Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-08-2024Jarek DudaRealistyczne pomysły na poprawę akademii w Polsce?
Jest dużo narzekania na akademię w Polsce, więc pytanie: oprócz dorzucenia więcej kasy z podatków, co realnie można by próbować poprawiać?

Wklejam poniżej (z th.if.uj.edu.pl/~dudaj/AppliedTheoryLab.pdf ) pomysł jednostki którą nieskutecznie próbuję lokalnie ruszyć od ~9 miesięcy dla zaadresowania kilku problemów z którymi się spotykam, jak systemowy brak zainteresowań teoretyków praktycznymi problemami oraz silna sugestia żeby skupić się na pisaniu bezpiecznych wariacji na wąskie tematy - unikając niebezpiecznych zawodowo nowych pomysłów, trudność zatrudniania studentów w projektach ... czy może warto dać możliwość otwierania projektów na wsparcie finansowe firm i osób prywatnych ...

Co uważacie o poniższych? Inne pomysły, problemy które warto zaadresować?

Nazwa np.: Applied Theory Lab (ATL czy ATL UJ/JU)

Zainteresowani pracownicy: Jarosław Duda (JD), ...

Status: jednostka w WMiI (lub międzywydziałowa z FAIS, lub poza UJ), z własnym kontem - też dla wpłat od osób indywidualnych, firm, organizacji - przynajmniej początkowo przede wszystkim do elastycznego wypłacania dodatków motywacyjnych studentom (np. do stypendium, rzędu 1000zł/mc w aktywnych miesiącach), doktorantom, pracownikom aktywnym w projektach ATL.

Motywacja: Byłem na postdocu w Purdue u prof. Szpankowskiego który kierował NSF Center of Science of Information ($25M na 5 lat) - na jego spotkaniu teoretycy głównie zachwalali, że centrum zmotywowało ich do skupienia się na praktycznych problemach -..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
29-08-2024okraglyzapad nięcie
do 2100 r. wskutek ocipienia morze podniesie się o 1,1 metra, to ogromny dodatkowy ciężar 1 tony na 1 m2, co spowoduje że ziemia nie wytrzyma
i się zapadnie

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
28-08-2024nanduuCo powoduje, że niektóre wirusy powodują guzki/owrzodzenia s
Wirusy takie jak wirus ospy, HPV, opryszczka itp. powodują guzki lub rany na skórze, ale inne nie. Jaki jest mechanizm wykorzystywany przez te wirusy do wywoływania takich reakcji skórnych? Dlaczego niektórzy to robią, a inni nie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
27-08-2024WolnośćmyśliGrawitacja a czas.
Te dwie pozornie nie związane ze sobą wartości okazują się silnie powiązane i wzajemnie od siebie zależne.
Im silniejsza grawitacja tym wolniej płynie czas i przeciwnie im grawitacja słabsza tym czas przyspiesza.
-W ten sposób patrząc można odpowiedzieć na pytanie; dlaczego przedmioty spadają np. na powierzchnię ziemi ?
Otóż materia zawsze zmierza do miejsca o najwolniejszym upływie czasu, a ten zwalnia wraz z rosnącym przyciąganiem.
Zależność tą łatwo zaobserwować na horyzoncie zdarzeń tzw; "czarnej dziury", gdzie z punktu widzenia obserwatora znajdującego się daleko, obiekt orbitujący w pobliżu horyzontu zdarzeń pozostaje niezmienny, nieruchomy, zatrzymany w czasie.
Jak wiemy światło również podlega sile grawitacji, ulega zakrzywieniu bądź wręcz zatrzymaniu jak w pobliżu lub na samym horyzoncie zdarzeń.
-I tak oto patrząc na obiekt znajdujący się na horyzoncie zdarzeń widzimy jego ostatni obraz przed przekroczeniem umownej linii sił grawitacji z poza której nawet światło nie może się już wydostać.
Związek/zależność między przyciąganiem grawitacyjnym a czasem dostrzegamy też w relacjach świadków spotkań z obiektami poza ziemskimi zwanymi UFO, co skłania do wysnucia wniosku o grawitacyjnym napędzie ich (obcych) pojazdów.
W wielu takich przypadkach świadkowie/obserwatorzy donosili o lokalnym zatrzymaniu upływu czasu, braku świadomości jego upływu lub wręcz o przeskoku czasowym w przyszłość np. o kilka godzin.
-Wszystko to dowodzi faktu, że czas i grawitacja są ze sobą ściśle związane...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
26-08-2024ObserwatorświataMony - trzecie replikatory?
Mony - trzecie replikatory? Niestandardowe ewolucyjne spojrzenie na ludzki umysł

Dzień dobry!
Na samym początku od razu piszę ja nie wiem czy tak jest  to jest tylko mój pomysł , którym chciałem się podzielić, ten wątek to tylko śmieszna bzdurka randomowego nerda z neta LMAO, ale pomyślcie tylko krwawa walka na kły i pazury rodem z amerykańskich programów przyrodniczych jest nie toczy się gdzieś hen, hen ale w naszych mózgoczaszkach, odbywa się w nas samych jako tysiące impulsów nerwowych uporządkowanych w pewne wzorce dlatego zachęcam do przeczytania tych głupot po trawce i kwasie
 ten wątek można hejtować i usunąć jeśli jakoś naruszyłem zasady tego serwisu nie mam z tym problemu szukam opinii nie pochwał
Niedawno czytałem "Samolubny Gen" Richarda Dawkinsa w ekstremalnym skrócie była tam mowa o dwóch replikatorach: genach jako podstawowych jednostkach doboru naturalnego i o memach w pierwotnym tego słowa znaczeniu jako podstawowych jednostkach informacji kulturowej, ale ja nie o tym. Niedawno miałem pomysł na trzeci replikator nazwałem go "monem" (od gr. μονάδα  , jednostka np. miar, element zbioru)
 
Mony są to jednostki informacji funkcjonujące wewnątrz umysłu, najmniejsze jakie mogą pełnić jakieś funkcje takie "wewnętrzne memy" mogą to być na przykład wspomnienia czy myślenie o pisanej książce konkurują one o czas myślenia o nich (bo można myśleć tylko o jednej rzeczy na raz), zasoby pamięci (bo ona jest biblioteką monów) czy uwagę w przeciwieństwie..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
25-08-2024Smugglerwolne media. telewizja klamie. internet i radio takze.
wolne media@
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
24-08-2024okraglyczemu?
Czemu jajko po ugotowaniu zmienia swoją kaloryczność? W 100gr jajka surowego jest 139 kcal, po ugotowaniu 155 kcal
jak tu działa zasada zachowania energii?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
23-08-2024upllopGdzie żyją nietoperze miejskie?
Kiedy widzę nietoperze w moim mieście, zawsze zastanawiam się, gdzie żyją? Nie mogą to być drzewa ani jaskinie, być może budynki, ale czuję, że firmy upewniłyby się, że tam nie mieszkają. Mam zamiar przeprowadzić własne badania na ten temat, lubię tylko zadawać pytania.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
23-08-2024urendDlaczego rośliny są zielone, skoro słońce emituje głównie zi
Oczywiście słońce rozjaśnia biel, ale dzieje się tak dlatego, że szczyt emitowanego przez nie światła znajduje się w środku światła widzialnego, czyli w kolorze zielonym. Jeśli więc emituje głównie zielone światło, dlaczego nie miałby go absorbować, zamiast je odbijać, czyniąc rośliny zielonymi? Czy nie rozsądniej byłoby po prostu być czarnym, tak aby pochłaniał jak najwięcej światła, a tym samym najwięcej energii?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
21-08-2024SmugglerLudzie żyją WIECZNIE. Bez ŚMIERCI.
Wpisz: imie_nazwisko ślimak

Np. Karol_Wojtyła@

I już nawiążesz z nim kontakt

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)