Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
23-09-2004BeatusDziura ozonowa - oszustwo 100-lecia
Kilka lat temu zrobił się wielki rumor wokół dziury ozonowej i jej związku z freonem. Informacje o tym znalazły wię nawet w podręcznikach. Nieco później pojawiły się protesty. Wiem, że są tacy którzy negują wpływ działalności człowieka na ocieplanie się klimatu, a dziurę ozonową uważają za wynik naturalnych procesów przyrody.
Czy ktoś jest w stanie wskazać mi źródła w których znajdę wiarygodne potwierdzenie tezy, że dziura ozonowa jako problem ekologiczny jest oszustwem. Potrzebne mi to do pracy. Jestem humanistką, więc proszę coś nie wymagającego dużej wiedzy z chemii i fizyki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
23-09-2004Edward Robak (ksRobak)Świadomy podmiot = własne JA
kruciótko hehe
Barometr jest świadomy, że wokół zmienia się ciśnienie. Informuje o tym przesuwając strzałkę na właściwe miejsce.
Kasownik jest świadomy, że w otworze znalazł się bilet. Informuje o tym stemplując właściwą informację.
Człowiek jest świadomy, że wzrosła temperatura. Informuje o tym wydzielając pot.
Świadomy podmiot rejestruje stan świadomego przedmiotu.
Świadomość świadomości nazywa się samoświadomością.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
22-09-2004śmierć poety"Ceramika supertwarda"
Szanowni Państwo. Poszukuje ksiażki "Ceramika supertwarda" A.Olszyna, lub
jakichkolwiek publikacji na temat ceramiki. Moze ktoś posiada taka ksiażke,
albo zna miejsce z jakiego miejsca można ją sciagnać. Moj nr GG 1455688.
Prosze o kontakt. Dziekuje i pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 53 (przedawniony)
17-08-2004Daniel DelimataSagan vs Blania-Bolnar czyli "każdy może jakąś bzdurę palnąć"
Jak napisał niedawno Mariusz Agnosiewicz "każdy może jakąś bzdurę palnąć". I profesor Carl Sagan taką bzdurę "palnął". Raczył mianowicie pozwolić sobie na dość ciekawe choć absurdalne wyliczenie z którego winikać miałaby negacja hipotezy UFO=ETI.
Z bzdurą tą rozprawił się również nieżyjący mgr Zbigniew Blania-Bolnar w swej publikacji "Obecność UFO". Z tą samą elegancją obalone zostały argumenty Stanisława Lema.
Chciałbym bardzo zobaczyć racjonalną dyskusję na temat hipotezy UFO=ETI. Zapraszam do dyskusji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
09-07-2004CiekawskiPsychometria itp.
Chciałbym usłyszeć Wasze opinie odnośnie współczesnych metod
badania profilu osobowości. Chodzi mi przede wszystkim o dosyć popularny w wielu firmach tzw. "test Thomasa". Czy rzeczywiście
8 minut wystarczy aby wiarygodnie i obiektywnie zweryfikować przydatność pracownika? Zwłąszcza że kryteria analityczne w tej metodzie są tajne. W sieci nie znajdzie się nawet arkusza testowego...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
29-06-2004brrrCiekawostki o świętej ceracie
We wczorajszym wydaniu Dziennika Zachodniego (Śląskie) można przeczytać nader
interesujący artukuł zakończony taką oto perełką:
"JEDEN NA MILIARD
- Nie ma i nigdy nie będzie
dowodów na to, że przecho-
wywane w Turynie płótno
jest całunem grzebalnym Je-
zusa z Nazaretu - mówi Szara-
niec. Metodą działań matema-
tycznych obliczono jednak, ja-
kie jest prawdopodobieństwo,
że człowiek z Całunu to Chry-
stus. Wzięto pod uwagę
wszystkie cechy szczególne
dotyczące śmierci człowieka
z Całunu, a następnie porów-
nano je z podobnymi egzeku-
cjami przeprowadzanymi
w I w. n.e. oraz z przekazem
biblijnym.
- Obliczono, że prawdopo-
dobieństwo, iż człowiek z cału-
nu nie był Jezusem z Nazaretu
wynosi jeden na miliard - mó-
wi Szaraniec. Wynik ten, za-
warty w pracy pt. "Mathema-
tical Probability Calculus Ap-
plied to the Study of Its Au-
thentiticity", podał Fernan-
des Lagrifa podczas sympo-
zjum zorganizowanego w Tu-
rynie w 1998 r. (SN)"
Ciekaw jestem czy znajdzie się tutaj ktoś kto powie coświęcej o tych nadzwyczajnych wynikach badań matematycznych
(dalem to tez wczoraj na fronde zeby porownac odpowiedzi heheh)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-06-2004śmierć poetymateriały dotyczace DIAMENTU i materiałów supertwardych
Dzień dobry.
Prosiłbym o wszelakie informacje dotyczace DIAMENTU i materiałów supertwardych (azotek boru, węglik krzemu korund) Wszelkie informacje a w szczególnosci pod kątem zastosowaniem tym materiałów w technice. Poprostu pisze prace dyplomową. Bede bardzo wdzieczny za wszystkie informacje (strony internetowe, literature itd)
Z góry dziekuje
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
15-06-2004Mariusz AgnosiewiczJak się umiera
W jednym z wątków wynikła kontrowersja wokół śmierci klinicznej. Wyjmę ją do nowego wątku, aby wątki nie były przemieszane jak "groch z kapustą".
> malk__: Co do śmierci klinicznej to to też dziwny argument, boć przecież ci ludzie jednak nie umarli, wstrzymanie pewnych czynności biologicznych było odwracalne. Nastąpiła śmierć według teorii naukowych, jak widać mylnych
MA: Pomieszanie z poplątaniem. Czyżbyś sugerował, że to zjawisko jest pozanaukowym fenomenem, że nauka jest tutaj bezradna? Przeciez to sie analizuje i bada naukowo. Zob. na poczatek: www.racjonalista.pl/kk.php/s,2153 i szerzej podany tam odnosnik
> malk__: Pomieszanie z poplątaniem powiada Pan? Może jakieś uzasadnienie, jeśli mogę prosić, kontrargument, toć takie jest podobno założenie tego miejsca. Szczególnie ubawił mnie ten tekst:
"Czyżbyś sugerował, że to zjawisko jest pozanaukowym fenomenem, że nauka jest tutaj bezradna?"
>Otóż muszę Panu z przykrością zakomunikować, iż sam fakt, iż nauka jest w czymś bezradna nie oznacza jeszcze, iż jest to pozanaukowy fenomen. Gdyby tak było za taki fenomen należałoby uznać np. AIDS, toć nauka jest w tym wypadku bezradna i nie znalazła lekarstwa
>A teraz na serio, wyłuszczę com miał na myśli. Otóż nauka jak do tej pory wykształciła ładnych kilka teorii na temat tego, kiedy następuje ostatecznie śmierć człowieka. Aktualnie obowiązującą jest wersja tzw. "śmierci mózgowej" czyli, jak to się naukowo ujmuje, następuje "trwałe i nieodwracalne ustanie funkcji pnia mózgu", jednak..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
07-06-2004Sylwester GłowackiCoś z niczego
Niedawno w Świecie Nauki przeczytałem o pewnej teorii która zprzeczyłaby wnioskom tych filozofów którzy twierdzą, że nic nie stanie się czymś. Uczeni tłumaczą możliwość powstania energii( a co za tym idzie materii) z niczego pod warunkiem, że jednocześnie powstanie energia ujemna ( jeśli dobrze pamiętam i rozumiem jest to jakoś związane z grawitacją, nie wiem dokładnie nie jestem fizykiem) . Obrazowo mówiąc 0= 1+(-1) ( i nieskończenie wiele innych par liczb przeciwnych).
Czy ktoś wie coś więcej?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
16-05-2004g_wiazda1świadomość przestępcy
Szukam wiadomości na temat świadomości przestępcy. Bardzo proszę o odpowiedź na adres lp.pw@adzaiw_g

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)