 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 12-08-2018 | Arminius | Głupiejemy? |
Żyjemy w czasach coraz bardziej zaawansowanej cywilizacji technicznej, a nasze życie w coraz większym stopniu jest kształtowane przez coraz bardziej zaawansowane technologie. Jednakże równolegle do tego procesu zachodzi zjawisko postępującej systematycznie redukacji naszej inteligencji - tak jakby zachodziło tutaj swoiste sprzężenie zwrotne między postępem technologicznym a głupieniem ludzkiej populacji. Chodzi oczywiście o fenomen uprzeciętniony. Z badań speców od tych spraw wynika, iż w ciągu ostatnich 100 lat z okładem - przeciętny I.Q mieszkańca tzw. "Zachodu" zmniejszył się o 14 punktów. Czynniki odpowiedzialne za ów godny ubolewania stan rzeczy to powszechnie znany fakt, iż kobiety inteligentne cechuje tendencja do posiadania coraz mniejszej ilości dzieci oraz wejście ( od czasów rewolucji neolitycznej) cywilizacji Zachodu w fazę rozwoju zapewniającą pewną podaż żywności oraz cechującą się wielkim tempem urbanizacji - ułatwiającej trwanie i przetrwanie jednostkom ludzkim. Aż starch pomyśleć jaki będzie - zdublowany - finał tych toczących się równolegle procesów. Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału.
"What exactly explains this decline? Study co-author Dr. Jan te Nijenhuis, professor of work and organizational psychology at the University of Amsterdam, points to the fact that women of high intelligence tend to have fewer children than do women of lower intelligence. This negative association between I.Q. and fertility has been demonstrated time.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 12-08-2018 | Dragan Dargomier | Motywatory naprawdę działają |
Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie udowadniają, że tzw. motywatory, czyli - na przykład - inspirujące cytaty, aforyzmy i sentencje, mogą być naprawdę skuteczne. Cytat: Czy nigdy nikogo nie zastanawiała olbrzymia popularność różnego rodzaju publikacji, tych bardziej tradycyjnych w formie – książkowych, i tych bardziej podążających w formie z duchem czasu – cyfrowych, które są jedynie kolekcjami błyskotliwych, inspirujących cytatów, aforyzmów czy sentencji? (...) Hiszpańscy naukowcy skupili się na próbie uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy lektura inspirujących cytatów może mieć wpływ nie tylko na samopoczucie czytelników, lecz także wpływać na siłę ich woli przy wykonywaniu różnych zadań.
Dalsze szczegóły: lyubenogny(*)88076/to-po-prostu-działa | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 12-08-2018 | Arminius | Warto czasami rozważać o niczym |
W północnych Indiach - na skraju Dekanu - usytuowane jest miasto Gwalior. W jego środku znajduje się wielki fort, a w nim mała świątynia wykuta w litej skale. Na jej ścianie zaś wyryto liczbę "270". "O" w tym napisie jest najstarszym odnotowanym, zachowanym zerem na świecie - w takiej właśnie postaci. Liczbę jak wyżej z zerem - wyryto w 9 wieku naszej ery, jednakże sam koncept zera jest starszy o dobrych kilka wieków. Zainteresowanych historią zera odsyłam do podlinkowanego materiału. A tymczasem warto zwrócić uwagę na to, iż zdaniem wielu badaczy fakt iż koncept zera opracowali Hindusi - nie jest przypadkowy. Bowiem tak w hinduizmie jak i - zwłaszcza w buddyzmie - fenomen nicości odgrywał - i odgrywa nadal - wielką rolę. Wniosek z tego byłby taki, iż rozważana natury religijnej stanowić mogą inspirację do dokonywania przełomowych odkryć na polu nauki. Faktem jest także, iż we wczesnym chrześcijaństwie był okres, kiedy zero było prześladowane. Jego prześladowcy wychodzili z założenia, iż skoro bóg jest we wszystkim - znak reprezentujący brak czegokolwiek musi być symbolem/znamieniem szatana. Jednakże jak widać na powyższych przykładach twierdzenia dogmatycznych ateistów forsujących tezę, iż religia zawsze stoi na kursie kolizyjnym z nauką nie jest do końca prawdziwe.
"In Gwalior, a congested city in the centre of the India, an 8th-Century fort rises with medieval swagger on a plateau in the town’s heart. Gwalior Fort is one of India’s largest forts; but look.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 07-08-2018 | MaxGolonko2 | Najbardziej prawdopodoby wygląd inteligentnych kosmitów |
Dla duchownych, twierdzących, że człowiek został stworzony na podobieństwo boga i ma duszę, a zwierzęta nie, zabijanie zwierząt, nawet ssaków jak norka czy też bardzo zaawansowanych intelektualnie (praktycznie równie inteligentnych jak my i identycznie cierpiących) jest czynnością akceptowaną, a nawet popieraną. Katolik zatem może zbić orkę (o ile przepisy prawa tego nie zabraniają) i Tadeusz Rydzyk i inni duchowni złego słowa mu nie powiedzą. Orka ma świadomość (zdaje test lustra), jest bardzo inteligentna (testy podczas tresury do pokazów) oraz używa bogatego języka, nie wrodzonego - co wynika z nagrań i sposobu współpracy przy polowaniach na foki. Im dalej w oceanach orki dorastają tym trudniej dogadują się (jak z ludzkimi językami). Tymczasem orka jest prawdopodobnie istotą najbardziej podobną do inteligentnych kosmitów. Żywym eksponatem ilustracyjnym astrobiologii. Najwięcej bowiem gwiazd w kosmosie stanowią mniejsze od Słońca czerwone olbrzymy, które okresowo emitują duże porcje promieniowania rentgenowskiego i dlatego ewolucja nie wyprowadza tam życia z wody na ląd. Ponieważ gwiazdy te są bardzo długowieczne (bardziej niż Słońce, które, jako żółty karzeł, żyje zaledwie 5 miliardów lat po czym umiera) to organizmy wodne mają tam więcej czasu na doskonalenie się. WIĘCEJ NA OBRAZKU: scontent-f(*)de13c97137ca43adae&oe=5BE47A74Pozdrawiam Max (ateista) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 07-08-2018 | Arminius | Ćma azjatycka masakruje europejski bukszpan! |
Ćma bukszpanowa to "robocza" nazwa motyla rodem z Azji ( Cydalima perspectalis )- który trafił - klasyczny przykład inwazyjnego gatunku (dyspersja skokowa) - do Europy (Niemcy) w 2006 r. Od tamtego czasu ekspandował do wielu krajów europejskich. W Polsce zaobserwowano go po raz pierwszy w 2012 r. W chwili obecnej cała południowa Polska jest już przez niego opanowana i - najpewniej w krótce zadomowi się on na obszarze całego kraju. Gąsienice ćmy jak wyżej masakrują bukszpan - dosłownie pożerają go zostawiając ogołocone z liści kikuty w kolorze sepii. Miałem okazję wczoraj oglądać kilkudziesięcioletni żywopłot bukszpanowy (trzy metry wysokości, 20 metrów długości) całkowicie skonsumowany przez gąsienicę jak wyżej. Walka z intruzem jest bardzo trudna - i jak tak dalej pójdzie, za kilka lat bukszpan zniknie z polskich ogrodów - co będzie miało, także, wymiar obyczajowo religijny, ze względu na znaczenie tej rośliny w okresie świąt wielkanocnych. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanych materiałów. "Bukszpany są wszędzie. W małych ogródkach, w parkach miejskich, w doniczkach na balkonach. Ogromne, pięknie, fikuśnie przystrzyżone i w postaci zwykłych żywopłotów. I to wszystko zjada teraz ćma. Jak twierdzą niektórzy, wręcz pożera, bo z krzaka zostają tylko suche badyle. W sieci jest coraz więcej takich zdjęć. Coraz więcej też internautów bije na alarm i ostrzega: "Sprawdzajcie swoje bukszpany". pl.wikipedia.org/wiki/Cydalima_perspectalisnatemat.pl/214561,w-dwa.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 07-08-2018 | kalwar | Ilu Polaków wierzy w ewolucję? (fałszywe dane?) |
Witam, jestem w trakcie przygotowywania pracy dyplomowej i potrzebowałem danych na temat wiary Polaków w ewolucję jak i kreacjonizm. Podczas szukania sondaży i badań natknąłem się na taki oto artykuł, dotyczący raportu BBVA opisującego wiedzę naukową obywateli UE: www.polity(*)yksztalceni-ale-ignoranci.reada także wątek na naszym forum: www.racjonalista.pl/forum.php/s,515177Link do badań: www.fbbva.(*)erstandingsciencenotalarga.pdfW artykule jest taka informacja: Hiszpanie badali też, jak w poszczególnych krajach przedstawiają się liczebne relacje między tymi, którzy skłaniają się ku ewolucjonizmowi, a zwolennikami kreacjonizmu. Średnio w UE 63 proc. uważa, że człowiek i świat są raczej wynikiem działania ewolucji, 25 proc. - że to dzieło Boskie (reszta zdecydowanej odpowiedzi nie udzieliła). W Polsce 37 proc. skłoniło się ku ewolucji, 45 proc. opowiedziało za poglądem kreacjonistycznym.W każdym innym artykule również są te same dane. Chciałem zatem powołać się na badania BBVA w mojej pracy, ale o dziwo w oryginalnym raporcie nie ma ŻADNYCH informacji na temat wiary w ewolucję czy też w stworzenie człowieka. Skąd zatem wzięły się te dane? Czy ktoś z was ma raport BBVA je uwzględniający? A może jest to przykład typowego fake newsa? Z góry dzięki za pomoc  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 01-08-2018 | V. Klepka | Pamięć w sieci neuronowej - reaktywacja |
Ponieważ poprzedni mój wątek na ten temat został uznany przez (moim zdaniem nazbyt radykalny i niezasadnie sformalizowany) system za przedawniony i o ile dobrze zrozumiałem zapis w regulaminie nie ma możliwości podjęcia w nim dyskusji po raz kolejny (tego administracyjnego ograniczenia właśnie nie rozumiem), to "muszę" otworzyć nowy wątek aby się odnieść do poprzedniego. Przepraszam "Fizyka", że nie kontynuowałem naszej dyskusji, ale okoliczności zawodowe nie służyły ostatnio swobodzie w przeglądaniu forum, a i tak szanse na ostateczny dowód w dyskusji były żadne. Wszak nauka nadal szuka odpowiedzi na to pytanie. Ale ponieważ pojawiło się ostatnio sporo newsów na ten temat więc może warto przytoczyć istnienie tego "problemu". Link do pierwszego z newsów podsuwanych przez wyszukiwarkę www.spider(*)05/przeszczep-pamieci-rna.htmlTak, wiem, jeszcze nie potwierdzone, nie zweryfikowane itd itd. Ale może mimo wszystko to znaczący głos w dyskusji. Tak czy inaczej ja i tak czekam na eksperymentalne potwierdzenie tezy, że pamięć gromadzona jest w białkach znajdujących się nie tylko w mózgu. Choć nie wiadomo niestety jak szybko to nastąpi. Może się doczekam  Na deser pytanie do zwolenników teorii pamięci w synapsach (tak, tam też jest przechowywana pamięć ale nie ta długoterminowa). Gdyby przyrosty pamięci miały być zapisywane tylko na synapsach, to przed dokonaniem takiego zapisu mózg musiałby mieć wolne zasoby aby ten nowy ładunek pamięci przyjąć i zagospodarować.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 30-07-2018 | Pan Kapeć | schizofrenia - jak leczyć - czym jest - dlaczego. |
więc zaczynając od początku:
schizofrenia - choroba, nie jednostka chorobowa powstająca na skutek rozszczepienia świadomości.
czym jest ta choroba? wynikiem korzystania z telepatii czyli współczesnej technologii porozumiwania się na odległość.
jak leczyć, nie powiem, bo wszyscy lekarze poza jednym uwydatniali we mnie objawy tej choroby, a nie je redukowali. więc niech se sami leczą.
dlaczego? bo tak. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 25-07-2018 | MaxGolonko2 | Kumulacja |
Już pojutrze! Wieczorem. Księżyc w cieniu Ziemi ale zajdzie też jednocześnie kilka innych ciekawych zjawisk (tzw kumulacja)! Księżyc będzie czerwony bo atmosfera korzystnie zakrzywia kwanty czerwonego światła (analogicznie zjawisko jak w pryzmacie) i te sięgną go. Kwanty niebieskiego światła grzęzną w gruncie Ziemi. Detale tutaj: scontent-f(*)0ead8b7382bca9a184&oe=5BDE6830Pozdrawiam Max (ateista) |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 25-07-2018 | Arminius | Oszust Zimbardo |
W wątku zatytułowanym "Freud = Fraud = Oszust!" ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,757660) - zaprezentowana została biografia Zygmunta Freuda, totalnie kompromitująca jego metody i "dorobek naukowy" oraz ukazująca go w roli szarlatana uprawiającego pseudonaukę - kosztem dobra jego pacjentów. Parę tygodni temu do szarlatanów jak wyżej dołączył osławiony Philipe Zimbardo - autor osławionego eksperymentu stanfordzkiego, w którym studenci "pod wpływem okoliczności" mieli się jakoby wcielać bezproblemowo w role strażników lub więźniów. Dzięki francuskiemu dziennikarzowi śledczemu wiemy już, iż były jednakże pewne problemy z tym wpasowywaniem się w takie czy inne role - i żeby eksperyment się powiódł, jego uczestników w wielu wypadkach nakłaniano do odgrywania przypisanych im ról. Słowem, a priori założono jak ma być - po czym do owej apriorycznej tezy dopasowano - nakłanianiem - zachowania uczestników eksperymentu. Co szczególnie intrygujące - o czym nie wiedziałem - eksperyment Zimbardo nigdy nie został opublikowany w żadnym czasopiśmie naukowym - bo po prostu nie spełniał wymogów eksperymentu naukowego przeprowadzonego de lege artis. Zainteresowanych problemem odsyłam do wywiadu z dr Tomaszem Witkowskim, autorem "Zakazanej Psychologii", założycielem Klubu Sceptyków, pogromcą szarlatanów - pseudopsychologów. "- Sypie się cała historia stworzona przez Zimbardo - stwierdził w TOK FM psycholog dr Tomasz Witkowski, który jest też autorem książek dotyczących nadużyć nauki, psychologii,.. |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |