 |
Przegląd wątków w dziale Nauka
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 09-12-2025 | Lolek_Salambek | Dlaczego rano człowiek nie odczuwa głodu etc ? |
W kwestiach dietetycznych obowiazuje miedzy innymi zasada; która opisana jest powiedzeniem: • sniadanie zjedz obfite • obiadem podziel się z przyjacielem • kolacje oddaj wrogowi.
Wielu ludzi (ja niestety naleze do tej grupy) obserwuje u siebie taka reakcje swojego organizmu, ze: • rano nie ma ochoty na jedzenie • w porze objadowej ochota taka wystepuje w sposób umiarkowany • wieczorem wlacza się ”ssanie” - „wilczy apetyt” ☹
Biorac pod uwagę te fakty; od dawna intrygowaly mnie takie oto pytania. • Dlaczego człowiek zwykle nie odczuwa głodu w ciągu kilku godzin po przebudzeniu? • Dlaczego nie jedzenie śniadanie jest niezdrowe? • Dlaczego człowiek zwykle ma nadmierny apetyt wieczorem?
Jako wielbicie Chatu GPT. posluzylem się tym narzędziem by dotrzeć do stosownych informacji .
Oto efekty.
Nieodczuwanie głodu rano jest wynikiem: • wysokiego poziomu kortyzolu (hormonem stresu) - jego wydzielanie rośnie w sytuacjach zagrożenia lub napięcia psychicznego co powoduje miedzy innymi podnosienie poziom glukozy we krwi, zwiększenie ciśnienia krwi oraz mobilizuje energię z tłuszczów i białek) • niskiej greliny (hormonu głodu) – powolne narastanie poziomu tego hormomu po przebudzeniu; • wysokiej leptyny (hormonu sytości) - powolny spadek poziomu tego hormomu po przebudzeniu; • wolnego metaboizmu po nocy (obnizona temperatura ciala; obniżone.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 27-11-2025 | Henryk.K | Astro fizyczno biologiczny dowód na kształt Ziemi. |
Jest to odpowiedź na przypisanie mi przez rommaro płaskoziemczych skłonności.
Kiedy w dzień patrzę w morze, to widzę iżesz Ziemia jest kulista. Gdy patrzę nocą, to może być kulista, płaska a nawet wklęsła. W nocy wszystkie koty są czarne. To Słonce i morze w najprostszy sposób potwierdzają kształt Ziemi. Któż potrafi wyjaśnić tę zagadkę? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 27-11-2025 | Henryk.K | Co wybrać? |
Przeprowadziłem pewną analizę i ze zdziwienie odkryłem, że:
1. Słońce obiega Ziemię. 2. Wszechświat jest hologramem. Które z tych odkryć jest ciekawsze pod względem naukowym i psychologicznym? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 23-11-2025 | pututo | Czy pamięć ma jakieś ograniczenia? |
Czy istnieje limit ilości informacji, które możemy zapamiętać i przechowywać w pamięci długotrwałej? A jeśli tak, to czy po osiągnięciu tego limitu zapomnimy stare wspomnienia, aby zrobić miejsce nowym? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 23-11-2025 | denzil | Skąd wiemy, jakiego koloru były dinozaury? |
Dość proste pytanie. Widziałem filmy o niektórych dinozaurach z piórami i ludzie mówili o ich opalizujących kolorach, ale zastanawiam się, skąd wiemy, że były opalizujące? Skąd wiemy, jakie kolory miały ich pióra?
Zakładam tu, że istnieje jakiś proces naukowy, dzięki któremu to odkryliśmy, a nie tylko badając skamieniałości – bo zakładam, że żadne ze skamieniałości nie są już kolorowe? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 22-11-2025 | scriba144 | Brak obiektywizmu |
Dlaczego nie jesteście obiektywni, bo skoro pamiętacie o zmarłych, których fizyczne ciało jest w grobie? Natomiast dusze ich są w tunelu ich negatywnych myśli, słów, uczynków etc...Dlaczego nie pamiętacie, aby troszczyć się o ekosystem? Stworzony przez Boga Wszechmogącego etc..., z zamysłem dobrostanu dla wszelkiego stworzenia. Abyśmy troszczyli się i udzielali im pomocy, przy czym zwierzęta i rośliny żyją w symbiozie, czyli we wzajemnych zależnościach życiowych, w ekosystemie nie czynią destrukcji. Natomiast ludzie są konsumentami, i w ekosystemie czynią destrukcje - źródło wszelkich dramatów, cierpień i śmierci całokształtu ekosystemu, za którą na pewno poniesie się konsekwencje. Dlatego aby uniknąć pewnych konsekwencji, to w ekosystemie zaprzestańcie czynić destrukcje, negatywnymi myślami, słowami, uczynkami etc..., oraz brakiem troski o ekosystem - źródło wszelkiego życia, we wzajemnych życiowych zależnościach. Natomiast ze szczególną gorliwością troszczmy się o zwierzęta, gdy brakuje im pożywienia i potrzebują naszej pomocy. Dokarmiajmy ptaki i zwierzęta, które są w naszych miejscowościach. Świadomi że 70% populacji wyginęło bezpowrotnie (dane z 1970 roku opublikowane w 2022 roku) Dlatego dokarmiajmy te, które jeszcze nie wyginęły. Aby nie dołączyły do tych, które bezpowrotnie wyginęły, i nigdy ich nie zobaczymy ani ich nie usłyszymy, które również są terapią dla tych, którzy troszczą się o zwierzęta i rośliny. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 18-11-2025 | Lolek_Salambek | Zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. |
Dotarlem do poniższych informacji, które mnie w znacznym stopniu zszokowaly. Chodzi o zaburzenia dysocjacyjne tożsamości czyli miedzy innymi osobowość mnoga. Informacje znalezione na: www.psycho(*)wosc-mnoga-mit-czy-zaburzenie/Cechą charakterystyczną osobowości mnogiej jest obecność dwóch lub więcej tożsamości czy też stanów osobowości, które okresowo przejmują kontrolę nad zachowaniem danej osoby. Każda tożsamość zwykle ma odrębne imię i odmienną historię osobistą. Osobowości alternatywne często posiadają cechy, które kontrastują z osobowością pierwotną. Mogą różnić się od siebie wiekiem, płcią, słownictwem, posiadaną wiedzą, ekspresją emocjonalną. Proces przełączania się jednej osobowości w drugą jest zwykle nagły. Towarzyszą temu charakterystyczne luki w pamięci – osoba nie jest w stanie przypomnieć sobie pewnych faktów z własnego życia i zachowań, które popełniła, będąc w alternatywnym stanie osobowości. Klasyfikacja DSM potwierdza, że zachowanie osoby w stanie odmiennych tożsamości może ze sobą wyraźnie kontrastować. Jednak w praktyce klinicznej przełączenie pomiędzy kolejnymi tożsamościami raczej nie wygląda tak widowiskowo, Medialne opisy objawow tej choroby w stylu „wiele osób w jednym ciele” należy rozumieć czysto metaforycznie. Można to wyjaśnić w ten sposób: każdy człowiek przyjmuje w swoim życiu różne wersje „bycia” – inaczej zachowuje się w pracy, inaczej w domu, inaczej na randce, a inaczej w kościele,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 31-10-2025 | custin | Czy ludzie są nosicielami chorób dla jakichkolwiek populacji |
Na przykład, że martwimy się o szczury, bo mogą przenosić choroby, które nie dotyczą szczurów, ale zabijają ludzi. Czy istnieją choroby, które zabijają zwierzęta, a które przenosimy ze zwierzęcia na zwierzę, ale które nas nie dotyczą? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 31-10-2025 | zoeiem | Dlaczego nie jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami? |
Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi, że jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza, dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 30-10-2025 | k1riby | Dlaczego nie jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami? |
Pewnie głupie pytanie, bo zakładam, że odpowiedź brzmi: jesteśmy miażdżeni przez powietrze nad nami o dokładnie jednej atmosferze. Ale nie do końca rozumiem. Nade mną jest niesamowita masa powietrza, dlaczego wywiera na mnie tak niewielkie ciśnienie? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] Pokaż nowsze wątki  Dział specjalistyczny: Amatorzy Teleskopowego Majsterkowania
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |