Racjonalista - Strona głównaDo treści
Świadomy podmiot = własne JA

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
15-09-2004 10:30Edward Robak (ksRobak)Świadomy podmiot = własne JA
kruciótko hehe
Barometr jest świadomy, że wokół zmienia się ciśnienie. Informuje o tym przesuwając strzałkę na właściwe miejsce.
Kasownik jest świadomy, że w otworze znalazł się bilet. Informuje o tym stemplując właściwą informację.
Człowiek jest świadomy, że wzrosła temperatura. Informuje o tym wydzielając pot.
Świadomy podmiot rejestruje stan świadomego przedmiotu.
Świadomość świadomości nazywa się samoświadomością.

Żniwiarz (103 punktów)
Człowiek? Nie rozśmieszaj mnie. Percepcja materii przez sferę materialną? Zgodzę się. Jeśli chcesz zapytać o duszę oczekuj odpowiedzi.
ksRobak
> Człowiek? Nie rozśmieszaj mnie.
> Percepcja materii przez sferę materialną? Zgodzę się.
> Jeśli chcesz zapytać o duszę oczekuj odpowiedzi.
> [Żniwiarz]

Skok do "duszy" a więc przestrzeni międzyatomowych ograniczonych
objętością obiektu oraz skok do "ducha" zamieszkującego "duszę" -- to wyższe
piętra niematerialnej "piramidy osobowości".
Podstawą tej piramidy a więc pojęciem pierwotnym jest świadomość
czyli przytomność, obecność, zdolność do reakcji na zewnętrzne i wewnętrzne
oddziaływania; reakcji zarówno fizycznej (obiekty naturalnie deterministyczne)
jak i psychicznej (obiekty świata ożywionego) których reakcje sterowane są WOLĄ
porównaj:
uparty jak osioł
chytry jak lis
mądry jak sowa

Edward Robak \|/ re:

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365