Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Nauka

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
03-04-2022alsorzagadka z geometrii - pakowanie atomów
Są dwa sposoby optymalnego pakowania kul:
jedziemy warstwami z kwadratami, albo sześciokątami w kolejnych warstwach.

co chyba jakoś tak by wyglądało:
1. Kwadraty
O O O O
O O O O
O O O O
O O O O

a następna warstwa wchodzi w te dziury pomiędzy 4.

4+4+4 = 12 -> każda kula ma 12 sąsiadów
2. Sześciokąty
tu tylko przesuwamy linie o pół:

o o o o
.o o o o
o o o o
.o o o o

kolejne warstwy - wsadzamy kule w dziury pomiędzy 3 kule.
3+6+3 = 12 -> każda kula ma też 12 sąsiadów

No i fajnie jest.

Teraz poproszę o sprawdzenie np. diamentu, czy on jest upakowany sensownie..
bo znamy gęstość: 3500 kg na metr sześcienny,
a masa atomu węgla też jest znana = 12 x 1.66e-27 kg,
więc tu można wyliczyć ilość atomów w m3, itd.

A wtedy dowiemy się jak diament jest faktycznie upakowany..
bo wedle teorii tam są jakieś cubik centered...

a co to w ogóle jest!?

jako najtwardszy materiał powinien być chyba dobrze - optymalnie upakowany, a nie jakoś tak byle jak! Nie?

mathworld.wolfram.com/CubicClosePacking.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
03-04-2022kaszelopRocznica urodzin Banacha.
Dzisiaj mamy 130 rocznicę urodzin jednego z największych polskich matematyków : Stefana Banacha.

pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Banach
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
03-04-2022MaxGolonko3Nasza przyszłość - następny etap gwiazdowy
Grafika:
cdn.mos.cm(*)Kn5RmeSLiLJxUi-970-80.jpg.webp

Pewien czerwony olbrzym w końcowej fazie swojego istnienia emituje dziwne, przypominające dym pierścienie.

Gwiazda V Hydrae, około 1300 lat świetlnych od Ziemi, osiągnęła przedostatni etap swojego istnienia - czyli przed zapadnięciem się do białego karła.
V Hydrae jest gwiazdą asymptotycznej gałęzi olbrzymów (AGB). Tak samo jak nasze Słońce.

Średniej masy gwiazdy podczas normalnej fazy swojego życia przekształcają wodór w hel.
Moment, w którym wyczerpie się wodór, oznacza początek fazy czerwonego olbrzyma, w której w końcu gwiazda spala hel i wytwarza węgiel.

Tradycyjny (obecny) model umierania gwiazd AGB - poprzez wyrzucanie paliwa przez powolny, stosunkowo stały, sferyczny wiatr, trwający ponad 100 000 lat lub dłużej, okazał się niekompletny.

Odkrycie pokazało, że proces ten może obejmować wyrzuty pierścieni gazu, jednocześnie z wytwarzaniem szybkich, przerywanych dżetów materii.

To wszystko przed nami, ludźmi - w Układzie Słonecznym.
Przeczekamy na księżycu Saturna lub dalej?

***
Wierzący w Jezusa oczywiście zostaną i spalą się na Ziemi bo im nie wolno uciekać przed "końcem świata" zapowiedzianym na naszej akurat planecie.
***

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

www.space.(*)re-final-stages-red-giant-star

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
02-04-2022MaxGolonko3Kobieta w skafandrze odpornym na przebicie
Grafika:

pbs.twimg.(*)YAAT504?format=jpg&name=medium

Kilka dni temu ustawiono to na chwilę (test).

Księżyc już czeka na astronautkę Afroamerykankę i za kilka lat ma się doczekać.


Nowy skafander kosztował będzie ogrom kasy (opracowanie) - około miliard dolarów za sztukę.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
31-03-2022MaxGolonko3Boska soczewka
Ale bynajmniej nie od boga - bo boga nie ma!

Grafika:
ichef.bbci(*)123951609_earendel-star-nc.png

"Earendel" jest to najdalsza pojedyncza gwiazda, jaką sfotografowano przez teleskop.
Światło z tego obiektu biegło do nas 12.9 miliarda lat.

Jest to odległość, z której teleskopy normalnie byłyby w stanie rozdzielić (wyłuskać) tylko galaktyki

Hubble'a wyłuskał ją jednak wykorzystując naturalne zjawisko, które jest podobne do używania obiektywu zmiennoogniskowego.
Nazywa się to soczewkowaniem grawitacyjnym.
Na linii wzroku znajduje się wielka gromada galaktyk, przyciąganie grawitacyjne tej masy materii ugina i wzmocnia światło bardziej odległych obiektów.

To jest naprawdę ekstremalne; znalezienie czegoś pozornie w tak dużym powiększeniu.

"Earendel" widzimy w stanie jaki miała zaledwie 900 milionów lat po starcie obecnego etapu naszego wszechświata - który nazywamy Wielkim Wybuchem.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

www.bbc.com/news/science-environment-60931100

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
31-03-2022mateusz_syrachkto wymyśli lepsze bombe atomową i jej zastosowanie.
paluszki solone + herbata minutka.

wymieszać.

bomba gotowa.


a ty drobner?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
31-03-2022mateusz_syrachczymborska nadzieja szogun
_|_

😊😊

tak się ośmiesza najwybitiejszych w polsce intelektualisów? pan komorowski już nie jestw PO?


Co za szara eminencja. Grzegorz. Ja nic nie wiem.

Jestem dzihadystą słownym potrafie doprowadzić do końca obecnej cywilizacji szatana.

potrzebuje 4 ludzi którzy do mnie dołączą

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
31-03-2022Henryk.KJaki jest kształt Słońca?
Jak dobrze wszyscy dobrze wiemy, Słońce jest kulą.
Dzisiejszego dnia, pomiędzy śniadaniem a objadem, zapragnąłem zdobyć obserwacyjne dowody, które by tą oczywistą prawdę potwierdziły.
Niestety, nie byłem w stanie tego dokonać.
Może ktoś z szacownych forumowiczów wie, gdzie mogę znaleźć takie potwierdzenie.
Kiedy patrzymy na Słońce z Ziemi to postrzegamy je jako koło.
Wzrok często płata nam jednak figle i taka obserwacja nie jest miarodajna.
Proszę jednak nie odnosić takiego stwierdzenia do żadnej teorii astronomicznej, lecz jedynie do czystej obserwacji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
31-03-2022ArminiusRocznica urodzin Kotarbińskiego
Dzisiaj mamy 136 rocznicę urodzin jednego z największych polskich filozofów : Tadeusza Kotarbińskiego.
pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Kotarbiński


Kaszelopowi do sztambucha - o tym JAK NIE NALEŻY pisać wątków.
(www.racjonalista.pl/forum.php/s,877549)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
30-03-2022MaxGolonko3Nie warto dokładnie badać Plutona
Grafiki:

img-s-msn-(*)h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l=f

oraz

img-s-msn-(*)h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l=f

Na powierzchni byłej planety (obecnie jest to obiekt zaliczony do tak zwanych 'planet karłowatych') Pluton odkryto struktury wyglądające jak kriowulkany.

Naukowcy analizujący nadaj zdjęcia z przelotu obok Plutona dostrzegli na jego powierzchni bardzo młode obszary, które mogą wskazywać na bardzo niedawną aktywność wulkaniczną.

W otoczeniu owych wulkanów nie widać żadnych kraterów uderzeniowych.
To może oznaczać, że obszar ten wciąż może być odświeżany przez świeżą materię uwalnianą z wulkanów.

Naukowcy z pewnością będą mieli spory problem do rozwiązania.
Wszystkie modele wskazują, że obiekt taki jak Pluton powinien już dawno mieć zimne wnętrze, które uniemożliwiałoby jakąkolwiek aktywność geologiczną.

Wysłanie sondy orbitującej nisko Plutn - aby wyjaśnić to z bliska - byłoby niebywale kosztowne bo sonda musi szybko lecieć aby dolecieć tam w rozsądnym czasie (a nie za sto lat).
W takim przypadku trzeba spowolnić jej prędkość nad Plutonem, a to wymagałoby gigantycznie wydajnych, wielkich silników odrzutowych.

To jest, zarazem, analogiczna sytuacja do wielopokoleniowych lotów ludzi na planety pod inną gwiazdą.
Nie wystarczy dolecieć.
Trzeba jeszcze zatrzymać się.

Ludzkość musi kolonizować kosmos bo za pewien czas Słońce zmieni się i na Ziemi żyć się nie da.

Ponieważ..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki

Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)