi.
Wtedy się to wszystko zaczęło. Wcześniej istniał inny świat ale zapadł się w sobie i ponownie wybuchł jako nasz obecny.
W poprzednim etapie najmądrzejszymi istotami nie byli ludzie tylko inaczej wyglądające istoty, które może chciały przekazać nam jakąś myśl zanim ich zgniotło ale domyślasz się zapewne, że nie było to proste?"


Grafika z materiałem naukowym:

scontent-f(*)e014c23d0d80527677&oe=5BE179C0



Pozdrawiam
Max (ateista)
Naukowcy, którzy wspominają o tej hipotezie mogą się nie podobać duchownym.
Zapewne na KUL wykładowca ceniący sobie etat odpuści sobie wspominanie o niej.
W krajach islamskich naukowiec ryzykowałby jeszcze bardziej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
19-07-2018KulminTeoretyczna możliwość wskrzeszania ludzi
Witam.

Relacja identyczności polega na byciu tym samym obiektem, tzn "x" jest identyczne tylko z "x", a dokładnie to: ∀x x=x (czyt. dla każdego x, x jest identyczne z x), a jeszcze dokładniej to: przedmioty x i y są ze sobą identyczne wtedy i tylko wtedy gdy w stosunku do y można wygłosić dokładnie takie same twierdzenia jak wobec x (a więc x=x, y=y).

Ów aksjomat jest teoretyczną podstawą możliwości wskrzeszania. Nie są to jakieś urojenia, lub pseudonaukowa paplanina, tylko realna, acz odległa perspektywa, wymagająca odpowiednich technologii.

(w pamięci: idea umysłu rozszerzonego, czyli umysł = cały układ nerwowy)

-Atomy danego pierwiastka są jak wiemy niemal identyczne, tzn różnią się jedynie lokalizacją w przestrzeni.
-Nasze ciało zbudowane jest z atomów różnych pierwiastków.
-Możliwe jest istnienie technologii manipulowania pojedynczymi atomami, a nawet cząstkami subatomowymi, a więc możliwa jest technologia konstruowania określonych form materii.
-Jeśli to jest możliwe, to możliwa jest dokładna rekonstrukcja obiektów co do jednego atomu.
-pod warunkiem posiadania doskonałej mapy struktury danego obiektu.
-Konieczne jest przyjęcie tożsamości: umysł - mózg. Tzn. tam jestem JA, gdzie mój mózg (z pamięci: Tam jestem JA, gdzie mój układ nerwowy).

Co dalej?

Tutaj wkracza relacja identyczności:
Pełna i 100% rekonstrukcja całego np. mojego organizmu, co do jednego atomu (!) skutkowałaby wskrzeszeniem mojego JA, a więc MNIE.
Jeżeli za, dajmy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
16-07-2018SzyszakWpływ ubytku masy Ziemi na jej zachowanie.
Witam,
mam do Was ogromną prośbę. Nie jestem naukowcem, ale w ramach mojej pracy (literackiej, beletrystycznej) muszę znać odpowiedź na pewne pytanie:
Gdyby (czysto hipotetycznie) założyć, że Ziemia straci część swojej masy (około 0,04%) - bezpowrotnie (ta masa po prostu zniknie, opuści naszą planetę), jaki to będzie miało wpływ na naszą planetę? Czy Ziemia zmieni swoją orbitę wokół słońca? Czy zacznie szybciej lub wolniej rotować wokół własnej osi? Czy w konsekwencji wydłuży się lub skróci czas pełnego obrotu wokół słońca? Czy skróci się lub wydłuży doba? A może będą tego jeszcze inne konsekwencje?

Mam jeszcze jedno pytanie, które jest jeszcze bardziej abstrakcyjne . Czy jeśli ta sama masa (0,04% masy Ziemi) nie opuści naszej planety, a "zawiśnie" na jej orbicie, to jakie byłyby tego konsekwencje? Zakładając, że nawet samo opadnięcie jesienią liści z drzew wpływa (nieznacznie, ale zawsze) na ruch obrotowy Ziemi (Ziemia przyśpiesza), to wzniesienie na orbitę tak dużej masy powinno mieć wpływ odwrotny. ???

Przepraszam, że pytam o takie dziwactwa, ale zależny mi na znalezieniu właściwych odpowiedzi.

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Jacek
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
14-07-2018Pan KapećCzy internet umożliwi nam kiedyś kontakt z obcą cywilizacją?
Czy istnieją jakieś inne cywilizacje? Jeżeli tak to intenret powienien nam umożliwić kontakt z nimi. Nasa trochę powinna przekierować swoje źródła badaań i spróbować nowych pomysłów na kontakt z obcą cywilizacją skoro dotychczasowe są zawodne.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
12-07-2018Pan KapećCzy wiązka światła można wyznaczać odległość ?
Czego dowodzi fakt że wiązką światła można wyznaczać odległość. Czy jest to wogóle możliwe ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
08-07-2018bajkopisarzLiczby pierwsze - polski wkład
wordpress1765843.home.pl/prime-numbers.pl/

Międzynarodowy Kongres Matematyczny odbędzie się w sierpniu w Rio de Janeiro.

Będzie Medal Fieldsa ?. Ja jestem sceptyczny i nie dlatego, że to przeczytałem (nie mam na to czasu). Przeżyłem już turbinkę Kowalskiego, lek prof. Tołpy na raka, zderzak Łagiewki i pewno jeszcze kilka "wybitnych" wynalazków by się znalazło.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
07-07-2018Pan KapećMózg to komputer. Czy możliwa jest odwrotna analogia?
Komputer myśli, a raczej sprawia takie wrażenie tzn. że wirtualny umysł już powstał. Więc może i pewnie będzie ewoluować na przestrzeni wieków. Pytanie jest zasadnicze jeżeli komputer nie miałby układu o podobnej budowie do mózgu, czy potrafił by myśleć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
04-07-2018Pan KapećCzy możliwym jest żeby woda zamarzała?
Czy woda destylowana też zamarza?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
03-07-2018WenancjuszI kto tu rządzi?
Kościół, a konkretnie Episkopat Polski zaktywizował się i na ostatniej swojej konferencji "przypomniał" PiS-owi o dotrzymywaniu obietnic. Sprawa dotyczy obostrzenia prawa do aborcji. Czyż to już nie jest wyraźny symptom ze strony tej instytucji mieszania się do polityki państwa konstytucyjnie bezstronnego religijnie? To kościół nadzoruje i kontroluje prace rządu? Jakie ma ku temu podstawy? Czyżby rząd łamał prawa do ewangelizacji narodu? Taki stan uważałbym za zasadny. Ale tu nie widzę powodów, żeby kościół zajmował się sprawami do tego nie powołany. Kto więc łamie Konkordat? Ci co tak go chcieli? Czy Kościół szanuje zapisy o autonomii państwa i kościoła?
akty.interia.pl/polska/news-ryszard-petru-komunikat-kep-sprzeczny-z-konkordatem,nId,2601546
No i jaki można dać odpór na zarzuty postępującej klerykalizacji kraju? Kościół sam je podważa.
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
30-06-2018kalwarNanowoda, woda plazmowana
Witam, w internecie obecnych jest mnóstwo stron promujących tzw. "wodę plazmowaną" lub "wodę cudów". Już samo nazewnictwo wskazuje na potencjalny scam, aczkolwiek przy takim natłoku artykułów ją promujących praktycznie nie ma takich, które obalałyby zjawisko strukturyzacji wody. Z mojej wiedzy wynika, że takowe zjawisko jest niemożliwe. Nawet gdyby udało się rozbić np. promieniowaniem klastry, utworzone przez cząsteczki wody, to zaraz po wyłączeniu promieniowania cząsteczki wrócą na swoje miejsce i taka woda nie będzie się niczym różnić od zwyczajnej. Wygląda to więc na próbę wyłudzenia pieniędzy od nieświadomych klientów. A może pomijam tu jakiś ważny aspekt i zjawisko strukturyzacji jest jednak możliwe? Co o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)